Сведмилк

  во

  Оваа просторија им е буквално се, и дневна, и кујна, и спална на петчленото семејство Мурати. Два кревети, тепих, телевизор, едно цвеќе и толку. Три малолетни ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Трговското друштво „Хемипром“ од Свети Николе е во сопственост на семејството Николови, кои се во кумска врска со Гордана Јанкулоска, член на највисоките ...
  | | веќе видена | слични

  Деновиве во Битола беше уапсен средовечен битолчанец за неовластено производство и пуштање во промет на марихуана, која, според полицијата, тој ја одгледувал на својата нива во Битолското Поле. Откако по добиените оперативни сознанија полицијата го следела осомничениот битолчанец, тој бил уапсен и предаден на судија на претходна постапка, кој треба да ја одреди неговата вина.Според кривичната пријава на СВР-Битола, пријавениот, откако неовластено набавил семе од растението канабис, го засадил на нива во Битолското Поле, за неовластено производство на опојната дрога марихуана. Марихуаната ја засадил во март 2017 година и ја одгледувал - ја копал, ретчел, плевел и наводнувал. Од извршениот увид е констатирано дека местото било засадено со четири реда марихуана, или вкупно 162 стебла. Од извршеното вештачење било утврдено дека растенијата се во свежа состојба, со висина од 18 до 92 см, со развиен корен, стебло и лист и му припаѓаат на растението канабис. - Со обработка на врвните делови - вршунки и лисја, може ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Деновиве во Битола беше уапсен средовечен битолчанец за неовластено производство и пуштање во промет на марихуана, која, според полицијата, тој ја одгледувал на својата нива во Битолското Поле. Откако по добиените оперативни сознанија полицијата го следела осомничениот битолчанец, тој бил уапсен и предаден на судија на претходна постапка, кој треба да ја одреди неговата вина. Според кривичната пријава на СВР-Битола, пријавениот, откако неовластено набавил семе од растението канабис, го засадил на нива во Битолското Поле, за неовластено производство на опојната дрога марихуана. Марихуаната ја засадил во март 2017 година и ја одгледувал – ја копал, ретчел, плевел и наводнувал. Од извршениот увид е констатирано дека местото било засадено со четири реда марихуана, или вкупно 162 стебла. Од извршеното вештачење било утврдено дека растенијата се во свежа состојба, со висина од 18 до 92 см, со развиен корен, стебло и лист и му припаѓаат на растението канабис. – Со обработка на врвните делови – вршунки и лисја, може ...
  сите 4 | | | веќе видена

  На Душко Илиевски-Млекарот од Пелагонија ќе му се суди во отсуство за кривично дело напад врз службено лице при вршење на работа од безбедноста, за кое е обвинет дека го сторил лани за време на протестите на Шарената револуција во Битола. Во решението на Основниот суд од Битола стои дека тие го прифатиле предлогот на Основното јавно обвинителство на Илиевски да му се суди во отсуство бидејќи тој не е во земјата, а постоеле важни причини да му се суди. Илиевски од пред повеќе од половина година живее Германија, каде бара да му дадат политички азил заради како што вели, политичките притисоци во Македонија. За последното решешение дека ќе му се суди во отсуство, вели дека не му даваат мира дури ни во странство. „Сакаат да ме судат во отсуство. Наводно за време на протетстите од Шарената револуција ме обвинуваат дека сум истепал полицаец во Битола, а за во Скопје дури три полицајци. Тоа секако дека не е точно. Кај можам во кордон да земам полицаец и да го тепам? Јас на судот му пуштив известување дека барам ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Локалниот огранок на Левица од Струмица, завчера се јави со реакција, со која најостро го осудува отпуштањето на вработените во „Агрофруктус“ од Струмица и бара одговорност од надлежните институции за настанатата состојба и кршењето на работничките права.Од Левица реагираат не само на отпуштањето на околу 60 вработени, туку и на неисплатени надоместоци за прекувремена работа, иако тие во текот на сезоната работеле без слободен ден, т.е. и во викендите, што е спротивно и на Законот за работни односи и на договорот за вработување.- На вработените договорот за работа им бил продолжуван на секои 30 дена, иако дел од вработените веќе биле таму и повеќе од пет години. Левица - Струмица јавно бара одговор од надлежните институции, како е дозволено и зошто се премолчува состојбата во „Агрофруктус“? - се вели во реакцијата на Левица.Според нив решението е во јавни претпријатија со загарантирани откупни цени.- Фирмата „„Агрофруктус“, поранешен „Агрокор“, беше најавуван од надлежните како странска инвестиција, која би ...
  сите 114 | | | веќе видена

