Лионел

  во

  За Барселона мечот од полуфиналето во Лигата на Шампионите со Челзи доаѓа во помалку незгоден момент, бидејќи во период од само неколку дена игра со мадридски Реал, кој би можел да има пресудна улога за освојување на титулата ан домашна сцена. Затоа, првата ѕвезда на тимот, Лионел Меси со доста внимателно говори за дуелот со минатогодишниот финалист. "Иако самодовербата ни е на високо ниво, доста вниматлено ќе чекаме мечот со Челзи. Ќе мораме да дадеме се од себе, бидејќи сум убеден дека ова ќе биде најголемиот испит сезонава. Подготвени сме и веруваме во себе, но од другата страна ќе биде екипа која во воите редови има некои од најдобрите играчи на светот, пред се мислам на Лампард. Ќе мораме да ги избегнеме острите дуели и скок играта бидејќи тие се тука посилни" - смета аргентинскиот ас.
  | | веќе видена | слични

  Како да се запре несопирливиот Лионел Меси е главната дилема за менаџерот на Челси, Хус Хидинк, пред денешната прва средба (20.45) кај Барселона, во полуфиналето од Лигата на шампионите. Меси е најдобар стрелец во ова натпреварување со осум погодоци од девет настапи, а Барселона е најефикасен тим со вкупно 29 гола. Од друга страна, ситуацијата кај Хидинк е комплицирана, затоа што оној кој би можел да биде најдобар чувар за Аргентинецот, Ешли Кол, е суспендиран. Холандскиот стратег на последниот натпревар против Вест Хем испробуваше можна варијанта со Жозе Босингва, кој вообичаено игра на спротивната страна, односно како десен бек. Кој и да игра против Лионел, ќе има тешка задача, бидејќи тој е најпродуктивниот фудбалер на планетата. Покрај тоа што ќе го чуваме „човек на човек“, ќе мораме и да поставиме одбранбена зона против него - објасни Хидинк.Ако Челси треба да се плаши од Меси, истото треба да го чувствува и Барселона во однос на Дидие Дрогба, кој по еднаш беше прецизен на последните два дуела со ...
  | | веќе видена | слични

  ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕКако да се сопре Меси Челси и' гостува на Барселона вечерва, во првиот полуфинален меч Како да се запре несопирливиот Лионел Меси е главната дилема за менаџерот на Челси, Хус Хидинк, пред денешната прва средба (20.45) кај Барселона, во полуфиналето од Лигата на шампионите. Меси е најдобар стрелец во ова натпреварување со осум погодоци од девет настапи, а Барселона е најефикасен тим со вкупно 29 гола. Од друга страна, ситуацијата кај Хидинк е комплицирана, затоа што оној кој би можел да биде најдобар чувар за Аргентинецот, Ешли Кол, е суспендиран. Холандскиот стратег на последниот натпревар против Вест Хем испробуваше можна варијанта со Жозе Босингва, кој вообичаено игра на спротивната страна, односно како десен бек. Кој и да игра против Лионел, ќе има тешка задача, бидејќи тој е најпродуктивниот фудбалер на планетата. Покрај тоа што ќе го чуваме „човек на човек“, ќе мораме и да поставиме одбранбена зона против него - објасни Хидинк.Ако Челси треба да се плаши од Меси, истото треба ...
  | | веќе видена | слични

  ШПАНИЈА: Барселона се врати само со еден бод од тешкото гостување кај Валенсија, откако одигра 2-2, во еден од двата дерби-меча на 33. коло на Примера дивисион. Актуелниот лидер имаше водство од 1-0 благодарение на голот на Лионел Меси, но Валенсија уште во првото полувреме направи пресврт и поведе со головите на Мадуро и Ернандес. Барселона се спаси од пораз на четири минути пред крајот кога погоди Тјери Анри за 2-2. Еден од најдобрите играчи на Барселона, Андрес Иниеста смета дека овој бод може да биде многу значаен во трката за титулата со Реал Мадрид. Валенсија се бори за третото место на табелата , кое води директно во Лигата на шампионите. И домаќините беа задоволни од бодот. Во останатите два саботни меча Алмерија со 2-1 славеше над Нумансија, а Малага и Депортиво ла Коруња одиграа без победник 1-1. Вчера се играа останатите дуели од ова коло.

