Илинден

  во

  Нов начин на парирање - зонско паркирање на територијата на градот Скопје започна да се имплементира од денеска, објавија градските власти. Новиот систем на паркинг зони е организиран преку поделба на три зони: А црвена, Б жолта и Ц зелена. Паркирањето во зоната А ќе биде дозволено до два часа и ќе чини 45 денари/час, во зоната Б ќе биде дозволено паркирање до четири часа кое ќе се наплаќа со цена 35 денари/час, додека во зоната Ц паркирањето ќе биде неограничено, а ќе се наплатува 25 денари/час. Плаќањето може да се врши преку смс порака, или со купување на посебна грeпка за зонско паркирање. Процесот на паркирање во зоните ќе го надгледуваат специјални контролори, кои ќе ги казнуваат недисциплираните возачи. За пречекорување на времето во зоната ќе се наплатува казна од 1.300 денари, за зоната Б 1.000, а за зоната Ц 700 денари. Пајак службата ќе интервенира во случај некоја кола да е паркирана на повеќе од едно место, или на место одбележено за инвалиди. Станарите кои живеат на ...
  | | веќе видена | слични

  Нов начин на парирање - зонско паркирање на територијата на градот Скопје започна да се имплементира од денеска, објавија градските власти. Новиот систем на паркинг зони е организиран преку поделба на три зони: А црвена, Б жолта и Ц зелена. Паркирањето во зоната А ќе биде дозволено до два часа и ќе чини 45 денари/час, во зоната Б ќе биде дозволено паркирање до четири часа кое ќе се наплаќа со цена 35 денари/час, додека во зоната Ц паркирањето ќе биде неограничено, а ќе се наплатува 25 денари/час. Плаќањето може да се врши преку смс порака, или со купување на посебна грeпка за зонско паркирање. Процесот на паркирање во зоните ќе го надгледуваат специјални контролори, кои ќе ги казнуваат недисциплираните возачи. За пречекорување на времето во зоната ќе се наплатува казна од 1.300 денари, за зоната Б 1.000, а за зоната Ц 700 денари. Пајак службата ќе интервенира во случај некоја кола да е паркирана на повеќе од едно место, или на место одбележено за инвалиди. Станарите кои живеат на териториите на ...
  | | веќе видена | слични

  Нов начин на паркирање - зонско паркирање на територијата на градот Скопје започна да се имплементира од денеска, објавија градските власти. Новиот систем на паркинг зони е организиран преку поделба на три зони: А црвена, Б жолта и Ц зелена. Паркирањето во зоната А ќе биде дозволено до два часа и ќе чини 45 денари/час, во зоната Б ќе биде дозволено паркирање до четири часа кое ќе се наплаќа со цена 35 денари/час, додека во зоната Ц паркирањето ќе биде неограничено, а ќе се наплатува 25 денари/час. Плаќањето може да се врши преку смс порака, или со купување на посебна грeпка за зонско паркирање. Процесот на паркирање во зоните ќе го надгледуваат специјални контролори, кои ќе ги казнуваат недисциплираните возачи. За пречекорување на времето во зоната ќе се наплатува казна од 1.300 денари, за зоната Б 1.000, а за зоната Ц 700 денари. Пајак службата ќе интервенира во случај некоја кола да е паркирана на повеќе од едно место, или на место одбележено за инвалиди. Станарите кои живеат на териториите на некоја од ...
  | | веќе видена | слични

  За кавадарчани ова е прв триумф на струшкиот триумф, додека пак стружанецот на нивната клупа, тренерот Чакарески, втора година по ред го освојува пехарот. Лани тоа му појде од рака со Приштина, додека годинава со Тиквеш. Везенковски со 10 погодоци беше најпрецизен во финалето, додека во победничкиот тим и Левков постигнаа по седум погодоци, а одлична партија покажа голманот Паунов, кој имаше 13 одбрани. Петтото место на турнирот го освои домаќинот Струга Илинден по победата над Металург Ј. (27-24), додека третото место му припадна на косовскиот тим Кастриоти по победата во малото финале над прилепски Златен даб (32-27). За најдобар голман на турнирот беше прогласен Паунов од Тиквеш, додека најдобар играч беше Левов од Тиквеш. Годинава по подолго време, наместо на отворено, на игралиштето кај „Женска плажа“, натпреварите се играа во салата „Нико Нестор“. Причина за преселбата беше руинираниот терен на игралиштето во Струга.
  | | веќе видена | слични

