ФИФА

  во

  ФФМподготвуваблок-влезница со Шкотска и Холандија

  Фудбалската федерација на Македонија размислува да пушти во продажба блок-влезници за септемвриските квалификациски натпревари од СП 2012, што најдобрата државна репрезентација ќе ги одигра како домаќин со Шкотска и со Холандија. Средбите на Македонија против Шкотска и Холандија, со кои ќе стартува во новиот квалификациски циклус на Градскиот стадион во Скопје, се закажани за 6 односно 10 септември годинава. Капацитетот на Градски, поради изградбата на нова северна трибина, е редуциран на околу 13.000 седишта, од кои околу 11.000 се на јужната трибина.

  - Барањата за влезници од поединци и фирми секојдневно почнаа да пристигнуваат на адресата во ФФМ. Притисокот се зголемува. Со оглед дека станува збор на два натпревара во врзан термин од само четири дена, опцијата да се распродадат влезниците врзано е реална - вели Зоран Николовски, портпаролот во ФФМ. Цената на чинење за ваквите блок-влезници допрва ќе се утврдува. Првичните размислувања ...
  | | веќе видена | слични

  Организирана криминална групасеобидела да го купи италијанскиот фудбалски клуб Лацио, објавува италијанското државно обвинителство . Мафијашкиот клан Касалеси, кој е дел од неаполската мафија Камора, сакал да го купи Лацио преку трето лице, кое постојано било заплашувано. Планот на мафијата бил откриен откако римската полиција во акцијата „Скршени крилја“ уапсила седуммина мафијаши. Акцијата се викала „Скршени крилја“, асоцирајќи на крилјата на орелот, што е заштитен знак на Лацио. Уапсените признале дека кланот Касалеси сакал да стане сопственик на римскиот клуб, во кој настапува и македонскиот интернационалец Горан Пандев.Околу 24 милиони евра требало да бидат префрлени од Унгарија во Италија и тоа требало да биде дел од парите што требало да бидат дадени за купување на Лацио. Парите биле заработени од продавање дрога и преку други криминални активности - вели полицискиот офицер Џанлуко Кампари. Полицијата се уште трага по тројца членови на бандата. Меѓу осомничените е и поранешниот напаѓач на Лацио и на ...
  | | веќе видена | слични

  Офанзивниот играч од средниот ред на Васко де Гама 16-годишниот Филипе Кутињо Кореија стигна во редовите на Интер за околу 10 милиони евра

  Италијанската влада ја спречи мафијата да го купи Лацио...

  Италијанската полиција уапси седум лица осомничени дека посредувале во обидот мафијата од Неапол да го откупи фудбалскиот клуб Лацио, објавија светските агенции.

  Полицијата соопшти дека со операцијата, иронично нарачена „Скршени крилја“, со што се алудира на симболот на Лацио - орелот, е откриена намерата на членовите на мафијашкото семејство Казалези од странство да ги префрлат парите кои биле заработени од продажба на дрога и други криминални активности во Италија. „Околу 24 милиони евра требаше да бидат префрлени од Унгарија во Италија, како дел од парите со кои требаше да се купи римски Лацио“, соопшти полицијата.

  Нови грижи за Венгер, Туре заразен од маларија  Дефанзивецот на Арсенал Коло Туре заврши во виенската болница недолго по враќањето од одмор ...
  | | веќе видена | слични

  Светската фудбалска организација „притиска“ натпреварите од квалификациите за СП 2012 со Шкотска и Холандија на Градски да ги играме на дневна светлина

  Неодамнешната сугестија од ФИФА, на Градскиот стадион во Скопје квалификациските натпревари од 9. група во еврозоната за СП-2012, што македонската репрезентација ќе ги игра како домаќин да се насочуваат во дневен термин, делумно е прифатена. ФФМ првиот квалификациски натпревар што Македонија ќе одигра на 6 септември против Шкотска го пријави со почеток од 15 часот. Терминот за вториот натпревар во Скопје, што ќе се одигра на 10 септември, со Холандија, останува отворен за уште некој ден. Во игра се уште е првобитно најавената сатница во вечерниот термин од 20.30 часот. Пладневната сатница за премиерното гостување на Шкотска во Скопје е договор меѓу гостите, кои играат главно дневни натпревари, имателот на ТВ-правата Спорт 5 и ФФМ. ФИФА се огласи со препорака за дневни термини, откако ФФМ пријави сатница за септемвриските натпревари од 17.30 и 20.30 ...
  | | веќе видена | слични

