Софија

  во

  Преостанатите 37 реванш мечеви од последното коло во квалификациите за Лигата на Европа ќе се одиграат во четврток, а во продолжение ви ја претставуваме целата програма, заедно со резултатите од првите мечеви. Четврток, 27 август: 16:00ч Актобе - Вердер (прв меч 3:6) 17:00ч Карабах - Твенте (1:3) 18:00ч Амкар - Фулам (1:3) 18:00ч Динамо Москва - Цска Софија (0:0) 18:00ч Хапоел Тел Авив - Теплице (2:1) 18:00ч Сигма - Евертон (0:4) 18:15ч Херта - Брондби (1:2) 18:30ч Слован Братислава - Ајакс (0:5) 18:30ч Зенит - Национал (3:4) 18:45ч Херенвен - ПАОК (1:1) 18:45ч Клуж - Сараево (1:1) 18:45ч Лил - Генк (2:1) 19:00ч Елфсборг - Лацио (0:3) 19:00ч Тромзо - Атлетик Билбао (2:3) 19:15ч Австрија - Металург (2:2) 19:15ч Металист - Штурм (1:1) 19:30ч Жилина - Партизан (1:1) 19:30ч Базел - Баку (3:1) 19:30ч Либерец - Динамо Букурешт (3:0) 20:00ч АЕК - Васлуј (1:2) 20:00ч Левадија - Галатасарај (0:5) 20:00ч Литекс - БАТЕ Борисов (1:0) 20:00ч Спарта Прага - Марибор (2:0) 20:30ч Бриж - Лех (0:1) 20:30ч Црвена Звезда - ...
  | | веќе видена | слични

  И Дебрецин во европската фудбалска елита Дебрецин, кој пред три години беше елиминиран од Работнички, преку Левски се проби до фазата по групи во ЛШ Фудбалерите на Олимпик Лион, Атлетико Мадрид, Цирих, Макаби Хаифа и Дебрецин се пласираа во фазата по групи во Лигата на шампионите (ЛШ). И како секоја сезона, така и оваа, во друштво на најдобрите европски клубови се проби еден од аутсајдерите. Во случајот за таа привилегија се избори унгарскиот шампион, Дебрецин, кој и во реваншот беше подобар од фаворизираниот Левски на нашиот Дарко Тасевски. Атлетико Мадрид и Олимпик Лион ги оправдаа улогите на фаворити во дуелите со Панатинаикос, односно, Андерлехт, додека израелски Макаби од Хаифа го разби Ред Бул Салцбург. Дебрецин е првата унгарска екипа, по Ференцварош, која успеа да обезбеди место во Лигата на шампионите. Дека победата од 2:1 пред седум дена во Софија не беше случајност Унгарците потврдија во вторникот пред своите навивачи совладувајќи го противникот од Софија со 2:0. првиот гол беше дело на Варга во ...
  | | веќе видена | слични

  Шампионскиот тренер од Македонија Нашата најдобра кошаркарка на сите времиња Стојна Вангеловска како тренер освои титули во Бугарија, Црна Гора... Миодраг Мицковиќ Како да е родена за кошарката, нејзината најголема и единствена љубов. Најдобра кошаркарка на Македонија на сите времиња, долго време и капитен на поранешната југословенска репрезентација, сопственик на олимписки сребрен медал. Стојна Вангеловска, член на олимписките великани на Македонија, носител на доживотната спортска пензија што и ја додели Владата на нашата држава по предлог на Агенцијата за млади и спорт, спортист која во својата богата играчка и тренерска кариера знае само за успеси. Многумина сигурно ќе се запрашаат: Каде е денес Стојна Вангеловска, зарем е можно еден така врвен спортист и одличен тренер да не ја предводи женската кошаркарска репрезентација на Македонија, како тренер, селектор, во времето кога нашата женска кошарка ги бележи најслабите резултати, на пат тотално да згасне. „Не ме прашувајте мене зошто ме нема во ...
  | | веќе видена | слични

  Mедицински паралелки и во „Зеф Љуш Марку“ Гимназијата „Зеф Љуш Марку“ од оваа учебна година ќе стартува со три нови медицински паралелки. Оваа одлука вчера ја донесе Советот на Град Скопје, кој го усвои барањето за промена на видот на средното образование и за проширување на програмата во ова училиште. Со тоа и официјално помина барањето за акредитација на овие паралелки по барање од ресорното Министерство и Владата, кои донесоа решение за овие нови паралелки надвор од Конкурсот, сакајќи со тоа да го решат проблемот на родителите и на учениците - Албанци, кои протестираат изминативе два месеца. Нивниот протест заврши откако по убедување на пратеникот на ДУИ, Сафет Незири, ден пред да се расправа за акредитацијата, ги поднесоа пријавите за предвидените 170 слободни места во петте медицински паралелки во „Панче Караѓозов“. Тие не покажаа интерес за новите паралелки во „Зеф Љуш Марку“. Прашањето за акредитацијата, сепак, не помина лесно. На вчерашната седница, градските советници се расправаа околу тоа која е ...
  | | веќе видена | слични

