ЕУ

  во

  Бугарија и Украина се основни извори за шверц на луѓе во Европа

  Американското списание „Форбс“ во текст за организираниот криминал во Европа, насловен како „Европските престолнини на криминалот“, ги посочува Украина и Бугарија како главните извори за шверцот на луѓе во Европа. Списанието, кое се повикува на податоци на европската статистичка служба Еуростат и на полициската служба на ЕУ - Еуропол, тврди дела Чешка најчесто служи како транзитна земја, а главни дестинации за шверц на луѓе се Германија, Холандија и Велика Британија. - Шверцот со луѓе, присилени принудно да работат, е во пораст, а воедно е и многу тежок за оценување на проблемот - забележува „Форбс“. Весникот предупредува дека ЕУ треба да измине долг пат за да го реши проблемот со организираниот криминал, кој во голем број земји дополнително се заостри од корупцијата. - Европа може да биде поделена на четири криминални појаси - оценува весникот. Политички нестабилниот југоисток или Балканот е клучен транзитен пат за шверцот со ...
  | | веќе видена | слични

  Додик вели дека РС го прекина пренесувањето на надлежностите на државните институции

  16 07 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Премиерот на Република Српска (РС) Милорад Додик во вторникот (15-ти јули) рече дека РС прекина со предавањето на надлежностите на државните институции пред некое време и можно е да ги преиспита некои од овие напори. Додик објасни дека РС пренесе околу 50 ингеренции на државните институции, но само под притисок на меѓународната заедница.

  Во моментов БиХ е далеку од постигнување консензус за уставните измени, вели тој, додавајќи дека се сомнева оти разговорите за овие прашања ќе бидат успешни. Тие треба да започнат по локалните избори на 5-ти октомври. ЕУ и меѓународната заедница постојано повикуваат на амандмани на актуелната уставна рамка, велејќи дека истата го компликува процесот на донесување одлуки и би можела да ги попречи реформите поврзани со ЕУ, со што ќе го забави процесот на интеграција во ЕУ. (РТРС, СРНА, Дневни аваз, Фена - 15
  | | веќе видена | слични

  Кушнер посочува дека е можен напредок во разговорите за пристап во ЕУ со Србија

  16 07 2008

  ПАРИЗ, Франција -- Министерот за надворешни работи, Бернард Кушнер, во вторникот (15-ти јули) посочи дека напредок во односите со Србија, кој ќе ја доближи до ЕУ, е можен. Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент, Кушнер, чија земја го презеде ротирачкото претседатселство на ЕУ на 1-ви јули, истакна дека три настани би можеле да се случат до крајот на годинава -- усвојувањето на трговскиот договор, ратификацијата на Договорот за стабилизација и асоцијација на Србија и одредбата на Европската комисија на мандат за почеток на разговорите за пристап со Србија. Кушнер истакна дека првите два целосно зависат од дејствата на Србија во однос на соработката со Хашкиот трибунал за воени злосторства. Тој во средата во Париз се состана со српскиот колега Вук Јеремиќ, на разговори околу интеграцијата во ЕУ. (Taнјуг - 16
  | | веќе видена | слични

  Шефот на државата не сака да биде дел од политиката на актуелната влада со која не се согласува

  Соња Крамарска

  Претседателот Бранко Црвенковски вчера силно ги разбранува политичките кругови со веста дека нема да се кандидира за втор претседателски мандат на изборите што треба да се одржат в година во март или во април. Веста експлодира откако агенциите Макфакс и МИА ја пренесоа неговата изјава дадена во интервјуто за денешното издание на „Дневник“ дека донел одлука да не учествува во трката за втор мандат.

  „Причините за ваквата моја одлука се од сосема друга природа и нивното елаборирање бара многу повеќе простор. Во оваа прилика би спомнал само една. Вршењето на претседателската функција ме упатува на кохабитација со владата со чија политика по низа крупни прашања не се согласувам“, рекол Црвенковски, додавајќи дека не сака да биде соучесник на политика која во иднина ќе предизвика тешки и долгорочни последици.

  Оваа изјава на Црвенковски одекна како бомба во ...
  | | веќе видена | слични

  Расправата околу бугарската вистина за македонската историја во Европскиот парламент во Брисел покажа дека влегувањето во ЕУ не е никаква гаранција за европеизирање на Балканот, туку обратно, шанса да се балканизира Унијата од тие што мислат дека таа постои за да исправа историски неправди, а не да се занимава со иднината. Мачно и жално беше да се присуствува на овој настан, не поради она што се кажа околу Македонија, туку поради фактот дека со толку проблеми што имаме да ги решаваме во земјата за да ги достигнеме европските стандарди мораме да си го губиме времето слушајќи и објаснувајќи чија била и каде била Македонија пред стотина години.

