Скопје

  во

  Разголената жена од пред полиција и натаму во бессознание Жената која во петокот беше најдена гола и во несвест во паркот во близина на зградата на СВР во Штип и натаму е во бессознание. Во меѓувреме, полицијата го откри идентитетот на 45-годишната жена која живее во еднособен стан спроти зградата на штипската полиција. Сè уште не е познато како Т.М. се нашла во паркот меѓу двете згради и зошто е во бессознание. Жената била видена од минувачи, во петокот сабајлето околу 5 часот како лежи во паркот пред зграда, па веднаш била повикана брза помош и полицијата. "Кога отидовме на местото на настанот, жената лежеше на стомак, а лицето и беше кон земјата. Даваше знаци на живот, но беше премрзната. Помисливме да не паднала од зградата, како и тоа дека можеби била нападната и повредена од некого, но некои видливи траги по телото немаше, освен што лицето и предниот дел од телото и беа измачкани со влажна земја. Веднаш ја однесовме во штипската болница каде ја прегледаа дежурните хирурзи и интернисти", велат од ...
  | | веќе видена

  Французите пак нокаутирани во Скопје Ако, можеби, во Иври помислиле дека Вардар е нешто најлошо што можело да им се случи во Македонија, тогаш несомнено не знаеле дека "таму долу" игра и Металург. Како и против "црвено-црните" пред неколку години, Иври претрпе уште еден класичен нокаут во Скопје и конечните 34:25 (18:11) дури се и недоволно високи. Притиснати од одбрана по вкус на Лино Червар, но и од еден позитивен, а бурен амбиент во салата во Автокоманда, Французите делуваа изгубено и беспомошно, не на моменти, туку на цели периоди од средбата и сите на крајот жалеа што разликата не беше двоцифрена. - Ова е одличен резултат, бидејќи низ разговорите меѓу нас заклучивме дека би биле задоволни и со победа од пет-шест гола. Имавме и 12 гола разлика, но на крајот избрзавме со некои удари. Против вакви екипи топката мора да се цени и да се оди на сигурен гол - оцени Наумче Мојсоски по уште една своја брилјантна партија. Уште некои факти одат во прилог на тоа колку е голема оваа победа: само една одбрана на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Дупките на Илинденска станаа легнати полицајци Екипите на ГП "Пелагонија-Гостивар" кои беа ангажирани од Градот да ги закрпат огромните кратери, уште толку ја уништија улицата, па сега тие се за неколку сантиметри повисоки од коловозот Дупките на Илинденска на потегот од салата Борис Трајковски до Карпош 4 станаа легнати полицајци. Екипите на ГП "Пелагонија-Гостивар" кои беа ангажирани од Градот да ги закрпат огромните кратери, уште толку ја уништија улицата. Крпениците сега се повисоки од коловозот, па на секој метар од улицата како да се поставени бетонски легнати полицајци. "Ова е срамота. Улицава сега е бетер. Па зар вака се крпат дупки. Наместо да биде улицата рамна, на местата каде што се санираше бетон е издигнат над коловозот, па едвај се вози. Ја проширија Илинденска а овој дел го уништија. Кога веќе не се продолжи булеварското решение до крај на улицата, барем нека ја санираат како што треба", велат револтирано жителите на населбите Карпош 3 и 4. Од Град Скопје признаваат дека фирмата која ја ...
  | | веќе видена

