Ме

  во

  музичар во „Синтезис“

  Денеска треба добро да се организирам за да ги завршам сите обврски. Прво треба да се најдам со колегата Марјан од групата и да средиме нешто околу дистрибуцијата на цедето. Потоа ме очекуваат професорско-административните обврски во училиштето. Попладне имаме проба со „Синтезис“ за концертот на 30 јуни на Кале, па вечер сум гостин на свадба.

  Кристина Арнаудова

  пејачка

  Неодамна ги промовирав новите спотови, па тие си ја вршат работата во медиумите, а јас можам малку да се одморам! Првото кафе го пијам во „Ин“, па одам во потрага по плочки за станот. Денот ми тече релаксирано, а вечер одиме на вечера со пријатели.

  Ванчо Димовски

  ракометар

  Бидејќи викендов треба да ни започне семејниот одмор во Дубровник, денеска сме главно во подготовки и организација. Всушност, прво го испраќам семејството, а јас треба да завршам уште некои обврски, па малку подоцна ќе им се придружам.
  | | веќе видена | слични

  Британецот Џон Лундрес вели дека најубавите мигови во животот ги поминал пиејќи чај со својот татко Јан. Кога татко му пред 10 години починал, Џон продолжил да ужива во чајот, но како што минувало времето, се повеќе му недостигале миговите што ги поминувал со него. Поради тоа решил од пепелта од татка си да направи чајник. Тие мигови ми недостигаа и кога и кажав на една пријателка, таа ме советуваше од пепелта од урната да направам чајник. Така и постапив - вели Џон.Според него, тоа е најдобар начин да го зачува споменот на татка си и на нивните заеднички мигови. Убеден сум дека тој со задоволство би ми ја одобрил постапката, иако можеби би мислел дека е подобро да направев кригла за пиво, кое многу го сакаше - објаснува Џон.
  | | веќе видена | слични

  Перфектно извезени гитарски рифови, одлична бас-линија, феноменален ритам и 17 отпеани хитови ќе останат запаметени во срцата на 30-илјадната публика која во вторникот вечерта го окупираше белградско Ушче, за да го проследи концертот на култната британска група „Полис“. Иако концертот на триото беше најавен за 21 часот, почна еден час подоцна, а пред нив настапија американските рокери „Каунтинг крос“, кои на ниво на задачата, перфектно го одработија своето и направија одлична увертира за „полицајците“. Во 22 часот се згасија светлата и на сцената прв се појави енергичниот Копленд, кој освен на стандардните тапани удираше и по неколку конструкции нанижани со ударни инструменти. По него следеше Самерс, за на крајот, проследен со огромни овации од публиката, да биде дочекан Стинг, кој не чекаше ниту секунда и веднаш го почна првиот такт на песната „Мессаге ин а боттле“. На моќната и грандиозна сцена се нанижаа и хитовите „Дон т станд со цлосе то ме“, „Њраппед ароунд ѕоур фингер“, „Еверѕ литтле тхинг схе доес ис ...
  | | веќе видена | слични

  Марија Шарапова покажа дека може да победува и со машка спортска облека, а притоа да докаже дека е убава и во куси панталончиња. Убавата 21-годишна Русинка досега ги возбудуваше фановите со здолништата, а годинава одлучи на Вимблдон да се појави во машки куси панталони. Таа ја преслуша Французинката Стефани Форец со 6-1, 6-4. - Отсекогаш сум сакала да експериментирам со модните стилови и затоа ја сакам и машката облека. Доколку некаде постои место каде што дамите би можеле да облечат машка облека, тоа, дефинитивно, е Вимблдон “ вели Шарапова. Сосема поинакви проблеми има сонародникот Николај Давиденко, кој се обидува да го исчисти името од скандалот со местење тениски мечеви. Тој беше четврти носител, а стана најголема жртва на првото коло, откако загуби со 4-6, 4-6, 4-6 од Германецот Бенјамин Бекер. Давиденко не е добар на трева, но сега никој не верува дека поразот е чист како солза. - Бев бавен, трипати го загубив мојот сервис и заслужено загубив. Противникот не е битен. Кога се игра лошо, нема шанси за ...
  | | веќе видена | слични

  Шабан Бајрамовиќ почина претходно овој месец. Архива

  „Кралот на ромската музика“, 72-годишниот Шабан Бајрамовиќ, почина од срцев удар на 8-ми јуни во Ниш. Во текот на својата кариера Бајрамовиќ, кој беше прославен не само на Балканот, туку и низ целиот свет, сними 20 албуми, објави околу 50 синглови и напиша и аранжираше повеќе од 700 песни. Повеќе од 20 години тој беше водач на групата „Црна мамба“. Исто така, глумеше и во неколку филмови.