  Средбата од квалификациите за настап на Светското првенство 2010 во Јужна Африка, меѓу Македонија и Шкотска ќе се одигра на 6 септември на Градскиот стадион во Скопје со почеток од 15 часот. Оваа одлука е донесена во договор со Фудбалската федерација на Шкотска и носителот на ТВ-правата на македонската фудбалска репрезентација „Спорт 5“. - По препорака на ФИФА, средбата Македонија - Шкотска требаше да почне или во 16.30 или во 15 часот. Со оглед дека на „Спорт 5“ не му одговараше првиот термин, беше решено средбата да почне во пладневниот термин од 15 часот - изјави Зоран Николовски, портпарол на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Терминот за натпреварот Македонија - Холандија, кој ќе се одигра четири дена подоцна, се уште не е дефинитивен, но во УЕФА почетокот е пријавен за 20.30 часот. Како резервен термин е пријавен 16.30 часот. ФФМ, „Спорт 5“ и Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор (ЈПССДП) ја информираа Европската фудбалска куќа дека до 10 септември ќе бидат ...
  | | веќе видена | слични

  ФИФА побара рефлекторите да бидат поставени најмалку 30 дена пред одигрувањето на мечот

  Емил Китановски

  Квалификацискиот дуел помеѓу фудбалските репрезентации на Македонија и Холандија, кој е на програмата на 10 септември, сега и дефинитивно, ќе се одигра во попладневен термин, односно 16,30 или 17,30 часот. Последнава информација е резултат на вчерашната повеќечасовна комуникација на релација ФИФА - ФФМ по која падна финалниот договор.

  Имено, и покрај добиената гаранција од концернот „Спорт 5“, кој гарантираше дека на Градскиот стадион во Скопје на 10 септември ќе бидат поставени монтажни рефлектори, и дадената согласност за техничко изведување на работите од страна на Јавното претпријатие кое стопанисува со овој спортски објект, вчера пресече Светската фудбалска асоцијација (ФИФА). Имено, таа со допис ја извести ФФМ дека рефлекторите треба да бидат монтирани на Градскиот стадион во Скопје најмалку еден месец пред одигрувањето на квалификацискиот меч со Холандија, по што ...
  | | веќе видена | слични

  Сер Алекс Фергусон, менаџер на Манчестер јунајтед, би бил идеален предводник на селекцијата на Велика Британија која ќе настапи на Летните олимписки игри во Лондон во 2112 година. Ова го изјави претседателот на Организацискиот одбор на игрите, Себастијан Кое. Тој за „Би-Би-Си“ соопшти дека ќе почне преговори со 66-годишниот стратег, кому договорот со „црвените ѓаволи“ му истекува по три години. - Би сакал тој да го предводи заедничкиот фудбалски тим на ОИ во Лондон. Се работи за одличен тренер и за прекрасна личност. Не би можеле да пронајдеме подобро решение за селектор на олимпискиот тим за играчи под 23 години - вели Кое. Велика Британија на ОИ нема настапувано со заедничка екипа од 1960 година. Англија, Шкотска, Велс, Република Ирска и Северна Ирска се плашат дека настапот на игрите како еден тим може да придонесе и ФИФА да побара една репрезентација за настапите на Светските првенства. Затоа Сеп Блатер, првиот човек на Светската фудбалска организација, мораше јавно да изјави дека заедничкиот настап на ...
  | | веќе видена | слични

  Суспендираните вардарци„возат паралел-слалом

  Суспендираните фудбалери на Вардар најавија преговори со управата на Вардар за амнестија од 6-месечната казна и на паричната од 5 илјади евра, но ќе ја продолжат и правната битка во ФФМ. Денеска тие ќе ја обжалат одлуката на Комисијата за молби и жалби од пред една недела, со која им беше потврдена клупската суспензија, кај Комисијата за заштина на законитоста на постапката. Фудбалерите имаат забелешки на процедурата, а најсилен адут им е што не им се платени придонеси за пензиско и здравствено осигурување над 3 месеци. Клупски договор ќе значи дека фудбалерите ќе треба да го одврзат ќесето и да му платат обесштетување на Вардар, а ако ја тераат процедурата што е на нивна страна според членот 42 на ФИФА и УЕФА и предвидува раскин на договорот на штета на клубот, ќе загубат време.

