Скопје

  во

  Зафатите од пластичната реконструктивна и естетска хирургија се во подем во светот и кај нас, и освен корекциите на телото и кожата, на лицето и гениталните органи, се почесто луѓето во последно време прават операции за промена на полот. Во Македонија, каде има 30-тина пластични хирурзи се применуваат современите методи, но се разликуваме во техничката опременост на клиниката за пластична хирургија. Годишно се прават две илјади хируршки интервенции, од кои 400 се естетски, во што предничат жените пациенти, но расте бројот на мажите над 40 години кои ги пеглаат борите на лицето. „Најчесто кај нас луѓето прават ринопластика, корекција на нос , блеферопластика,фејс лифтинг,зголемување на усни и на гради и корекција на стомак со вадење на масното ткиво“, изјави Смиља Туџарова-директор на Клиника за пластична хирургија Скопје. Светски хит во пластичната хирургија се трансплантациите на лице кај луѓе по обид за самоубиство и транссексуалните операции, за промена на полот, кои повеќе се прават во Европа отколку ...
  | | веќе видена | слични

  Натпреварот што ќе се одржи наредните два дена во Струга ќе го истакне проектот на ОБСЕ, за промоција на решавањето конфликти преку дебата, а не преку насилство. Шеснаесет екипи, составени од по три ученици од различни етнички групи од средните училишта во Струга ќе дебатираат дали ограничувањето на слободата на изразување треба да се дозволи во средните училишта. Активноста, организирана од набљудувачката мисија на ОБСЕ во Скопје и реализирана од Младинскиот образовен форум е дел од едногодишниот проект кој започна во пролетта во 2008 година и кој се состои од серии на дводневни работилници и јавни дебати на прашања од интерес на младите. Целта беше да се тренираат учениците од средните училишта “Нико Нестор” и  “Др. Ибрахим Темо” од Струга да водат дебати за прашања од взаемен интерес и на тој начин да го подобрат разбирањето помеѓу учениците од сите етнички групи. “Конструктивната дискусија е начин за надминување на потенцијалните проблеми. Училиштето е место за воспитување на учениците за разбирање и ...
  | | веќе видена | слични

  Александар Поповски е добитник на наградата за најдобра режија, за претставата „Кандид или оптимизам“ на Југословенско драмско позориште од Белград, во рамките на 54-то издание на театарскиот фестивал „Стеријно позорје“ во Нови Сад, кој започна на 23 мај, а завршува вечерва со свечено доделување на фестивалските награди. Покрај оваа награда, тимот кој работеше на претставата „Кандид или оптимизам“ е добитник на уште четири други Стеријни награди. Гордана Ѓурѓевиќ-Димиќ ја освои наградата за актерско остварување, за улогата на Старицата и Дамата, Свен Јонке е добитник на наградата за најдобро сценографско решение, Лана Цвијановиќ ја освои наградата за најдобри костими, а Соња Вукиќевиќ е добитник на наградата за сценски движења. Редакцијата на новосадскиот весник „Дневник“ му додели награда на актерот Срѓан Тимаров, за актерски остварувања во три претстави, меѓу кои и за улогите на Докторот, Какамбо и Сесил во претставата „Кандид или оптимизам“. Покрај успехот кој на годинашното издание на „Стеријно ...
  | | веќе видена | слични

  Одлична атмосфера, максимална посветеност кон исполнување на задачите и многу оптимизам е карактеристика за состојбата што владее во редовите на македонската фудбалска репрезентација пред утрешниот дуел со Норвешка.

  Втор ден нашите репрезентативци се подготвуваат во Скопје и веќе се адаптирани по враќањето од Охрид каде температурата беше многу пониска. Селекторот Мирсад Јонуз освен топло време, очекува и пеколна атмосфера на натпреварот. За да се стигне до позитивен резултат побара стрплива игра од нашите репрезентативци.

