Гостивар

  во

  Одлука со која се прецизирани шест патни правци во Македонија кои наскоро ќе бидат отстапени на концесија со право на наплата на патарина, донесе денеска Министерството за транспорт и врски.

  Во овој проект се опфатени делниците:Велес-Прилеп-Битола-Меџитлија, Деве Баир-Куманово, Гостивар-Требиште-граница со Албанија, Стенковец- Блаце, Велес-Штип-Делчево, Битола-Ресен-Охрид и делницата Миладиновци-Штип.

  Идните концесионери имаат обврска во рок од три години да ги изградат патните правци кои ќе бидат предмет на концесијата.

  Студијата за финансиската, економската и техничката оправданост од давање под концесија на патните правци ја врши консултантот „Louis Berger SAS“.

  Министерството за транспорт и врски информира дека со имплементацијата на овој проект, очекува македонските патишта да се подобрат според меѓународните стандарди и да овозможат побрз и побезбеден транспорт.
  | | веќе видена | слични

  Српските полицајци Игор Мариќ (23) и Александар Јовановиќ (21) и инженерот Милан Вељовиќ (23) се осудени на вкупно 78 години затвор за убиство на гостиварецот Јакуп Хајдини

  Поранешните полицајци Игор Мариќ (23) и Александар Јовановиќ (21) од Трстеник, Србија и шумарскиот инженер Милан Вељовиќ (23) се осудени на вкупно 78 години затвор за убиството на гостиварецот Јакуп Хајдини (34), лани во близина на Врњачка Бања. Според пресудата на Окружниот суд во Крушевац, тројцата се прогласени за виновни и осудени на затворски казни. Мариќ и Вељовиќ, кој е син на поранешен полицаец, добија по 30 години затвор, а Јовановиќ е осуден на затворска казна од 18 години. Според судијката Татјана Мишиќ, Јовановиќ за време на грозоморниот настан бил постар малолетник и според законот, тој може да добие максимална казна од 20 години затвор. Олеснителна околност за него бил и фактот дека го признал убиството, а за разлика од него, другите двајца не покажале каење за грозоморното убиство на гостиварецот. ...
  | | веќе видена | слични

  Пониска откупна цена на млекото

  „Сведмилк“ ја намали откупната цена на млекото за еден денар. Цената е намалена зашто сега, поради периодот на лактација, има двојно повеќе млеко. Но ниту еден сточар што дошол да го предаде млекото не е одбиен - изјавија од млекарницата.Сточарите тврдат дека откупната цена е намалена за два денара, што ќе се одрази врз рентабилноста на производството и ќе го редуцира бројот на добитокот, јави МИА. До 31 мај „Сведмилк“ го откупуваше млекото по 29 денари, а од почетокот на овој месец за литар ни дава по 27 денари - вели Накил Елези, директор на Регионалниот центар во Гостивар на Федерацијата на фармери.
  | | веќе видена | слични

  Ќе се прегласува на 19 избирачки места

  Изборите ќе се повторат на сите избирачки места во Втората и во Шестата изборна единица, во кои гласањето е поништено, а дополнително ќе се одлучи дали ќе има прегласување и во избирачките места во Сарај во Првата изборна единица, информираат од Државата изборна комисија. ДИК почнала да ги разгледува пристигнатите приговори од партиите за изборните нерегуларсноти, но засега нема ниту една одлука. ДИК завчера го поништи гласањето во вкупно 25 избирачки места на кои гласањето на 1 јуни беше запрено повеќе од три часа. Поништено е гласањето на 11 избирачки места во Втората изборна единица, во која има вкупно 10.584 запишани избирачи. Гласањето ќе се повтори во Чучер-Сандево, во Арачиново и на две избирачки места во Куманово. На 15 јуни ќе има прегласување и на 8 избирачки места во Шестата изборна единица со 7.867 избирачи. Ќе се прегласува на избирачки места во Дебар, Желино, Брвеница и во Гостивар. Партиите-учесници во изборите поднеле вкупно 58 приговори до ...
  | | веќе видена | слични

