Гостивар

  во

  Гостиварка жртва на трговија со луѓе во Франција Косовецот со австриско државјанство Рахим Т. (35) е осомничен дека пред две години илегално преку граница пренел малолетно девојче од Гостивар и ја омажил за својот внук во Франција. Иако родителите на девојчето, кое тогаш имало 15 години дале согласнсот, во февруари годинава тие го пријавиле Косовецот бидејќи нивната ќерка им се пожалила оти живеела под закани и била малтретирана. Рахим ја искористил лошата материјална положба на родителите и им ветил дека на ќерката ќе и' обезбеди добар живот во Франција. Откако се договориле, мајката ја однела ќерката во Босна и Херцеговина, каде што ја пречекал Рахим. Тој и' ја пребоил косата и ја потстрижал за да личи на сликата од туѓ пасош. Потоа илегално ја однел во Франција кај семејството на својот внук. По неколку месеци девојчето им се јавило на родителите и се пожалила дека секојдневно била психички и физички малтретирана а и' била ограничена слободата на движење. Пријавениот и неговиот внук и' се заканувале дека ...
  | | веќе видена | слични

  Куќа на писател цел на вандали Вандали дивееле во дворот од куќата на познатиот писател Тодор Чаловски (63) по што целиот балкон го полиле со нафта вчера во скопската населба Ѓорче Петров. - Ме разбуди миризба на бензин и помислив дека е од шпоретот на гас. Но, кога видов дека во кујната се' е во ред, ја отворив влезната врата и тогаш видов дека по цел балкон и по дворот од куќата има истурено нафта, растревожено раскажува Билјана Чаловска, сопруга на писателот Тодор Чаловски. Семејството Чаловски, кое по потекло е од Гостивар, таму живее 37 години и немало проблем со никој од соседите. Нашата репортерска екипа вчера забележа дека прегорено автомобилско масло и нафта имаше буквално низ дворот на целата куќа, а оштетена беше и фасадата. Додека домаќините го чекаа сервисот за чистење, тие внимаваа каде стапнуваат бидејќи дворот и балконот пред влезната врата беа целите црни, а нафтата им се лепеше за нозете. Според домаќините, инцидентот се случил ноќта околу 2 часот по полноќ. Вандалите ја отвориле ...
  | | веќе видена | слични

  ОТКРИЕН СЛУЧАЈ НА ТРГОВИЈА СО МАЛОЛЕТНИЧКА ВО ГОСТИВАР Ја продале ќерката на зет во Франција каде таа слугувала Македонската полиција, во соработка со француската полиција, успеала да ја пронајде малолетничката по што таа била згрижена од француските власти а се очекува и нејзино враќање во земјава Гостиварска фамилија ја продала својата петнаесетгодишна ќерка на косовар кој им ветил дека девојчето ќе го омажи за негов внук во Франција. Наместо брак и среќа, малолетничката се јавила за помош оти психички ја малтретирале а физички ја експлоатирале. Случајот веднаш бил пријавен во полиција. Истрагата на Одделот за организиран криминал при Министерството за внатрешни работи ги довела до купецот на девојчето Р. Т. (35) од Вучитрн - Косово, со престојувалиште во Франција против кој била поднесена кривична пријава поради постоење на основано соменение дека сторил кривично дело "трговија со малолетно лице". Според полицијата косоварот кон крајот на 2007 година, отишол кај гостиварското семејство и искористувајќи ...
  | | веќе видена | слични

  Мендух Тачи и врвот на ДПА доби целосна поддршка за потегот да се бојкотира работата на Парламентот. Централното собрание на партијата денеска едногласно ја одобри одлуката да се замрзнат сите активности во законодавниот дом. Одлуката е последица. Причините се на друго место, изјави лидерот на ДПА Мендух Тачи, посочувајќи дека вонинституционално дејствување е пресилна квалификација за неговата партија. Тачи очекува ДПА многу бргу да зајакнела и дури да станела еден вид национално движење на Албанците во Македонија. Чии права, според него, континуирано се кршеле и биле во голема опаност во Македонија. Ова е една од повеќето причини кои раководството на Демократската партија на Албанците ги наведе како причина за бојкотот. ДПА обвинува и дека Парламентот произведува криза изгласувајќи закони со кои, според партијата, се модифицираат Охридскиот договор и Уставот, не се почитувала амнестијата, нема ресоцијализација на учесниците во конфликтот од 2001. И, конечно, обвинува ДПА, во овој парламент како никогаш ...
  | | веќе видена | слични

