МВР

  во

  Повеќе пријави за организаторите отколку за тепачите Оние што не' тепаа на плоштадот сега знаат и каде живееме и можат дома да ни дојдат, вели еден од демонстрантите Организаторите на протестот против изградбата на црквата на плоштадот Македонија добиле повеќе прекршочни пријави отколку оние што ги нападнаа пред четири месеци. Ова вчера го тврдеа обвинетите организатори по завршувањето на судското рочиште на кое им се суди за нарушување на јавниот ред и мир. - Очекувавме да има кривични пријави за луѓето што не' нападнаа, а не дека МВР ќе поднесе прекршочни против нас. Девет прекршочни пријави се поднесени против нас, а само седум за оние што не' нападнаа. Ова покажува дека сите што во иднина ќе сакаат да го изразат своето мислење ќе добијат пријава - вели Дамјан Здравев, еден од обвинетите демонстранти.Според него, дополнителен проблем е што судот испраќа покани на кои има лични податоци од сите што добиле пријава. - Оние што не' тепаа на плоштадот сега знаат и каде живееме и можат дома да ни дојдат - ...
  | | веќе видена | слични

  Банките како драгстор за ограбувачите Експертите сметаат дека е потребно да се создаде систем на заштита на банките во кој ќе учествуваат неколку институции, но и дека видливото физичко обезбедување секогаш е добра превентива Полицијата се' уште трага по разбојниците што завчера ја ограбија експозитурата на Уни банка во скопскиот Трговски центар „Мавровка“.Тројцата ограбувачи од банката зеле околу 17.000 евра, а по грабежот избегале со автомобил, кој ги чекал зад Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“. Се претпоставува дека разбојниците со возилото заминале кон центарот на градот или кон железничката станица. Извори од МВР велат дека не станува збор за разбојничката банда што пред два месеца ја ограбија Прокредит бакна во центарот на градот. Од снимките на камерите не може да се види дали разбојниците биле вооружени, но, според вработените во банката, насилниците не биле вооружени. Се претпоставува дека разбојниците ја избрале банката во која немало физичко обезбедување, токму ...
  | | веќе видена | слични

  „Архибригада“ ќе го тужи МВР за протестот на плоштадот Организаторите на протестот поради изградбата на црква на плоштадот ќе поднесат кривична пријава против Министерството за внатрешни работи, затоа што не го спречиле инцидентот на плоштадот кога неколку лица беа полесно повредени од друга група, која организираше контрапротест во исто време. „Ќе поднесеме кривична пријава против Министерството со која ќе го обвиниме дека седи со скрстени раце и дека не стори доволно за да ни овозможи да го одржиме собирот. А, второ, бидејќи не го спречи насилството“, изјави вчера Никола Наумовски, еден од организаторите на протестот, кој рече дека пријавата ќе ја поткрепат со снимки и фотографии. Тој заедно со другите организатори на протестот против кои е поднесена прекршочна пријава вчера се појави на второто рочиште во Одделот за прекршоци. Наумовски се пожали дека МВР поднело повеќе прекршоци против оние кои се тепани на протестот што се одржа во март отколку против оние кои ја нападнаа групата што протестираше ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија троши „метадон“ колку половина Балкан Македонија троши енормни количества „метадон“ за лекување на нарко-зависниците, или прецизно кажано, троши „метадон“ колку половина Балкан. Тоа го покажуваат сознанијата на фондацијата „Марита“, која се занимава со реализација на програма за превенција од дрога, што се спроведува во училиштата и во младинските центри низ земјава. Според „Марита“, Македонија во 2006 година потрошила околу 27.000 грама „метадон“, додека наредната 2007 година ова количество три пати е зголемено, при што биле потрошени 75.000 грама „метадон“, што е повеќе од севкупната побарувачка на Бугарија, Србија, Албанија и БиХ. Употребата на „метадон“ при лекувањето на хероинската зависност често предизвикува поделени мислења во однос на ефикасноста. „Таа треба да се користи само како замена за физичката криза, како терапија која би траела до 21 ден, а не да се употребува за стагнација на зависниците“, изјави извршниот директор на „Марита“, Стевче Дечев, кој информираше дека во Македонија ...
  | | веќе видена | слични