  Скопје - Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ќе биде покровител на Македонското Претседателство со Европскиот форум за намалување на ризици од катастрофи 2010 – 2011 година, соопштуваат од кабинетот на шефот на државата. Македонското претседавање со Форумот е сериозен придонес на нашата земја кон регионалните и глобалните напори за градење на побезбеден свет. Европскиот форум за намалување на ризици од катастрофи е водечки европски форум, дел од системот на Меѓународната стратегија за намалување на ризици од катастрофи, која работи на превенцијата на несреќите и катастрофите предизвикани од природата или од човечки фактор и намалувањето на последиците на нивното настанување. Република Македонија и македонската Национална платформа за намалување на ризици, го даваат својот придонес во подготвувањето за подобро намалување на ризиците и справување со несреќите и катастрофите, и во таа насока македонското претседавање со Европскиот форум ќе претставува дополнителен поттик за институциите и ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Се урна дел од трибината во "Јасмин" Петтмина навивачи на гостинската група "Сити Парк Бојс" биле повредени откако се срушил дел од трибината во салата "Јасмин" во Кавадарци за време на натпреварот Фени Индустри-Работнички. На овој несреќен случај му претходел обидот на гостинските фанови да се пробијат до домашната публика, а полицијата за да ја смири ситуацијата реагирала со употреба на физичка сила (гумени палки). Бегајќи од полицијата околу 300 фанови од Скопје се собрале на долниот дел од трибината кој поради тежината попуштил и се срушил. Неофицијално, еден навивач скршил нога, а уште четворица биле со посериозни повреди. Сите биле пуштени на домашно лекување и безбедно стигнале во Скопје. По инцидентот на трибините, полицијата ги собрала фановите во малата сала во "Јасмин" кои почнале да дивеаат и таму. Десетмина од нив биле приведени, а МВР соопшти дека ќе бидат преземени мерки за расчистување на случајот. Во сенка на инцидентот со трибината во "Јасмин и пресметката на навивачите со полицијата се ...
  сите 5 | | | веќе видена

  40 евра за еден квадрат двор во Капиштец Место по едно евро за откуп на двор, граѓаните на улица Козара мора да плаќаат дури 40 пати повисока цена, оти со урбанистичкиот план за овој дел се предвидени плус деловни простории Откупот на дворно место во Капиштец место по едно евро за метар квадратен, се наплаќа по дури 40 евра. Овој проблем се јави на улица Козара пред еден месец, кога жителите од четири згради започнаа постапка за купување на дел од дворот. Четириесет пати повисоката цена граѓаните мора да ја платат ако сакаат да си купат место, оти на оваа локација во деталниот урбанистички план се вцртани плус деловни простории. "Рекламата за минималната цена за откуп на дворно место очигледно е лага. Во овие згради живееме повеќе од 50 години, но никогаш немало деловни простории. Во близина нема ниту трафика за да кажат дека треба да плаќаме повеќе. Никој од нас нема намера да надградува нешто, па не ми е јасно како може да вадат цени од ракав за објекти што ги нема", се жали Е.К. од улица Козара. Иако по ...
  | | веќе видена

  Аплаузи за битолчани и покрај поразот Ракометарите на Пелистер очекувано загубија од шпанскиот Адемар со 22:25 (11:13) во Битола во првиот меч од третото коло во Купот на ЕХФ, но треба веднаш да се каже дека во редовите на нашиот тим и меѓу неговите симпатизери поразот на крајот беше прославен како победа. Пелистерци за својата борбеност и залагање беа наградени со долготрајни аплаузи и овации од 4.000-ната публика која во текот на целиот натпревар не се штедеше да ги бодри своите миленици, за да не потклекнат пред објективно посилниот противник. Колку битолчани стравуваа од евентуален дебакл, најсликовито говори изјавата на еден од најдобрите поединци на мечот заедно со ефикасниот Златко Димитровски, голманот Игор Тоскоски (16 успешни одбрани): - Пред средбата бевме готови со две раце да прифатиме ваков резултат за кој, покрај нашето залагање, исклучителен придонес има и публиката која беше нашиот осми играч. Почетокот на натпреварот наликуваше на борба меѓу Давид и Голијат откако гостите поведоа со 0:5, а ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Напредок влезе во серија Напредок се искачи на третото место на табелата по третата последователна победа, овојпат над Силекс во саботниот натпревар од 15. коло на Првата фудбалска лига. - Ова беше исклучително важен натпревар за нашата екипа за да ја продолжиме победничката серија. Имавме проблеми со повредени фудбалери и затоа овој триумф има уште поголема специфична тежина. Силекс се покажа како жилав противник, но, сепак, мислам дека нашата победа е повеќе од заслужена - кажа Драган Бочевски, тренерот на Напредок. Тетовското дуо Шкендија и Ренова остана на врвот, откако двата тима остварија победи викендов. Ренова, иако остана со деветмина играчи по црвите картони на Гаши (31') и Емурлаи (63'), во саботата славеше со 1:0 кај Скопје, додека Шкендија вчера убедливо го совлада Металург со 3:0. Вардар се избори за реми 1:1 на домашен терен против Турново, иако гостите поведоа, а Работнички успеа да слави на гостувањето кај Тетекс со 1:0. (З.А.) *** Куче го прекина мечот во Кичево На саботниот натпревар ...
  сите 20 | | | веќе видена