  ИТАЛИЈА: Фјорентина убедливо со 4-1 славеше над Рома во дуел на две екипи кои се борат за излез во Лигата на шампионите за следната сезона. Џилардино ...
  | | веќе видена | слични

  Барса извади само бод во Валенсија ШПАНИЈА: Барселона се врати само со еден бод од тешкото гостување кај Валенсија, откако одигра 2-2, во еден од двата дерби-меча на 33. коло на Примера дивисион. Актуелниот лидер имаше водство од 1-0 благодарение на голот на Лионел Меси, но Валенсија уште во првото полувреме направи пресврт и поведе со головите на Мадуро и Ернандес. Барселона се спаси од пораз на четири минути пред крајот кога погоди Тјери Анри за 2-2. Еден од најдобрите играчи на Барселона, Андрес Иниеста смета дека овој бод може да биде многу значаен во трката за титулата со Реал Мадрид. Валенсија се бори за третото место на табелата , кое води директно во Лигата на шампионите. И домаќините беа задоволни од бодот. Во останатите два саботни меча Алмерија со 2-1 славеше над Нумансија, а Малага и Депортиво ла Коруња одиграа без победник 1-1. Вчера се играа останатите дуели од ова коло. ИТАЛИЈА: Фјорентина убедливо со 4-1 славеше над Рома во дуел на две екипи кои се борат за излез во Лигата на шампионите за ...
  | | веќе видена | слични

  Флорентино Порез, претседателскиот кандидат за јунските избори во Реал Мадрид, во 2000 година дојде на кормилото на „кралскиот клуб“ со ветување дека од најтрофејниот европски великан ќе направи „галактички тим“. Првата операција во неговото управување со клубот беше ангажманот на Луис Фиго, португалската ѕвезда што тогаш беше член на Барселона. Фиго за тогашен светски рекорд во трансфери мина на „Сантјаго Бернабеу“, предизвикувајќи вистинска бура во Шпанија, а по него како на лента беа ангажирани и Зинедин Зидан, Роналдо, Мајкл Овен, Дејвид Бекам...

  И за вториот мандат, Перез, кој патем е и речиси сигурен претседател, барем така го најавуваат во шпанските медиуми, планира својата претседателска функција повторно да ја почне со трансфер на играч и ѕвезда на Барселона. Иако сонува за ангажман на Лионел Меси, според најавите од Пиринеите, негова цел е Андрес Иниеста, фудбалерот од средниот ред и репрезентативец на европскиот првак Шпанија од Евро 2008.

  Перез во својата кампања, која допрва ...
  | | веќе видена | слични

  Валенсија и Барселона одиграа многу интересен натпревар на „Месталја“ во 33. коло од шпанската Примера дивизион, кој заврши 2-2. Францускиот репрезентативец Тиери Анри со голот во 86. минута го спаси својот тим од вториот пораз сезонава. Гостите поведоа во 24. минута со голот на аргентинската ѕвезда Лионел Меси, а Валенсија во финишот на првото полувреме преку Мадури и Пабло направи пресврт и на одмор замина со водство од 2-1. Во вториот дел Каталонците вршеа силен притисок пред голот на Цезар, кој во 86. минута направи грешка по која Анри среќно постигна гол. За Барселона ова беше прво реми по седум победи едноподруго. Избраниците на Пеп Гвардиола и натаму се наоѓаат на лидерската позиција на табелата, сега со седум бода предност пред Реал Мадрид, но и со натпревар повеќе. Валенсија е на четвртото место со 56 бода. Претходно, Алмерија со 2-1 славеше победа во дуелот со последнопласираната Нумансија, додека Малага, која не успеа да реализира пенал во последните моменти, со Депортиво одигра нерешено 1-1. ...
  | | веќе видена | слични

  ШПАНИЈА: Барселона се врати само со еден бод од тешкото гостување кај Валенсија, откако одигра 2-2, во еден од двата дерби-меча на 33. коло на Примера дивисион. Актуелниот лидер имаше водство од 1-0 благодарение на голот на Лионел Меси, но Валенсија уште во првото полувреме направи пресврт и поведе со головите на Мадуро и Ернандес. Барселона се спаси од пораз на четири минути пред крајот кога погоди Тјери Анри за 2-2. Еден од најдобрите играчи на Барселона, Андрес Иниеста смета дека овој бод може да биде многу значаен во трката за титулата со Реал Мадрид. Валенсија се бори за третото место на табелата , кое води директно во Лигата на шампионите. И домаќините беа задоволни од бодот. Во останатите два саботни меча Алмерија со 2-1 славеше над Нумансија, а Малага и Депортиво ла Коруња одиграа без победник 1-1. Вчера се играа останатите дуели од ова коло.