  ДПА ја завери одлуката за бојкот на парламентот Ден по објавувањето дека ДПА ќе ја бојкотира  работата на Собранието партијата на централно собрание ја финализираше одлуката. Во ДПА велат дека ова е последица, а причините се на друго место. Враќање во парламентот ќе има само доколку падне Владата. Претседателот на ДПА смета дека сега партијата ќе стане многу силна. Според партиските информации ограноците на Нова демократија од Гостивар и Боговиње се нови повратници во ДПА.    Александар Самарџиев
  | | веќе видена | слични

  Малолетно девојче од Гостивар станал жртва на трговец со луѓе, откако нејзините родители се договорил со него, да ја носи во Франција и да ја омажи за негов внук. Случајот бил откриен откако семејството на девојчето пријавиле е малтретирана и принудувана на најразлични работи од Р.Т. (35) од Вучитрн, Косово и неговото семејство кое живело во Франција.  Според информациите од МВР, се почнало пред две години. Косовецот им понудил на родителите на девојчето да ја носи во Франција и да ја омажи за негов внук. Сиромашните гостиварци тоа го виделе како прилика за подобар живот на нивната малолетна ќерка. Мајката дури сам ја пренела до Босна и Херцегова, за потоа Р.Т. да ја пренесе илегално во Франција. Во Босна, девојчето добило фалсификуван пасош и нов изглед, додека нејзиниот го задржал Р.Т. Кога стигнале во Франција, договорот за брак не се остварил. Наместо тоа девојчето било принудено да работи секакви работи, не и било дозволено да оди никаде, а не ретко и се заканувале дека ќе ја продадат и да работи како ...
  | | веќе видена | слични

  Две тешки провални кражби биле регистрирани во текот на вчерашниот ден во гостиварскиот регион, јави дописникот на Макфакс. Едната кражба се случила во шестата станбена зона во Гостивар, каде од еден стан е ограбена поголема количина златен накит, чија вкупна вредност е проценета на околу 5.000 евра. Втората кражба се случила во селото Дебреште, каде што од куќа е украден паричник со 575 евра, 220 франци, 2.800 рубљи, 200 денари и два кофери полни со облека.
  | | веќе видена | слични

  Пополнета половина квота Навалица за индекс на ФОН Околу 750 матуранти само вчера поднесоа документи за упис на еден од осумте факултети на првиот приватен Универзитет ФОН. Годинава за прв пат освен на досегашните насоки, бруцошите ќе можат да изберат и студии за спортски менаџмент, на насоката за новинарство и на катедрата за турски јазик. Исто така, годинава за првпат ФОН отвори студиски насоки и во Струмица и во Гостивар. Школарината на ФОН изнесува 2.000 евра годишно. Во цената се вклучени сите трошоци за школувањето, а секој студент ќе добие и бесплатен лаптоп. Според ректорот Александар Николовски, интересот за упис е голем и досега се исполнети 50 проценти од 1.500 слободни места. - ФОН секоја година се подобрува така што годинава во Министерството за образование испративме освежена програма за акредитација, но и ги акредитиравме новите насоки. Остваривме и соработка со Европскиот универзитет во Ница, Франција, така што одреден број студенти од ФОН ќе студираат таму, а некои од Франција ќе дојдат ...
  | | веќе видена | слични