  кусо- покусо Попусти за вториот роденден на Соравија Трговско-деловниот центар "Соравија" го одбележува својот втор роденден. По тој повод граѓаните ќе можат да пазаруваат со попусти од 10 отсто и да учествуваат во големата наградна игра чиј фонд изнесува 300 илјади евра. Наградната игра ќе трае до 30 ноември, а во неа ќе учествуваат сите потрошувачи кои ќе направат сметка над 500 денари. Нов асфалт на Петар Чајковски Општина Карпош целосно ја реконструираше улицата Петар Чајковски во населбата Влае. Асфалтирана е улицата во должина од 770 метри и изведени се тротоари со павер елементи. За овој зафат од буџетот на Општината се одвоени околу 3 милиони денари. Детско игралиште во Волково Општината Ѓорче Петров изгради ново спортско игралиште во месноста Ново маало во Волково. На игралиштето се поставени лулашки, клацкалки и други забавни реквизити. Наместени се осум клупи, а наскоро се планира и поставување на канделабри.
  сите 2 | | | веќе видена

  Аеродром прв ќе светне во новогодишни бои На први декември булеварот Јане Сандански и улицата на Тоше Проески ќе светнат во бело-црвени светилки и новогодишни украси На први декември Општина Аеродром ќе светне во бело-црвени новогодишни бои. Фирмата ангажирана од општинарите "Линк медиа плус" деновиве почна со украсување на главните булевари во Општината. Предвидено е со илјадници светилки и новогодишни украси да светнат булеварот Јане Сандански на потегот од новата железничка станица до населбата Ново Лисиче. Елките на жардинерите ќе бидат украсени со бели светилки, а на бандерите на пешачките патеки ќе бидат поставени црвени и бели топки. Покрај главниот булевар во новогодишни бои ќе светне и улицата на Тоше Проески, на која ќе биде поставено бело ѕвездено небо. Од Општината велат дека годинава како и лани нема да организираат новогодишна прослава за да може што поголем број граѓани да присуствуваат на дочекот на Новата 2011 година, во организација на Град Скопје. (А.А.)
  сите 3 | | | веќе видена

  Скопје - Претседателот Ѓорге Иванов испрати честитка до граѓаните на Република Македонија, припадници на албанската етничка заедница, по повод 22 ноември, Денот на албанската азбука. „Дозволете ми од името на граѓаните на Република Македонија и во мое лично име да Ви го честитам 22 ноември, Денот на албанската азбука. Република Македонија е горда што токму градот Битола бил центар на напорите за унифицирање и стандардизирање на албанската азбука. Ние сме горди на значајното место кое Битолскиот Конгрес го има во развојот на албанската наука и култура, кои би биле незамисливи без единствена и современа азбука„, се вели во честитката на Иванов. „Како Претседател на држава која исклучително високо го цени придонесот на сите етнички заедници кон нашиот културен и научен напредок, дозволете ми на овој ден да изразам надеж дека албанската заедница во Република Македонија ќе продолжи слободно и успешно да ја унапредува својата култура и да ја негува албанската традиција во Република Македонија„, истакнува Иванов.
  сите 7 | | | веќе видена

  Бугаринот Дунев атракција за 10.000 посетители Бугаринот Румен Дунев беше главната атракција на трките на кружни патеки "Скопје 2010" што викендов се возеа пред Македонската телевизија. Дунев со неговото "мицубиши лансер ево 9" ги воодушеви присутните поставувајќи го рекордот на изменетата патека од една минута, осум секунди и 462 стотинки или просечни 105 км/час. - Дунев беше поздравен со овации и правеше атракции на патеката. Имаше околу 10.000 посетители и доста атрактивни дуели. Трките минаа со ситни инциденти и тоа кај "југовците", но како и да е ова беше успешен тркачки викенд по пауза од една година - соопшти претставникот на организаторот АКК Примо авј, Влатко Силјановски. Никола Поповски славеше во првата класа каде се возеше само "југо", а Марио Велковски со своето "пежо 106" беше најдобар во втората класа. Ванчо Мижовски оствари најбрзо време во хоби-дивизијата исто така со "југо", додека Владимир Димушевски беше единствениот на целта во четвртата класа со "алфа ромео 156". Игор Стефановски победи ...
  сите 4 | | | веќе видена