  „Не треба да брзаме и да ги повториме грешките од претходните натпревари против Русија и Исланд кога од контри примавме лесни голови. Атмосферата меѓу играчите е сталожена, сите се спремни да го дадат максимумот. Единствен проблем е Николче Новески кој најверојатно нема да игра“, истакна Јонуз на денешната прес-конференција, последна пред квалификацискиот дуел со Норвешка.

  Тој додаде дека за да се стигне до успех мора да функционираат сите линии во тимот ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската фудбалска репрезентација утре ќе ја пречека репрезентацијата на Норвешка во петтиот натпревар од квалификациите за светското првенство 2010 година. Почетокот е закажан за 17:45, а ќе се одигра на “Арена Филип Втори“ во Скопје.

  Селекторот на македонската репрезентацијата, Мирсат Јонузрече дека спремни се за новиот предизвик за да дадат се од себе.

  “Спремни сме за новиот предизвик кој е пред нас. Во составот немав многу дилеми околу стартните единаесетмина единствена дилема ми беше Новески, кој отпадна за овој натпревар“, изјави Јонуз... повеќе прочитајте на
  | | веќе видена | слични

  ГРАБЕЖ НА ПОШТЕНСКО КОМБЕ – четворица разбојници, 600.000 евра Најголемиот грабеж досега во Македонија е извршен на 16.12.2005-та. Четворица маскирани и вооружени напаѓачи откако му го пресретнаа патот на поштенското комбе и ги нападнаа возачот и совозачот ги земаа платите и пензиите наменети за поштата во Шуто Оризари. Истиот ден беше пронајдено поштенското комбе со кое побегнаа грабнувачите, но и по три и пол години нема резултат од потрагата по грабнувачите. При транспортот на парите не беше користено обезбедување. ГРАБЕЖ НА ЏИП НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА– еден починат, 204.000 евра 33 годишниот Марјан Бабиќ, член на обезбедувањето беше убиен на лице место на раскрсницата кај Скопскиот саем. Александар Маџоски, негов колега и вработениот во Комерцијална банка, Велко Стојановски беа повредени. Тие и покрај прострелните рани со истиот џип сами заминаа во болница. Крадците со себе ги земаа вреќите во кои имаше 204.000 евра. Беше пронајдено само возилото на напаѓачите, Голф 2, а од нив ни трага ни глас. ...
  | | веќе видена | слични

  Оптимизам во редовите на македонската фудбалска репрезентација пред утрешниот натпревар со Норвешка Одлична атмосфера, максимална посветеност кон исполнување на задачите и многу оптимизам е карактеристика за состојбата што владее во редовите на македонската фудбалска репрезентација пред утрешниот дуел со Норвешка. Втор ден нашите репрезентативци се подготвуваат во Скопје и веќе се адаптирани по враќањето од Охрид каде температурата беше многу пониска. Селекторот Мирсад Јонуз освен топло време, очекува и пеколна атмосфера на натпреварот. За да се стигне до позитивен резултат побара стрплива игра од нашите репрезентативци. - Не треба да брзаме и да ги повториме грешките од претходните натпревари против Русија и Исланд кога од контри примавме лесни голови. Атмосферата меѓу играчите е сталожена, сите се спремни да го дадат максимумот. Единствен проблем е Николче Новески кој најверојатно нема да игра, истакна Јонуз на денешната прес-конференција, последна пред квалификацискиот дуел со Норвешка. Тој додаде ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската фудбалска репрезентација утре ќе ја пречека репрезентацијата на Норвешка во петтиот натпревар од квалификациите за светското првенство 2010 година. Почетокот е закажан за 17:45, а ќе се одигра на “Арена Филип Втори“ во Скопје. Селекторот, Мирсат Јонуз на македонската репрезентацијата рече дека спремни се за новиот предизвик за да дадат се од себе. “Спремни сме за новиот предизвик кој е пред нас. Во составот немав многу дилеми  околу стартните единаесетмина единствена дилема ми беше Новески, кој отпадна за овој натпревар“, изјави Јонуз. Според Јонуз играта ќе биде сконцентрирана повеќе на нападот, бидејќи репрезентацијата има квалитетни напаѓачи кои можат да го решат натпреварот со една употреблива топка. “Играта ќе ја концентрираме повеќе кон нападот бидејќи имаме напаѓачи кои можат и мораат да го дадат својот максимум доколку сакаме да го оствариме добар резултат. На овој натпревар играчите за врска ќе мораат да ја смират повеќе играта и да ја контролираат повеќе топката. Нивните ...
  | | веќе видена | слични

