МВР

  во

  Стружанецот Кире Трајковски (22) се удави завчера во реката Црн Дрим во Струга, соопшти МВР. Момчето околу 17.30 часот се капело во реката, но во еден момент го снемало. Негов роднина забележал дека детето исчезнало и веднаш пријавило во полиција. Безживотното тело на Трајковски наскоро било извадено и пренесено во Медицинскиот центар во Струга. Докторите утврдиле дека станува збор за смрт поради давање и не биле констатирани траги на насилство. Неофицијално, момчето боледувало од епилепсија.
  | | веќе видена | слични

  Уапсен прилепчанец дилер на дрога

  Прилепчанецот Р.Р. (37) бил уапсен под сомнение дека продавал дрога завчера во Битола, соопшти МВР. Против него е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори. Осомничениот бил уапсен пред градскиот часовник во Битола, кога при претресот кај него се пронајдени 29 грама марихуана и 47 таблети „екстази“. Истражен судија на Р.Р. му одредил 30-дневен притвор.
  | | веќе видена | слични

  Многу шпекулации за меѓусебниот договор: Груевски и Ахмети

  Уште не седнати во новата влада ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат различни интонации за сегменти од меѓусебно постигнатиот договор и за замрзнатите теми за четиригодишниот мандат. Џеват Адеми од ДУИ вчера истакна дека лидерите Никола Груевски и Али Ахмети договориле албанскиот да е службен јазик, решение за статус за поранешните припадници на ОНА и признавање на Косово. Според него, двајцата лидери воопшто не разговарале за законите за знамето и за полицијата, а не пак тие да бидат замрзнати во текот на овој мандат. Единствено за што целосно се согласуваат се ставот за името и за припојувањето на околните општини кон Кичево да биде во 2013 година, а не в година како што предвидуваше Законот за територијалната организација.

  - Двајцата лидери ги усогласија ставовите. Немаме никаква разлики за политиката кон соседите, вклучувајќи ја и Грција. Имаме ист став за името и апсолвирано е прашањето за признавање на независноста на Косово. Слушам разни ...
  | | веќе видена | слични

  Само два дена по обелоденувањето на владината коалиција, новите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе се поткараа за тоа што точно се договориле нивните лидери. Партијата на Али Ахмети вчера реагира на тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека било договорено за клучните барања на ДУИ да не се расправа во текот на овој мандат, односно дека во наредните четири години воопшто да не се разгледуваат барањата за законите за знамиња и за полиција. - Овие прашања досега не сме ги отвориле детално, но се договоривме за нив да расправаме подоцна во текот на овој мандат “ изјави Џеват Адеми од ДУИ. Тој тврди дека мандатарот Никола Груевски и неговиот лидер Ахмети договориле Македонија да го признае Косово, но не прецизира кога ќе го сторат тоа. - Не можам да замислам Влада во Македонија која нема да ја признае новата држава Косово “ дециден беше Адеми. На прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ во саботата беше изнесен ставот дека интегративците ќе влезат во Владата бидејќи безусловно ги прифатиле програмата на ВМРО-ДПМНЕ и сите барања на ...
  | | веќе видена | слични

  Петнаесетдневен притвор им изрече истражен судија на двајцата инспектори од полициската станица Карпош во Скопје, обвинети за примање поткуп. Според МВР, 39-годишниот И. С. и 42-годишниот Б. Ј. заработија кривични пријави поради тоа што од скопјанец побарале 1.000 евра за услуга што тие би морале да ја одработат според законските одредби. Полицијата информира дека на втори јули граѓанинот возел мотоцикл со странска регистрација и бил сопрен од инспекторите, кои по контролата констатирале дека не поседува документи. Тие му го одзеле возилото, па му побарале 1.000 евра поткуп, за по неколку договарања да се спогодат да добијат 500 евра. Мотоциклистот го пријавил случајот и по наредба на истражен судија на полицајците им предал обележени пари, по што полицајците се приведени.
  | | веќе видена | слични

  Тортурата врз граѓаните од полицијата, со 27 случаи годинава, бележи значително опаѓање, оценуваат и експертите и граѓанскиот сектор. И покрај тенденцијата на намалување на тортурата, сепак не треба да се занемарат пријавите за драстични повреди на човековите права од полициски службеници. Здруженијата на граѓани „Коалиција сите за правично судење“, „Форум за правата на Ромките Арка“, „Центар за граѓански иницијативи“ и „Центар за демократски развој и избор“ истакнуваат дека тортурата се намалува, но напоменуваат дека се уште не е целосно искоренета. - Пред две години биле евидентирани 62 случаи со изразени телесни повреди на граѓани, придружени со грубо и недолично однесување на полициски службеници. Лани бил регистриран 51 случај на полициска злоупотреба, а во првите шест месеци од годинава се евидентирани 27 нови случаи, со што се забележува тренд на опаѓање - рече Аница Томиќ-Стојковска од „Коалицијата сите за правично судење“. Граѓанскиот сектор утврдил дека најголемиот број од годинешните пријави се ...
  | | веќе видена | слични