  Да не заборавиме дека за девет месеци претстојат нови локални избори. Изборната борба за Тетово, Гостивар, Чаир и други општини може да стане вистинска војна. Денешниве политички актери ќе бидат исти и на тие избори. Тие ќе применат исти методи. Полицијата пак немо ќе гледа

  Изборите завршија? Не. Нивното стравично ехо уште многу долго, пост-фестум, ќе биде присутно во разни форми. Завршувањето на изборите разреши само неколку дилеми. Многу повеќе отвори за во иднина. Тие од корен ја потресоа политичката состојба во земјава. Еве што, де факто, донесоа овие избори.Прво, по цели 18 години, за најмалку 25 отсто од македонските граѓани изборите повторно не се фер и слободни. Со тоа земјава го зазеде последното, најпреродбеничко место во Европа и третото место од опашката во светот. Главните виновници сите ги знаат. Тоа не се разно-разните Красниќи или младите бунтовници од Арачиново, Кондово и од Чаир што тепаат, пукаат и кршат, а полицијата божем ги апси. Тоа се нивните политички ментори од највисоките ...
  | | веќе видена | слични

  Тројца албански државјани исчезнале во Македонија

  Тројца албански државјани вчера исчезнале во месноста Радиче, во близина на Гостивар, јави албанската телевизиска станица „Топ чанел“. Тројцата Албанци, браќата Лавдерим и Вилсон Аларај и Фламур Короваку, од пограничното албанско село Топојани, го загубиле контактот со своите доаѓајќи од Гостивар кон Албанија. Телевизијата нагласи дека информации за исчезнувањето има и албанската полиција, но нема детали дали тројцата албански државјани границата ја минувале нелегално или легално.
  | | веќе видена | слични

  На 15 јуни ќе се прегласува на 19 избирачки локации во Втората и во Шестата изборна единица каде што се евидентирани повеќе од 18.000 гласачи, одлучи Државната изборна комисија на седницата одржана завчера. Таму се случија најсериозните инциденти при неделното гласање.

  Се уште не се знае дали ќе биде повторено гласањето уште во шест избирачки места во општина Сарај, која припаѓа во Првата (скопска) изборна единица, а каде што е утврдено дека гласањето било прекинато подолго од три часа.

  ДИК дополнително ќе реши за тоа дали ќе има прегласување во Сарај. Неизвесно е дали гласањето ќе се повторува, бидејќи треба да се направи процена дали би влијаело тоа на конечниот исход.

  Со поништување на гласањето во „двојката“, ќе има повторување на 11 избирачки места, осум во Арачиново, две во Куманово и едно во Чучер - Сандево. Во овие избирачки места има запишано 10.584 гласачи. Ново гласање ќе има и во „шестката“. Имено, ќе се прегласува во осум избирачки места во Желино, Брвеница, ...
  | | веќе видена | слични

  Гром усмрти овци во Речане

  ГОСТИВАР - Од удар на гром настрадаа дваесетина овци, сопственост на семејството Сулејмани од гостиварското село Речане. Овчарот кој бил во непосредна близина на стадото, за среќа, се спасил. Завчера, околу 15 часот, во Гостиварско имаше поројни дождови кои беа проследени со грмежи. Овчарот Мерсел С. (28), кој стадото од 230 овци го враќал дома со цел да го избегне невремето. Но, минувајќи низ пошумен дел, гром удрил во дрво, во чија близина се наоѓало стадото. Притоа биле усмртени 14 овци, другите се разбегале, а некои се повредиле. Еден шарпланинец бил усмртен. Според сопствениците на стадото, штетата е над 3.000 евра. (К.К.)
  | | веќе видена | слични

  Албанските илегалци по неколкучасовно талкање по Шара го нашле патот за Кукс

  Тројца албански државјани исчезнале во вторникот вечерта, враќајќи се од Македонија. По неколкучасовно талкање по Шара, тие успеале да го најдат патот и безбедно да стигнат до градот Кукс, објави вчера тиранскиот Интернет-портал „Балкан-веб“. Во македонското МВР велат дека не се запознаени со случајот, иако во потрагата на илегалците учествувала полицијата во Кукс, која, според албанските гласила, побарала помош и од македонската страна.