  Целиот случај веќе направи штета за стоперот Раденко Бојовиќ, кој имаше готов трансфер во рускиот клуб Терек Грозњи за околу 800 илјади евра. Српскиот интернационалец, ...
  | | веќе видена | слични

  ФИФА сугерира дневно гостопримство

  Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) препорача пладневно гостопримство, од 16 часот, за квалификациските натпревари од 9. група за СП 2010 во еврозоната, во кои Македонија ќе ги пречека Шкотска и Холандија. Официјалниот термин за почеток на овие две средби, што треба да се одиграат на 6 и 10 септември годинава во Скопје, треба да биде потврден најдоцна до 21 јули, кога истекува рокот за верификација на почетоците за натпреварите. Фудбалската федерација на Македонија за почеток на овие два натпревара ги пријави термините 17.30 часот со Шкотска и 20.30 со Холандија. Оваа сатница во ФФМ ја доставила компанијата „Спорт 5“ која како имател на ТВ-правата од настапите на македонската репрезентација редовно го одредува почетокот на натпреварите. Вечерниот термин е одреден по извршената инспекција на Градски, каде што се гради северната трибина, и оценката од стручните луѓе на „Спорт 5“ дека може да се инсталираат привремени рефлектори. „Спорт 5“ се нафатил да монтира ...
  | | веќе видена | слични

  Саатницата зависи од рефлекторите

  Емил Китановски

  Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) испрати допис до фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) со кој од нашите надлежни структури, најдоцна до понеделник 21 јули, бара потврда на терминот или поточно речено сатницата, во која ќе се одиграат квалификациските дуели против соответните состави на Шкотска и Холандија кои се на програмата на 6 односно 10 септември на Градскиот стадион во Скопје. Да потсетиме, откако поради тековните градежни работи на Градскиот стадион во Скопје беа симнати сите дилеми и препреки и УЕФА даде согласност нашиот единствен репрезентативен фудбалски објект во земјава да им биде домаќин на селекциите на Шкотска и Холандија во септемврискиот квалификациски циклус, на ред дојде ФИФА, која се интересира дали на сила останува веќе понудената сатница 17.30 часот, или доколку тоа го дозволуваат техничките можности (на Градскиот стадион во Скопје да бидат поставени привремени рефлектори кои ги задоволуваат стандардите ...
  | | веќе видена | слични

  Ардијано Галијани извршниот шеф на Милан, Роналдињу и Хуан Лапорта, претседател на Барселона го објавуваат трансферот

  Поранешниот најдобар фудбалер во светот, Бразилецот Роналдињу (28) и официјално е нов играч на италијанскиот гигант, Милан. Роналдињу, кој досега настапуваше во Барселона, доаѓа на „Сан Сиро“ за трансфер вреден 21 милион евра, плус премии од освоени титули и учество во Лигата на шампионите. Бразилецот потпиша тригодишен договор со „росонерите“, според кој ќе заработува шест и пол милиони евра по сезона.Милан и Барселона постигнаа договор околу трансферот на Роналдињу. Договорот е потпишан на три години, а Роналдињу треба да остане во Милан до јуни 2011 година - стои во официјално соопштение на Милан. Роналдињу беше најдобар играч во изборот на ФИФА во 2004 и 2005 година. Во Барселона ги помина последните пет сезони, предводејќи го каталонскиот гигант до две титули во првенството (2004 и 2005) и до титула во Лигата на шампионите во 2006 година. Лани Роналдињу почесто беше повреден и ...
  | | веќе видена | слични

  Роналдињо и официјално во Милан за 20 милиони евра...

  Конечно заврши трансфер-сагата на бразилскиот фудбалер Роналдињо. Тој е нов фудбалер на Милан, објавено е на официјалната интернет страница на „росонерите“. Преговорите за малку ќе пропаднеле, откако потпретседателот на Милан, Адријано Галијани, го напуштил состанокот лут поради сумата што ја барала Барселона од 20 милиони евра. Но, откако од хотелската соба добил дозвола од Силвио Берлускони, го прифатил предлогот на Каталонците.

  Вчера Роналдињо, кој играше пет сезони во Шпанија, требаше да пристигне во Милано да ги направи лекарските прегледи, а официјалниот потпис се очекува да го стави до 30 јули.