  Невооружени крадци ја ограбиле Уни банка? Камерите на Уни банка покажале дека разбојниците голораки побегнале со 15.000 евра Горан Адамовски Невооружени крадци завчера ја ограбиле експозитурата на Уни банка во ТЦ „Мавровка“ во Скопје. Ова се првичните неофицијални информации по прегледот на камерите што го снимиле грабежот. Како што дознаваме, полицијата на камерите забележала еден од крадците како ја држи раката под палтото, но немало никакви видливи знаци дека тој носел и оружје. Оружје не било забележани ниту кај вториот соучесник во кражбата. Вистинска дилема останува за полицијата како разбојниците успеале да ги заплашат вработените и од нив да одземат 15.000 евра, беа притоа да употребат никаква сила. Опциите се дека или напаѓачите навистина не носеле оружје или, пак, дека го имале скриено под јакните, што е малку веројатно, имајќи предвид дека оружјето служи токму за заплашување на службениците, односно за полесно извршување на разбојништвото. „Тоа кажува дека или напаѓачите биле претерано дрски, па ...
  | | веќе видена | слични

  ВНАТРЕШНА КОТРОЛА Кривична за командир на Матејче Педесет и петгодишниот М.Ќ, командир на полициската станица во кумановското село Матејче, е кривично пријавен од внатрешната контрола на МВР. Команидрот ќе одговара за две дела за кои се товари, едното за "злоупотреба на службената положба и овластување" и второто за "фалсификување службена исправа". Според МВР, командирот лани во април, на барање на И.А. (45) од Отља, изготвил и со службен печат заверил потврда со невистинита содржина. Во документот навел дека И.А. во ноември 2006 година во ПС Матејче пријавил кражба на патни исправи на неговото семејство, иако знаел дека тие биле пријавени како загубени.
  | | веќе видена | слични

  КРИВА ПАЛАНКА Реновирале суд без јавен тендер Педесет и седумгодишниот претседател на Основниот кривопаланечки суд, заедно со директор на градежна фирма и службеник на Општината, со посебен извештај се кривично пријавени од полицијата за "злоупотреба на службена положба и овластување". Според МВР, лани, без соодветна документација и без тендер го реновирале судот во Крива Паланка. Тројцата осомничени, според полицијата проневериле околу 280.000 денари. Имено, претседателот на судот, спротивано од постапките за јавна набавка без да склучи договор со фирмата и без соодветна дозвола на службеникот во општината било договорено да започнат градежните работи. Во процесот на реновирање второпријавениот, на сметка на својата фирма внел во фактурите невистинити податоци и цени за извршените градежни реаботи. Со овие постапки претседателот на судот и службеникот на Општината придонеле противзаконски второпријавениот да заработи околу 280.000 денари.
  | | веќе видена | слични

  Според европски полициски извори, преку територијата на Македонија годишно протекуваат повеќе од 4,5 милијарди евра криминални пари. Дали македонско-косовските односи се заложник на регионалните “сиви зони”? Пишува: Илија МАКСИМОВСКИ По општоманифестираното задоволство за обележувањето на границата меѓу Македонија и Косово, пред неколку дена повторно се случи “спонтано” уривање гранични столбови од страна на жители на пограничните села Танушевци, Дебалде и останатите региони чии жители се сопственици на имоти на двете страни. Да не се случеше претходно дипломатската препирка на претседателската релација Приштина - Скопје, односно Фатмир Сејдиу -  Ѓорге Иванов, околу тоа колку Сејдиу е вистински претседател, односно колку е Косово исто со државноста на Македонија, веројатно и уривањето на столбовите ќе го сфатевме како селски хир. Но, содржината и хронологијата на настаните неколку години наназад, насочуваат дека не ќе да е дека за уривањето на граничните столбови се решава во чајџилниците во пограничните ...
  | | веќе видена | слични