  Драмата на браќата Лавдерим и Вилсон Аларај и Фламур Короваку од пограничното албанско село Топојани, започнала во вторникот кога од Гостивар тргнале на пат кон Албанија, при што се изгубиле во месноста Радиче на македонска територија, објави албанската телевизиска станица Топ-ченел. Според информациите, тие се изгубиле кога паднала ноќта, по што едниот од нив пратил СМС-порака преку мобилниот телефон на своите блиски, во која им напишал дека се изгубиле во планината, апелирајќи ...
  | | веќе видена | слични

  Исчезнале тројца албански државјани во Македонија

  Тирана Гостивар 04 06 13:51

  Тројца албански државјани денеска исчезнале на македонска територија во месноста Радиче, на пат од Гостивар кон Албанија, јави албанската телевизиска станица Топ Чанел.

  Според истиот извор, тројцата Албанци, браќата Лавдерим и Вилсон Аларај и Фламур Короваку, од пограничното албанско село Топојани, го изгубиле контактот со своите доаѓајќи од Гостивар кон Албанија.

  Телевизијата нагласи дека за исчезнувањето, информации има и албанската полиција, но нема детали околу изворот на информацијата за исчезнувањето, ниту пак дали тројцата албански државјани границата ја минувале нелегално.
  | | веќе видена | слични

  Тројца албански државјани денеска исчезнале на македонска територија во месноста Радиче на пат од Гостивар кон Албанија, јави албанската телевизиска станица „Топ Чанел“.

  Според истиот извор, тројцата Албанци, браќата Лавдерим и Вилсон Аларај и Фламур Короваку, од пограничното албанско село Топојани, го изгубиле контактот со своите доаѓајќи од Гостивар кон Албанија.

  Телевизијата нагласи дека за исчезнувањето информации има и албанската полиција, но нема детали околу изворот на информацијата за исчезнувањето, ниту пак дали тројцата албански државјани границата ја минувале нелегално.
  | | веќе видена | слични

  Наташа Мијатовиќ, Бојана Атанасовска, Елена Петреска, Димитар Андоновски, Ева Нединковска, Сања Лефкова, Тони Зен , Димитар Андоновски, групите „Камелеон“, „Некст тајм“ се дел од учесниците на првиот Македонски радиофестивал „Ѕвездена ноќ“, што ќе се одржи во Античкиот театар во Охрид на 28, 29 и 30 јуни оваа година. Новиот фестивал, што е во организација на продуцентската куќа „3Д Проект студио“ од Скопје, ќе биде поддржан од околу 17 локални радиостаници од цела Македонија, меѓу кои радијата „106“ од Битола, „Комета“ од Гостивар, „Галакси“ од Кавадарци, „Браво“ од Куманово, „Супер радио“ од Охрид, „Хит“ од Струмица, „Кисс“ од Тетово. Организаторите на фестивалот велат дека подготовките за „Ѕвездена ноќ“ се одвиваат со полна пареа и дека се презадоволни од квалитетот на пристигнатите композиции.Оваа година селектиравме дури 34 композиции бидејќи сите пријавени песни беа одлични, едноставно, стручното жири не можеше да се одлучи за 30 песни, како што беше најавено во конкурсот. Нема да откриваме многу ...
  | | веќе видена | слични

  Клириншкиот долг на Руската Федерација кон Македонија ќе биде компензиран со гасификација на речиси целата земја. Вкупната инвестиција ќе изнесува 80 милиони евра. Македонија ќе треба да вложи 20 милиони евра, а останатите 60 милиони ќе ги даде Русија, градејќи ја гасоводната мрежа низ земјава. Ова бил последниот предлог што Русија и го испорачала на Македонија, тврдат дипломатски извори за „Време“ и велат дека договорот ќе се потпише најрано во септември, а најдоцна во декември. Според проектот од постојниот гасовод, пред Куманово се одделува крак кој преку Свети Николе ќе води до Штип и до Велес. Вториот крак од овој гасовод би требало да оди до Тетово и до Гостивар, регион кој е индустриски експониран и кој има огромен потенцијал. Се уште се разгледува варијантата дали е можно од Велес гасоводната мрежа да стигне до Прилеп и до Битола. Нерешена гасификацијата, според проектот, ќе остане во Струмичко Поле, но овој регион најверојатно ќе се поврзе преку Петрич од Бугарија. Во проектот е предвидена и мрежа ...
  | | веќе видена | слични

