ФИФА

  во

  Со подршка од 82 делегади од вкупно 85 колку што гласаа (право на глас имаа 97) Хари Хаџи-Ристески , досегашниот претседател на ФФМ, ја доби довербата на делегатите да ја врши функцијата и во наредните четири години. Противкандидатот за претседател, Благоја Николовски освои три гласа. „Посакувам сите недоразбирања помеѓу луѓето кои работат во фудбалот да бидат надминати. Верувам дека со помош на Агенцијата за млади и спорт, Централниот регистар и некои други институции на Владата проблемите и несогласувањата ќе ги решиме за доброто на фудбалот. ФФМ има многу зацртани проекти кои во наредниот период ќе бидат реализирани, а еден од нив е големиот тренинг центар во Скопје каде што ќе биде и новата „Куќа на фудбалот“.“ - вели Хаџи Ристески. На седницата е избран и новиот управен одбор во кој место обезбедија: Кенан Идризи (потпретседател), Шеапи Пајазит, Беким Баута, Авдиљ Саљим, Иван Анастасовски, Мите Андоновски, Илија Јовков, Илија Китановски , Сашо Наумовски , Димче Тристановски, Драги Серафимов, Лазар ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Досегашниот претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Харалампие Хаџиристески е реизбран на функцијата, на која ќе остане и во наредните четири години. Ова е епилогот од изборното Собрание на ФФМ, што во саботата се одржа во Скопје. Како што пренесе Македонското радио, Хаџиристески добил 82 гласа, додека против него биле само тројца делегати. Претходно, против кандидатот на Хаџиристески, Благоја Николовски, ја напушти седницата оспорувајќи ја регуларноста на Собранието. Изборниот процес беше под непосреден мониторинг на УЕФА и ФИФА, кои за таа намена во Скопје го испратија словенецот Руди Заврл./крај/со/ап/
  сите 18 | | | веќе видена

  Харалампие Хаџи-Риситески со 82 гласа "ЗА" од вкупно 97 делегати со право на глас, и по трет пат е избран за претседател на Фудбалската федерација на Македонија. На денешното Изборно Собрание на ФФМ одржано во хотелот „Александар Палас“, делегатите му изразија доверба на човекот кој и во изминатите осум години седеше во претседателската фотелја на националната фудбалска куќа. По воведното излагање пред присутните делегати и гостите, против кандидатот на Хаџи-Ристески, Благоја Николовски, ја напушти седницата незадоволен од регуларноста на Собранието. Николовски наведе дека ФФМ организира незаконско и нестатутарно собрание, во кое право на глас им се дава на делегатите на ОФС Неготино, Гевгелија и Македонски Брод, центри кои од Агенција за млади и спорт, како што наведе Николовски, немаа решение. Откако Николовски доби одговор од Хаџи-Ристески дека сите присутни делегати во салата, 116 на број, ќе имаат право да гласаат за избирање на верификационата комисија, која подоцна требаше да го спроведе гласањето за ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Сто и седумнаесетте делагати ќе избираат меѓу двајцата предложени кандидати - досегашниот претседател на ФФМ Харалампие Хаџи-Ристески, кој влезе во трка за трет мандат, и Благоја Николовски, поранешниот претседател на ФК Македонија Ѓорче Петров.  Кандидатура за прв човек на ФФМ поднесе и Масар Омерагиќ, но му беше одбиена поради процедурални пропусти. Гласањето за претседател на ФФМ ќе биде јавно, но не е исклучено и тајно изјаснување ако една третина од делегатите покренат таква иницијатива. На денешното изборно собрание треба да гласа и за листата кандидати за членови на Управниот одбор на ФФМ. Изборниот процес ќе го надгледува претставникот на УЕФА и ФИФА, Словенецот Руди Заврл, поранешен претседател на Фудбалскиот сојуз на Словенија.
  сите 20 | | | веќе видена