  Гостиварски печалбар остана без возило Гостивар - Гостиварецот И.Т., привремено вработен во Австрија, завчераутро бил непријатно изненаден кога видел дека неговото возило „ауди 80“ го нема на паркингот на улица „Младен Симоновски“ број 64. Имено, само неколку часа пред поаѓање, И.Т. во багажникот на возилото ставил неколку патни торби и други предмети, веројатно со намера следното утро веднаш да тргне на пат. Тој ја пријавил кражбата во полициската станица во Гостивар, а патувањето за Австрија го одложил за неколку дена. (К.К.)
  | | веќе видена | слични

  Навалица на Медицински Најголеми редици на кандидати за бруцоши вчера на првиот ден од уписот имаше на Економскиот, Правниот, Медицинскиот и Филолошкиот факултет, за скопскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“. На Правниот факултет само вчера се пријавиле 700 матуранти. - Надминување на бројот на слободни места имаме за правните науки, а непополнети се уште студиите за новинарство и за политички науки. На дисперзираните студии во Велес досега се пријавија 13 матуранти, но малиот број е поради тоа што не знаат дека треба да се пријават во Скопје, а не во Велес. Лани имавме проблеми со студиите поради просторните проблеми, но ако годинава тие се решат, студентите таму ќе следат настава, ако не, ќе мора тука да доаѓаат - вели претседателот на комисијата за упис на Правниот Факултет „Јустинијан Прима“, професор д-р Тодор Каламатиев. Од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ велат дека како и лани, интересот е голем за англиски јазик. Но, се жалат дека имаат просторни проблеми за реализирање на наставата. - Ние ...
  | | веќе видена | слични

  Турканици и гужви, како и секоја година на првиот ден од уписите, факултетите се окупирани од идните студенти. Годинава трите државни универзитети, Скопскиот, Битолскиот и Тетовскиот, ќе примат 23 илјади 350 студенти, од нив на најголемиот скопски, „Свети Кирил и Методиј“ можат да се запишат преку десет илјади. Почнаа уписите и на приватните универзитети, на универзитетот ФОН има место за 1.500 студенти, кои од годинава ќе можат да се запишат и во новоотворените одделенија во Струга, Струмица и Гостивар. Професорот Лазаров од Факултетот за дипломатија и меѓународни односи вели дека студентите ќе добијат уште поквалитетна настава. „Конкретно на пример, Факултетот за политички науки, одат на практична настава во Министерството за внатрешни работи, во наши амбасади, во европските и другите земји од светот, за безбедност одат на пракса во Одбрана, економските во банките и други стопански организации“, изјави Лазар Лазаров, ФОН. Школарината на ФОН е 2.000 евра и тука се вклучени сите трошоци, што ги мотивира ...
  | | веќе видена | слични

  ИНТЕРВЈУ СО ЈЕТОН ШАСИВАРИ, ПРОФЕСОР НА ШТУЛОВИОТ УНИВЕРЗИТЕТ Без вистински меѓуетнички дијалог нема иднина Кај владејачката партија нема волја, покрај апсолутната власт, да има и апсолутна одговорност за крупните прашања, бидејќи од политичкиот дијалог зависи дали ќе бидеме позитивно оценети од Европската комисија На Македонија и' недостига вистински политички дијалог, ни внатреетнички ни меѓуетнички и тоа е главната забелешка од САД и од ЕУ, оценува Јетон Шасивари, професор по право на Штуловиот универзитет. Тој тврди дека денес, осум години по потпишувањето на рамковниот договор, употребата на албанскиот јазик во Македонија е на пониско ниво отколку пред триесетина години.  Добар елемент на рамковн-ата спогодба е етничкиот и политичкиот консензус со меѓународна поддршка при нејзиното склучување. Лош елемент е отсуството на дијалог, бидејќи процесот се одвиваше посредно, преку олеснувачите, овие осум години се создава политички вакуум во поглед на толкувањето и неговата примена. Статусот на Албанците може ...
  | | веќе видена | слични