  Нема доволно пожарникари, а хеликоптер уште долго ќе сонуваме


  Минатата година првпат беше прогласена елементарна непогода од пожари. И тоа на целата територија на државата. Тогаш, се чинеше, дека гори цела Македонија. Сумирајќи ги резултатите веднаш по огнената стихија беше утврдено дека ни недостигаат возила, опрема и други механички средства за гаснење пожари. За да се подобри ваквата состојба на Денот на пожарникарите, 20 мај, британската влада на Македонија и подари четири противпожарни возила. Од нив две беа за Свети Николе и по едно за Штип и за Гостивар. Згора на тоа, 24 пожарникари-инструктори од Велика Британија, од 12 до 22 мај, подучуваа шеесетина македонски пожарникари за спасување жртви од пожар и од сообраќајни несреќи. Македонија има седумстотини професионални пожарникари од кои во Скопје има 240. Според светските стандарди, на 1.000 жители треба да има еден пожарникар, а кај нас имаме еден на 3.000 жители,згора на тоа и опремата е застарена. - Пожар спречен на почетокот ...
  | | веќе видена | слични

  Најрано до септември, а најдоцна до декември Македонија и Руската федерација би требало да го потпишат договорот за затворање на рускиот клириншки долг.

  Ова за А1 го тврдат дипломатски извори. Велат дека се усогласува целиот проект со кој треба да се компензира долгот од 60 милиона долари.

  Според проектот, ќе се гради гасоводна мрежа речиси низ целата држава. Вкупната инвестиција е 80 милиона долари.

  Македонската држава ќе треба да доплати само 20 милиона, останатите ќе бидат дел од компензацијата за враќање на рускиот клириншки долг кон Македонија.

  Проектот е веќе познат. Од постоечкиот гасовод пред Куманово се одделува крак кој преку Свети Николе ќе води до Штип и Велес.

  Вториот крак од овој постоечки гасовод би требало да оди до Тетово и Гостивар, регион кој е индустриски експониран и кој има огромен потенцијал.

  Се уште се разгледувале варијантите дали е можно од Велес гасоводната мрежа да стигне до Прилеп и Битола.

  Нерешено, според ...
  | | веќе видена | слични

  Со повторување на гласањето, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ од 64 ќе остане покуса за едно - две места

  Катица Чангова

  Прегласувањето на 15 јуни ќе ги реши дилемите за победникот во албанскиот кампус. Во моментов се уште не се знае која од партиите ДУИ или ДПА е победник на парламентарните избори. Во Државната изборна комисија потврдија дека ќе има повторено гласање на 22 избирачки места. Целиот процес со приговори и жалби, се до изјаснување на Врховниот како последна инстанција треба да финализира до крајот на неделава. Од ДИК изјавија дека нема да соопштуваат по колку мандати освоиле политичките репрезенти се додека не добие чиста ситуација од гласањето.

  Според првичните резултати од добиени гласови што ги објави ДИК, разликата на ниво на држава е многу тесна, односно 110.000 спрема 101.000 гласови во корист на ДУИ. Некои неофицијални партиски пресметки прогнозираат дека и ДУИ и ДПА би имале по 13 мандати. Но, со повторено гласање, во Втората и во Шестата изборна единица постои ...
  | | веќе видена | слични