  (Наместо Центарот за социјални истражувања и Заклетвата на пратениците) Народот вели: „Да не е момачката (лажачка)- пострамотвачката“ Некој сериозно ја сфатил оваа народна шега и ја користи како вистина. Несвесното настанува од свесното. Преку дедуктивно мислење на поединците се претвора во механичко прифаќање ствови, запомннување на постојано повторувани содржини кои стануваат лични ставови, всушност се предрасуди. Предрасуда е постапка да се разбере некоја појава при која се обликува нашето сваќање или став за неа. Ако тоа сваќање е искривено тогаш стнува збор за предрасуда. Ако станува збор за општествена појава, пр. Земањето кредити на државата е успех за владата, пет милиони засадени дрвца, Закон за одложено плаќање на фактури на владата, корисно за стопанскот напредок на државата и фирмите и уште милиони други лаги, тогаш станува збор за општествена предрасуда. Бидејќи, предрасудите потсвесно, кај секого поединечно и кога тие постнуваат колективно потсвесно кај маса луѓе, го обликуваат јавното ...
  | | веќе видена

  (Наместо Центарот за социјални истражувања и Заклетвата на пратениците) Народот вели: „Да не е момачката (лажачка)- пострамотвачката“ Некој сериозно ја сфатил оваа народна шега и ја користи како вистина. Несвесното настанува од свесното. Преку дедуктивно мислење на поединците се претвора во механичко прифаќање ствови, запомннување на постојано повторувани содржини кои стануваат лични ставови, всушност се предрасуди. Предрасуда е постапка да се разбере некоја појава при која се обликува нашето сваќање или став за неа. Ако тоа сваќање е искривено тогаш стнува збор за предрасуда. Ако станува збор за општествена појава, пр. Земањето кредити на државата е успех за владата, пет милиони засадени дрвца, Закон за одложено плаќање на фактури на владата, корисно за стопанскот напредок на државата и фирмите и уште милиони други лаги, тогаш станува збор за општествена предрасуда. Бидејќи, предрасудите потсвесно, кај секого поединечно и кога тие постнуваат колективно потсвесно кај маса луѓе, го обликуваат јавното ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Странски компании ќе го раздвижуваат македонскиот аграр. Една голема холандска компанија најавува инветсиција во фирма во стечај во југоисточна Македонија. Инветсицијата е значајна не само заради тоа што ќе отвори нови работни места туку ќе придонесе и за модернизирање на производствто и ќе ја зголеми конкурентноста на макеоднските земјоделски производи. Тие ќе вложат околу девет до десет милиони евра и ќе вратат на работа голем број невработени луѓе. Тоа е инвестиција која исто така ќе биде значајна. Ќе значи не само враќање на вработени, туку и модернизација во производството и опремата, подвлече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Свеж капитал влегува и во компанијата за печурки Бонум. С еработи за мултинационална компанија ќе го прошири производствто и ќе го зголеми бројот на работници. Ме радува што влегува свеж капитал во Република Македонија, во компанијата Бонум. Освен посточеките вработувања, се планира и вработување на над 100 нови лица. Инвеститорот ќе даде дополнителен импулс на сегашната ...
  | | веќе видена

  Странски компании ќе го раздвижуваат македонскиот аграр. Една голема холандска компанија најавува инвестиција во фирма во стечај во југоисточна Македонија. Инвестицијата е значајна не само заради тоа што ќе отвори нови работни места туку ќе придонесе и за модернизирање на производствто и ќе ја зголеми конкурентноста на македонските земјоделски производи.„Тие ќе вложат околу девет до десет милиони евра и ќе вратат на работа голем број невработени луѓе. Тоа е инвестиција која исто така ќе биде значајна. Ќе значи не само враќање на вработени, туку и модернизација во производството и опремата“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.Свеж капитал влегува и во компанијата за печурки Бонум. Се работи за мултинационална компанија ќе го прошири производствто и ќе го зголеми бројот на работници.„Ме радува што влегува свеж капитал во Република Македонија, во компанијата Бонум. Освен посточеките вработувања, се планира и вработување на над 100 нови лица. Инвеститорот ќе даде дополнителен импулс на сегашната ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Фармерот Душко Илиевски бара политички азил зашто како што вели не може повеќе да ја издржи тортурата од државата, но се жали дека од полиција не му издаваат пасош. Како што во 2010 година ми се случуваа протисоци со полицијата и со судот, еве сега и во 2016 година ми се случуваат истите проблеми. Деновиве инспектори поминаа покрај моите ниви со уште еден битолчанец. Фотографираа таму. Нивата е полна со дива марихуана како и пред шест години. Во која бавча да одам ме снимаат, што сликаат не знам, додава Душко млекарот. Јавноста го памети како водач на фармерите кои протестираа пред шест години кога шведската млекарница Сведмилк не им го исплати млекото. Подоцна беше поднесена кривична пријава против него, брат му и татко му дека на нивата во битолско поле одгледувале марихуана. Тројцата десетина дена поминаа во притвор, а во текот на судскиот процес беа ослободени зашто се докажа дека не се работело за марихуана, туку за див коноп кој е самоник низ битолското поле.
  | | веќе видена

