Шпанија

  во

  Најдобрата авиокомпанија има само еден авион

  Мала британска авиокомпанија, која поседува само еден авион, е именувана за еден од четирите најдобри превозници во светот, пренесува Макфакс.Компанијата „Палмаир“ поседува само еден „боинг 737“, стар 34 години, но според квалитетот на услугите ги престигна глобалните брендови како Бритиш ервејс и Вирџин Атлантик. Оценувањето го спровело Здружението на потрошувачи „Вич“.„Палмаир“ е основана во 1957 година, кога со изнајмен авион превезувала патници до шпанскиот остров Мајорка. Со купувањето сопствен авион го зголемија бројот на дестинации, па сега возат на 14 европски дестинации, а меѓу нив и за Шпанија, Португалија и Хрватска.Авионот лета двапати дневно лете и еднаш дневно зиме. Во компанијата се вработени педесетина луѓе, 25 како кабински персонал и 25 на уредите. Посебноста на нивната услуга се крие во тоа што лично ги пречекуваат патниците и се грижат да бидат задоволни со распоредот на седење. Исто така, стјуардесите секое утро на седиштата на ...
  | | веќе видена | слични

  Холандиј - Русија, какво четврт-финале ќе биде тоа! Сите експерти тука се воодушевени од младиот и полетен тим на Хус Хидинк. Акциите течеа како на филмска лента, покрај двата гола имаше и неколку погодени диреци, а Швеѓаните беа притиснати на својата половина. Заслужениот пораз го призна и шведскиот тренер Ларс Лагербек, а Хидинк рече дека се гордее со своите играчи и со напредокот што го покажале.Холанѓанецот со четврта репрезентација обезбедува пласман во втората фаза на некоја завршница, по Холандија, Јужна Кореја и Австралија. Сличен подвиг имаше само Србинот Бора Милутиновиќ, кој со пет различни селекции стаса до Мундијалите (Мексико, Костарика, САД, Нигерија, Кина). Уште само Бразилецот Карлуш Алберту Пареира со четири национални тима стасуваше до СП (Кувајт, Обединети Арапски Емирати, Бразил и Саудиска Арабија), но не секогаш ја минуваше фазата по групи, иако беше светски првак со „кариките“ во 1994 година.

  ХОЛАНДИЈА - УБИЕЦОТ ВО ГРУПАТА НА СМРТТА

  Турција и Русија се ...
  | | веќе видена | слични

  Од сериозноста на понудата на шпански Портланд Сан Антонио ќе зависи дали Веселин Вујовиќ , тренерот на Вардар про, во новата ракометна сезона ќе замине од Скопје. Деновиве управата на Портланд разговарала со Вујовиќ, кој е еден од кандидатите откако Богдан Вента, првиот пик на клубот, не прифатил договор. Мојот договор со Вардар про е џентлменски, односно ако се појави некоја добра понуда од сериозен клуб, може да заминам. Тоа им го кажав и на луѓето од Портланд Сан Антонио од Шпанија - вели Вујовиќ. - Тие ми рекоа дека се сериозен клуб, но уште не пратиле понуда и тоа ќе го направат во следните десетина дена откако ќе го направат буџетот на клубот.Вардарци по завршување на сезонава во која го освоија само Купот, а во дуелите со Металург ја загубија титулата, потврдија дека нивниот тренер Вујовиќ останува и веќе реализираа повеќе засилувања. Се што сметавме дека треба да донесеме како засилување го реализиравме. Останува уште голманската позиција и евентуално уште еден десен бек. Но, тоа ќе го решиме ...
  | | веќе видена | слични

  Грција е единствениот тим кој не освои ниту еден бод на првенството, откако и по трет пат загуби во групата Д, овој пат од фаворитот Шпанија со 1-2. Нашиот јужен сосед првенството ќе го заврши на последното 16 место. Единствено позитивно за Грција е тоа што успеа да даде гол во третиот меч. Харистеас погоди за водство на Грција во 43 минута, но Шпанија не дозволи изненадување и со два гола во вториот дел направи целосен пресврт. Де ла Ред во 60 минута израмни, а Гвиса со гол на две минути пред крајот ја донесе третата победа на „црвената фурија“. Им реков на играчите дека кога веќе сме елиминирани, барем на достоинствен начин да се простиме од првенството. И одигравме одлично. Водевме со 1-0 и имавме шанса за втор погодок, но не реализиравме. Потоа оставивме многу простор во нашата одбрана и Шпанија тоа го казни. Заслуживме подобар резултат на овој меч. Нема да обвинам никој за нашиот неуспех и елиминацијата уште во првата фаза - вели селекторот на Грција Ото Рехагел, на кого не му успеа тактиката со одбрана ...
  | | веќе видена | слични