  Канада и' дава голема поддршка на уметноста Кан и Берлин се сон на секој филмаџија. Снимателот Иљо Которенчев стигна таму со својот прв игран филм Сунчица Уневска Програмите „Кензен“ и „Панорама“ на Канскиот и на Берлинскиот филмски фестивал се места каде што сите млади филмаџии сакаат да се претстават. И не случајно, бидејќи станува збор за две многу интересни програми кои се замислени како противтежа на главните програми на овие престижни фестивали. Имено, да се влезе на овие фестивали во главна програма е навистина многу тешко, но затоа „Кензен“ и „Панорама“ се паралелни, исклучително интересни и важни програми кои веќе се етаблирани како места каде се откриваат младите автори и кои се отворени за се' што е ново, предизвикувачко, авангардно, но се разбира и квалитетно. Со „Carcasses“ на „Кензен“ Годинава во програмата „Кензен“ или попозната како „14 дена на авторите“ беше вклучен и канадскиот филм „Carcasses“ („Крнтии“) на независниот автор од Квебек Денис Коте, со чиј филм дојде и директорот на ...
  | | веќе видена | слични

  Нема амин од Трајановски за директорот во „Михајло Пупин“ Градските советници од опозицијата на вчерашната седница се заканија дека ќе ги информираат сите надлежни фактори задолжени за европските директиви за администрацијата доколку градоначалникот Коце Трајановски не го потпише решението за избор на директор во средното стручно училиште „Михајло Пупин“. На првичниот конкурс за избор на директор во ова училиште бил избран Ефтим Пејовски, а поради истекот на мандатот на дел од членовите на Управниот одбор и изборот на нови постапката била повторена, а градоначалникот Трајановски не го потпишал решението поради тоа што немало услови за негово именување. Поради тоа, градоначалникот испратил инспекциски органи да го преиспитаат случајот. На седницата вчера преку советничко прашање од градоначалникот беше побарано да објасни зошто не го потпишал изборот на директорот. И бил избран и втор пат, а неговото решение за назначување Трајановски требало да го потпише минатата среда. Но, тој се' уште го нема направено ...
  | | веќе видена | слични

  Рецензија „Ќеф“, режиЈа на Егон Савин, Белградско драмско позориште, Охридско лето Меѓу натуралното и театралното Крајот на годинашново Охридско лето ни го донесе гостувањето на Белградско драмско позориште кое, во предворјето на „Св. Софија“, ја изведе наградуваната постановка на современиот босански текст „Ќеф“ од Мирза Фехимовиќ. Едноставната, реалистична и блиска тематика од првиот момент воспостави духовен контакт на релација сцена - гледалиште. Станува збор за приказна што го покрива комплексот на поствоена вина, прашањето на бегање и останување зад барикадите, проблемот на враќањето, простувањето, за последиците на драстичните одлуки што ретко кога не' оставаат да живееме нормален секојдневен живот. Наспроти едноставноста и класичноста на драмската структура, постановката на Егон Савин се движи меѓу две крајности: натурализам и театрализација. Иако присутен во костимите на Снежана Пешиќ-Раиќ и во реквизитата, натурализмот најсилно дејствува од актерската игра. Црпејќи инспирација од реплика од самиот ...
  | | веќе видена | слични