  Нова секундарна мрежа пред „Илинден“ АД „Топлификација“ реконструира дел од секундарната мрежа во делот на стоковната куќа „Илинден“ во Старата скопска чаршија. Станува збор за замена на секундарен вод во должина од околу 150 метри, кој изминатата грејна сезона постојано создаваше проблеми. Од претпријатието велат дека зафатите се дел од предвидената реконструкција на мрежата и објаснуваат дека работата се одолжила поради испитувањето на целиот вод до потегот пред МНТ, но веројатно ќе заврши до 15 септември. (Сн.К.)
  | | веќе видена | слични

  Срцев удар по директорски чистки Демир Хисар - Помошник директорот во ОУ „Гоце Делчев“ во Демир Хисар доживеал срцев удар поради притисоците од директорските смени во оваа општина, обвинија вчера демирхисарските социјалдемократи. Од опозицијата велат дека последните денови градоначалникот на Демир Хисар незаконски разрешил неколку директори во јавните установи. „Завчера од партиски активист, кој е член на училишниот одбор, извршен е упад во административните простории на училиштето, при што вербално е нападнат секретарот и помошникот директор. Од настанот помошникот доживеа срцев удар и е хоспитализиран во болницата за кардиоваскуларни заболувања во Охрид“, велат од СДСМ. „Директорот на Домот на култура ’Илинден‘, кој се наоѓа на десетдневна турнеја во Полска и ја промовира општината, е разрешен во отсуство“, обвини Роберт Филипоски, претседател на СДСМ во Демир Хисар и еден од избрканите директори во ОУ „Гоце Делчев“. Градоначалникот на Демир Хисар, Тони Ангелески, не негира дека направил смени во јавните ...
  | | веќе видена | слични

  Комита на мотор ќе снима филм за војводата самандов Валентин Китанов ( 50 ) кој живее во легендарното штипско Ново Село, познат меѓу штипјани по прекарот Дедо не пропушта ниту една национална манифестација , а да не се појави со својот комитски изглед, многу често во комитска облека што ја купил за 300 евра .Но, дали во комитска или во обична гардероба Валентин секогаш е со својот мотор што го набавил само за да може да патува и да присуствува на празнувањата. Последното патување му било за празникот Илинден во Крушево. Но, сега во Штип, комитата се подготвува да снима филм за војводата Самандов. -Петар Самандов се смета за еден од првите жители на штипско ново село. Уште пред илјада години тој со својот коњ патувал низ цела Македонија, од Егејска до Мариово, а оттаму кога поминувал покрај реката Брегалница и видел големи дрвја и топла вода од изворот Л'џи , решил таму и да се насели. Така почнало да никнува штипско Ново село кое оттогаш наваму дало многу познати имиња, па денес важи за една значајна ...
  | | веќе видена | слични

  Прометот на македонската берза за хартии од вредност денеска изнесуваше 18.745.261,47 денари (304.000 евра). Вкупниот промет со акции изнесуваше 9.825.011,00 денари, додека со обврзниците изнесуваше 8.920.250,47 денари. На официјалниот Пазар се оствари промет од 14.121.019,47 при реализирани 79 трансакции, а на редовниот пазар прометот изнесуваше 4.624.242,00 денари, а се реализираа 28 трансакции. МБИ-10 оствари благ пораст од 0,12%, а вредноста изнесуваше 2.539,70 индексни поени. МБИД оствари подлабок пад од 2,59%, а неговата вредност се намали на 2.238,50 индексни поени. ОМБ се зголеми за 1,23% позиционирајќи се на ниво од 104,59 индексни поени. Прометот со државната обврзница за денационализација од осмата емисија изнесуваше 3.011.781,71 денари и беше најголем на целиот пазар. Износот на просечната цена беше 77,02% од номиналната вредност, што значеше минимално намалување од 0,04%. Вкупно се истргуваа 63.926 обврзници. Македонијатурист оствари промет од 2.750.000,00 денари. Постигната беше просечна ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија гради професионална, добро обучена и мултинационална армија како гарант на територијалниот интегритет и суверенитет на државата, а АРМ е еден од најголемите амбасадори на нашата држава. Ова денеска го изјави претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во рамки на своето обраќање по повод Денот на АРМ – 18. август на свечената церемонија организирана во Скопје. Од земја корисник на безбедноста по 2001 година Македонија стана извозник на безбедноста со учеството во странските мисии под раководство на Обединетите нации, НАТО и ЕУ, рече претседателот Иванов, кој воедно е и врховен командант на армијата. „Не нарекуваат мала држава од Балканот, но јас сум горд што ние сме големи во големата коалиција, во светската коалиција на мирот во која нема поделба на мали и големи држави, туку има само големи и храбри мировници. Македонија со својата армија е голема во таа голема коалиција", истакна министерот за одбрана Зоран Коњановски кој посочи дека „македонските војници се големи чувари ...
  | | веќе видена | слични