  Најгледан кошаркарски тим е шпански второлигаш

  Најгледан кошаркарски тим во Европа е второлигаш! Според податоците на една германска интернет-страница на која се објавуваат кошаркарски вести, шпанскиот второлигашки клуб Баскет КАИ од Сарагоса е најпосетуван со фантастичен просек од 10.200 гледачи на натпреварите што ги игра дома. На првите седум места на листата се екипи од Шпанија. Зад клубот од Сарагоса, на листата се Естудијантес (9.641), Уникаха (9.152), Реал Мадрид (8.917), Тау Серамика (8.629), Жовентут (7.744) и Гранада (7.498). Потоа следува италијанскиот Виртус Болоња, па германските Алба и Бамберг. На 17. место е Виве Менорка, клубот за кој настапува Врбица Стефанов. Интересно е што овој клуб е лидер според гледаноста, ако се гледа процентот на број на жители во градот. Мечевите на Менорка ги гледале во просек по неверојатни 24 отсто од вкупниот број жители на гратчето Маон. Втор е Скаволини, клуб што има просек од 6,9 од бројот на жители на градот Пезаро. Шпанската АЦБ-лига е најгледана ...
  | | веќе видена | слични

  Четвртфиналниот дуел од еврозавршницата помеѓу Хрватска и Турција е прогласен за натпревар од висок ризик вобосанскиот Мостар.Населението во градот е поделено на хрватски и на бошњачко-муслимански дел. Анализите на полицијата во БиХ покажуваат дека хрватското население ќе навива за „коцкестите“, додека бошњаците се определени за Турција, па токму поради тоа се стравува од можни инциденти.По мечот Хрватска - Бразил на Светското првенство 2006 во Мостар едно лице беше убиено од заталкан куршум, шест полицајци беа повредени, а навивачки групи дивееја низ улиците на градот.Редот и мирот во Мостар ќе го контролираат над 1.000 полицајци и нема да имаат милост кон никого.

  Судијата Росети со хрватски корени

  Хрватите очекуваат помош, а Турците се плашат од пристрасност на главниот судија Роберто Росети за време на четвртфиналната пресметка помеѓу овие две земји на ЕП 2008.Италијанскиот арбитар има потекло од Хрватска. Хрватските медиуми велат дека неговата мајка е родена во рурална средина во ...
  | | веќе видена | слични

  Напаѓачот на Валенсија, Давид Вилја, си ја зголеми цената на фудбалската берза со настапите на завршницата од ЕП, од 16 на 25 милиони фунти. Вилја е прв стрелец со четири постигнати гола за Шпанија по првите две кола. Ваквиот скок на цените за фудбалерите кои настапуваат на завршницата од ЕП ги најави лондонскиот „Тајмс“. На второ место на листата со играчи што си ја зголемија цената е соиграчот на Вилја од Валенсија, шпанскиот сонародник Давид Силва, чија вредност се проценува на 12 милиони фунти, по одличните настапи во улога на плејмејкер за „црвената фурија“.Од Португалија се споменуваат дури тројца фудбалери, а највисоко котира крилниот офанзивец на Порто, Рикарду Кварежма, кој исто така е пред трансфер ова лето, а за него се нудат 12 милиони фунти. Цената на овој фудбалер би можела уште повеќе да порасне. Другите двајца се плејмејкерот Жоау Мутињу од Спортинг Лисабон и десниот бек Мигел од Валенсија. Вредноста на Мутињу се проценува на 8 милиони, додека онаа на Мигел, кому му оди тешко да се избори за ...
  | | веќе видена | слични