  Младите архитекти незадоволни поради 12-те прекршочни пријави со кои МВР ги израмни со оние што ги нападнаа на протестите против изградба на црква на плоштадот Македонија. „Вкупно е 12 наспрема 9, сите оние коишто размислуваат различно ќе добиваат прекршочни пријави, правдата е на наша страна, на видео снимките се гледа кој е крив а кој не е“ , изјави Дамјан Здравев, учесник на протестите. Организаторите се товарат бидејќи не го прекинале протестот навреме и со тоа ја загрозиле безбедноста на учесниците. Со телевизиски снимки и сведочења на присутните ќе се борат да го докажат спротивното. Студентите незадоволни и од пасивноста на Министерството за внатрешни работи бидејќи не сторило доволно за да го спречи насилството. „Има и снимки од тв и нема причина зошто да не обвинуваат, ќе поднесеме и кривична пријава против МВР, седеа со скрстени раце и не сторија доволно за одржување на собирот и не го спречија насилството“ , изјави Никола Наумовски организатор на протестите. Дополнителен проблем за младите ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата не е одредена за што ги гони студентите, организатори на протестот против црквата на плоштадот. Во двата документа- записникот и пријавата на МВР студентите се обвинуваат за различни пропусти.Овој студент е првиот што пред судот зборуваше за немилиот настан од центарот на Скопје. Тврдеше дека студентите архитекти не ни можеле да направат пропуст при организирањето на мирниот протест кога од самиот почеток биле нападнати од група насилници кои ја извадиле ситуацијата од контрола. Тогаш морала да интервенира полицијата а не замолчена да стои.Скандалозно е и тоа што во судница ќе завршат 12 студенти од мирниот протест а само девет од групата која под превезот спонтана реакција атакуваше врз архитектите.За сега студентите кои силно веруваат во својата верзија се појавуваат редовно пред судот. Двајца од противничката група еднаш одложија со депресија. Другите ќе мора да се појават во судот на трети јули- тогаш почнува судењето за најголемата 16 члена група со обвинети од двете страни. Љубиша Арсиќ
  | | веќе видена | слични

  Полицијата не ги најде крадците на „Уни банка“. И камерите во банката не му помогнаа на МВР во откривањето на идентитетот на двајцата маскирани кои вчера од тројца вработени во банката насилно одземаа 15 илјади евра. На снимките само се гледало како крадците без оружје ја ограбуваат банката. Денеска банката беше затворена. Човекот од обезбедувањето ни рече дека го поправаат компјутерскиот систем. Не бил во банката за време на грабежот. Сведоци на грабежот вчера за АЛФА тврдеа дека маскираните крадци биле вооружени со пиштоли. Пешки до универзитетската библиотека, со кола од адвокатската улица, крадците избегаа во непознат правец. По еден час полициските Алфи претресуваа објекти на адвокатска. Ништо не најдоа. Иако вчера полицијата тврдеше дека го открива идентитетот на крадците од камерите кај универзитетската билиотека, денекса МВР излезе со информацијата дека видео надзорот не помогнал во расчистување на грабежот. Сега истрагата се сведува само на разговори со лица кои полицијата смета дека знаат за ...
  | | веќе видена | слични

  Ни полициските контроли низ скопските улици не помогнаа да се откријат тројцата крадци на „Уни Банка“. Маските на крадците им го сокриле идентитетот. Од безбедносните камери на експозитурата и на Универзитетската Библиотека не може да се утврди кои биле, но едно е сигурно „Уни Банка“ вчера ја ограбиле без оружје - тврдат извори од истрагата. Ниту вработените во Уни Банка не виделе оружје кај криминалците, упатените закани по животот биле доволни да го испразнат сефот. Допрва ќе се истражува дали станува збор за дрскост или блефирање на криминалците или друга поврзаност со нив. Од полицијата велат дека типично кај вооружените грабежи е криминалците да извадат оружје, да пукаат во воздух или во најмала рака да го репетираат оружјето, со тоа велат покажуваат моќ и сериозност во намерите. Енигма е како овој метеж од автомобили на булеварот, крадците успеале да го претрчаат за неколку секунди, да исчезнат накај Кале и да се разминат со алфите. Во текот на денот неколку лица, биле повикани на информативен ...
  | | веќе видена | слични

