Орешарски

  во

  Лажните вести се закана за националната безбедност. Ова го изјави премиерот Бојко Борисов во Варна за време на XI летен универзитет на МГЕРБ"Само вистината, не ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Еден од најгласните негатори на македонскиот идентитет и македонското малцинство во Бугарија, Красимир Каракачанов, денеска во Скопје во улога на министер за одбрана, избегна да одговори дали го променил своето идеолошко размислување по потпишувањето Еден од најгласните негатори на македонскиот идентитет и македонското малцинство во Бугарија, Красимир Каракачанов, денеска во Скопје во улога на министер за одбрана, избегна да одговори дали го променил своето идеолошко размислување по потпишувањето на добрососедскиот договор. Неговата колешка домаќин Радмила Шеќеринска, нагласи дека настрана различните ставови на двете земји, од 1-ви август наваму доминира европската енергија во односот меѓу официјално Скопје и Софија. Изминатиот период високи бугарски функционери и експерти порачаа дека во врска со проблемот со Грција, Македонија ќе треба да внимава какво име ќе избере, за да не и наштети на Бугарија. Но според Каракачанов, Софија нема проблем во врска со името, оти тоа било прашање што засега трети земји. ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Дјанков беше бугарски министер за финансии од јули 2009 до мај 2013 година во Владата на Пламен Орешарски Симеон Дјанков Софиското јавно обвинителство покрена обвинение против поранешниот бугарски вицепремиер и министер за финансии Симеон Дјанков, поради злоупотреба на функцијата при продажбата на акции во сопственост на државата во компанијата „ЕВН Електродистирбуција Бугарија". Како што јави БТА, Дјанков се товари за „злоупотреба на функцијата при приватизација на државна сопственост". Со истргата за истото дело се опфатени и поранепниот бугарски министер за економија, енергетика и туризам Трајчо Трајков и бизнисменот Иво Прокопиев. Според истрагата, со ваквата зделка на државата и е нанесена штета од 20,8 милиони лева (10,6 милиони евра). Дјанков беше бугарски министер за финансии од јули 2009 до мај 2013 година во Владата на Пламен Орешарски.
  | | веќе видена

  Дјанков беше бугарски министер за финансии од јули 2009 до мај 2013 година во Владата на Пламен ОрешарскиСимеон ДјанковСофиското јавно обвинителство покрена обвинение против поранешниот бугарски вицепремиер и министер за финансии Симеон Дјанков, поради злоупотреба на функцијата при продажбата на акции во сопственост на државата во компанијата „ЕВН Електродистирбуција Бугарија".Како што јави БТА, Дјанков се товари за „злоупотреба на функцијата при приватизација на државна сопственост".Со истргата за истото дело се опфатени и поранепниот бугарски министер за економија, енергетика и туризам Трајчо Трајков и бизнисменот Иво Прокопиев.Според истрагата, со ваквата зделка на државата и е нанесена штета од 20,8 милиони лева (10,6 милиони евра).Дјанков беше бугарски министер за финансии од јули 2009 до мај 2013 година во Владата на Пламен Орешарски.
  сите 2 | | | веќе видена

  Софиското јавно обвинителство покрена обвинение против поранешниот бугарски вицепремиер и министер за финансии Симеон Дјанков, поради злоупотреба на функцијата при продажбата на акции во сопственост на државата во компанијата „ЕВН Електродистирбуција Бугарија“. Како што јави БТА, Дјанков се товари за „злоупотреба на функцијата при приватизација на државна сопственост“. Со истргата за истото дело се опфатени и поранепниот бугарски министер за економија, енергетика и туризам Трајчо Трајков и бизнисменот Иво Прокопиев. Дјанков е осомничен дека во периодот мај-јуни 2011 година во соработка со Прокопиев, ги пречекорил своите надлежности и на компанијата „Булброкерс ЕАД“ и продал акции за сума од речиси 1,3 милиони лева (над 650.000 евра). Според истрагата, со ваквата зделка на државата и е нанесена штета од 20,8 милиони лева (10,6 милиони евра). Дјаков беше бугарски министер за финансии од јулу 2009 до мај 2013 година во Владата на Пламен Орешарски.
  сите 3 | | | веќе видена

