Моамер Гадафи

  во

  Одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар ја исклучува можноста за примирје, истакнувајќи дека сака да ги отстрани групите во Триполи што ја „инфицираа“ ...
  | | веќе видена

  Либискиот командант Калиф Хафтар денеска во Париз му соопштил на претседателот Емануел Макрон дека се уште не се исполнети условите за прекин на огнот во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Пилотот што неодамна загина во авионска несреќа во планините во Мексико е познат по апсењето поради врски со картелот на Ел Чапо и одбивањето да го пренесе ...
  сите 8 | | | веќе видена

  На денешен ден 1 мај 2019 – Денеска е Меѓународен ден на трудот. 1218.- Роден е германскиот цар Рудолф, основач на династијата Хабзбург, кој владеел од 1273 ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Силите на Либиската национална армија (ЛНА) предводени од Калифа Хафтар собориле борбен авион на вооружени групи што се обидел да ја нападне воената база „Ал ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Силите на Либиската национална армија (ЛНА) предводени од Калифа Хафтар, собориле борбен авион на вооружени групи кој се обидел да ја нападне воената база „Ал ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Силите на Либиската национална армија (ЛНА) предводени од генералот Калифа Хафтар собориле борбен авион на вооружени групи кој се обидел да ја нападне воената ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Силите на Либиската национална армија (ЛНА) предводени од Калифа Хафтар, собориле борбен авион на вооружени групи кој се обидел да ја нападне воената база „Ал ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Хуманитарната ситуација на теренот е сериозна со речиси 200 мртви, стотици повредени и многу раселени лица, оценил претставник на Обединетите нации за Либија ...
  сите 48 | | | веќе видена