  За плановите и приоритетите на здружението Леонида кое го основаа баратели на национализираниот имот во Гевгелија, разговаравме со Емилија Дубарџиева, потпретседател на здружението и координатор на Комисијата за враќање на национализираниот и конфискуван имот и рехабилитација на лицата чии имоти се конфискувани и национализирани Пишува: Петре ДИМИТРОВ Минатата недела на Духовден во Гевгелија се одржа Основачкото собрание на здружението Леонида, на кое беа избрани претседателството и органите на здружението. Здружението го доби името според Леонид Јанков од Мачуково, член на Македонската револуционерна организација. “Ги усвоивме актите и извршивме избор на органите на здружението со мандат од четири години. Основните цели на здружението се: грижа за граѓанските, имотните и наследните права на насилно прогонетите Македонци од егејскиот дел на Македонија, од Балканските војни, 1912-1913 г.; грижа за враќање на национализираните и конфискуваните имоти на граѓаните и рехабилитација на лицата чии имоти се ...
  | | веќе видена | слични

  МВР Поднесен посебен извештај за злоупотреба на службена положба против претседателот на судот во Крива Паланка и двајца соучесници Полициската станица во Крива Паланка до надлежното Јавно обвинителство поднесе посебен извештај против С.Ѓ. (57), претседател на Основниот суд Крива Паланка, Г.Т. (32) овластен претставник на ДПТУ „Хантерс Гоце“ ДООЕЛ Крива Паланка и К.П. (43), надзорен орган во општината за сторено кривично дело - „злоупотреба на службена положба и овластување”. Како што соопшти МВР, во текот на минатата година при изведба на градежни работи за пренамена на административен простор и реконструкција на системот за централно греење на првиот кат од објектот на Судот во Крива Паланка, С.Ѓ. во својство на претседател на судот, без да донесе соодветни законски одлуки и без да формира комисии за спроведување на постапка за јавна набавка, како и без да склучи договори со надзорните органи за вршење надзор на дополнителните работи и без спроведена постапка за продажба на движни предмети, дозволила Г.Т. ...
  | | веќе видена | слични

  Како што соопшти МВР, во текот на минатата година при изведба на градежни работи за пренамена на административен простор и реконструкција на системот за централно греење на првиот кат од објектот на Судот во Крива Паланка, С.Ѓ. во својство на претседател на судот, без да донесе соодветни законски одлуки и без да формира комисии за спроведување на постапка за јавна набавка, како и без да склучи договори со надзорните органи за вршење надзор на дополнителните работи и без спроведена постапка за продажба на движни предмети, дозволила Г.Т. да ги подигне демонтираните метални прозорци и да изведува дополнителни работи кои не биле предмет на договор. По ова Г.Т. изготвил градежни книги со невистинити податоци за извршени работи, додека К.П. во својство на надзорен орган ги заверил иако знаел дека работите не биле изведени согласно главниот проект, како и дека не бил склучен договор за вршење надзор на дополнителните работи. На тој начин му било овозможено на Г.Т. односно на неговата фирма, да се ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата го лоцирала скопскиот наркодилер по завчерашната акција, кога беше уапсен наркозависникот и разбојник Александар Блажевски, кој од училиште во селото Бардовци крадел компјутери, кои подоцна во замена за дрога му ги давал на Мустафов. Тогаш при претрес во домот на крадецот, полицијата пронашла едно пакување хероин, за кој Блажевски рекол оти го набавил од Мустафов во замена за компјутерите што ги крадел од училиштето. Според информациите од МВР, веднаш по разговорот со Блажевски, екипи на скопската полиција по наредба на истражен судија извршиле претрес и во домот на Мустафов, каде што успеале да ја продадат дрогата. Вчера против наркодилерот била поднесена кривична пријава за недозволена трговија со дрога, а истражен судија му одредил триесетдневен притвор. Оттаму додаваат оти во разговорот со полициските инспектори Мустафов рекол оти работи за лице од Арачиново, кој пак му ја носел дрогата дома и му давал по двесте денари за секое продадено пакување.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалската федерација на Македонија нема никаква врска со запленетата опрема од прилепската фирма „Вис спорт“, од каде што завчера попладне полицијата заплени фалсификувани дресови од марката „пума“. Ова го тврди првиот човек на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, откако, според полициските информации, „Вис спорт“ во своите погони произведувала фалсификувана спортска опрема, а дел дресови завршиле во соблекувалните на македонските фудбалски репрезентативци. - Тоа апсолутно не е точно. ФФМ нема врска со тие запленети дресови, ниту, пак, некогаш сме нарачале опрема од таа компанија. Ние имаме доволен број оригинална опрема, која ја добивме од „Пума“ и која ја користат сите македонски репрезентации, а во последно време фудбалерите на располагање имаат по два дреса за секој меч. Одговорно тврдам дека Федерацијата е чиста во овој случај. Сигурно станува збор за опрема што оди на сивиот пазар, а тоа е нешто што ние не можеме да го спречиме. Знам дека се користи и нашето лого на фалсификуваната опрема, но ние сме ...
  | | веќе видена | слични