  НА БАЛКАНОТ УКРАДЕНИ 130.000 АВТОМОБИЛИ Македонија не е на мета на крадци на луксузни автомобили Интерпол во моментот трага по околу 130.000 возила кои биле украдени од земјите на поранешна Југославија, потоа Бугарија и Романија каде што годишно се крадат по околу 2.000 автомобили, а полициите успеваат да пронајдат едвај половина и тоа во случаите кога кражбата ќе се пријави веднаш а не по неколку дена Двајца Романци со автомобил некаде околу пладне дошле до граничниот премин Брегани, Хрватска, и застанале позади неколку автомобили кои веќе чекале за влез во Словенија. Од звучниците на скапиот мерцедес ЦЛС 320 трештела музика која ја намалиле кога дошле на ред да ги предадат пасошите. Но, наместо да ја преминат границата, завршиле во затвор иако хрватската граница ја поминале без никаков проблем. Граничните полицајци преку Интерпол ја провериле регистрацијата на автомобилот вреден пола милион евра при што им било јавено дека автомобилот се бара од октомври минатата година. Возачот А.Ф.Б. (36) и неговиот ...
  | | веќе видена | слични

  По Проверката што ја извршила внатрешната контрола на МВР По­ли­цај­ци фалсификувале записници и казнувале без талони Д.Д. (52), виш инспектор во увидна екипа при Одделението за криминалистичка тех­ни­ка во СВР Тетово, фалсификувал записник за увид во сообраќајна дозвола и му овоз­мо­жил на пијан возач да наплати отштета за двајца негови сопатници што биле тешко пов­ре­де­ни во сообраќајната несреќа. Фалсификатот е откриен од Секторот за внат­реш­на контрола и професионални стандарди, при што против инспекторот е под­не­се­на кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањее и за фал­си­фи­ку­ва­ње службена исправа. Ка­ко што информираа во МВР, инспекторот во февруари годинава, при вршење кон­тро­ла на исправноста на записник за увид на самото место за случена сообраќајна нез­го­да, во рубриката од записникот со коректор го избришал резултатот од крв и ури­на, во кој било констатирано дека возачот е пијан, и внел лажни податоци дека не би­ло констатирано присуство на алхохол во крвта на ...
  | | веќе видена | слични

  Чмаат невработени, но не се пријавуваат на конкурси во судови во провинција Судиите од Академијата ги интересира само работа во Скопје Наесен ќе има итна измена во законите за судови, за Јавно об­ви­ни­тел­ство и за Академијата за обука на судови и обвинители, бидејќи ака­дем­ци­те конкурираат само за работа во скопските судови Суд­ски­от совет идниот месец ќе иницира пакет законски измени, зашто дип­ло­ми­ра­ни­те судии од Академијата за обука на судии и обвинители ги ин­те­ре­си­ра само вработување во скопските судови. За провинција не са­ка­ле да слушнат, па така на последниот конкурс за девет слободни места во основните судови во Куманово, Тетово, Гостивар и во Велес, од 15 нев­ра­бо­те­ни од првата генерација, се пријавиле само седум кандидати. "Кон­кур­сот е распишан специјално за првата генерација дипломирани су­дии на Академијата, зашто си зедовме обврска сите да ги вработиме. Но ос­вен што се пријавија само седум кандидати, разочарувачки е и тоа што за Гостивар нема ниту еден заинтересиран кандидат ...
  | | веќе видена | слични

  Во акцијата биле собрани триесет и шест питачи што „работеле“ низ тетовските улици, а шеснаесет помалку, пак, биле собрани од гостиварските улици. Според информациите од МВР, по извршените разговори со приведените питачи било констатирано оти меѓу нив имало петнаесетина малолетници, а од вкупниот број приведени, освен од Тетово и од Гостивар, имало и „дојденци“ од Куманово, Скопје, Велес и од Кавадарци. - Во заедничка и непосредна акција со меѓуопштинските центри за социјална работа во Тетово и во Гостивар беа иницирани и спроведени повеќе акции за спречување на питачењето по улици и други јавни места. При спроведувањето на овие акции доследно и без исклучоци ќе се применуваат позитивните законски прописи од оваа област, но паралелно ќе се засили и вкупниот социјален третман над оваа категорија граѓани - изјави Марјан Јосифовски, портпарол на тетовската полиција. Оттаму додаваат оти по извршените разговори на полицијата и социјалните работници со питачите, им било укажано на негативните последици од ...
  | | веќе видена | слични