  Неговата музичка кариера започна откако отиде во затвор поради дезертирањето од Југословенската армија, наводно, поради романса со девојка. Според кажувањето на Бајрамовиќ, воениот суд најпрво го осудил на три години затвор. Откако му кажал на судот дека може да издржи секаква казна, истиот му ја зголемил казната на пет и пол години.

  Затворен на Голи Оток, остров во Јадранското Море на кој биле носени повеќето политички затвореници од времето на Тито, Бајрамовиќ станал дел од затвореничкиот оркестар. Истиот свирел песни кои ги прославија ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот претседател на Франција Жак Ширак во своите два мандата беше најголемиот приврзаник на Македонија, затоа политичките убедувања на сегашниот претседател се парадоксални

  Јордан Плевнеш , поранешниот амбасадор во Франција толкува зошто Саркози не ја сака Македонија


  Никој нема право да им забележува на Ирците за нивното отфрлање на Лисабонскиот договор, но сепак ме чуди исходот

  Стјепан Месиќ, хрватскиот претседател се чуди од исходот од референдумот во Ирска
  | | веќе видена | слични

  Не сум од оние кои мислат дека доколку победи ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори, претседателот Црвенковски треба да се повлече од нова кандидатура за претседател на државата. Но, не сум од оние кои мислеа(меѓу кои чинам и самиот актуелен претседател) дека заради „мир во куќата“ да не се афирмира поагресивна политичка платформа (посебно во делот на надворешната политика) која ќе се разликува од политичката опција што ја понуди „Преродбата“ пред Самитот во Букурешт.

  Да не се залажуваме дека РМ е во иста позиција како што беше пред Букурешт.

  Без јасна алтернатива спрема „торнадото“ што и се случи на РМ, ќе нема шанси не само опозицијата туку и нашата држава.

  Ме радува последната изјава на претседателот Црвенковски која дава надеж дека ќе гледаме еден препознатлив стил на дејствување што ќе го прифатат граѓаните (да се надеваме), кој ќе се спротивстави на „Преродбата“.

  Во тој контекст ме зачудуваат коментарите на некои универзитетски професори кои не му дозволуваат ...
  | | веќе видена | слични

  Започна судењето на шестемина обвинети за злосторничко здружување

  Горан Адамовски

  Во скопскиот Кривичен суд започна судењето на шестчлената група, позната во јавноста како "прилепските бомбаши", обвинети дека под закани со бомби, наводно, изнудувале пари од сограѓани. На вчерашниот главен претрес на обвинителната клупа седнаа Звонко Илиоски-Лутото (51) и неговиот син Самоил (29), Маријан Маркоски-Мачето (40) и Емил Ангелески-Ампата (30), додека на Злате Јованоски-Бомбата (24) и Горанчо Петрески-Трде (33) ќе им се суди во отсуство, бидејќи се во бегство. Доколку се покажат точни наводите на Обвинителството дека поранешните припадници на единицата "Лавови" извршиле злосторничко здружување и предизвикување општа опасност, им следува затворска казна од најмалку четири години.

  Звонко Илиоски-Лутото, кој заедно со Никола Мојсовски-Кољо, кој во меѓувреме беше убиен, е посочен дека во 2001 година ја формирале опасната група, ги негираше ваквите тврдења. Во своето сведочење пред судот, ...
  | | веќе видена | слични

  спортски новинар во ТВ Алсат

  Наутро станувам во 7 ч., по утринското кафе одам на џогинг, а веќе во 10 часот сум во Алсат М. По направената анализа на работата од претходниот ден, ги започнувам активностите за денеска кои се поврзани со полуфиналето на ЕУРО 2008. Кога ќе завршиме со подготовките, одиме во студио каде што ќе го следиме натпреварот помеѓу Русија и Шпанија.