  Координативниот комитет на здруженијата на Македонците од Егејска Македонија го осуди инцидентот при промоцијата на грчко-македонскиот речник Координативниот комитет на Здруженијата на Македонците од Егејска Македонија најостро протестира против вандалскиот чин на грчката фашистичка организација „Криси авди“ („Златна зора“), која завчера насилно  ја прекина промоцијата на Грчко-македонскиот речник во Атина. Промоцијата на Речникот ја организираше партијата на Македонците во Грција „Виножито“. - Македонците кои се обединети преку Координативниот комитет сметаат дека Грчко-македонскиот речник подготвен од Васко Караџа кој содржи 15.000 зборови е флагрантен доказ за различноста на јазикот кој го говорат Грците наспрема македонското малцинство во Грција кое се изразува со македонскиот јазик, изјави денеска во Скопје претседателот на Координативниот комитет на Здруженијата на Македонците од Егејска Македонија, Ташко Јованов.
  | | веќе видена | слични

  Македонската обединета дијаспора (ОМД) силно го осуди насилниот обид на грчката ултра-националистичка политичка партија „Златна зора“, да ја попречи презентацијата на првиот грчко-македонски речник . „Овој проблематичен инцидент е последен пример за привидното соучество меѓу грчките власти и ултранационалистичките групи во жигосувањето на етничките малцинства во Грција. Владините и невладините претставници во Грција се чини дека применуваат тактики кои потсетуваат на диктатурата на Метаксас од 1930-та година, како и грчката граѓанска војна, кога македонскиот јазик беше забранет, а Македонците и другите етнички малцинства во Грција, беа принудувани да заколнат дека нема да ги користат мајчините јазици“, изјави претседателот на ОМД, Методија Колоски. „Како демократска нација и членка на НАТО и ЕУ, Грција е должна да го осигура правото на слободен говор на сите нејзини граѓани. Што е уште поважно, како и сите нации, Грција има обврска да ја осигура безбедноста на граѓаните и странските националности од ...
  | | веќе видена | слични

  Со претставата „Свето срце“ и со доделувањето на наградите за животно дело вечер во Прилеп почнува 44-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. - Главен акцент на Фестивалот е ставен на домашната драматургија. Македонскиот театар и состојбите во кои се наоѓа се главна преокупација и во темите кои ќе се третираат на манифестацијата -„Авангардата во театарот во Македонија“, „Театарот во служба на драмската уметност или естрадата“, „Литературниот јазик и театарот“, рече Петар Темелковски, селектор и претседател на Советот на фестивалот. Тој изјави дека во официјалната конкуренција за наградите се претставите „Свето срце“ на МНТ, „Црна се чума зададе“ на битолскиот театар, „Глогов жбун“ на штипскиот театар, „Тапани во ноќта“ на прилепскиот театар, „Последниот ден на Мисирков“ во продукција на Народниот театар од Струмица, „Кинегонда во Карлаленд“ на Драмскиот театар, „Тетовирани души“ на кумановскиот театар, претставата „Тероризам“ на Народниот театар од Велес, „Албански ноќи“ на ...
  | | веќе видена | слични