  „Среќен сум што сето ова заврши вака. Конечно сум играч на Милан. Сето ова време додека траеја преговорите ми беше тешко. Ова е голем чекор во мојата кариера. Барселона? Не ме прашувајте ништо за нив. Не сум нивни играч. Сега прашајте ме за Милан. Подготвен сум да им се дадам на клубот и на навивачите“, изјави Роналдињо, кој и ...
  | | веќе видена | слични

  Суспендираните фудбалери на Вардар се подготвени за разговор со управата на клубот за да се реши нивниот случај на достоинствен начин, а и потпретседателот на „црвено-црните“ Коста Костовски вели дека ќе прифати соочување. Сепак, двете страни цврсто стојат на ставот дека другата страна, а не тие, треба да ги почнат преговорите за надминување на проблемот. Ние сме подготвени да разговараме со управата на Вардар бидејќи не сакаме да заглавиме во долги процедури со жалби до ФИФА и УЕФА. Преодниот рок за трансфер на фудбалери тече и нам не ни одговара да бидеме суспендирани. Фудбалот е наша иднина и нема да прифатиме пауза од 6 месеци. Тие треба да не повикаат на разговор бидејќи ние се уште сме фудбалери на Вардар - рече на средбата со новинарите Јорде Георгиевски еден од 13-темина фудбалери на Вардар што беа суспендирани од новата управа, а одлуката беше потврдена и од Комисијата за молби и жалби.

  НИКОЈ НЕ ПЛАЌА ПРИДОНЕСИ

  Фудбалерите имаат аргумент, во податокот дека ниту претходното ...
  | | веќе видена | слични

  ДЕНЕСКА ВО БАКУ (18 Ч.), РАБОТНИЧКИ ГО ИГРА ПРВИОТ КВАЛИФИКАЦИСКИ НАТПРЕВАР ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ
  Фудбалерите на Работнички поголеми оптимисти од јавноста

  Македонскиот шампион Работнички денеска ќе го има огненото крштевање во квалификациите за Лигата на шампионите. Ова можеби на прв поглед не држи со оглед на фактот дека на „романтичарите“ ова им е трет настап во најквалитетното европско натпреварување, меѓутоа ако се земе предвид дека се работи за нов спонзор, нова екипа, нов претседател, перипетиите за раздружувањето на тимот со „Кометал“, во последен момент скрпениот тим, па се до петочната неизвесност во врска со прашањето дали ќе се патува во Баку, констатацијата е сосема наместо. Иако со голема доза скептицизам македонската фудбалска јавност го испрати Работнички на ова гостување, доделувајќи му ја улогата на апсолутен фаворит на противникот, можеби и не е се така црно. Ако се погледне тимот, ќе може да се забележи дека во дресот на Работнички има доста фудбалери што имаат големо ...
  | | веќе видена | слични

  Деветтемина суспендирани фудбалери на Вардар ја продолжуваат битката за враќање на терените. На денешниот прес најавија дека доколку не успеат да го решат нивниот проблем во домашните, ќе побараат арбитража од меѓународните фудбалски инстанци.

  „Нема да застанеме тука, кога сме ја догурале работава до тука ќе одиме секако до крај. Ќе видиме што можеме да направиме со раководството на Вардар, бидејќи и тие најавија дека има расположение да се разговара со секој од фудбалерите. Ќе пробаме и ние на тој начин да искомбинираме и да видиме што може да се направи и да се реши овој случај, а ако не, тогаш мораме во ФИФА и УЕФА“, изјави Јорде Георгиевски.

  Вардаровите фудбалери најпрво беа суспендирани на девет месеци од матичниот клуб, а минатата недела одлуката ја потврди комисијата за молби и жалби во фудбалската федерација. Сепак, во името на неговите колеги, Георгиевски изрази подготвеност за средба со раководството на Вардар на која би се надминале недоразбирањата.