  Билјана Драгичевиќ-Пројковска

  актерка

  Бидејќи ми завршија сите работни обврски, целосно сум посветена на себе и на семејството. По утринското кафе ме очекува задолжителното дружење со ќерка ми Дарија и со нејзините другарки кои целосно ме релаксираат. Штом залади, одиме на прошетка и, се разбира, на понекоја топка сладолед во некое од скопските кафулиња.

  Александар Микиќ

  актер

  Во претпладневните часови ме очекува проба за претставата „Дундо Марое“. Попладнето се надевам дека ќе ги избегнам жештините, така што ќе се олабавам со добар филм. Вечерта ми е резервирана за ...
  | | веќе видена | слични

  Пред вечерашното второ полуфинале „летаат“ пофалби од двете страни

  Единствените два тима кои два пати ќе се сретнат на ова ЕП се Шпанија и Русија. Вечерашното нивно полуфинале во многу нешта треба да се разликува од нивната прва средба во групата, кога Шпанија славеше убедливо со 4:1. Од тој меч Русија неверојатно напредуваше и стана хит на првенството, а Шпанија оди по некое зацртано ниво, ни погоре ни подолу.

  Русија со својот стил на игра, благодарејќи на холандскиот дизајнер Гус Хидинк, стана најпосакуваното парче „летна облека“. Русите ги освоија сите симпатии со напаѓачката и храбра игра произведена од младиот тим предводен од Аршавин, Павличенко, Зјуранов.....

  „Ако некој мисли дека Русија е истата онаа репрезентација од групата се лаже. Кога би размислувале така би било убиствено за нас. Тоа значи дека Русите стартуваат со 1:0. Русија е страшно силна. Има одлични играчи на сите позиции и игра напаѓачки, слично на нас“, ги предупреди Саск Фабрегас своите соиграчи од ...
  | | веќе видена | слични

  Повторно да ја видам мама и да се помолам да ме сака. Со таква желба тргнало 13-годишното момче со својот врсник пред три недели од домот „11 Октомври“ во Скопје.

  Децата тој несреќен ден побарале да одат да запалат свеќа во соборниот храм, но повеќе не се вратиле, раскажува нивната воспитувачка.

  „Тие се упатиле, всушност ја напуштиле установата, се јавиле на матичен воспитач кој бил дежурен тогаш на 1 јуни и барале дозвола од воспитачот да заминат во црква“, изјави Роза Лазарова, воспитувач во дом „11 Октомври“, Скопје.

  И двете момчиња биле мирни и повлечени. Наивноста и желбата за трошка родителска љубов направиле судбината да си поигра со нивниот живот.

  Со верување дека добриот човек кој се нафатил да ги носи до родното Кочани ќе ја исполни неговата најголема желба, да биде во прегратките на својата мајка, не ни помислувал дека зад привидната добродушност на Јове Костадиновски се крие монструм.

  Испомешани чувства на радост и згрозеност имаше денеска во ...
  | | веќе видена | слични

  Електричниот „сигвеј“ има две тркала и софистициран систем за самобалансирање што овозможува безбедност на моторџијата

  Се повисоките цени на бензинот натера голем број Американци своите автомобили да ги остават во гаражите, а до работните места да се превезуваат со електричниот скутер „сигвеј“.Скот Харви од Калифорнија го купи електричниот скутер на 7 јуни и за еден месец со него веќе поминал над 300 километри. Секој ден до неговото работно место во забавниот парк „Дизниленд“ патува по речиси 20 километри.Многу сум задоволен од скутерот. Четири години размислував да купам „сигвеј“, но шокантните цени на горивата конечно ме убедија. Сакам да поминувам крај бензинските станици знаејќи дека не морам повеќе да плаќам за бензин чија цена расте од ден на ден - вели педесет и четиригодишниот Харви.

  СКУТЕР ШТО ГО МЕНУВА СВЕТОТ

  Електричниот „сигвеј“ има две тркала и софистициран систем за самобалансирање што овозможува безбедност на моторџијата. Според дизајнот се разликува е од ...
  | | веќе видена | слични

  Џенап Самет: Не секогаш идеалните „услови“ носат добри претстави и резултати

  Младиот актер Џенап Самет за улогата на Апо, на својот матичен театар - скопскиот Турски театар, му го донесе големото актерско признание за најдобра главна улога во претставата „Женички“ во режија на Наташа Поплавска. Актерот што во последните неколку години игра речиси во секоја претстава, е изненаден, но и многу среќен. „Зад кулисите“, „Тартиф“, „Евнух“, „Азизнаме“, „Бура“ се само дел од претставите во кои тој остави несомнен белег.