  Со победата од 70:60, кошаркарите на Фершпед Работнички поведоа со 3:2 во победи против Фени Индустри во финалето од плеј-офот и им треба само уште една победа да стигнат до 14-тата титула. „Шпедитерите“ и по втор пат во финалната серија како гости успеаа да остварат победа на теренот на актуелниот шампион, а пресудно за тоа во синоќешниот меч во Кавадарци беше остварената предност во првата четвртина од 10 поени. Во другите три периоди ниту навивачите на домашната екипа кои ја исполнија салата „Јасмин“ до последно место, не успеа да им помогнат на своите миленици да направат пресврт. Натпреварот број шест е закажан за в недела во „Градски парк“ во Скопје со почеток од 17:30 часот.
  | | веќе видена | слични

  Концерт под мотото „ Креирај ја својата иднина“ ќе се одржи в сабота, 6 јуни, со почеток во 18.00 часот, на Школка во Градскиот парк во Скопје. На концертот ќе настапат Врчак, „ДНК“, Бојана Атанасовска, Адриан Гаџа и Фани. Организатор на концертот е „Агенцијата за млади и спорт“, која воедно е и покровител на настанот, а целта е да се насочат младите кон поуспешна иднина, но и да уживаат во забавата со македонските музички ѕвезди.
  | | веќе видена | слични

  Трибина на Универзитетот ФОН Спортските менаџери спас за клубовите „Спортскиот менаџмент во функција на современиот спорт“ беше тема на трибината организирана на ФОН, единствен универзитет во државава што има Факултет за спортски менаџмент. На трибината професорите од Факултетот и претставниците на спортските клубови и федерации дебатираа за нивото на спортот во Р. Македонија, влијанието на спортските менаџери во клубовите и како можат да помогнат во подигнувањето на неговото ниво. - Нашата нација има многу предиспозиции и со стручна помош можеме да постигнеме големи резултати - рече деканот на Факултетот за спортски менаџмент при Универзитетот ФОН, Вангел Симев. Присутните се согласија со тоа дека на големите натпреварувања не треба да се оди со цел само да се учествува, туку и дека треба да се постигнуваат што подобри резултати. За тоа се потребни пари од спонзорите. Како позитивен пример беше посочена „Хедис А1 “ лигата“ и стопанственикот Велија Рамковски, кој како вистински менаџер од една страна го ...
  | | веќе видена | слични

  Општина Гази Баба Се поплочува во Маџари Општина Гази Баба почна да врши поплочување на тротоарот на улица Маџари со павер-елементи. Се работи на потегот од основното училиште „Дане Крапчев“ кон надвозникот над автопатот во Маџари, во вкупна должина од 245 метри.
  | | веќе видена | слични

  По три месеци работа на диво Филимена Маневска замина в пензија Филимена Маневска, сопруга на министерот за правда Михајло Маневски, со уште шест судии, вчера е разрешена од функцијата во Апелацискиот суд во Скопје и заминува в пензија. Според претседателот на Судскиот совет Васил Грчев членовите не гласале за оваа одлука, туку само ја констатирале состојбата. - Иницијатива за пензионирање судија не е потребна, членовите на Судскиот совет само ја констатираат состојбата и не гласаат - изјави Грчев. Судскиот совет дури по три месеци од исполнувањето на законските услови се реши да ја пензионира Маневска. За тоа време оттаму тврдеа дека ова тело има приоритет да ја оценува работата на судовите. Дел од стручњаците го проблематизираа и легитимитетот на пресудите што ги донесуваше Маневска последниве три месеци. Од опозицијата сметаа дека преку својата сопруга Маневски врши притисок врз судството. Филимена Маневска во иднина, најверојатно, ќе ја извршува функцијата советничка во кабинетот на претседателот ...
  | | веќе видена | слични