  Најнепосакуваното четврт-финале ќе се игра на стадионот „Ернст Хапел“ во Виена. Натпреварот Хрватска - Турција за повеќето истакнати членови на Европската фудбалска федерација (УЕФА) беше меч кој најмалку го посакуваа, поради големиот наплив на навивачи и од двете земји и поради можните несакани последици и нереди, пред и по мечот. Но, тоа не значи дека овие две репрезентации незаслужено се најдоа меѓу осумте најдобри. Хрватска, заедно со Холандија и со Шпанија, е тим со максимален ефект, пред нејзините напади падна Германија, која се сметаше за апсолутен фаворит, а со вториот состав „коцкестите“ беа пресилни за Полјаците. Турција двапати се спасуваше од пораз, со домаќинот Швајцарија за десет минути се врати од дефицит од еден гол, а со Чешка за 15 минути од 0-2 победи со 3-2.
  Селекторот на Хрватска, Славен Билиќ, ја посакува четвртата победа и пласман во полуфиналето.
  - Ќе бидеме разочарани ако не се пласираме во полуфиналето. Се надевам дека ќе направиме се за нашиот следен дуел да биде за ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската музичка легенда Тоше Проески на годинашниот фестивал „Еврофест 2008“ постхумно ќе биде прогласен за „Пејач на векот“. Во првата вечер на фестивалот, кој ќе се одржува на 24 октомври и на 25 октомври во Скопје, познати пејачи од цел Балкан, како и од Норвешка, Шпанија, Германија и од Индија, ќе изведат 15 песни посветени на Тоше, но без да се спомене неговото име.
  - Со пиетет и со највозвишено чувство постхумно ќе му ја доделиме оваа награда на Тоше Проески - нашиот ангел на песната и најголема мега-ѕвезда во историјата на македонската естрада. Реално согледувајќи ја неговата големина, наградата ја именувавме „пејач на векот“ - објаснува директорот Костадин Костадиновски.
  | | веќе видена | слични

  ЕУ е поделена околу својата позиција кон одбранбената политика, околу независноста на Косово, името на Македонија, енергијата и односите со Русија, вели поранешниот британски министер за Европа, Денис Мекшејн, забележувајќи дека не може да постои единствена надворешна политика на ЕУ додека „Грција ја блокира Македонија, а шпанската дипломатија лобира против Косово“.

  Во авторскиот текст во „Индепендент“, актуелниот лабуристички пратеник потсетува дека во деведесеттите години на 20-от век европските лидери не успеаја да го спречат хаосот во реонот на Западниот Балкан, а десет години подоцна повеќето од државите на ЕУ и САД ја признаа независноста на Косово, како уште една држава што излезе од некогашната СФР Југославија.

  „Но, тоа не значи победа на евро-американското партнерство, затоа што Шпанија, Грција, Романија и Словачка го слабеат единството на Унијата, одбивајќи да ја прифатат косовската независност“, пишува Мекшејн, објаснувајќи дека со таквото однесување не може да се развива ...
  | | веќе видена | слични

  Во авторски текст во денешен ИНДЕПЕНДЕНТ, поранешниот британски министер за Европа, Денис Мекшејн, порачува дека Европа мора да говори во еден глас, но дека во моментов е поделена по прашањата за одбраната, за односите кон Соединетите Држави, енергетиката , Русија, Косово и Македонија...

  Европските лидери не успеаја во 90-те години да го спречат хаосот во земјите од Западен Балкан, се додека не се замеша Америка. Една деценија подоцна Вашингтон и Брисел го признаа Косово, но дали е тоа победа за евро-атланското партнерство - секако не, вели Мекшејн!

  Клучни земји, како Шпанија, Грција, Романија, и Словачка ја ослабуваат европакста единственост со тоа што одбиваат да го признаат Косово, Шпанија лобира во јужна Америка против признавањето на Приштина, додека Грција ги блокира европските и НАТО амбиции на Македонија.

  Ирска да прегласува?

  Ирска е под притисок да гласа одново за Европската повелба, утрово е директен и јасен насловот во ГАРДИЈАН.

  Франција и ...
  | | веќе видена | слични

  Русите доаѓаат. Сериозната порака на адреса на Холандија ја испратија со блескавиот начин на кој синоќа фудбалски ја освоија Шведска и се изборија за четвртфинална пресметка со најубедливата селекција досега на турнирот.

  Тимот на Гус Хидинк што на ова Еуро натпреварување почна срамежливо, стилски во најдобрата осумка и се придружи на Шпанија, победничкиот состав на групата „Д“.