  3.000 дрвца за месните заедници Град Скопје додели 3.000 дрвца на месни заедници и јавни, образовни и културни уставнови. Поделени се земзелени и листопадни садници, како и грмушки. За годинашнава есенска акција за доделување садници до Градот пристигнаа 309 барања. Од вкупниот број барања, куќните совети поднесоа 112, урбаните и месните заедници 67, а од установите пристигнаа 130 барања за есенски садници. Ова е втор пат Град Скопје да доделува садници. Во текот на пролетната акција беа доделени, исто така, 3.000 зимзелени и листопадни дрвца.
  сите 7 | | | веќе видена

  Шлепер слетал во бездна, возачот преживеа Камион натоварен со јаглен слетал во бездна длабока десетина метри кај селото Конопница на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка. При тоа возачот на шлеперот Живко Б. (55) се здобил со тешки повреди, скршеници на ребрата и набиеници по телото, поради што е задржан на лекување во болницата ва Крива Паланка. Во спасувањето на возачот помогнале минувачите кои се нашле на местото на несреќата. Сообраќајката се случила во саботата попладне кога возачот на камионот во кој се пренесувал јаглен од Бугарија за фирма во Скопје, изгубил контрола, ја пробил банкината и слетал во бездбата покрај патот. Камионот се превртел неколкупати, а приколката се одвоила од кабината. Причините за несреќата допрва ќе се утврдуваат. Во сабота до доцна попладне екипи се обидуваа да го извадат шлеперот од бездната, но поради непристапност на теренот тоа се одвиваше отежнато. С.Н.
  сите 2 | | | веќе видена

  Пет и пол годишна казна затвор за капетанот на АРМ Гоце Смилевски кој во два наврата ја ограби истата експозитура на “Комерцијлана Банка’ во населбата Кисела Вода. Вака одлучи Основниот суд Скопје 1 кој го... Фото - приведување Пет и пол годишна казна затвор за капетанот на АРМ Гоце Смилевски кој во два наврата ја ограби истата експозитура на “Комерцијлана Банка’ во населбата Кисела Вода. Вака одлучи Основниот суд Скопје 1 кој го задолжи Смилевски по правосилнста на пресудата да врати 1.700.000 денари на осигурителната компнија „Кјуби“ каде што банката била осигурена. Облеката, црната маска и пиштолот кои полицијата ги пронашла во неговиот дом како и видео снимките од експозитурата биле доволни докази за судот да го прогласи за виновен. Ова за неговиот адвокат е неприфатливо и најави дека пресудата ќе ја обжали пред второстепениот суд. - Пресудата нема да ја коментирам, може само да кажам дека немаше доволно докази и е донесена врз основа на претпоставки, а не валидни докази, а не помогнаа ниту ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Скопје, 22 ноември – Доколку сакаме влез во НАТО, тогаш треба да ја промениме власта, оти за членството во НАТО не постои алтернатива, вели пратеникот и поранешен министер за одбрана, Владо Бучковски. „Со политиката на премиерот Груевски, Македонија не може ништо да стори. Доколку сакаме НАТО, тогаш треба да ја промениме власта“, вели Бучковски. Тој е убеден дека намерно не се прават обиди за влез на земјава во Алијансата и во Европската унија, оти според него, тоа би значело поинакви стандарди и контроли. „Тогаш нема проектот Скопје 2014 да биде главен приоритет за Владата“, објаснува Бучковски. За Лазар Еленовски, поранешен министер за одбрана и актуелен претседател на Социјалдемократската унија, проблемот со името мора да се реши за влез во Унијата. „Ние немаме НАТО алтернатива. Околу 15 години, преку Партнерството за мир, работиме во системот на Алијансата. Проблемот со името, и според завршната декларација на Самитот во Лисабон, мора да се реши и со тоа, автоматски добиваме покана за влез во НАТО“, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Повеќе од 60-тина одобренија за поставување на оптички кабел во канализација, на територијата на Македонија, се издадени од 2002 година па досега. Македонија преку овој вид на технологија е поврзана со соседните земји и со светот. Низ Македонија постојат неколку траси низ кои минуваат оптички кабли. Бизнисот со изнајмување на оптичкиот кабел и пренос на податоци преку нив е особено вносен и се проценува дека една фирма во овој бизнис заработува неколку стотици илјади евра годишно од само еден оптички кабел. Потребите на домашните, како и на фирмите од соседните земји за се’ побрз трансфер на податоци расте, а со тоа и цената на користењето на оптичките кабли. Така, и покрај регулативите кои точно го пропишуваат поставувањето на оптичките кабли и нивното користење, познавачи на овој бизнис за Нетпрес велат дека постојат сериозни злоупотреби на одобренијата за поставување на оптички кабел. Имено, на многу места во кабелските канали, наместо одобрениот број на кабли, се поставуваат и два до три кабли ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Швајцарскиот весник „Нојe цирихер цајтунг“ во денешиот број ги забележува реакциите во Скопје за овогодишниот Извештај на Европската унија за напредокот на Македонија. „Нојe цирихер цајтунг“ забележува дека по објавувањето на Извештајот на Европската унија за напредокот на Македонија за 2010 година, тема за дискусија во македонската јавност не беа ниту низата слабости во правосудството, ниту пак ограничената слобода на медиумите. Од година во година, европските извештаи се` повеќе почнуваат да наликуваат едни на други, отколку што им служат како поттик на македонските власти да се справат со проблемите. Крајно вознемирувачки беше избегнувањето на терминот „македонски јазик“ заменет со апстрактната синтагма „државен јазик“. Имено, Македонија е соочена со проблем за идентитетот кој доаѓа однадвор, наведува „Нојe цирихер цајтунг“. Грците одбиваат да го признаат името на соседната земја, бидејќи со тоа се узурпира нивното наследство од Античка Македонија - аспект врз кој Атина бара монопол. Скопје бурно ...
  | | веќе видена