  Триесетгодишниот кумановец Неџеп Емини е фатен на преминот Табановце, при излез од Македонија, од страна на граничните полицајци. Од МВР имало распишано потерница за него, бидејќи бил осуден на казна затвор во траење од четири години за разбојништво.
  | | веќе видена | слични

  Полицијата поднесе кривична пријава за Горан Трајковски- Тајто од Куманово за фалсификување исправа. Од МВР велат дека пријавениот требало да издржува казна затвор од една година и осум месеци за нанесување тешки телесни повреди и за насилство. Како идентификација тој приложил бугарска патна исправа на негово име и при нејзина контрола било констатирано дека таа е фалсификат.
  | | веќе видена | слични

  На факултетите има многу примери и на самоволно однесување на професорите: од вчерашната трибина

  Недостасува правилник за оценување на студентите Студентите не пријавуваат или многу ретко пријавуваат корупција, а кога ќе одлучат да го сторат тоа, најчесто се обраќаат во МВР, а не кај студентскиот правобранител. На ваквите појави укажува првиот студентски правобранител на битолскиот универзитет „Св. Климент Охридски“, Гоце Бумбароски, кој вчера зборуваше на тема: „Знаењето е вистинска инвестиција-образование без корупција“, во рамките на проектот Антикорупциски мерки во образованието што го имплементира Владата во соработка со норвешката амбасада.

  „Во моето три и полгодишно работење како студентски правобранител ниту еден студент не се пожали дека професор му побарал поткуп“, вели Бумбароски. Затоа, смета тој, студентите треба да се охрабрат да им веруваат на институциите.

  На вчерашната трибина беа изнесени забелешки дека недостасува правилник за оценување на студентите, а треба ...
  | | веќе видена | слични

  Покрај адвокатите на двајцата македонски обвинети, во Хаг ќе допатува и бројна екипа за поддршка

  Гордана Дувњак

  Над педесетина луѓе од Македонија ќе присуствуваат в четврток на изрекувањето на судските пресуди на Љубе Бошкоски и на Јохан Тарчуловски во Трибуналот. Покрај адвокатите на единствените двајца македонски обвинети, во Хаг ќе допатува и бројна екипа за поддршка, составена од нивните семејства, пријатели, владини министри и новинари.

  Сите тие се надеваат на позитивен исход и на ослободителни пресуди, по што планираат заеднички да го прослават излегувањето на слобода по речиси 3,5 години поминати во притвор и повеќе од една година судење. Соопштувањето на пресудата е закажано за в четврток, во 14 часот и во 15 часот.

  Од неделата во Хаг веќе се наоѓаат бранителите на Бошкоски и Тарчуловски, босанската адвокатка Едина Рашидовиќ и скопскиот адвокат Антонио Апостолски. Останатите треба да пристигнат утревечер.

  „Здружението за поддршка на Љубе Бошкоски ...
  | | веќе видена | слични

  Новинарот се удавил, нема траги на насилство, покажа обдукцијата. Но, истрагата продолжува и понатаму

  Гојко Ефтоски

  ТЕТОВО Графолошко вештачење на автентичноста на прошталното писмо кое го оставил Владо Танески и анализа на водата во кофата, во која беше пронајден удавениот новинар побара тетовскиот јавен обвинител, откако во петокот пристигнаа наодите од обдукцијата на Институтот за судска медицина.

  „Смрт со давење. Нема видливи траги од насилство“, се вели во обдукцискиот наод што беше испратен до истражниот судија во Тетово. Дали новинарот од Кичево, Владо Танески, кој беше осомничен за убиство на неколку свои сосетки, сам си го одзел животот или станува збор за насилна смрт, дополнително ќе се утврдува, за што веќе се побарани нови вештачења и анализи.

  Официјално овој случај се уште се води како „несреќен случај“, но продолжува натамошната истрага на надлежните органи за да се дојде до целосна вистина. Надлежноста за расветлување на случајот е во рацете на ...
  | | веќе видена | слични

  Филмско бегство на затвореник од прилепскиот суд. 28-годишниот Бобан Ристески од Прилеп, денеска околу 10 часот, кога требало од судот да биде пренесен во Идризово.