  - Ми претставува огромна чест што годинава ја добив најголемата актерска награда. Отсекогаш сум сакал да бидам награден за мојот труд што го вложувам во актерството, но никогаш немаше да ми текне дека ќе успеам да ја добијам наградата на 28 години. Посебно ме радува што мојата прва награда ја добивам во мојата сопствена држава.

  Поради нерешени административни прашања во Турскиот театар, но и неизбежната политика, неколку претстави од вашиот репертоар беа откажани. Како ...
  | | веќе видена | слични

  Турците се подготвуваат за жешка битка со „панцирите“ во Базел. Дојденците во Германија гордо велат дека го одбиле популарниот„Тебит -тест“ и ќе навиваат за земјата во која се родени, Турција. Многумина ја подгреваат атмосферата со изјава дека не би навивале за „елфот“ дури и да не игра против Турција, со објаснување дека не се чувствуваат добредојдени во Германија.

  - Нема работа за странците во Германија. Дојденците немаат многу пофални зборови за Германците, бидејќи се чувствуваме како вишок - рече еден од 3-те милиони Турци во Германија, сопственик на ќебапчилница во Кројцберг. Местото е во близина на Берлин и популарно го нарекуваат „Мал Истанбул“.

  - Кога има оглас за работа ни се случуваат чудни работи. Кога ќе кажам дека се викам Али, ти велат дека работното место веќе е пополнето. Неколкупати лажно се пријавив како Ханс и веднаш ми одговараа да дојдам на разговор. Со такво искуство јасно е зошто не навивам за Германија, дури и да не игра против Турција. Имам германско знаме пред ...
  | | веќе видена | слични

  Ќе имате проблем со таа светлосина маичка што сте ја облекле, ми велат во прес-центарот во Базел, на мое големо чудење. На загадочниот израз на лицето ми возвраќаат со поглед упатен кон волонтерите: таа е нивна боја на првенството.Точно 17.644 лица беа пријавени бесплатно да помагаат околу организацијата на Евро 2008, иако имаше место само за 5.000 доброволци. Десетте илјади интервјуа траеја во просек по половина час со секого, вкупно седум месеци. Условите беа: да се полнолетни, да зборуваат барем англиски и јазикот на земјата чија репрезентација настапува во градот во кој ќе работат, да имаат искуство од слични активности, да се комуникативни, амбициозни..., што би рекле на изборите на убавици - персоналити.

  РЕКЛАМА ЗА ТУРНИРОТ

  Ги има на секој чекор. Ве пречекуваат уште на железничката станица, на информативниот пункт. Ви приоѓаат на секој ваш несигурен чекор во навивачките зони, на и околу стадионите, во прес-центрите... Ги возат гостите со автомобили, ги придружуваат репрезентациите, ...
  | | веќе видена | слични

  Винус Вилијамс сигурно ја почна одбраната на титулата на Вимблдон со победа од 2-0 (7-6, 6-1) против Наоми Кавадеј. Јунак на стартот од гренд-слемот што се игра на трева е Канаѓанецот со балкански корени, Френк Данчевиќ. Момчето што потекнува од Хрватска уверливо, без загубен сет, (6-4, 6-2, 6-4) го елиминира 7. носител и финалист од 2002, Давид Налбандијан. Подвигот на Данчевиќ е неочекуван бидејќи неговиот настап на терените на Ол-Ингланд клубот беше неизвесен. Тој непосредно пред Вимблдон се откажа од турнирот во Квинс-клубот во Лондон, поради повреда на зглобот на раката.

  - За мене ова е една од најголемите победи во кариерата. Успех е што воопшто настапувам на Вимблдон, бидејќи се уште ме боли раката - рече 23-годишниот тенисер од Канада. Тој има титула од Вимблдон, но како јуниор, пред 7 години. Френк му се реваншира на Налбандијан за ланскиот пораз во 4 сета во 2. коло на истиот турнир.