  ИТАЛИЈА: Фјорентина убедливо со 4-1 славеше над Рома во дуел на две екипи кои се борат за излез во Лигата на шампионите за следната сезона. Џилардино ...
  | | веќе видена | слични

  Барса извади само бод во Валенсија ШПАНИЈА: Барселона се врати само со еден бод од тешкото гостување кај Валенсија, откако одигра 2-2, во еден од двата дерби-меча на 33. коло на Примера дивисион. Актуелниот лидер имаше водство од 1-0 благодарение на голот на Лионел Меси, но Валенсија уште во првото полувреме направи пресврт и поведе со головите на Мадуро и Ернандес. Барселона се спаси од пораз на четири минути пред крајот кога погоди Тјери Анри за 2-2. Еден од најдобрите играчи на Барселона, Андрес Иниеста смета дека овој бод може да биде многу значаен во трката за титулата со Реал Мадрид. Валенсија се бори за третото место на табелата , кое води директно во Лигата на шампионите. И домаќините беа задоволни од бодот. Во останатите два саботни меча Алмерија со 2-1 славеше над Нумансија, а Малага и Депортиво ла Коруња одиграа без победник 1-1. Вчера се играа останатите дуели од ова коло. ИТАЛИЈА: Фјорентина убедливо со 4-1 славеше над Рома во дуел на две екипи кои се борат за излез во Лигата на шампионите за ...
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот шпански лидер Барселона и без првата ѕвезда Лионел Меси (остана на клупата за резерви) си ја врати предноста од шест бода пред Реал Мадрид откако завчера си поигра со Севилја во дербито на вонредното 32. коло во Примера. Барселона ја почна серијата дерби-средби (утре игра со Валенсија), а истата ќе кулминира идниот викенд со мегапресметката за круната против најлутиот ривал Реал.

  Инспиратор на триумфот против Севилја со 4-0 беше Андрес Иниеста, а Каталонците со ист принцип на игра дојдоа до победата - ја држеа топката до бескрај, проигруваа на прва и создаваа шанси кога ќе посакаа. Од нив, четири реализираа преку Иниеста (3.), Самуел Ето (17.), Чави (49.) и Тиери Анри (54.). На шест кола до крајот на првенството, Барса сега има 81 бод и ако на 2 мај го победи Реал и дефинитивно ќе се круниса за нов шпански владетел, а со тоа би била и на праг да го направи најголемиот успех во една сезона, да ги освои сите можни трофеи, што не му успеало на ниту еден тим од Пиринеите. Барса е во финалето ...
  | | веќе видена | слични

  Барса го држи Реал на дистанца Барселона продолжува со добрите игри и убедливите победи во шпанската фудбалска Примера дивисион, откако со 4-0 славеше над третопласираната Севилја, во меч кој требаше да биде дерби на 32. коло. Со овој триумф Барселона ја задржа предноста од шест бода пред Реал Мадрид, кој е единствен ривал за титулата на каталонскиот гигант. Барселона и без Лионел Меси беше доминантна и ја растури Севилја. Андрес Иниеста беше предводникот на овој меч. Иниеста уште третата минута постигна гол најавувајќи ја победата. Креаторот на играта потоа беше асистент на останатите три погодоци кога реализираа Ето (17 минута), Чави (49) и Анри (54 минута). Напаѓачот на Барса, Ето беше импресиониран од играта на Иниеста. Валенсија се вклучува во трката за третото место, откако како гостин со 2-1 славеше над Бетис. Давид Вилја ги постигна двата гола за „лилјаците“, кои сега се само два бода зад третата Севилја. Третото место во Шпанија води директно во ЛШ. Во останатите мечеви од средата во Примера, ...
  | | веќе видена | слични

  Барселона и Реал на иста дистанца од шест бода Барселона ја задржа предноста од шест бода пред единствениот ривал за титулата Реал Мадрид по 31 коло во шпанската Примера дивисион. Двете најдобри екипи во Шпанија минимално со 1-0 победија на гости. Барселона славеше во Мадрид над Хетафе, а Реал го победи Рекреативо. Барселона стигна до 25 победа сезонава, благодарение на голот на Лионел Меси. Каталонскиот гигант сезонава ќе се обиде да стане првиот тим што во една сезона ги освоил Примера, шпанскиот куп и Лигата на шампионите. Барса игра феноменално, а сезонава е на добар пат за сруши неколку рекорди во домашното првенство. Тимот на Пеп Гвардиола сезонава веќе постави рекорд освојувајќи 50 поени на половина од сезоната (по 19 кола). Во дербито за третото место Валенсија со пресврт стигна до победа од 3-1 над Севилја. Екипата на Спортинг Хихон останува единствениот тим во Европа без нерешен резултат сезонава. Спортинг загуби со 0-2 на гости кај Бетис. Резултати: Алмерија - Осасуна 2-1, Еспањол - Расинг ...
  | | веќе видена | слични

  Двата најдобри тима во шпанското првенство продолжуваат во битката за првата позиција откако и во 31. коло забележаа победа на гостински терен.