  И двете најголеми партии на Албанците во Македонија вчера прогласија победа на предвремените избори . Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, објави голема победа и најави спојување со ПДП. Во ДУИ велат дека коалицијата меѓу ДПА и ПДП е панична реакција на Мендух Тачи бидејќи и покрај „фалсификатот“, не успеал да победи на изборите. ДУИ повтори дека ќе бараат прегласување речиси во целата Шеста изборна единица, како и во општината Сарај во Првата изборна единица. Според првичните резултати на ДИК, ДПА победила само во „шестката“, каде што освоиле 61.155 гласови, а ДУИ 47.704. Во другите четири изборни единици предност има ДУИ со освоени 109.940 гласови, наспроти ДПА со 101.123 гласови. Според пресметки на ДУИ, партијата на Ахмети освоила 14 мандати, ДПА 11, а ПДП 1, но тоа не е конечен резултат бидејќи ќе има гласање во Арачиново и прегласување во „шестката“ и во „единицата“.На заедничка прес-конференција на ДПА и ПДП, лидерите Мендух Тачи и Абдулади Вејсели најавија обединување на двете партии. Според нивната ...
  | | веќе видена | слични

  „Мост“ го окарактеризира денот на изборите како тензичен, со притисоци и тешки инциденти

  Катица Чангова
  Жаклина Хаџи - Зафирова

  Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со 479.219 избирачки гласа е победник на вонредните парламентарни избори. Триумфот на ВМРО-ДПМНЕ и сојузничките партии го потврди и Државната изборна комисија, објавувајќи ги вчера околу 3,25 часот изутрина на својата веб-страница првичните збирни резултати од вонредното гласање за пратеници што се одржа на 1 јуни, базирани на 98,49 проценти обработени податоци од гласачките места.

  Презентираните графикони од ДИК, коалицијата „Сонце“ обезбеди двојно помала поддршка од електоратот, односно 231.978 гласа.

  ДУИ е третопласираната партија, за која се изјасниле 109.940 избирачи, четврта е ДПА со 101.123 гласа, а петта ПЕИ со 14.489 гласа.

  Потпирајќи се на обработените податоци, ДИК објави дека одѕивот на изборите изнесува 57,45 проценти. ...
  | | веќе видена | слични

  Вооружени инциденти, физички пресметки, неправилности при гласањето граѓанската асоцијација МОСТ регистрирала и по 14 часот на неделните парламентарни избори во Македонија.

  Асоцијацијата забележала сериозен инцидент на избирачките места што се наоѓаат во Средното земјоделско училиште во Тетово, каде набљудувачите на МОСТ се повлечени поради физичка пресметка со лица кои дошле да полнат кутии.

  Набљудувачите на МОСТ се повлечени и од село Камник, Боговиње, општина Желино, и од три избирачки места во Тетово.

  Поради инциденти, општинските комисии ги затвориле избирачките места во општина Боговиње, три избирачки места во Чајле, Гостивар, две избирачки места во Куманово, и едно во Дебар.

  Неправилности при гласањето се регистрирани и во скопските општини Аеродром и Кисела Вода, а во Виница дошло до физичка пресметка меѓу претставници на политички партии.

  Излезноста на гласачите, според МОСТ, до 18 часот, по изборни единици, е во ИЕ 1 55, 88 проценти од гласачите, во ...
  | | веќе видена | слични

  Едно лице е тешко рането и се бори за живот, а седуммина се потешко повредени на гласачкото место во изборната единица 2, во училиштето „Даме Груев“ во скопската населба Чаир, во вооружен инцидент што се случи вчераутро на улицата Коста Абрашевиќ.Престрелката помеѓу две групи се случи околу 9 часот. По инцидентот, пред училиштето имаше полиција, која не дозволуваше пристап до местото на настанот. Можеа да се забележат неколку изрешетани возила, а луѓето што беа во околината се воздржуваа од коментари.На 23-годишниот Бекир Асани му е извршена итна хируршка интервенција и тој, како и уште шестмина повредени, е хоспитализиран во Градската болница. Од прострелната рана пациентот има оштетување на тенкото и на дебелото црево. Итно го опериравме, при што е отстранет дел од тенкото црево, но пациентот е во животна опасност. Меѓу повредените од огнено оружје има и постари од 70 години - изјави вчера директорот на Градска болница, Виктор Камиловски. Директорот на Ургентниот центар, Александар Кишман, информира дека ...
  | | веќе видена | слични