  Софиското јавно обвинителство покрена обвинение против поранешниот бугарски вицепремиер и министер за финансии Симеон Џанков, поради злоупотреба на функцијата при продажбата на акции во сопственост на државата во компанијата „ЕВН Електродистирбуција Бугарија“.Како што јави БТА, Џанков се товари за „злоупотреба на функцијата при приватизација на државна сопственост“. Со истргата за истото дело се опфатени и поранепниот бугарски министер за економија, енергетика и туризам Трајчо Трајков и бизнисменот Иво Прокопиев.Џанков е осомничен дека во периодот мај-јуни 2011 година во соработка со Прокопиев, ги пречекорил своите надлежности и на компанијата „Булброкерс ЕАД“ и продал акции за сума од речиси 1,3 милиони лева (над 650.000 евра). Според истрагата, со ваквата зделка на државата и е нанесена штета од 20,8 милиони лева (10,6 милиони евра).Џанков беше бугарски министер за финансии од јулу 2009 до мај 2013 година во Владата на Пламен Орешарски.
  сите 4 | | | веќе видена

  Софиското јавно обвинителство покрена обвинение против поранешниот бугарски вицепремиер и министер за финансии Симеон Дјанков, поради злоупотреба на функцијата при продажбата на акции во сопственост на државата во компанијата „ЕВН Електродистирбуција Бугарија“.Како што јави БТА, Дјанков се товари за „злоупотреба на функцијата при приватизација на државна сопственост“. Со истргата за истото дело се опфатени и поранепниот бугарски министер за економија, енергетика и туризам Трајчо Трајков и бизнисменот Иво Прокопиев.Дјанков е осомничен дека во периодот мај-јуни 2011 година во соработка со Прокопиев, ги пречекорил своите надлежности и на компанијата „Булброкерс ЕАД“ и продал акции за сума од речиси 1,3 милиони лева (над 650.000 евра). Според истрагата, со ваквата зделка на државата и е нанесена штета од 20,8 милиони лева (10,6 милиони евра).Дјаков беше бугарски министер за финансии од јулу 2009 до мај 2013 година во Владата на Пламен Орешарски.
  сите 20 | | | веќе видена

  Кандидатот на Бугарската социјалистичка партија (БСП), генералот Румен Радев, е победник на претседателските избори во Бугарија, покажуваат првичните резултати од изборите, победувајќи го противкандидатот од владејачката Граѓани за европска Бугарија (ГЕРБ), Цецка Цачева со околу 22 проценти разлика, односно 58 наспроти 35 отсто. Премиерот и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, веднаш најави дека ќе поднесе оставка, со што земјата сега повторно влегува во политичка криза, но како што вели тој, по овие избори неговата партија веќе нема мнозинство, така што сега ќе ѝ дозволи на досегашната опозициска БСП да формира влада. „Победата на Радев и БСП е категорична и јасна, ние ќе им дозволиме заедно со ДПС (Партијата на Турците) и со патриотите на (Красимир) Каракачанов да формираат формираат влада без избори. Ние сме партија што учи на своите грешки и ќе им дадеме шанса да формираат влада. Повторно сакам да кажам дека го поздравувам победниците на овие избори и им честитам“, изјави Борисов. Цачева им се заблагодари на ...
  сите 111 | | | веќе видена

  Кандидатот на Бугарската социјалистичка партија (БСП), генералот Румен Радев, е победник на претседателските избори во Бугарија, покажуваат првичните резултати од изборите, победувајќи го противкандидатот од владејачката Граѓани за европска Бугарија (ГЕРБ), Цецка Цачева со околу 22 проценти разлика, односно 58 наспроти 35 отсто. Од Софија, Бојан Стојковски Премиерот и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, веднаш најави дека ќе поднесе оставка, со што земјата сега повторно влегува во политичка криза, но како што вели тој, по овие избои неговата партија веќе нема мнозинство, така што сега ќе ѝ дозволи на досегашната опозициска БСП да формира влада. „Победата на Радев и БСП е категорична и јасна, ние ќе им дозволиме заедно со ДПС (Партијата на Турците) и со патриотите на (Красимир) Каракачанов да формираат формираат влада без избори. Ние сме партија што учи на своите грешки и ќе им дадеме шанса да формираат влада. Повторно сакам да кажам дека го поздравувам победниците на овие избори и им честитам“, изјави Борисов. ...
  сите 129 | | | веќе видена