  НА 22 ОКТОМВРИ Скопје во последен момент вметнато во рутата на Зи Зи Топ Скопје е во последен момент вклучено во рутата на легендарните блуз рок ветераните од Тексас Зи Зи Топ и тоа на 22 октомври. Тексашките рокери на 18 октомври ќе свират во Белград, еден ден пред скопскиот концерт ќе свират на стадионот Академик во Софија, а од кај нас заминуваат во Атина. Брадестите рокери на Балканот доаѓаат во рамките на есенската турнеја со наслов "ЗЗ дабл твин лајф". Овие музичари светските музички критичари ги вбројуваат во десетте најдобри рок бендови со живи свирки, а за публиката се препознатливи по единствениот сценски имиџ, покрај каубојските шешири, двајцата членови ги имаат најдолгите бради во историјата на рок-музиката. Во својата кариера имаат издадено 15 албуми и 5 компилации, а повеќето од нив се продадени во милионски тиражи. Нивни најголеми хитови се" Gimme all your lovin, Give it up, Sharp Dressed man, Legs, Velcro Fly, My Head's in Missisipi, Viva Las Vegas.... Од пред 5 години се членови на "Рок ен ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарската православна црква (БПЦ) е против тоа концертот на кралицата на поп музиката Мадона да се одржи во Софија на 29 август. Светиот синод на БПЦ соопшти дека е против тоа Мадона да пее во Софија на 29 август, кога е денот на Свети Јован Крстител. Мадона на концертите во христијанските земји покажува неуважување и непочитување на делата кои се сметаат за свети од верниците, и на концертите се однесува спротивно на христијанскиот морал, се наведува во соопштението, додавајќи дека на 29 август верниците се на строг пост и им се забранети земните задоволства. Со сличен проблем Мадона се судри во Полска, каде концертот и беше закажан за 15 август, на денот на католичката Пресвета Богородица. Таму дел од католиците одржаа и протести против концертот. Инаку во тек се подготовките на концертот на Мадона во Софија. Стадионот е ограден со висока метална ограда, а екипа од илјада луѓе ја поставува сцената, која што е висока 40 метри, а широка 85 метри. Кралицата на поп-музиката ќе пристигне во Софија ...
  | | веќе видена | слични

  Агенцијата за млади и спорт во соработка со Боксерската федерација на Македонија овозможи за првпат наша боксерска селекција да оди на големо натпреварување со унифицирана опрема како што доликува на една репрезентација. Директорот на Агенцијата за млади и спорт Драган Ѓурчевски, на предавањето на опремата со која ќе настапат македонските боксери на Светското првенство во Милано, кое започнува на 28 август и ќе трае до 13 септември, истакна дека со тоа и Македонија како држава ќе биде соодветно претставена пред љубителите на боксот, Ѓурчевски очекува успешни настапи на нашите боксери на првенството. - Подолг период работиме на овозможување добри услови, доволен број спаринг натпревари и се што е потребно за добри подготовки на македонските боксери за настапот во Италија. Освен искусните Мумин и Димовски во репрезентацијата ќе бидат и Жута и Ташков кои се иднината на македонскиот бокс, додаде директорот на АМС. Голема благодарност од Федерацијата до АМС и Владата за помошта на македонскиот бокс искажа ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарската православна црква (БПЦ) е против тоа концертот на кралицата на поп музиката Мадона да се одржи во Софија на 29 август. Светиот синод на БПЦ соопшти дека е против тоа Мадона да пее во Софија на 29 август, кога е денот на Свети Јован Крстител. Мадона на концертите во христијанските земји покажува неуважување и непочитување на делата кои се сметаат за свети од верниците, и на концертите се однесува спротивно на христијанскиот морал, се наведува во соопштението, додавајќи дека на 29 август верниците се на строг пост и им се забранети земните задоволства. Со сличен проблем Мадона се судри во Полска, каде концертот и беше закажан за 15 август, на денот на католичката Пресвета Богородица. Таму дел од католиците одржаа и протести против концертот. Инаку во тек се подготовките на концертот на Мадона во Софија. Стадионот е ограден со висока метална ограда, а екипа од илјада луѓе ја поставува сцената, која што е висока 40 метри, а широка 85 метри. Кралицата на поп-музиката ќе пристигне во Софија со ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарската православна црква (БПЦ) е против тоа концертот на кралицата на поп музиката Мадона да се одржи во Софија на 29 август. Светиот синод на БПЦ соопшти дека е против тоа Мадона да пее во Софија на 29 август, кога е денот на Свети Јован Крстител. Мадона на концертите во христијанските земји покажува неуважување и непочитување на делата кои се сметаат за свети од верниците, и на концертите се однесува спротивно на христијанскиот морал, се наведува во соопштението, додавајќи дека на 29 август верниците се на строг пост и им се забранети земните задоволства. Со сличен проблем Мадона се судри во Полска, каде концертот и беше закажан за 15 август, на денот на католичката Пресвета Богородица. Таму дел од католиците одржаа и протести против концертот. Инаку во тек се подготовките на концертот на Мадона во Софија. Стадионот е ограден со висока метална ограда, а екипа од илјада луѓе ја поставува сцената, која што е висока 40 метри, а широка 85 метри. Кралицата на поп-музиката ќе пристигне во Софија со ...
  | | веќе видена | слични