  Иако носел лисици, се оттргнал од полицајците и им избегал. Влегол во едно бело „Југо“ кое го чекало во близина на судот и заминал во непознат правец.

  Полицијата иако започнала предупредувачки да пука во него со десетина куршуми, сепак не успеале да го запрат.

  „Зад гаражата влезе, стоеше „Југото“ и одеднаш човекот рипна внатре, а ми се чини и тие како да пукаа на полицијата и толку брзо бегаа до раскрсницата. На раскрсницата сакаше да сврти лево, но се попишмани и продолжи напред“, вели Димитар Тодороски, очевидец.

  „Слушнав пукање, десетина пати пукаше полицијата, бело „Југо“ замина, многу полека возеше, а тие пукаа. Натаму што се случи, не знам ништо“, рече Китан Митрески, очевидец.

  Директорот на затворот Идризово, кој веднаш пристигна во Прилеп, вели дека се уште не се знае колку лица ...
  | | веќе видена | слични

  Дваесет и тригодишниот Сефер Адеми од селото Черкезе е убиен вчера од 29-годишниот А. Р. пред ресторанот „Милано“ во Куманово. МВР вчера информира дека убиството се случило на улицата 11 Октомври, кога Адеми, кој се возел во „ауди“, го сопрел А. Р. во „мерцедесот“ поради што убиениот се симнал од возилото и, поради нерасчистени долгови, почнал да го навредува А. Р. и му се заканил дека ќе го убие. Во тој момент, А. Р. извадил пиштол, кој го поседувал без дозвола, и испукал еден куршум кон Сефер со што го погодил во левата страна од градниот кош. Сефер починал на самото место, а А. Р. сам и се предал на полицијата. Од МВР велат дека убиениот му должел пари на осомничениот за убиството и дека подолго време го малтретирал неговото семејство. Телото на починатиот по наредба на истражен судија е дадено на обдукција, а за А. Р. ќе биде поднесена кривична пријава за убиство.
  | | веќе видена | слични

  Морфиум вреден 250.000 евра, со тежина од 12 килограми и 119 грама, е запленет на граничниот премин Табановце, во автомобил „ауди 100“, со швајцарски регистарски таблички. Возилото го управувал 51-годишниот Шазивар Етеми, македонски државјанин, роден во Струга, кој живее во Фалмат, Швајцарија. Возачот, кој со морфиумот сакал да ја напушти територијата на Македонија, е притворен под сомнеж дека нелегално тргувал со наркотици. Во резервоарот на возилото биле пронајдени 23 пакувања морфиум, кои полициските службеници ги предале на вештачење во Одделот за криминалистичка техника, каде што било откриено дека се работи за морфиум со висок степен на чистота. - Морфиумот требало да се транспортира во Швајцарија, а бил наменет за западноевропските земји. Мерките и активностите за случајот се извршени по претходно добиените оперативни сознанија - изјави Иво Котевски, портпарол на МВР. Котевски истакна дека сите докази и сознанија за случајот ќе бидат испратени до швајцарската полиција, каде што ќе се извршат ...
  | | веќе видена | слични

  Кафе-барот „Пико“ во тетовското село Камењане е изрешетан, а сопственикот поминал без повреди откако вооружениот А. И. од истото село дошол да се пресмета со него, информира МВР. - Синоќа околу 1.30 часот по полноќ во селото Камењане, Тетовоско, 27-годишниот А. И. дошол во кафе-барот „Пико“ со пиштол со непозната марка во рацете. Поради претходни недоразбирања, вооружениот го побарал сопственикот на кафе-барот М. И., на 45-годишна возраст, кој во моментот бил во својот дом над кафе-барот. Кога сопственикот го отворил прозорот од куќата, А. И. од пиштолот испукал неколку куршуми во правец на внатрешноста на кафе-барот, при што оштетил две стакла од излогот и стаклото на влезната врата од кафе-барот. Кога неколку гости му пришле на А. И. за да го спречат да пука, од пиштолот што истрелал кога паднал, се искршил и излогот на супермаркетот „Даман“ “ соопшти МВР.
  | | веќе видена | слични

  Уште еден член од семејството Салиу е притворен затоа што во четвртокот вечерта бил во групата што пукаше пред чајџилницата „Вита“ во скопското село Радуша. По разговор со очевидци, полицијата ја потврдила идентификацијата на петтемина браќа Салиу, кои пукаа кон Бесфорд Алити. Препознати се и останатите осуммина, кои вчера со „југо“ и со „шкода“ пристигнаа пред локалната чајџилница и им помагаа на браќата во нападот. - Потврден е идентитетот на осомничените што пукале. Во текот на завчерашниот ден, покрај едниот од браќата Салиу, кој е осомничен и беше повреден и се уште е во болница, притворен е уште еден од групата, со кој се работи во полициската станица - изјави Иво Котевски, портпарол на МВР. Во крвавиот инцидент од четвртокот вечерта беа повредени деветмина, меѓу кои е и синот на Рафиз Алити, Бесфорд.
  | | веќе видена | слични