  И ЦИК, и социолошките агенции истакнуваат дека одѕивот за актуелните претседателски избори е рекордно висок, особено во споредба со онoj од последните неколку години. При обработени 95,17% гласови кандидатот на опозициската левица, Румен Радев освои 25,70%, а Цецка Цачева од партијата на премиерот Бојко Борисов доби 22% гласови во првиот круг од претседателките избори. Трет е Красимир Каракачанов со 15,04%. Ова го покажуваат податоците на ЦИК до 13:30 часот. Следуваат Веселин Марешки со 10,87%, Пламен Орешарски со 6,51%, Трајчо Трајков - 5,87%, додаваат од ЦИК. Квадратчето „Не поддржувам никого" го шкртнале 5,64% од гласачите. Предизборните анкети покажуваа дека Цанчева ќе победи во првиот круг. Поради тоа што ниту еден кандидат го нема неопходното мнозинство од 50 насто, ќе се одржи втор круг на 13 ноември. Пред изборите Борисов изјави дека ќе свика предвремени парламентарни избори доколку Цанчева не успее да стане претседател уште во првиот круг. Радев кој е од Социјалистичката партија се залага за ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Откако е на чело на ГЕРБ, премиерот Бојко Борисов за првпат загуби избори - и тоа од „вечниот непријател“БСП. Ова се случува при одѕив на малку над 53% до 19:00 часот на 6 ноември, односно се очекува речиси 4 милиони луѓе да излегле да гласаат. Според прелиминарните резултати кандидатот на црвените Румен Радев го освои првиот круг од претседателските избори, со 24 до 28% поддршка во однос на податоците на различните агенции. На второ место останува кандидатот на ГЕРБ Цецка Цачева, со околу 22-24%. Според податоците на бугарската Нова телевизија, која ги користи податоците на „Галуп“ и „Алфа рисрч“, разликата меѓу двајцата е 1,3%. Според податоците на bTV таа е дури и помалку - 0,5%. Потсетуваме дека премиерот Борисов вети дека ќе поднесе оставка ако Цачева загуби во првиот круг, бидејќи тоа требало да значи дека е променето „чувството на власт“. Цврсто на третото место, точно според повеќето кредитни прогнози, остана претседателската двојка на „Обединети патриоти“ Красимир Каракачанов - Јавор Нотев. Тие ...
  сите 55 | | | веќе видена

  Претседателката на бугарското Народно собрание Цецка Цачева денеска соопшти дека „времено се повлекува од функцијта“, за да може да се посвети на трката за претседател на Бугарија. Како што јави БТА, Цачева информира дека своите надлежности му ги делегирала на нејзиниот заменик и сопартиец Димитар Главчев. Цачева, која е кандидат за бугарски претседател на владејачката партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на премиерот Бојко Борисов, нагласи дека нејзината функција ќе биде во мирување се до објавување на резултатите од претседателските избори. Таа изјави дека смета оти би било некоректно во текот на изборната кампања да ја извршува и функцијата претседател на Собранието, бидејќи би се поставила во нерамноправна позиција со остантите претседателски кандидати. - До објавувањето на резултатите од изборите нема да ги исполнувам функциите и ќе отсуствувам од работата на Парламентот, рече Цачева. Согласно бугарските закони, претениците, шефот на државата, неговиот заменик и членовите на Владата, ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Премиерот Бојко Борисов рече дека ако ГЕРБ изгуби на претседателските избори во првиот круг, неговата Влада ќе поднесе оставка. – Ако изгубиме во првиот круг, уште вечерта поднесувам оставка. Во втор круг се бара поддршка и луѓето не излегуваат да гласаат, изјави Борисов, цитиран од БГНЕС. – Кандидатурата на Орешарски е директен напад против нас. Пламен Орешарски е најомразениот човек за ГЕРБ со штетата што ја нанесе со неготово управување, рече уште премиерот и лидер на ГЕРБ. Премиерот ја прокоментира и жешката тема од последните денови со повлечената владина поддршка за Ирина Бокова за функцијата генерален секретар на ОН и за издигнатата кандидатура на еврокомесарот Кристалина Георгиева. – Конечно Русите и Американците треба да седнат и да се разберат кој е, рече уште Борисов.
  сите 41 | | | веќе видена