  Харалампие Хаџи-Риситески со 82 гласа "ЗА" од вкупно 97 делегати со право на глас, и по трет пат е избран за претседател на Фудбалската федерација на Македонија. На денешното Изборно Собрание на ФФМ одржано во хотелот „Александар Палас“, делегатите му изразија доверба на човекот кој и во изминатите осум години седеше во претседателската фотелја на националната фудбалска куќа. По воведното излагање пред присутните делегати и гостите, против кандидатот на Хаџи-Ристески, Благоја Николовски, ја напушти седницата незадоволен од регуларноста на Собранието. Николовски наведе дека ФФМ организира незаконско и нестатутарно собрание, во кое право на глас им се дава на делегатите на ОФС Неготино, Гевгелија и Македонски Брод, центри кои од Агенција за млади и спорт, како што наведе Николовски, немаа решение. Откако Николовски доби одговор од Хаџи-Ристески дека сите присутни делегати во салата, 116 на број, ќе имаат право да гласаат за избирање на верификационата комисија, која подоцна требаше да го спроведе гласањето за ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Светската куќа на фудбалот ФИФА објави дека ќе има посебно разгледување на инцидентите кои се случиле пред одигрувањето на средбата меѓу Египет и Алжир во последното коло од квалификациите за Светското првенство. Како што е познато имаше сериозен инцидент при што беа повредени неколку репрезентативци на Алжир. Египет победи со 2:0 и се избори за мајсторка која се одигра на неутрален терен при што Алжирците победија со 1:0 и се пласираа на Светското првенство. А сега Египет не само што остана без пласман на СП туку ќе се соочи и со сериозна санкција од страна на ФИФА. Од ФИФА објавиле дека се започнати дисциплински процедури кон Египетската фудбалска федерација, а според извештајот главен акцент ќе биде ставен на инцидентот кој се случил кога навивачи на Египет го каменувале автобусот на противничката репрезентација кој од аеродромот патувал кон хотелот каде требало да бидат сместени играчите на Алжир.
  | | веќе видена

  Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), денеска на изборнo собрание во Скопје треба одлучи кој ќе ја води македонската куќа на фудбалот во наредните четири години. Сто и седумнаесетте делагати ќе избираат меѓу двајцата предложени кандидати - досегашниот претседател на ФФМ Харалампие Хаџи-Ристески, кој влезе во трка за трет мандат, и Благоја Николовски, поранешниот претседател на ФК Македонија Ѓорче Петров. Кандидатура за прв човек на ФФМ поднесе и Масар Омерагиќ, но му беше одбиена поради процедурални пропусти. Гласањето за претседател на ФФМ ќе биде јавно, но не е исклучено и тајно изјаснување ако една третина од делегатите покренат таква иницијатива. На денешното изборно собрание треба да гласа и за листата кандидати за членови на Управниот одбор на ФФМ. Изборниот процес ќе го надгледува претставникот на УЕФА и ФИФА, Словенецот Руди Заврл, поранешен претседател на Фудбалскиот сојуз на Словенија.
  сите 23 | | | веќе видена

  Македонската фудбалска репрезентација остана на 66. место на ранг-листата на ФИФА, чие ноемвриско издание беше објавено вчера. Иако сме во позитива од 15 поени по победата над Канада и ремито со Иран, не успеавме да напредуваме на ранкингот. Веднаш над нас на листата се Саудиска Арабија и Белгија, а под нас се Мароко и Кипар. Челната позиција на ранг-листата го смени сопственикот по комплетирањето на квалификациите за СП 2010. Европскиот првак Шпанија го престигна Бразил, кој беше на врвот од јули. Португалија (5., +5) и Франција (7., +2) профитираа од резултатите од баражите, кои носат доста поени. Тимовите како Аргентина (8., -2) и Англија (9., -2), кои се квалификуваа уште во октомври, си ги загубија местата. Победници овој месец се уште и Камерун (11., +3), Грција (12., +4) и Уругвај (19., +6), последните две селекции благодарение на поените од баражите. Во топ-20 само Хрватска (10., -2) и Русија (13., -1) нема да учествуваат на завршницата во Јужна Африка, а само четири од квалификуваните тимови не се ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Претседателот на Франција Никола Саркози му се извини на ирскиот премиер Брајан Ковен за контроверзната победа на "сините" во реваншот од баражот за СП 2010 во Јужна Африка. Бившиот светски првак триумфираше во продолжението благодарение на голот на кој му претходеше очигледното играње со рака од Тјери Анри. - Му реков на Ковен дека ми е жал за нив. Но, не барајте од мене да се ставам на местото на судијата или, пак, на местото на фудбалските власти во Франција - изјави Саркози. Ковен го поддржа барањето на Фудбалската федерација на Ирска за преигрување на реваншот, но тоа вчера беше одбиено од ФИФА бидејќи се косело со нејзините правила. - Во Правилата на играта е јасно наведено дека за време на натпреварите судиите ги носат одлуките, а тие се конечни. Оттука, резултатот не може да се промени, ниту, пак, мечот може да се преигра - се вели во појаснувањето на ФИФА. На Ирците сега ништо не им значи тоа што и самиот Тјери Анри се заложи за преигрување. - Не сум измамник и никогаш нема да бидам. Тоа беше ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), денеска на изборнo собрание во Скопје треба одлучи кој ќе ја води македонската куќа на фудбалот во наредните четири години. Сто и седумнаесетте делагати ќе избираат меѓу двајцата предложени кандидати - досегашниот претседател на ФФМ Харалампие Хаџи-Ристески, кој влезе во трка за трет мандат, и Благоја Николовски, поранешниот претседател на ФК Македонија Ѓорче Петров. Кандидатура за прв човек на ФФМ поднесе и Масар Омерагиќ, но му беше одбиена поради процедурални пропусти. Гласањето за претседател на ФФМ ќе биде јавно, но не е исклучено и тајно изјаснување ако една третина од делегатите покренат таква иницијатива. На денешното изборно собрание треба да гласа и за листата кандидати за членови на Управниот одбор на ФФМ. Изборниот процес ќе го надгледува претставникот на УЕФА и ФИФА, Словенецот Руди Заврл, поранешен претседател на Фудбалскиот сојуз на Словенија.
  сите 26 | | | веќе видена