  Полицијата не му издава пасош на фармерот Душко Илиевски кој бара политички азил, бидејќи како што вели, не можел повеќе да ја издржи тортурата од државата, објави Телма. „Побарав политички азил за да ја напуштам оваа држава. Тортура врз мене има многу, од 2008 до 2016 немаат запрено со полиции, комбиња ми идат“, вели Илиевски.Кон крајот на месецов веќе договорил и прием во една странска амбасада, но се соочил со проблеми кога деновиве отпочнал процедура за вадење нов биометрски пасош. Во битолската полиција му рекле дека пасош не може да добие, но не добил одговор зошто, иако тврди дека не е обвинет, ниту осудуван.Тој тврди дека инспектори постојано го бараат телефонски да се јави во полициска станица. Се појавил еднаш кога добил покана за фарбањето на фасдите за време на протестите во Битола. Но, јавувањата вели не запираат, иако досега нема никаква пријава. Се сомнева дека повторно нешто му се подготвува, затоа што вчера забележал двајца полициски инспектори и еден член на владечката партија, како ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Фармерот Душко Илиевски бара политички азил зашто како што вели не може повеќе да ја издржи тортурата од државата, но се жали дека од полиција не му издаваат пасош, објави порталот „Сакам да кажам“. -Како што во 2010 година ми се случуваа протисоци со полицијата и со судот , еве сега и во 2016 година ми се случуваат истите проблеми. Денес утрово ме викнаа телефонски да сум се јавел во полиција. Што е ова, во сабота и недела имаат слободни термини за мене да ме викаат? Дома комбиња ми идат небаре свадба ќе правиме, што згрешив толку за да ме малтретираат? Деновиве инспектори поминаа покрај моите ниви со уште еден битолчанец. Фотографираа таму. Нивата е полна со дива марихуана како и пред шест години. Во која бавча да одам ме снимаат, што сликаат не знам - вели Душко. Душко Млекарот јавноста го памети како водач на фармерите кои протестираа пред шест години кога шведската млекарница Сведмилк не им го исплати млекото. Тој беше најгласен меѓу фармерите, а го предводеше и таканаречениот погребален марш на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Полицијата не му издава пасош на фармерот Душко Илиевски кој бара политички азил, бидејќи како што вели, не можел повеќе да ја издржи тортурата од државата, објави Телма . – Побарав политички азил за да ја напуштам оваа држава. Тортура врз мене има многу, од 2008 до 2016 немаат запрено со полиции, комбиња ми идат, вели Илиевски. Душко Илиевски во јавноста познат како Душко Млекарот јавноста го памети како водач на фармерите кои протестираа пред шест години кога шведската млекарница Сведмилк не им го исплати млекото. Тој беше најгласен меѓу фармерите, а го предводеше и таканаречениот погребален марш на македонското сточарство кога низ улиците наместо некролози беа залепени фотографии од Никола Груевски, а подоцна беше обвинет дека на својата нива одгледува марихуана. Случајот го пријавил и во Хелсиншкиот комитет за човекови права.
  сите 5 | | | веќе видена

  Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ денеска имаше средби со производителите на ориз во Чешиново Облешево и во кочанско. - Она што можеме да го забележиме тука е голема загриженост на земјоделците и на производителите на ориз затоа што половина од реколтата е откупена, но најголем дел од производителите сеуште немаат земено пари, односно истата не им е исплатена. Остатокот од оваа реколта не е откупена стои исто така во амбарите. Државата донесе одредена одлука којашто за едни производители важи - за други не важи. Тоа се дополнителни 3 до 5 денари по килограм арпа за оние коишто ќе го откупат, што ќе го дадат оризот само од 1-ви до 31-ви јули оваа година. Ова е двоен аршин којшто од страна на државата се третираат земјоделците. Ова е недозволиво во една држава. Впрочем, ова е резултат на хаотичните политики и на хаотичните изјави коишто токму од овој крај во претходниот период ги дадоа заменик министерот и министерот за земјоделство - рече Николовски. Но, додаде тој, она што како најголема ...
  | | веќе видена