  За учество на претседателските избори во Бугарија, закажани за 6 ноември, досега се регистирани вкупно 30 субјекти – 11 политички партии, пет коалиции и 14 иницијативни комитети на независни кандидати, соопшти денеска портпаролката на бугарската Централна изборна комисија, Камелија Нејкова. Како што јави БТА, крајниот рок за регистрирање на кандидати за учество на изборите е до 4 октомври во 17 часот. Нејкова нагласи дека досега се поднесени кандидатури на деветмина претседателски кандидати, од кои дел веќе се потврдени, а за остантите постапката за регистрација е во тек. По утврдувањето на сите кандидати за претседател, на 5 октомври во ЦИК треба да се одржи ждребка за редоследот на кандидатите на гласачките ливчиња. Крајниот рок за објавување на регистрираните кандидатски листи за претседател во Службениот весник на Бугарија е 6 октомври. Меѓу досега познатите кандидати за претседател се и Румен Радев, кој официјално настапува како независен кандидат, но е поддржан од најголемата опозициска сила Бугарската ...
  сите 15 | | | веќе видена

  За учество на претседателските избори во Бугарија, закажани за 6 ноември, досега се регистирани вкупно 30 субјекти - 11 политички партии, пет коалиции и 14 иницијативни комитети на независни кандидати, соопшти денеска портпаролката на бугарската Централна изборна комисија, Камелија Нејкова. Како што јави БТА, крајниот рок за регистрирање на кандидати за учество на изборите е до 4 октомври во 17 часот. Нејкова нагласи дека досега се поднесени кандидатури на деветмина претседателски кандидати, од кои дел веќе се потврдени, а за остантите постапката за регистрација е во тек. По утврдувањето на сите кандидати за претседател, на 5 октомври во ЦИК треба да се одржи ждребка за редоследот на кандидатите на гласачките ливчиња. Крајниот рок за објавување на регистрираните кандидатски листи за претседател во Службениот весник на Бугарија е 6 октомври. Меѓу досега познатите кандидати за претседател се и Румен Радев, кој официјално настапува како независен кандидат, но е поддржан од најголемата опозициска сила ...
  сите 16 | | | веќе видена

  За учество на претседателските избори во Бугарија, закажани за 6 ноември, досега се регистирани вкупно 30 субјекти – 11 политички партии, пет коалиции и 14 иницијативни комитети на независни кандидати, соопшти денеска портпаролката на бугарската Централна изборна комисија, Камелија Нејкова.Како што јави БТА, крајниот рок за регистрирање на кандидати за учество на изборите е до 4 октомври во 17 часот. Нејкова нагласи дека досега се поднесени кандидатури на деветмина претседателски кандидати, од кои дел веќе се потврдени, а за остантите постапката за регистрација е во тек.По утврдувањето на сите кандидати за претседател, на 5 октомври во ЦИК треба да се одржи ждребка за редоследот на кандидатите на гласачките ливчиња.Крајниот рок за објавување на регистрираните кандидатски листи за претседател во Службениот весник на Бугарија е 6 октомври.Меѓу досега познатите кандидати за претседател се и Румен Радев, кој официјално настапува како независен кандидат, но е поддржан од најголемата опозициска сила Бугарската ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Земјите од Балканот се наоѓаат пред големо исчекување и неизвесност по референдумот во Велика Британија за напуштање на членството во Европската Унија. Иако се смета дека се надвор од големите игри за нови геополитички прегрупирања на Стариот континент, на земјите од регионот сепак им се заканува ризикот од промени во наредниот период Црна Гора Побрз прием во ЕУ и покрај евроскептицизмот Британското референдумско „не“ на Европската Унија не може директно да се рефлектира на интеграциските процеси на Црна Гора, изјави Гордана Ѓуровиќ, поранешна министерка за евроинтеграции за националната телевизија. - Секако ЕУ не е онаа истата пред процесот на истапување на Велика Британија. Без неа ЕУ би имала помал БДП за 16 отсто и 12 отсто помалку од населението - вели таа во прилогот на РТЦГ. На прашањето дали очекува брегзит за се одрази на зголемувањето на евроскептицизмот, Ѓуровиќ вели дека е можно да има промени на политичката сцена во земјата. - Причината за политичкиот дијалог што се води во моментот во ЦГ не ...
  | | веќе видена