  - Не верував дека ќе одиграм толку лошо. Така е во тенисот. Понекогаш се случува да имате слаб ...
  | | веќе видена | слични

  Советот за безбедност на Обединетите нации вчера јавно го осуди однесувањето во текот на претседателските избори во Зимбабве, а вината за насилствата, застрашувањата и оневозможувањето на слободно гласање во целост ја префрли кај Владата на земјата, предводена од актуелниот претседател, контроверзниот диктатор Роберт Мугабе. Во соопштението се вели дека „СБ ја повикува Владата на Зимбабве да прекине со насилствата и со политичките застрашувања и да им стави крај на забраните за политички собири, како и да ги ослободи сите политички лидери кои беа уапсени во текот на кампањата“. Советот за безбедност, сепак, не одобри во соопштението да се внесе и предлогот на британската влада, меѓународната заедница да го признае опозиционерскиот лидер Морган Цвангираи како легитимен претседател на Зимбабве. Од своја страна, Цвангираи завчера донесе одлука да се откаже од вториот круг од трката за претседател, иако победи во првиот круг, кој се одржа на 29 март годинава. Тој одлуката, која ја соопшти откако насилници од ...
  | | веќе видена | слични

  Антонио Димитриевски

  менаџер

  Редовно станувам во 8 часот и два часа и посветувам на ќеркичката која има осум месеци. Потоа заминувам во Универзална сала, каде што работиме на подготовките за МАРС - радиски фестивал, а попладне ме очекува ручек со семејството и одмор. Вечерните часови се резервирани за полуфиналето на ЕП 2008.

  Ева Нединковска

  пејачка

  Ова е ден исполнет со многубројни обврски. Откако добро ќе се наспијам, заминувам на фризер и козметичар. Вечерта е посветена на промоцијата на мојот нов спот за песната „Од утре или задутре“, кој ќе го промовирам во кафе-барот „Тренд“ во 20 часот.

  Тони Чупоски

  шеф на Кабинетот на градоначалникот на Кисела Вода

  Работниот ден главно ќе ми мине во координација со колегите во пресрет на петочното отворање на етнолошката поставка во Општината и организацијата на вториот викенд од Културното лето на Три Круши. Вечер сум закован пред ТВ гледајќи ја првата полуфинална средба од Европското ...
  | | веќе видена | слични

  Домашни миленициимго одмилија животот на велешки станари

  Жителите на зградата на улицата Осма велешка, број 25, мака мачат поради реата што се шири од станот во кој нивната сосетка чува повеќе домашни миленичиња. Станарите се жалат дека смрдеата е особено изразена во овој период, кога има високи температури. Сосетката Сута Асанова живее сама во станот во кој чува непознат број домашни миленици. Освен лаежот и мјаукањето, од станот се шири и смрдеа. Баравме помош од сите надлежни инспекции, но тие креваат раменици и велат дека не е нивна надлежност - вели Драган Стефановски, сосед на Асанова. Стефановски додава дека се судруваат со проблем за кој нашиот законодавец не предвидел решение. Сите станари потпишале петиција и ја доставиле до повеќе институции и до полицијата, но од сите добиле ист одговор дека немаат ингеренции да постапуваат во приватен имот. Таков е случајот со Асанова, која е сопственичка на станот. Таа при посетата не криеше дека дома чува куче и тоа само едно, како што правеле и ...
  | | веќе видена | слични

  Роџер Федерер и Серина Вилијамс со очекувани победи го почнаа походот кон нови титули на Вимблдон. Федерер првпат во кариерата во третиот меѓусебен дуел го надигра Словакот Доминик Хрбати со 6-3, 6-2, 6-2 и мина во 2. коло на гренд-слемот што се игра на трева. Швајцарскиот тенисер има пет титули во низа на Вимблдон и ако слави конечен триумф годинава ќе го избегне друштвото на Бјорн Борг. Двајцата се единствените тенисери во последните сто години што имаат „петки“ во серија, со тоа што Борг подвигот го оствари во осумдесеттите години на минатиот век. Федерер не е поразен на последните 36 меча на терените на Ол-Ингланд клубот, од 1. коло во 2002, кога сензација направи Марио Анчиќ. Швајцарецот е во серија од 60 меча без пораз на трева. За него овој пат беше и забавно против неговиот добар пријател и повремен партнер во игра на двојки Хрбати. Словакот седна до Федерер во финишот на мечот, а Швајцарецот откри дека Хрбати размислува за повлекување. Доминик дојде и ме праша дали може да седне до мене. Ми најави ...
  | | веќе видена | слични