  Старт на турнирот во ракомет во Струга Вечерва ќе стартува на Традиционалниот ракометен турнир во Струга. Во првиот меч на 37. издание вечерва (18 ч.) ќе играат домаќинот Струга Илинден и Винарска визба Тиквеш од Кавадарци. Свеченото отворање е во 19,30 ч., а веднаш по него силите ќе ги одмерат Пелистер и Златен даб од Прилеп. Утревечер (18,30 ч.) ќе играат Струга И. и Кастриоти од Косово, благодарејќи на чие учество турнирот го задржа меѓународниот карактер, а по нив силите ќе ги одмерат Златен даб и Металург Јуниор од Скопје. Во првиот вечерен термин в петок ќе се сретнат Пелистер и Металург Јуниор, а во вториот В.В. Тиквеш и Кастриоти. Последниот натпреварувачки ден в сабота ќе почне со мечот за петтото место од 17,30 ч., по кој од 19 ч. ќе се одигра финалето, а по него во 20,30 ч. и средбата за третото место. (Р.Д.)
  | | веќе видена | слични

  Нашинците од дијаспората ја запознаваат татковината Иселениците се желни да ги видат природните убавини и реткости, манастирите и црквите Битола - Македонските гастарбајтери од сите страни на светот годинава се покажаа жедни за македонскиот туризам. Со години и децении одделени од татковината, илјадници иселениците од Битолско, еден од најпечалбарските краеви во државата, пројавија голем интерес за домашните атрактивни, но и алтернативни туристички дестинации, потврдуваат од битолските туристички агенции. Иселениците како никогаш досега се навраќаат не само на старите огништа на своите предци туку се' повеќе се желни да ги видат македонските природни убавини и реткости, манастирите и црквите, како и да присуствуваат на единствените туристички и културни манифестации, како што е традиционалната свадба за Петровден во Галичник. „Не' изеде сите овие години носталгијата за Македонија. Толку многу зборуваме за неа во Австралија со нашинците, но, за несреќа, многу малку ја познаваме. Родните села на нашите ...
  | | веќе видена | слични

  Прометот на македонската берза за хартии од вредност денеска изнесуваше 18.745.261,47 денари (304.000 евра). Вкупниот промет со акции изнесуваше 9.825.011,00 денари, додека со обврзниците изнесуваше 8.920.250,47 денари. На официјалниот Пазар се оствари промет од 14.121.019,47 при реализирани 79 трансакции, а на редовниот пазар прометот изнесуваше 4.624.242,00 денари, а се реализираа 28 трансакции. МБИ-10 оствари благ пораст од 0,12%, а вредноста изнесуваше 2.539,70 индексни поени. МБИД оствари подлабок пад од 2,59%, а неговата вредност се намали на 2.238,50 индексни поени. ОМБ се зголеми за 1,23% позиционирајќи се на ниво од 104,59 индексни поени. Прометот со државната обврзница за денационализација од осмата емисија изнесуваше 3.011.781,71 денари и беше најголем на целиот пазар. Износот на просечната цена беше 77,02% од номиналната вредност, што значеше минимално намалување од 0,04%. Вкупно се истргуваа 63.926 обврзници. Македонијатурист оствари промет од 2.750.000,00 денари. Постигната беше просечна ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија гради професионална, добро обучена и мултинационална армија како гарант на територијалниот интегритет и суверенитет на државата, а АРМ е еден од најголемите амбасадори на нашата држава. Ова денеска го изјави претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во рамки на своето обраќање по повод Денот на АРМ – 18. август на свечената церемонија организирана во Скопје. Од земја корисник на безбедноста по 2001 година Македонија стана извозник на безбедноста со учеството во странските мисии под раководство на Обединетите нации, НАТО и ЕУ, рече претседателот Иванов, кој воедно е и врховен командант на армијата. „Не нарекуваат мала држава од Балканот, но јас сум горд што ние сме големи во големата коалиција, во светската коалиција на мирот во која нема поделба на мали и големи држави, туку има само големи и храбри мировници. Македонија со својата армија е голема во таа голема коалиција", истакна министерот за одбрана Зоран Коњановски кој посочи дека „македонските војници се големи чувари на ...
  | | веќе видена | слични