  За прв пат во организација на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) повеќе од 50.000 фудбалери ќе гласаат за најдобриот тим на годината. ФИФА и меѓународното здружение на професионални фудбалери ФИФПро објавија дека за прв пат најдобрите единаесетмина ќе бидат објавени на гала вечерта на ФИФА, на 21-ви декември во Цирих, кога ќе биде објавено и името за најдобар фудбалер на годината. Професиоалните играчи од целиот свет ќе можат да изберат по еден фудбалер за секоја позиција во тимот, а оние со најмногу гласови ќе го сочинуваат светскиот тим на годината. Најдобрите светски фудбалерки и фудбалер своите гласови традиционално ќе ги избираат селекторите и капитените на сите светски репрезентации.
  сите 3 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Македонија го задржа 66. место на најновата ФИФА ранг листа. Избраниците на Мирсад Јонуз во ноември одиграа два пријателски натпревари против Канада и Иран на кој забележавме победа и нерешен резултат, па овој месец “црвено-жолтите“ освоија 15 бода и со 491 освоени поени останаа на 66 позиција Шпанија го презеде врвот пред Бразил, Португалија имаше скок од пет места, додека Франција профитираше за две места, благодарение на пласманот на Светското првенство.
  сите 3 | | | веќе видена

  ФИФА го одби барањето на Фудбалската асоцијација на Република Ирска да се преигра реванш натпреварот за пласман на Светското првенство во кој Франција и Ирска одиграа 1-1, резултат кој го обезбедија „триколорите“ со нерегуларен гол „Не е возможно да се одигра нов натпревар бидејќи тоа ќе доведе до целосен хаос во светскиот фудбал. Правилата се јасни и не може поради грешка на судијата да се поништи мечот“ - соопшти ФИФА.
  сите 4 | | | веќе видена

  По Ирска, и Русија се одлучи да испрати писмо во ФИФА во кое бара да се повтори квалификацискиот бараж натпревар за СП во Јужна Африка Имено група руски навивачи поднесе до ФИФА низа обвинувања на адреса на главниот судија на мечот Терје Хауге од Норвешка.
  | | веќе видена

  На денешното Собрание на Фудбалската Федерација на Македонија кое ќе се оджи во хотелот "Александар Палас", вкупно 117 делегати ќе гласаат за избор на нов претседател на нашата "Куќа на фудбалот". Во конкуренција се двајца кандидати, и тоа актуелниот претседател - Харалампие Хаџиристески кој го бара својот трет мандат и поранешниот прв човек на Македонија ЃП - Благоја Николовски кој ќе се обиде да дојде за прв пат на чело на нашата најбогата спортска федерација. Третиот претендент за тронот - Масар Омерагиќ, според официјалниот став на ФФМ, не ги исполнил условите за влез во изборната трка, па денеска борбата за претседателската функција ќе се врши само меѓу двајцата кандидати - Хаџиристески и Николовски. Гласањето ќе се одвива јавно, иако не е исклучена можноста и за тајно гласање, доколку третина од делегатите покренат таква иницијатива. На денешното Собрание ќе присуствуваат 117 делегати со право на глас. Тие најпрво ќе гласаат за претседател на ФФМ, потоа ќе се произнесат и по листата на кандидати за ...
  сите 29 | | | веќе видена