  Кога се толку толерантни и се борат за еднакви права, зошто ме нарекоа “предрусен питекантроп”, прашува Карлос Контрера од ВМРО, кој велезе во скадаолзен судир. Има ли потреба од геј парада дома и што е пораката на овој настан? На оваа тема изби тепачка меѓу Емил Георгиев – правник и претседател на ДЕОС – Движење за европско обединување и солидарност, создадено во социјалните мрежи од учесниците во протестите против владата “Орешарски”, и Карлос Контрера од ВМРО.Двајцата влегоа во жестока расправија во утринскиот блок на bTV. “Како се толку толерантни и се борат за еднакви права, бидејќи ме нарекоа” предрууал питекантроп “, откако се изјаснив против нивната манифестација ?! Да, такви и доста страшни нешта прочитав за себе, откако се дозна дека сум “против”. Такви како мене ги нарекуваат “проповедници на омразата”, објави Контрера. “Пораката на парадата е: Ние сме тука, не има, ние сме дел од општеството, ние сме различни, но често сме објект на омраза – говор на омраза, кој прераснува во дела, во ...
  | | веќе видена

  “Државниот долг во моментот е помал отколку што беше кај Орешарски.” Ова го изјави пред новинари во Казанлак премиерот Бојко Борисов како одговор на прашање во врска мислењето на Пламен Орешарски дека Бугарија ќе влезе во должничка криза. “Да цитираме Орешарски или Гечев, кои во 96 година ја банкротираа државата пензиите беа 3 долари месечно. Кога лажеш безобразно и манипулираш не е убаво “, прецизира премиерот Борисов појасни дека фискалната каса е 11 милијарди и 500 милиони лева. Според него овие средства се доволни за да обезбеди стабилен финансиски систем. “Добив 3 милијарди и нешто. Јас не се враќам кон тоа време, а тие сакаат да се вратиме и да си зборуваме пак. Кај мене банка, да чува Господ, не е банкротирала, кај мене се расте “, категоричен беше Борисов. Во однос на претстојниот стрес тестот на банките, премиерот посочи дека се надева дека ќе го издржат во месец август. “Подготвени сме да можеме да ги надминеме и таков стрес”, рече уште премиерот.
  | | веќе видена

  Звездана Георгиева е образован психолог, а потоа и парапсихолог. Дипломира психоанализа на Меѓународниот славјански институт во Москва. Магистер е по социјална и трудова психологија, меѓународно трговско право, сметководство и контрола. По завршени два факултети, што ќе рече „од земните науки“ и се јавила дарбата за јасновидство. Поради тоа се запишала на Клиничка психологија во Русија, а сега е магистер на Универзетот во Калифорнија по парапсихологија. Била јасновидец на многу бугарски политичари, услуга која ја користат европските политичари, но и американскиот претседател Барак Обама, како и на голем број на актери,пејачи, спортисти и јавни личности во Бугарија. Нејзини услуги користеле луѓе од целиот свет.Предвидела голем број важни настани на бугарската и светската политичка сцена меѓу кои враќањето на царот Симеон Саксобурготски уште во 1995 година. Го предвиде и падот на Бојко Борисов како и востановувањето на новата влада на Орешарски. Со прецизност го предвиде и крајот на владеењето на Елцин и ...
  | | веќе видена