  Централната свеченост по повод Денот на АРМ ќе се одржи пред зградата на Министерството за одбрана и Генерал штабот на која со пригоден говор ќе се обратат претседател и Врховен командант Ѓорге Иванов и министерот за одбрана Зоран Коњановски. На свеченоста ќе присуствуваат и началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски, министри во Владата, пратеници во Собранието, пензионирани генерали на АРМ, високи гости од повеќе институции во државата, амбасадори, воените аташеа, високи воени претставници акредитирани во Република Македонија и други. Пред присутните ќе се одржи церемонија на унапредување на генерали на АРМ, а заввршувањето на свеченоста ќе биде одбележана со почесна стрелба со испалување на 10 плотуни од 12 артилериски орудиа од касарната „Илинден“. Припадниците на АРМ својот празник ќе го прослават со свечен строј и читање на наредби за унапредување во сите единици и касарни на АРМ во Република Македонија По повод 18 Август – Денот на АРМ, делегација на ГШ на АРМ ...
  | | веќе видена | слични

  Армијата на Република Македонија денеска го одбележува својот празник 18 август и 17 години однејзиното формирање како Армија на независна и самостојна Република Македонија. Централната свеченост по повод Денот на АРМ ќе се одржи пред зградата на Министерството за одбрана и Генерал штабот на која со пригоден говорќесе обратат претседател и Врховен командант Ѓорге Иванов иминистерот за одбрана Зоран Коњановски. На свеченоста ќе присуствуваат и началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски, министри во Владата, пратеници во Собранието, пензионирани генерали на АРМ, високи гости од повеќе институции во државата, амбасадори, воените аташеа, високи воени претставници акредитирани во Република Македонија и други. Пред присутните ќе се одржицеремонија наунапредување на генерали на АРМ, а заввршувањето насвеченоста ќе биде одбележана со почесна стрелба со испалување на 10 плотуни од 12 артилериски орудиа од касарната „Илинден“. Припадниците на АРМ својот празник ќе го прослават со ...
  | | веќе видена | слични

  Армијата на Република Македонија денеска го одбележува својот празник 18 август и 17 години од нејзиното формирање како Армија на независна и самостојна Република Македонија. Централната свеченост по повод Денот на АРМ ќе се одржи пред зградата на Министерството за одбрана и Генерал штабот на која со пригоден говор ќе се обратат претседател и Врховен командант Ѓорге Иванов и министерот за одбрана Зоран Коњановски. На свеченоста ќе присуствуваат и началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски, министри во Владата, пратеници во Собранието, пензионирани генерали на АРМ, високи гости од повеќе институции во државата, амбасадори, воените аташеа, високи воени претставници акредитирани во Република Македонија и други. Пред присутните ќе се одржи церемонија на унапредување на генерали на АРМ, а заввршувањето на свеченоста ќе биде одбележана со почесна стрелба со испалување на 10 плотуни од 12 артилериски орудиа од касарната „Илинден“. Припадниците на АРМ својот празник ќе го прослават со свечен ...
  | | веќе видена | слични