  Со голот на Лионел Меси, Барселона го победи Гетафе на гостински терен, додека Марсело беше единсвениот стрелец за трите бода на Реал во Хуелва.

  Така, и по тековното коло растојанието меѓу водечките екипи во Примера остана ист. Лидерот има 78, а мадриѓаните шест бода помалку, односно 72.

  Интересен е податокот дека голот на Аргентинецот беше единствениот во првото полувреме на петте саботни натпревари од 31. коло од Примера дивизија. Во продолжението стрелците се разбудија а единствениот натпревар на кој немаше голови во вторите 45 минути беше токму оној во предградието на Мадрид.

  Сепак, и тоа беше доволно Барселона да „го тргне малерот". Каталонците во пресрет на натпреварот немаа некоја добра историја со противничкиот тим, бидејќи не успеаја да го совладаат ни есента, а ниту во двата минатосезонски меча.

  Во ...
  | | веќе видена | слични

  Меси: Две средби не делат од Рим Влогот е голем пред 1/2 финалните натпревари со Челзи. Ова го изјави фудбалерот на Барселона, Лионел Меси по елиминацијата на Баерн (Минхен) со вкупен резултат 5:1.- Постигнавме добар резултат и на реваншот. Знаевме дека треба да го ставиме Баерн на нов притисок, да ја прикажеме нашата игра и да постигнеме уште голови. Се радувам што се повтори одново тоа. Против Челзи не очекува тежок дуел. Првиот натпревар е на Ноу Камп. Имаме две недели до тогаш, се надевам дека ќе се подготвиме на најдобар можен начин за него. Влогот е могу голем. Сепак, станува збор за два натпревара до финалето во Рим, додаде аргентинскиот репрезентативец. 15:02  Франција предлага да запре проширувањето на ЕУ12:01  Тајланд го поништи пасошот на поранешниот премиер Таксин Шинаватра11:59  Индија изврши проба со ракета на која може да биде монтирана нуклеарна боева глава11:16  Македонските граѓани да се воздржат од патување во Грција, препорака од МНР11:15  Штетите од невремето во гевгелиско проценети на ...
  | | веќе видена | слични

  Играчот за врска на Челзи и Португалската репрезентација Деко е свесен  за опасноста на неговиот клуб и нивна елиминација од Барселона во полуфиналето од Лигата на Шампионите. Деко изјавил дека посебно се плаши од Аргентинскиот магионичар Лионел Меси, за кого смета дека е незадржлив. Португалецот Деко веќе ја има освоено лигата на шампионите во неговата кариера, а помина и четри сезони во Барселона пред да премине во редовите на Челзи. Многу добро ги познавам бившите соиграчи, а посебно Меси кој жари и пали во Европа последниве две години. “Меси е феноменален. Тој ми е еден од најдобрите пријатели и многу добро го познавам. Ако има свој ден многу ќе биде тешко да се задржи. Тој е неверојатен играч ако е во форма и можеме само да се надеваме дека и ние ќе имаме свој ден“ рекол Деко. 31-годишниот фудбалер не е многу среќен што ќе се сретне со неговиот поранешен клуб, но јасно му е дека тоа не може да се избегне. “Барса е еден од ривалите кој успеавме да ги избегнеме во првото коло ама во завршницата не можеме ...
  | | веќе видена | слични

  Тренерот на Барселона, Гвардиола покажал дека има смисла за хумор. Гвардиола тврди дека Баерн во Минхен може да ја надополни негативата од четири гола по првиот меч одигран на "Ноу Камп" во рамките од 1/4-финалето во Лигата на Шампионите. "Моите фудбалери во Минхен доаѓаат со огромно внимание бидејќи Рибери, Тони, Швајнштајгер и друштвото се опасни играчи" - изјавил Гвардиола, која реваншот на "Алианц Арената" ќе го изгледа од трибините поради црвениот картон. Ќе го замени помошникот Тито Виланова. Најдобриот фудбалер на Барселона, Лионел Меси во пресрет на реваншот со Баерн не е ниту приближно дипломатичен како Гвардиола. "Со Аргентина неодамна изгубив 6-1 во Боливија и многу добро знам како играчите на Баерн се чувствуваа на Камп Ноу. Милост? Го респектирам Баерн, тоа е голем клуб, но нема да покажеме милост на реваншот. Барса секогаш игра на победа" - изјавил Меси.
  | | веќе видена | слични