  Скопје, 22 ноември – Ништо не се смени по самитот на НАТО во светот, тврди професорката Билјана Ванковска од Институтот за одбранбени и мировни студии при Филозофскиот факултет во Скопје. „Безбедносните предизвици за светот остануваа исти. Проблемот со Авганистан не е решен. Противракетниот штит, гледано од мировнички аспект, претставува само знак за поголема милитаризација, но не и за зголемена безбедност“, вели Ванковска. Никој во Европа, објаснува оваа професорка, не размислува за дополнителните трошоци во овој грандиозен проект. „Ова, што и одговара на САД, дополнително економски ќе ги исцрпи европските држави“, анализира професорката од Институтот. Според неа, повлекувањето на силите од Авганистан ќе биде иста приказна како и случајот со Ирак, каде војниците на Алијансата останаа во помал број и со друга редефинирана улога. Генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмунсен, според Ванковска, се обидел да остави простор за извлекување од јавното декларирање дека Алијансата доживеала пораз во Авганистан. ...
  | | веќе видена

  Скопје, 22 ноември 2010 (МИА) - Спроведување обуки за ефикасно и ефективно користење на ИПА-фондовите и на структурните и кохезиските фондови на ЕУ е целта на проектот ИПА - Центар за обука кој го финансира ЕУ со околу еден милион евра, а ќе го спроведува Секретаријатот за европски прашања. Центарот долгорочно треба да прерасне во одржлива структура во рамки на СЕП, и е во рамки на националната платформа за обединување на знаењата, информациите и искуствата од областа на ЕУ и соодветна дистрибуција на информации и обуки за различни целни групи. Обраќајќи се на денешната презентација на проектот „Техничка помош за ИПА Центар за обуки“, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Васко Наумовски истакна дека Владата континуирано инвестира во човечкиот капитал со цел максимално искористување на расположивте средства од ИПА инструментите и создавање апсорбциски капацитет кој ќе рефлектира стручност и голем број успешни проекти и последователно голем број успешни европски приказни во ...
  сите 12 | | | веќе видена