  Изјава за медиуми Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ Чешиново-Облешево, 14.07.2016 Денеска сме на средби во Чешиново Облешево и во кочанско разговараме со оризопроизводителите околу производството и откупот на реколтата за 2015 година. Она што можеме да го забележиме тука е голема загриженост на земјоделците и на производителите на ориз затоа што половина од реколтата е откупена, но најголем дел од производителите сеуште немаат земено пари, односно истата не им е исплатена. Остатокот од оваа реколта не е откупена стои исто така во амбарите. Државата донесе одредена одлука којашто за едни производители важи – за други не важи. Тоа се дополнителни 3 до 5 денари по килограм арпа за оние коишто ќе го откупат, што ќе го дадат оризот само од 1-ви до 31-ви јули оваа година. Ова е двоен аршин којшто од страна на државата се третираат земјоделците. Ова е недозволиво во една држава. Впрочем, ова е резултат на хаотичните политики и на хаотичните изјави коишто токму од овој крај во претходниот период ги ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Изјава за медиуми Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ Чешиново-Облешево, 14.07.2016 Денеска сме на средби во Чешиново Облешево и во кочанско разговараме со оризопроизводителите околу производството и откупот на реколтата за 2015 година. Она што можеме да го забележиме тука е голема загриженост на земјоделците и на производителите на ориз затоа што половина од реколтата е откупена, но најголем дел од производителите сеуште немаат земено пари, односно истата не им е исплатена. Остатокот од оваа реколта не е откупена стои исто така во амбарите. Државата донесе одредена одлука којашто за едни производители важи – за други не важи. Тоа се дополнителни 3 до 5 денари по килограм арпа за оние коишто ќе го откупат, што ќе го дадат оризот само од 1-ви до 31-ви јули оваа година. Ова е двоен аршин којшто од страна на државата се третираат земјоделците. Ова е недозволиво во една држава. Впрочем, ова е резултат на хаотичните политики и на хаотичните изјави коишто токму од овој крај во претходниот период ги ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Наместо за проценетите седум милиони евра, имотот на рудниците Злетово од Пробиштип и Тораница од Крива Паланка беше продаден за половина од вредноста. Советот на доверители ја прифати понудата од 3,5 милиони евра од концесионерот на рудниците, бугарски „Минстрој“. Бугарските сопственици купуваат само 67 отсто од имотот. Одлуката предизвика револт кај доверителите, кои веќе две години чекаат наплата од рудниците. Фирмата што со храна ги обезбедуваше рудниците, компанија што ја транспортира рудата, како и компанијата за одржување, ќе можат да наплатат одвај по 20 отсто од долгот, бидејќи прво ќе бидат исплатени трите заостанати плати на рударите. Тоа што ќе остане ќе биде еднакво рапределено на другите доверители. По завршувањето на рочиштето, овие стопанственици се пожалија дека со ова нивните фирми ќе пропаднат. – Се гледа дека е наместена работа. Државата и вработените ќе си ги добијат своите пари, а ние дали и тие 20 отсто. Подобро и тие да не ни ги дадат. Побарувам 17 милиони денари, а ќе изгубам 13 ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Кои се луѓето што се обидуваат да ја преземат најголемата нафтена компанија во Македонија? Ќе дозволат ли властите повторно да влезе сомнителен капитал во домашното стопанство? Се создаваат ли услови за најголемиот досега бизнис скандал во земјата? Ова се прашањата што ја преокупираат јавноста додека истекува последната недела во која Комисијата за хартии од вредност треба да одлучи дали ќе ја дозволи понудата на анонимната компанија Балкан Петролеум за преземање на Макпетрол. Офшор шеми, скандали и пропаднати компании. Ако се истражат имињата на бизнисмените вклучени во обидот за влез во Макпетрол, се открива замрсена мрежа на офшор шеми и историја на матни зделки и пропаднати компании. Ури Бидер, Василиј Евдокимов, Михаил Черни…. сите бизнисмени што се поврзуваат со Балкан Петролеум имаат добро документирано присуство во сивата зона на европскиот бизнис. Од биографиите на романско-израелско-руската тројка бизнисмени се наѕира спрега на офшор-манипулации, шпекулативни зделки и корупција, пишува ПлусИнфо . ...
  сите 72 | | | веќе видена