  СДСМ ќе се прегрупира на Конгресот в недела Бранко се збогува со Рада и со Бучко Владо Бучковски и Радмила Шекеринска, поранешните претседатели на СДСМ, нема да бидат дел од новиот тим најблиски соработници на Бранко Црвенковски во неговиот обид да ја консолидира партијата. Овие информации ги потврдија и високи функционери на СДСМ, иако додаваат дека, сепак, никој со сигурност не може да каже кој се е на списокот на Црвенковски. Кој ќе му помага на старо-новиот претседател за да ја спаси партија ќе се знае в недела на партискиот конгрес што ќе се одржи во Охрид. Според извори од партијата, во новото раководство ќе се вклучат универзитетската професорка Рената Треневска-Десковска, долгогодишната шефица на кабинетот на Црвенковски, Наташа Савова, актуелниот шеф на Агенцијата за разузнавање Виктор Димовски, градоначалниците на Охрид и на Куманово, Александар Петрески и Зоран Дамјановски, а се спомнува и името на поранешниот амбасадор Тихомир Илиевски. Сигурно место во новиот извршен одбор има и за ...
  | | веќе видена | слични

  „Санос“ за тендерот за автобуси Да не се фаворизираат странски понудувачи Странските понудувачи на тендерот за набавка на 302 двокатни автобуси не треба да се фаворизираат на штета на домашниот производител на автобуси „САНОС“, кој конкурира со најприфатлива понуда, смета автобускиот производител Славе Распашковски. Тој тврди дека „САНОС“ и стои на располагање на Владата најповолно и најквалитетно да ги произведе бараните автобуси, да овозможи нивно одржување во периодот на експлоатација и да отвори 300 нови работни места. - Нашата понуда е најповолна и практично најниска бидејќи за само 662 евра по автобус повеќе во однос на кинескиот понудувач, „САНОС“ нуди мотор евро 5 и друга опрема чијашто вредност е над 10.000 евра - рече Распашковски на вчерашната прес-конференција. Тој тврди дека од почнувањето на постапката за набавка на новите автобуси во минатата година, не е излезено во пресрет на ниту едно барање на „САНОС“ за техничко приспособување на бараниот тип автобус. Наспроти тоа, рече Распашковски, ...
  | | веќе видена | слични

  Прокопиев и „Љубојна“ во Фрајбург Македонските уметници Илија Прокопиев и Велимир Жерновски и етногрупата „Љубојна“ деновиве гостуваат во германскиот град Фрајбург во рамки на проектот „Скопје-Фрајбург 009“. Настан има за цел да претстави дел од младата македонска културна сцена во Германија и да отвори можности за контакт меѓу македонските и германските уметници. Изложбата на Прокопиев и Жерновски беше отворена вчера, а публиката ќе може да ја види до петти јули. Жерновски се претстави со мултумедијалниот проект со наслов „Ерасе, цлеар алл, дата цлеан...“, а Прокопиев го постави делото „Во потрага по ново место“. Етногрупата „Љубојна“, пак, утре ќе настапи пред германската публика во Фрајбург.
  | | веќе видена | слични

  Македонските репрезентативци самоуверени Норвешка нека бара друга шанса Македонија, по седум месеци, со натпреварот со Норвешка продолжува со квалификациите за СП 2010 година во Јужна Африка. На чело на националниот тим дебитира селекторот Мирсад Јонуз, а во екипата има неколку дебитанти, од кои, веројатно, двајца ќе стартуваат. Императивот победа е пред репрезентативците и средбата со Норвешка е една од најважните во групата. Со евентуална победа, „црвено-жолтите“ ќе се вклучат во борбата за второто место, кое, можеби, ќе води во бараж. Поразот и нерешениот резултат ќе означат крај на надежите. - Со победа ќе се подобрат и шансите за пласман и атмосферата пред вториот дуел против Исланд. Не ме плаши тоа што сум дебитант. Се одморив по напорната сезона во Ворскла и подготвен сум да го дадам максимумот во репрезентацијата, се разбира, доколку селекторот ми укаже доверба. Не сум импресиониран од имињата што настапуваат во Норвешка, како Карју и Рисе. Со максимално залагање на сите, ќе успееме да ги победиме ...
  | | веќе видена | слични