  „Оваа ...
  | | веќе видена | слични

  Суспендираните очекуваат повик од Вардар

  Суспендираните фудбалери на Вардар вчера во Клубот на новинари во Скопје, ги најавија следните потези откако Комисијата за молби и жалби при ФФМ пред неколку дена ја потврди одлуката за суспензија изречена од страна на управата на црвено-црните. Деветмината вардарци меѓу кои веќе ги нема Емурлаху и Брага кои се вратија во тимот на Вардар, и Секуловски и Димче Ристевски кои заминаа во редовите на Работнички, вчера истакнаа дека се крајно разочарани и резигнирани од последната одлука на надлежната комисија на ФФМ. „Ние и натаму мислиме дека сме во право. Сепак, Комисијата на ФФМ немаше слух за нашите барања, и имаме впечаток како пред време да ги потврди одлуките за нашите суспензии. Бидејќи сметаме дека сме повторно изиграни, и доколку во меѓувреме не најдеме заеднички јазик со новото раководство на црвено-црните, ќе бидеме приморани правдата да ја бараме пред органите и телата на УЕФА и ФИФА“, истакна гласноговорникот на казнетите фудбалери, Јорде ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот репрезентативец, Горан Пандев, кој имаше фантастична сезона со Лацио, се закани дека ќе си оди од клубот доколку не добие зголемување на платата. Пандев има договор со римскиот клуб до 2010 година, но не сака да игра повеќе под условите кои ги има сега. Според договорот, Пандев за своите услуги добива нешто повеќе од 400.000 евра и дополнителните бонуси. На првиот собир на екипата во пресрет на подготовките за новата сезона Пандев побарал ревидирање на договорот и се заканил со напуштање на екипата доколку не го добие тоа што го бара. - Ако работите останат какви што се сега, следното лето ќе го напуштам клубот. Претседателот Лотито инсистира да го продолжиме договорот, но истовремено не е подготвен да ги задоволи моите барања, а тие се израмнување на платата со Томазо Роки. Мојот менаџер преговара со раководството на клубот, но ако не се сменат работите, дефинитивно заминувам следното лето. - изјави Пандев. Барањата на македонскиот репрезентативец се плата од милион евра за една сезона и ...
  | | веќе видена | слични

  Португалскиот фудбалски ас Кристијану Роналду изјави дека се согласува со зборовите на претседателот на ФИФА, Сеп Блатер, кој рече дека Манчестер Јунајтед со својот најдобар фудбалер се однесува како кон роб. Првиот човек на ФИФА застана во одбрана на „модерниот роб“ и рече дека Манчестер треба да го пушти играчот ако тој сака да ја смени средината. За Роналду интерес пројавува Реал Мадрид, но англискиот и европски првак засега не сака да преговара за евентуален трансфер.

  - Целосно се согласувам со претседателот на ФИФА, тој е во право, но нема да коментирам ништо понатаму - рече Роналду кој во родната земја почнува рехабилитација по операцијата на скочниот зглоб. Реал е расположен да плати рекордна сума на пари за да го доведе во своите редови 23-годишниот крилен напаѓач, со кого планира да потпише петгодишен договор. Според шпанските весници, мадридскиот гигант планира Роналду да го купи со парите што ќе ги собере од продажбите на Робињу и Мамаду Диара. Роналду кој признава дека од дете е навивач ...
  | | веќе видена | слични

  Иднината на фудбалерот на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо, е тема број еден на сите медиуми откако завршија фудбалските возбудувања во Европа. Најголем интерес за неговите услуги пројави Реал Мадрид кој води медиумска војна со англискиот шампион околу Португалецот. Претседателот на „кралскиот клуб“, Рамон Калдерон, најави дека е подготвен да издвои 70 милиони фунти за Роналдо доколку тој реши да ја промени средината. Медиумите во Шпанија шпекулираат дека 23-годишниот фудбалер веќе ги има договорено личните услови со Реал, но вчера во интервју за португалска телевизија тој негираше. - Знаете што реков, што сакам и што би сакал. Не е вистина дека имам договор со Реал Мадрид, не постои такво нешто - изјави Роналдо на интервјуто за португалскиот канал ТВ1. Во „војната“ на двата клуба се вклучи и претседателот на ФИФА, Сеп Блатер, кој рече дека Манчестер јунајтед треба да му дозволи на Роналдо да замине во Мадрид бидејќи во клубот е третиран како роб. На ова веднаш реагираше Европската фудбалска федерација ...
  | | веќе видена | слични

  Светската фудбалска асоцијација одлучи сите клубови да ги ослободат од обврски играчите на возраст до 23 години, доколку од националните селекции добијат понуда за настап на Олимписките игри во Пекинг. Ваквото решение на светската куќа на фудбалот дојде по бурните расправии меѓу клубовите и репрезентациите, а во врска со нивните желби. Најгласни во одлуката да не ги пуштаат играчите на ОИ се шпанските гиганти Барселона и Реал Мадрид и германските Вердер и Шалке. Барселона е во спор со аргентинската федерација поради желбата на селекторот во составот да го има Лионел Меси, додека Реал Мадрид негодува за Робињо кој има покана за настап за бразилската федерација. Шалке и Вердер се противат на одлуката да ги пуштат Диего и Рафиња бидејќи германскиот шампионат би бил во полн ек. - Ослободувањето од обврски во клубот на фудбалерите за настап на Олимпијадата секогаш беше задолжително, така ќе биде и сега. Правилото се однесува и за Олимписките игри во Пекинг - се вели во соопштението на ФИФА. За играчите постари од ...
  | | веќе видена | слични