  Двајца маскирани разбојници вчера наутро ја ограбија експозитурата на „Уни Банка“ од чии каси и сефови однесоа околу 15.000 евра. Веднаш потоа тие со трчање побегнале кон Универзитетската библиотека каде што ги чекал автомобил со кој пред носот на полициската потера се изгубиле низ тесните улички. Според очевидци на грабежот, разбојниците упаднале во банката кога во неа имало клиенти и почнале да се закануваат дека ќе почнат да убиваат ако вработените не им ги дадат сите пари. Засега не е познато дали тие биле вооружени и со какво оружје. Откако го зеле пленот, тие излегле надвор и со трчање го минале булеварот “ Гоце Делчев“ по кој минувале автомобили и се изгубиле зад Универзитетската библиотека. Истовремено пред експозитурата излегле и вработените, сé уште шокирани од разбојништвото, и почнале да им објаснуваат на другите дуќанџии што им се случило. - Ги видов само кога излегоа од банката. Двајцата носеа капи и немаа пиштоли во рацете. Го претрчаа булеварот и се изгубија зад Универзитетската библиотека. ...
  | | веќе видена | слични

  Ограбена уште една банка во Скопје Разбојниците украле 15.000 евра од експозитура на Уни банка во ТЦ „Мавровка“, а потоа избегале со автомобил што ги чекал на паркингот зад Националната и универзитетска библиотека Двајца разбојници украле 15.000 евра од експозитурата на Уни банка, вчераутро во трговскиот центар „Мавровка“ во центарот на Скопје. Од МВР велат дека немаат повеќе детали за разбојништвото и дека трагаат по ограбувачите. Според неофицијални информации, во грабежот учествувало уште едно лице, кое чувало стража пред банката, а кое избегало заедно со двајцата разбојници. Сите тројца имале бејзбол капи на главите. Двајца од разбојниците по 9 часот влегле во експозитурата и без да пока жат оружје им се заканиле на вработените дека ќе ги убијат доколку не им ги дадат парите. Според првичните информации, арамиите немале оружје, иако едниот од нив ја држел раката на појасот под јакната додека им се заканувал викајќи им на вработените. Откако ги зеле парите разбојниците со трчање избегале преку булеварот ...
  | | веќе видена | слични

  Моторџија прегазил полицаец Осумнаестгодишниот кумановец Ќ.И. со мотор прегазил сообраќаец, завчера во Куманово, соопшти МВР. Моторџијата, по сообраќајката избегал, а полицаецот завршил во болница со полесни повреди. Инцидентот се случил околу 18 часот на улицата 11-ти Октомври каде што полицаецот А.Ш.(31) го регулирал сообраќајот. Тогаш во него удрил Ќ.И., кој се возел со мотоцикл „донвеј“. Моторџијата избегал, но подоцна бил приведен. Против него ќе биде поднесена кривична пријава.  (С.А.Ј.)
  | | веќе видена | слични