  Армијата на Република Македонија денеска прославува 17 години од формирањето, централната свеченост ќе се одржи во Скопје. Претседателот Ѓорге Иванов и министерот за одбрана Зоран Коњановски ќе говорат на свеченоста по повод 18 Август – Денот на АРМ. Предвидена е и церемонија за унапредување на генерали на АРМ Во чест на Денот на АРМ од касарната ,,Илинден“ ќе се изврши почесна стрелба со испалување на 10 плотуни од 12 артилериски орудиа. На централната свечаност во кругот на МО ќе присуствува ќе присуствува и началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, пратеници, пензионирани генерали на АРМ, високи гости од повеќе институции, амбасадори и воените аташеа На 18 август 1943 година на Славеј планина е формиран баталјонот „Мирче Ацев“, како прва регуларна воена единица на Народноослободителната Војска на Македонија, врз чии традиции се гради АРМ. Армијата во последните години активно учествува во меѓународни мировни мисии, во кои досега минале 1.746 нејзини припадници. Во моментов 178 ...
  | | веќе видена | слични

  Сто погрешни фудбалски чекори Сашко Димовски Прославата на 100-годишнината од фудбалот во Македонија претставува вистинска лекција за тоа како не треба да се организираат големи настани. Затаија сите служби во куќата на фудбалот, што најдобро го отсликува капацитетот на луѓето во оваа организација да фатат чекор со модерните фудбалски текови и со современите начини на работење. Продажбата на билетите без нумерација и нивна неправилна дистрибуција беа вовед во шпанската трагедија. Следуваа деманти од изведувачот дека седиштата се нумерирани, се направи вистинска збрка со бројот на билети пуштени во слободна продажба и подарени билети за актуелната власт. Почнаа меѓусебни обвинувања, а виновникот ја „подвитка опашката“ и заигра по туѓи ноти. Министерството за внатрешни работи, божем, исплашено од многубројните фалсификати, за чиешто постоење се до денес не испрати информација, почна да владее со ФФМ. Претворањето на МВР во советодавно тело на куќата на фудбалот и идејата за препечатување на билетите, овој пат ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската фудбалска репрезентација вечер нанационалната арена „Филип Втори“ ќе одигра пријателски натпревар со репрезентацијата на Шпанија. Натпреварот е дел од прославата „100-години фудбал во Македонија“ и воедно промоција на новата северна трибина наградскиот стадион. Во пресрет нафудбалскиот меч,со почеток во18 часот нацентралниот градски плоштад во Скопје,Фудбалскатафедерација на Македонија и мобилниот оператор Т-Мобиле организираат спортски хепенинг.Љубителите на фудбалот ќе имаат можност да се дружат со македонските репрезентивци, а потоа на голем видео бим да го проследат директниот пренос на натпреварот Македонија-Шпанија. Членовите на македонската репрезентација ќе пристигнат наплоштадот„Македонија“на почетокот на хепенингот, извесно време ќе се дружат со посетителите, по што ќе заминатна последните подготовки пред официјалниот натпревар со Шпанија. Пред посетата на спортскиот хепенингмакедонската фудбалска репрезентација ќе се сретне со претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. ...
  | | веќе видена | слични

  Раздвижување на преговорите за името Се раздвижуваат работите околу преговорите за името. Преговарачот Јолевски деновиве доаѓа на консултации со државниот врв. Средбата ќе се одржи викендов или најдоцна почетокот на идната недела. Според дипломатски извори, на средбата на Јолевски со претседателот Иванов, премиерот Груевски, министерот Милошоски и вицепремиерот Адеми, преговарачот ќе ги добие финалните насоки околу последниот предлог на медијаторот Нимиц. Според претходно договореното, Македонија, како и Грција, со целосно изграден став во текот на овој месец треба да го даде својот одговор на пакетот кој Нимиц го предложи при последната посета на Скопје и Атина, пред повеќе од еден месец. Дипломатскиот молк на двете страни околу содржината во Нимицовата папка продолжува. Ниту една официјална информација досега не излезе од кабинетите на државните врвови на Грција и Македонија. Се молчи дури и околу датумот за одговор. Ова е предлог кој досега е најдолго држен во тајност од сите дадени во минатите години. ...
  | | веќе видена | слични