  Тетовски полицаец и двајца негови колеги од Гостивар ќе одговараат пред законот бидејќи менувале записник од сообраќајна незгода и си зеле 150 евра од возач што сторил прекршок. Двата случаи ги работи Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди (СВКПС), од каде што веќе поднеле кривични пријави против корумпираните службеници. Во првиот случај Д.Д. (52), виш инспектор во увидна екипа во тетовската полиција, на своја рака избришал резултати од тест на крв и урина на возач што под дејство на алкохол предизвикал сообраќајна незгода во која три лица биле тешкоповредени. Тој сакал податоците од сообраќајната незгода да ги преиначи во корист на пијаниот возач, кој, пак, веќе имал побарано надомест на материјална штета, и со самото тоа да добие дел од „колачот“ од осигурувањето. Меѓутоа, наместо пари, тој добил две кривични пријави за злоупотреба на службената положба и овластување и за фалсификување службена исправа за кои допрва ќе одговара на суд. Неговите колеги од Гостивар што биле пратени во ...
  | | веќе видена | слични

  Во Полошко приведени над педесет питачи Полицијата и социјалните служби во активностите за откривање и спречување питање на улици и јавни места откри 36 питачи во Тетово и 20 во Гостивар. По спроведените разговори со приведените питачи било констатирано дека освен 21 полнолетен питач имало и петнаесетина малолетни деца од Тетово, Куманово, Гостивар, Прилеп и од Скопје. „Во заедничка и непосредна координација со меѓуопштинските центри за социјална работа од Гостивар и од Тетово беа иницирани и спроведени повеќе превентивни активности за откривање и за спречување питање на улици и други јавни места. Притоа, доследно и без исклучоци ќе се применуваат позитивните законски прописи од оваа област, но паралелно ќе се засили и вкупниот социјален третман над оваа категорија граѓани“, изјави портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Тој нагласи дека по утврдувањето на нивниот идентитет, стручен тим составен од двете полошки социјални установи и полициски службеници на СВР Тетово, на лицата им било укажано на ...
  | | веќе видена | слични

  Полицајци наплатиле глоба во кеш Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди поднесе кривична пријава против Е.М.(28), полициски службеник во полициската станица во Гостивар, и Ј.Н.(30), полициски службеник во полициската станица за безбедност во патниот сообраќај. Двајцата полициски службеници се товарат за кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување. Според кривичната пријава, на 3 и 4 август, извршувајќи работни задачи од областа на безбедноста на патниот сообраќај, на улицата „Гоце Делчев“ во Охрид, сега пријавените, спротивно на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, за констатиран сообраќаен прекршок и неносење соодветна документација за идентификување од две лица побарале и зеле 9.000 денари, при што не изготвиле платен налог заради наплата на глоба предвидена за таков прекршок. (Љ.С.)
  | | веќе видена | слични

  ТЕТОВО И ГОСТИВАР Педесет лица просат по улици Педесет и шест лица фатила полицијата и социјалните служби во активностите за откривање и спречување просење на улици и јавни места, од кои 36 во Тетово и 20 во Гостивар. Од полицијата информираат дека по спроведените разговори било констатирано дека покрај 21 полнолетно лице имало и петнаесетина малолетни деца од Тетово, Куманово, Гостивар, Прилеп и Скопје. Во спроведените активности на гостиварското подрачје, пак, биле затекнати при просење покрај 10 лица од Гостиварско, и деца од Велес, Скопје и Кавадарци. - Во заедничка и непосредна координација со меѓуопштинските центри за социјална работа од Гостивар и Тетово, беа иницирани и практично спроведени повеќе превентивни активности за откривање и спречување на питачењето на улици и други јавни места. При тоа, доследно и без исклучоци ќе се применуваат позитивните законски прописи од оваа област, но паралелно ќе се засили и вкупниот социјален третман над оваа категорија граѓани, изјави портпаролот на СВР Тетово, ...
  | | веќе видена | слични