  Светски познатата и признатата рок група ZZ Top на 22. октомври со голем концерт пред македонската публика. Организаторите Авалон Продукција изјавуваат дека по долги преговори успеале да го стават Скопје во распоредот на Doble Down турнејата на американска рок атракција. Ден пред Скопје, рокерите ќе свират во Софија, а два дена подоцна во Атина. За ZZ Top сите светски критичари се согласуваат дека се едни од најдобрите бендови во живо и дека нивните концерти се апсолутно уживање. Нивни најпознати хитови се Gimme All Your Lovin, Give it Up, Sharp Dressed Man , Legs, Velcro Fly, My Head’s In Mississippi, Viva Las Vegas и многу други, а пред 5 години оваа група стана дел и од познатата “Rock & Roll Hall of Fame” (куќа на славните). Светски познатата и признатата рок група ZZ Top на 22. октомври со голем концерт пред македонската публика. Организаторите Авалон Продукција изјавуваат дека по долги преговори успеале да го стават Скопје во распоредот на Doble Down ...
  | | веќе видена | слични

  Светиот синод на БПЦ соопшти дека е против тоа Мадона да пее во Софија на 29 август, кога е денот на Свети Јован Крстител. Мадона на концертите во христијанските земји покажува неуважување и непочитување на делата кои се сметаат за свети од верниците, и на концертите се однесува спротивно на христијанскиот морал, се наведува во соопштението, додавајќи дека на 29 август верниците се на строг пост и им се забранети земните задоволства. Со сличен проблем Мадона се судри во Полска, каде концертот и беше закажан за 15 август, на денот на католичката Пресвета Богородица. Таму дел од католиците одржаа и протести против концертот. Инаку во тек се подготовките на концертот на Мадона во Софија. Стадионот е ограден со висока метална ограда, а екипа од илјада луѓе ја поставува сцената, која што е висока 40 метри, а широка 85 метри. Кралицата на поп-музиката ќе пристигне во Софија со специјален авион, а по концертот ќе замине за Виена, каде изнајмила замок за да преноќи. Во рамките на турнејата Стики анд Свит, Мадона ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарската православна црква (БПЦ) е против тоа концертот на кралицата на поп музиката Мадона да се одржи во Софија на 29 август. Светиот синод на БПЦ соопшти дека е против тоа Мадона да пее во Софија на 29 август, кога е денот на Свети Јован Крстител. Мадона на концертите во христијанските земји покажува неуважување и непочитување на делата кои се сметаат за свети од верниците, и на концертите се однесува спротивно на христијанскиот морал, се наведува во соопштението, додавајќи дека на 29 август верниците се на строг пост и им се забранети земните задоволства. Со сличен проблем Мадона се судри во Полска, каде концертот и беше закажан за 15 август, на денот на католичката Пресвета Богородица. Таму дел од католиците одржаа и протести против концертот. Инаку во тек се подготовките на концертот на Мадона во Софија. Стадионот е ограден со висока метална ограда, а екипа од илјада луѓе ја поставува сцената, која што е висока 40 метри, а широка 85 метри. Кралицата на поп-музиката ќе пристигне во Софија со ...
  | | веќе видена | слични

  Атлетико од Мадрид е еден од петте клуба кои се квалификуваа да се натпреваруваат во фазата по групи во Лигата на шампиони покрај Дебрецени, Олимпик Лион, Макаби Хаифа и ФК Цирих. Атлетико со 2:0 и вкупен резултат од 2:5 на Винсенте Калдерон го елиминира грчкиот Панатинаикос. Натпреварот започна фуриозно уште во четвртата минута со автоголот на Лукас Винтра а од 70-та минута Панатинаикос беа без Џибрил Сисе на кој му беше покажан црвен картон откако неспортски го фаулираше Пауло Асунсиао. Сехио Агуеро ја запечати судбината на грците во 83-та минута а со голот ги однесе Атлетико во Лигата на шампионите. Олимпик Лион повторно и оваа сезона ќе биде дел од Лигата на шампионите а со играта која ја покажаа ставија на знаење дека отсуството на Карим Бензема не е хедикеп за тимот. Со конечен резултат од 8:2 и 3:1 во реванш натпреварот кој се одигра вчера го торпедираа Андерлехт. Победата во Белгија дојде со хет трикот на Лисандро Лопез во 26-та, 32-та и 41-та минута. Утешен гол за Андерлехт постигна Суарез во ...
  | | веќе видена | слични