  Клубот фаворити на Еуро 2008 станува порелативен со секој одигран натпревар, а тоа најдобро го демонстрира Русија која со стравотен напаѓачки фудбал ја мина групата „Д“ и ги предупреди на претпазливост најголемите кандидати за пехарот.

  Први кои треба да се замислат се Холанѓаните, четвртфиналните противници на „Зборнајата“ и сонародниците на рускиот предводник Гус Хидинк.

  Марко Ван Бастен има неколку причини за грижа почнувајќи токму од неговиот колега. Хидинк веќе ги предводел „Лалињата“ и добро ги познава фудбалерите па дури и самиот Ван Бастен.

  Настрана од теоријата, Русите доволно ...
  | | веќе видена | слични

  Десет илјади земјоделци од цела Шпанија денеска протестираат во Мадрид поради зголемувањето на цените на нафтата и ѓубривото.

  „Запатеро ти не убиваш! Да го спасиме селото!“, скандираа денеска земјоделците во центарот на Мадрид.

  Според нив, цените на нафтата и горивото годинава се зголемиле двојно, па производството на земјоделските култури во моментов не им овозможува ниту да преживеат.
  | | веќе видена | слични

  Украина, Летонија и Русија шампиони во инфлација

  Москва - Меѓу државите во Европа највисока стапка на инфлација во првите пет месеци од годинава имаа Украина, Летонија и Русија, соопшти вчера рускиот Федерален завод за статистика.

  Според овие податоци, во периодот јануари - мај годинава, споредбено со декември 2007 година, стапката на инфлација во Украина изнесувала 14,6 отсто, во Летонија - 8,5, а во Русија 7,4 проценти.

  Натаму на листата на европски земји со највисока инфлација следуваат Белорусија со 6,6 отсто, Турција со 6,4 и Литванија со 6,2 процента.

  Најниска инфлација во Европа од по еден отсто имаат Норвешка и Германија. Просечната инфлација во ЕУ, пак, изнесува 2,1 процент.

  Кога станува збор за мајската инфлација во споредба со претходниот месец, највисока инфлаторна стапка од 1,5 отсто има Турција, а по неа следуваат Русија со 1,4 и Словенија, Белорусија и Украина со инфлација меѓу 1,2 и 1,3 проценти.

  Русија е на првото место на листата ...
  | | веќе видена | слични

  Во Македонија, која е далеку посиромашна од западните држави, пасивно се набљудуваат ценовните шокови

  Александар Пешев

  Македонија седи мирна, додека граѓаните во западните богати земји активно протестираат поради растечките цени на храната и на бензинот. Во развиените земји граѓаните мошне остро реагираат поради нафтениот шок, со демонстрации, протести и блокади. Во Македонија, чиј економски развој засега е неспоредлив со овие држави, граѓаните и организациите навидум пасивно ги набљудуваат ценовните шокови предизвикани од светските трендови и кризи.

  Првиот шок што го преживеа Македонија беше во поглед на цените на прехранбените производи. По овој повод тогашниот владин состав се обиде да го балансира шокот преговарајќи со трговците, но обидот беше безуспешен. Граѓаните единствено се жалеа поради високите цени, додека трговците и производителите и понатаму ги зголемуваа. За разлика одовде, илјадници Руси во мај активно протестираа поради високите цени на храната.

  Од ...
  | | веќе видена | слични

  Лут на европските комесари кои многу зборуваат и создаваат проблеми за националните влади

  РИМ - Италијанскиот премиер Силвио Берлускони вчера ја нападна Европската унија истакнувајќи дека го загубила влијанието на светската сцена, а нејзините лидери се послаби од периодот на неговата претходна функција пред две години. На Самитот на ЕУ во Брисел, Берлускони, исто така, ги критикуваше европските комесари поради зборувањето во јавност и создавањето проблеми за националните влади, и рече дека отсега ќе бара порезервиран пристап.