  И покрај ваквата изјава на Анри ФИФА веќе се изјасни дека нов натпревар нема да има. Во средата Франција успеа да изедначи против Ирска со голот на Галас на кој му претходеше асистенцијата од Анри во која тој ја смири топката со рака. “Јас веќе реков, но еве ќе повторам: Да играв со рака“ - изјави Анри за Скај. “Не сум измамник, никогаш не сум ни бил. Тоа беше инстинктивна реакција на брзата топка која ми налета во преполниот шеснаесетник. Во играта го немате луксузот да видите успорена снимка, ниту време од 30 секунди за да размислите што ќе направите. На телевизија можете и сто пати да прегледате една ситуациација додека не утврдите што се случило. Луѓето ја гледаат повторената снимка, но не и она со што играчот се соочува во текот на натпреварот“. Анри е потполно свесен на каков начин неговата репрезентација избори учество на Мундијалот, а предлогот за преигрување на мечот доволно говори за гоелмината на неговата личност. “Се чувствувам засрамено ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Францускиот фудбалски сојуз (ФФФ) го одбил предлогот на ирските колеги пред ФИФА двата сојузи да излезат со заедничко барање за повторување на мечот. “Одлуката на ФИФА е авторитативна и обврзувачка за двата фудбалски сојузи” - соопштиле од ФФФ. ФИФА во петокот наутро соопшти дека повторување на мечот според правилата не е можно, и дека ќе остане да важи резултатот од реванш мечот (1:1) кој на СП ја води Француија. До изедначувачкиот гол во првото продолжение, па така и вкупна победа од 2:1, Французите дојдоа благодарение на 'ракометот' на Тиери Анри, кој му асистираше на Вилијам Галас за гол откако недозволено ја запре топката со рака. Ирското барање за повторување на мечот, дополнително беше подгреано од самиот Анри, кој призна дека реприза на мечот е најправедно решение.
  сите 2 | | | веќе видена

  И покрај фактот дека ФИФА веќе објави дека нема да има повторување на мечот со Франција, Фудбалскиот сојуз на Ирска не се откажува од барањанта овој меч повторно да се одигра. По состановот на Извршниот одбор при ирскиот фудбалски сојуз е издадено соопштение во кое се вели: "Апелираме до Фудбалскиот сојуз на Франција да се придружи кон апелите на капитените на двете селекции, Тиери Анри и Роби Кин, кои побараа од ФИФА да се одигра нов меч за да биде сочуван интегритетот на фудбалската игра и гордоста на француската репрезентација" - се вели во соопштението од Ирците.
  сите 6 | | | веќе видена

  Комитетот за итни прашања при ФИФА го суспендира Ирак од меѓународни натпреварувања. ФИФА одлуката ја донела поради мешањето на властите во работата на Фудбалскиот сојуз на Ирак. Олимпискиот комитет на Ирак на 16 ноември го смени раководството на Фудбалскиот сојуз, а официјални лица при владата на оваа земја ја превземаа контролата врз сојузот, поради сомнежи за финансиски малверзации. ФИФА веднаш ги предупреди Ирачаните во рок од 72 часа да ја поништат одлуката за смена на раководството, а поради тоа што тоа не се случи, фудбалската репрезентација на Ирак е суспендирана од меѓународните натпреварувања.
  | | веќе видена

  Изборна конференција на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), на која ќе се бира и претседател, треба да се одржи во сабота во Скопје. Во трката за претседателската фотелја на ФФМ се двајца кандидати, досегашниот Харалампие Хаџи-Ристески, предложен од ОФС Прилеп и поддржан од најголемиот дел од ОФС во Македонија, кој ќе се обиде да го освои и третиот мандат во низа и Благоја Николовски, како предлог на ОФС Скопје. Право на глас на денешната конференција, која ќе се одржи  во хотелот „Александар Палас“ имаат 117 делегати. Гласањето за претседател на ФФМ ќе биде јавно, но не е исклучена и опцијата за тајно гласање доколку една третина од делегатите го побараат тоа. Прво ќе се пристапи кон избор за највисоката функцијата во Федерацијата по што ќе се следи и гласање за состав на новата фудбалска влада од кандидатите предложени од Општинските фудбалски сојузи (ОФС). Изборниот процес ќе биде под непосреден мониторинг на УЕФА и ФИФА, кои за таа намена во Скопје го испратија словенецот Руди Заврл./крај/со/ап/
  сите 28 | | | веќе видена