  Полицијата поднесе кривични пријави за двајца инспектори од полициската станица во Карпош за примање поткуп. МВР информира дека двајцата инспектори вчера биле на распит кај истражен судија. Од МВР велат дека инспекторите, 39-годишниот И. С. и 42-годишниот Б. Ј. од Скопје, неколку пати побарале од скопјанец 1.000 евра за услуга од нивната дејност што би морале да ја одработат во согласност со законските одредби. Полицијата вчера информира дека граѓанинот на 2 јули возел мотоцикл со странска регистрација и бил сопрен од инспекторите, кои по контролата констатирале дека не поседува документи. Мотоциклот му го одзеле со потврда за утврдување царинска контрола, а инспекторите му побарале 1.000 евра поткуп, за по неколку договарања да се спогодат да добијат 500 евра. Мотоциклистот го пријавил случајот и, по наредба на истражен судија, биле обележани пари кои потоа му ги дал на инспекторот Б.Ј. По претресот на инспекторите во угостителскиот објект „Вива“ на булеварот Јане Сандански, парите биле пронајдени под ...
  | | веќе видена | слични

  Одбиено барањето на обвинетите во судскиот процес „Планинска бура“ за ново вештачење, кое би го правеле експерти во странство.

  Адвокатите и обвинетите тврдат дека полицијата по акцијата во Бродец, уапсените ги допирале со пушки и оттаму барутните честички на рацете. Понудија и видео материјал симнат од интернет кој се анализираше во судницата.

  „Се гледа многу јасно дека обвинетите се малтретирани од страна на полицијата и воедно дека се работи за монтиран процес од страна на МВР. Барутните честички се пренесени од трети лица, односно од контакт со оружје од полицијата“, изјави Таип Елези, адвокат.

  Од видео снимката не се гледа тоа што адвокатите го тврдат, реагираше обвинителството. Сите се согласни дека парафинската ракавица е застарен метод на откривање кој користел оружје.

  По два месеца финишира судскиот процес против 17-мината кои се обвинети дека биле дел од групата на Рамадан Шити и Лирим Јакупи.

  За цел имале како терористичка група да влеат страв кај ...
  | | веќе видена | слични

  Србија денеска конечно треба да ја добие новата влада, а според изјавите на претставници на пратеничката група на Демократската партија (ДС), мандатарот Мирко Цветковиќ веќе ги одредил сите кадровски решенија во идниот кабинет. - Главната работа во врска со кадровските решенија е практично завршена. Мандатарот одлучи кој ќе ги извршува вицепремиерските функции и кој ќе биде на чело на 24 министерства - велат претставниците на ДС. Новата српска влада ќе биде составена од премиер, прв вицепремиер, уште три потпретседатели на владата и 24 министерства. Идниот премиер, според новиот Закон за влада и министерства, ќе има можност да го искористи т.н. златен глас во случај да се добие парен број гласови за некоја одлука, по што неговиот глас ќе биде одлучувачки. Според неофицијалните информации, лидерот на српските социјалисти Ивица Дачиќ ќе го добие вицепремиерското место за безбедност, како и министерската фотелја во српското МВР, а неговите сопартијци Милутин Мркоњиќ и Жарко Обрадовиќ ќе ги водат ресорите за ...
  | | веќе видена | слични

  Листата на старо-новите министри е веќе подготвена, се што се чека е одобрувањето и потписот на мандатарот Никола Груевски. Ден откако беше објавена новата коалициска влада меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и поделбата на ресори, партиските тела ги подготвија списоците на кандидатите за министри. Централното претседателство на ДУИ ја утврди листата на кандидати за петте министерски места и едно вицепремиерско. Абдулаќим Адеми е предложен за заменик-претседател за спроведување на Рамковниот договор, Муса Џафери за министер за локална самоуправа, Фатмир Бесими за економија. Останатите тројца министри се непознати за пошироката јавност. Лекарот Бекир Османи е кандидат за министер за здравство, Џелал Бајрами за труд и социјала и Неџеди Јакупи за екологија. Рафиз Алити се споменува за функцијата потпретседател на Собранието. Од партијата на Ахмети најавуваат дека денеска или најдоцна утре листата со министри за ресорите што ги имаат добиено ќе му бидат доставени до мандатарот. Во меѓувреме, речиси готова е и листата на ...
  | | веќе видена | слични