  Ако Ливерпул сака дополнителна мотивација против Челси на вечерашниот реванш четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите, тогаш „црвените“ ќе мораат да го следат примерот на Болтон. На Ливерпул му требаат најмалку три гола вечерва на „Стемфорд Бриџ“, за да го елиминираат Челси, зашто пред една недела дома загубија со 1-3.

  Болтон постигна три гола за осум минути кај Челси во саботата, но кога го дадоа првиот погодок, веќе губеа со 0-4. Тоа што го покажа Болтон, е дека Челси нема толку сигурна одбрана како што другите мислеа.

  - Се разбира дека сум загрижен што примивме три гола за кратко време, но секој меч е различен. Не очекувам тоа да се случи вечерва. Беше добра лекција, се надевам дека ја научивме - вели менаџерот на Челси, Гус Хидинк.

  Неговиот тим ќе биде без капитенот Џон Тери, па срцето на одбраната ќе биде празно. Хидинк има многу други опции во одбраната, а тоа го докажа и на првиот меч, на „Енфилд“, кога во оган го стави Србинот Бранислав Ивановиќ, а овој му врати ...
  | | веќе видена | слични

  Магазинот „Форбс" објави листа на 20 најплатени светски фудбалери во 2008 година. На врвот на таа листа се наоѓа Дејвид Бекам.

  Повеќе од две третини од својата заработка во последните две години англискиот фудбалски репрезентативец ги оствари благодарение на појавувањето во реклами, односно таму го полни буџетот за точно 66 од вкупно 95 милиони американски долари, колку што во тој период заработи.

  Интересно, најдобриот фудбалер на денешницата, фудбалерот на Барселона, Лионел Меси заработил “само седум милиони евра надвор од фудбалските терени.

  Ако се земе в предвид само последната календарска година, фудбалерот на Милан и ЛА Галакси е побогат за 46 милиони американски долари.

  Топ 10 најплатени светски фудбалери (цените се во милиони американски долари):
  | | веќе видена | слични

  УЕФА Потврдени картоните на Гвардиола и Меси Европската фудбалска федерација (УЕФА) ја одби жалбата на Барселона за исклучувањето на тренерот Пеп Гвардиола и жолтиот картон на Лионел Меси во победата на каталонците на средбата со минхенски Баерн (4:0) од 1/4 финалето во Лигата на шампиони. Англискиот судија Хауард Веб му додели жолт картон на аргентинскиот фудбалер за наводно симулирање во 16-никот на Баерн, а потоа го исклучи Гвардиола кој протестираше на оваа одлука поради недосуден пенал. Гвардиола не ќе може да ја води екипата на реваншот со Баерн во Минен на 14 април.
  | | веќе видена | слични

  Магазинот "Форбс" објави листа на 20 најплатени светски фудбалери во 2008 година. На врвот на таа листа се наоѓа Дејвид Бекам. Повеќе од две третини од својата заработка во последните две години англискиот фудбалски репрезентативец ги оствари благодарение на појавувањето во реклами, односно тоаму го полни буџетот за точно 66 од вкупно 95 милиони американски долари, колку што во тој период заработи. Интересно, најдобриот фудбалер на денешницата, фудбалерот на Барселона, Лионел Меси заработил “само” седум милиони евра надвор од фудбалските терени. Ако се земе в предвид само последната календарска година, фудбалерот на Милан и ЛА Галакси е побогат за 46 милиони американски долари. Топ 10 најплатени светски фудбалери (цените се во милиони американски долари): 1. Дејвид Бекам (ЛА Галакси / Милан) 46 2. Роналдињо (Милан) 33 3. Тиери Анри (Барцелона) 28 4. Кака (Милан) 22 5. Кристиано Роналдо (Манчестер Јунајтед) 21 6. Лионел Меси (Барселона) 18 7. Френк Лампард (Челзи) 18 8. Вејн Руни (Манчестер Јунајтед) 18 ...
  | | веќе видена | слични