  „Забележувам дека Европа е чекор наназад во споредба со периодот пред две години“, изјави Берлускони, кој по трет пат стана премиер по изборната победа во април , на деловната конференција во Рим. Тој рече дека сегашните лидери на Европа имаат „помалку личен карактер“ отколку оние кои присуствувале на самитите кога тој последен пат беше на функцијата, наведувајќи ги Тони Блер, Хозе Марија Азнар, Герхард Шредер и Жак Ширак, односно поранешните лидери на Велика ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Дмитриј Медведев им честиташе на фудбалерите

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Русија ја зафати фудбалска еуфорија по победата над Шведска. Се радува и највисокото раководство во Кремљ. Претседателот Дмитриј Медведев веднаш по победата им честиташе на фудбалерите. Тој и вчера зборуваше за натпреварот со Швеѓаните, а влезот во четврт-финалето на европскиот шампионат го нарече добар успех. Во средбата со шпанскиот крал Хуан Карлос кој престојува во Русија Медведев не пропушти пред новинарите да каже дека победата на „зборнаја“ е важен успех, а шпанскиот крал додаде дека влезот во четврт-финалето Русија и Шпанија треба меѓусебно да си го честитаат.

  Дека победата против Шведска во Русија ја доживуваат како извонредно важен настан, доказ е и тоа што вчера информативните емисии на сите ТВ канали почнуваа со извештајот од Европското првенство како и прославата на домашните навивачи. Исто така се истакнуваше дека досега тоа е најголемиот успех на фудбалерите ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанците не се среќни што ќе играат против Италија

  Шпанија со изменет состав ја оствари и третата победа во групата и тоа над европскиот шампион Грција, (2:1), иако на полувремето губеше со 0:1. Но, по победата селекторот на Шпанија не го коментираше тој натпревар туку оној што следи против Италија во четврт-финалето на 22 јуни во Виена.

  „Тие не се ривал кој го посакував, но денеска секој може да победи секого. Италија е светски првак, тежок противник, но сите натпревари се тешки кога ќе дојдете до оваа фаза“, им кажа Арагонес на новинарите во Салцбург.

  Инаку, Шпанците во март годинава ја добија Италија во пријателски натпревар со 1:0.

  „Тој меч не мора да значи ништо. Италијанците во првите два натпревара на ЕП делуваа лошо, но на крајот одат во четврт-финалето“, вели Арагонес.

  За малку судир на хеликоптери над навивачката зона

  Австриските власти соопштија дека два хеликоптера за малку ќе се судреле во градот Брегенц само неколку минути пред ...
  | | веќе видена | слични

  Светскиот првакИталија ќе игра против Шпанија во четврт-финалето на ЕП. Италија со „последниот воз“ се приклучи на екипите што ќе играат во нокаут-фазата, откако со 2-0 ја победи Франција, во последниот меч од групата Ц. На „аѕурите“ во корист им одеше и поразот на Романија од Холандија. Андреа Пирло од пенал во 25 минута и Даниеле де Роси во 62 минута погодија за победа на Италија. Ова беше прв триумф на „аѕурите“ на ова првенство, но и тоа беше доволно да се освои второто место во групата зад неприкосновената Холандија. Никогаш не се сомневав во оваа репрезентација. Знаев дека на крајот од фазата по групи покажавме дека вредиме. Имаме сјајна селекција, која заедно се држи и поседува вистински тимски дух. Одигравме добро против Франција. Верувам дека така беше и да останавме „11 на 11“. Сега ни следи краток период за одмор, а потоа и меч против Шпанија. За нив мора да бидеме подготвени. Сега секој чекор ќе биде потежок и потежок - вели тренерот на Италија, Роберто Донадони.Ова беше прва победа на Италија ...
  | | веќе видена | слични

  Со мегадуелот меѓу гигантите Португалија и Германија, вечерва во Базел започнуваат четвртфиналните мечеви од ЕП-2008. Од вечерва по до крајот на шампионатот што се одржува во Швајцарија и Австрија, почнува нокаут-фазата во која поразените репрезентации ќе бидат елиминирани од трката за пехарот. Во четврт-финалето уште ќе играат и Хрватска - Турција (утре), Холандија - вториот од групата Д (в сабота) и Шпанија - Италија (в недела). Пред почетокот на првенството Германија се најавуваше како главен фаворит за титулата. „Панцирите“ во досегашниот дел од првенството во натпреварите по групи не го оправдаа тој епитет. Трикратниот европски првак се мачеше во групата и дури во третото коло со победата над Австрија обезбеди место во нокаут-фазата. Неуверливата игра ја призна и селекторот Јоаким Лев, кој очекува поактивна игра посебно во нападот. Во групите, Германија со 2-0 ја победи Полска, минимално со 1-0 славеше над Австрија, но загуби од Хрватска со 1-2. За дуелот против Португалија потребно е наше големо ...
  | | веќе видена | слични