  На мегдан им доаѓа дански ФК Копенхаген со предност од 1-0, па популарниот Грне и соиграчите се надеваат дека ќе го повторат мечот со белградски партизан од претходната рунда и оти ќе ја надоместат негативата. Грнчаров ќе има тешка задача, затоа што ќе треба да одигра одлична дефанзива и да ја сочува мрежата на својот голман, со што би им отворило простор на напаѓачите со два гола да ја остварат целта. Тој го играше целиот меч на првиот дуел во Данска, кога само еден кикс на одбраната беше доволен Копенхаген да оствари минимален триумф. Македонскиот дефанзивец, кој летово го засили АПОЕЛ е вториот наш играч што има шанса да игра во ЛШ и тоа многу поверојатна во однос на соиграчот од А-тимот, Дарко Тасевски, кој синоќа во Унгарија имаше „невозможна мисија“ да го победи Дебрецен со два разлика, откако Левски загуби во Софија со 1-2 во минатата недела Грчки Олимпијакос, лондонски Арсенал и германски Штутгарт по воведните победи пред една недела со по 2-0 на гости, денеска само формално ќе ги одиграат реваншите ...
  | | веќе видена | слични

  Мимоза Велиу е родена во 1979 година во Тетово, а од 2002 година живее во Берлин, каде студира медија дизајн. „Нејзиниот необичен, директен, на моменти шокантен, но исто време и контемплативен начин на фотографирање и гледање на она што ја опкружува, гледачот го става во улога на активен учесник во нејзиниот свет... Гледајќи ги нејзините фотографии, никој не размислува за техничките аспекти, за композицијата, за боите и контрастот. Тоа е затоа што нејзините фотографии пленат со својата животност, емотивност и веднаш продираат во потсвеста на гледачот, кој е сосема обземен од нив...“, се вели во најавата за изложбата. Велиу досега имала самостојни изложби во Македонија, Германија, Шведска, Албанија, како и повеќе групни претставувања. Изложбата во Берлин ќе трае до 17 септември. Ова е едно од најуспешните изданија на „Струшките вечери на поезијата“ во последните години, со многу содржини и новини и со одличен прием на фестивалот од гостите, кои годинава дојдоа од сите континенти на светот во импресивна ...
  | | веќе видена | слични

  Албанската виолинистка Суела Мулај и италијанскиот пијанист Масио Палумбо вечерва, во 20 часот, ќе настапат во црквата „Св. Софија“. Суела Мулај е една од најзначајните млади виолинистки во Албанија. По покана на познатиот диригент Клаудио Абадо се преселила во Италија и го продолжила своето музичко образование на конзерваториумот „Џузепе Верди“ во Милано. Се усовршувала на академијата „Фиезоле“ со Гилес, Верников, Груберт и во Тел Авив со Шломо Минц. Добитник е на награди на неколку интернационални натпревари, меѓу кои најзначајни се „Родолфо Липицер“ и „Микеланџело Абадо“. Масимо Палумбо е роден во Милано. Тој го почнал своето музичко образование со Алберто Моѕат, а потоа продолжил да учи со Анита Порини. Дипломирал пијано на конзерваториумот „Џузепе Верди“ во Милано. Учел и кај Марта Аргерич, Жан Мико... Рускиот пијанист Борис Березовски ќе настапи во 22 часот во црквата „Св. Софија“. На програмата се композиции од Франц Лист. Борис Березовски (1969) студиите по пијано ги завршува на конзерваториумот ...
  | | веќе видена | слични

  Тасевски играше на првиот меч во Софија и по неговата акција, „сините“ израмнија, но го напушти теренот по еден час игра, а Левски до крајот загуби со 1-2 и осетно си ги намали шансите за пласман во елитата. Сепак во таборот на бугарскиот првак сите веруваат во чудо, па се надеваат дека може да го одиграат најдобриот меч, кој ќе им овозможи учество во најпрестижното натпреварување на Стариот континент. Покрај дуелот во Дебрецен, кој пред три години беше прегазен од нашиот Работнички, Макаби Хаифа, Цирих, Лион и Атлетико Мадрид очекуваат формални дуели за потврдување на визата во ЛШ. Најсигурни се Лион и Цирих, кои по првите мечеви остварија убедливи победи со Андерлехт (5-1), односно Вентспилс (3-0), па тешко за верување е дека сега во реваншите ќе направат од готово-вересија. Лион гостува во Брисел, а Цирих е домаќин на летонскиот првак. Атлетико Мадрид со атинските 3-2 го дочекува Панатинаикос во формален меч, бидејќи квалитетот пресуди и на првиот меч. Многу поинтересно ќе биде во Хаифа, каде што ...
  | | веќе видена | слични