  Што е потрагично, ваквите дебати доаѓаат од земјите-членки на демократска ЕУ, Бугарија и Грција, кои место да гледаат дека немаат пристојна патна мрежа со нашата држава, никаква авионска линија и затворена граница, бистрат висока политика за историски факти кои немаат допир со реалноста сега. Бугарија, за жал, го изгуби политичкиот компас по влегувањето во ЕУ, ...
  | | веќе видена | слични

  Облечен кежуал, Ерик Мејер, известувачот на Европскиот парламент за Македонија, ноншалантно, тука во Скопје, ни соопшти дека може да си ги закачиме надежите за ЕУ за оваа година на шајка. Доколку бевме свесни дека фокусот на самитот на НАТО во април и изборите на 1 јуни ни ги измешаа картите за добивање датум за преговори со ЕУ во првата половина од 2008 година, Мејер пред два дена ни порача дека може да се простиме и од втората половина на годинава и да ја почекаме 2009 година. Холандскиот политичар на левицата, со универзитетска диплома по социјална географија, иако со своите настапи во Парламентот понекогаш ги вади од кожа Грците, именувајќи не како Македонија и отфрлајќи ги како глупост нивните барања нашиот народ и јазик да се нарекуваат поинаку освен како македонски, пред два дена нас не извади од кожа кога ни го пренесе негативното расположението од ЕУ, т.е. Франција, за темата проширување, барем за оваа година. Но, за да ни олесни, тој не упати да тропнеме на вратата на Чешка, како иден претседавач ...
  | | веќе видена | слични

  ЕК предложи зголемување на акцизите за цигари

  Брисел - Европската комисија (ЕК) предложи зголемување на акцизите за тутунот во Европа со цел да се намали потрошувачката на цигари за 10 проценти во наредните пет години, јавуваат агенциите. Акцизите за тутунот, моментно, изнесуваат најмалку 57 проценти од цената на кутија од 20 цигари и најмалку 64 евра за илјада цигари. Брисел предлага акцизите да достигнат 63 проценти од цената на кутија цигари и 90 евра за илјада цигари до 2014 година. Акцизите за цигари се најголеми во Велика Британија, Франција, Германија и Ирска, а најниски во новопримените држави-членки на ЕУ. Цената на кутија од 20 цигари во Велика Британија изнесува 8,12 евра, споредбено со само 1,19 евра во Литванија. (Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Грчките весници прават сценарија и покрај демантите дека не се планира никаква посета на Лерин

  Димитар Чулев

  „Доколку активисти на организацијата „Златна зора“ се појават во селото Овчарани в недела на традиционалниот панаѓур во ова село, на кој концерт треба да одржи и македонскиот национален ансамбл „Танец“, тоа ќе биде сериозен сигнал дека грчката држава стои зад овие ултранационалисти“, изјави вчера за „Утрински весник“ висок претставник на Виножито, грчка политичка партија околу кое гравитира македонското малцинство во Грција. Од Виножито велат дека никаква манифестација не се планира по повод 60-годишнината од протерувањето на околу 25.000 деца по Граѓанската војна во Грција, манифестација која ќе се одржи во Скопје. Здружението на децата-бегалци од Егејска Македонија на завчерашната прес-конференција, исто така, ги негираше шпекулациите на грчкиот печат дека наводно во Лерин ќе отпатува поголема група некогашни деца-бегалци, а сега старци од над 70 години, што за грчката држава ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарија и Украина се главни извори за шверцот со луѓе во Европа

  Вашингтон - Украина и Бугарија се главните извори за шверцот на луѓе во Европа, пишува денеска американското списание „Форбс“ во текстот за организираниот криминал во Европа, насловен како „ Европските престолнини на криминалот“.

  Според списанието, кое се повикува на податоци на европската статистичка служба Еуростат и на полициската служба на ЕУ - Еуропол, Чешка најчесто служи за транзитна земја, а главни дестинации се Германија, Холандија и Велика Британија.

  Шверцот со луѓе, присилени принудно да работат, е во пораст, а наедно е и многу тежок за оценување на проблемот. „Форбс“ предупредува дека ЕУ треба да измине долг пат за да го реши проблемот со организираниот криминал, кој во голем дел земји дополнително се заостри од корупцијата.

  Европа може да биде поделена на четири криминални појаси, објаснува „Форбс“, повикувајќи се на Еуропол. Политички нестабилниот југоисток или Балканот е клучен транзитен ...
  | | веќе видена | слични

  И покрај сериозните економски предизвици со кои се соочува Караманлис, најголемиот дел од вчерашната седница на грчката Влада бил посветена на македонското прашање. Властите во Атина подготвуваат одговор на најновата македонска иницијатива за решавање на егејското прашање.

  Сите министри во Владата биле едногласни дека треба жестоко да се одговори на провокациите на Скопје, по што кабинетот на Караманлис добил сугестии во писмото-одговор до премиерот Груевски, покрај редовните закани за вето во НАТО и ЕУ, да се потсети на грчкото ембарго за Македонија во деведесеттите.

  Кабинетот на Караманлис расправал и за евентуалните последици по меѓународниот имиџ на Грција доколку радикалните сили предизвикаат насилство на прославата на празникот Илинден во леринско за време на викендот.

  За барањето на Македонија, Грција да им го врати имотот и државјанствата на прогонетите Македонци, Караманлис ќе се жали кај генералниот секретар на ОН и до НАТО и ЕУ.

  Во одговор на грчката Влада, ...
  | | веќе видена | слични

  Вселената, како и планетата Земја, забрзано се глобализира. Во тој процес, како што веруваат многу стручњаци, Американците ја губат долго одржуваната надмоќ во истражувањето, искористувањето и комерцијализацијата на „последната граница“.

  Кина за наесен ја планира својата прва вселенска прошетка, Европската вселенска агенција гради сложен робот за истражување на Марс, а Индија неодамна во вселената испрати рекордни 10 сателита на една ракета.

  Иако САД остануваат доминантни во повеќето „вселенски подрачја“ и поседуваат половина од сите воени сателити кои кружат околу Земјата, стручњаците велат дека предноста забрзано се губи и дека другите држави ги зголемуваат своите цивилни и комерцијални „вселенски способности“.

  Со зголеменото вложување на другите земји и драматичниот пад на интересирањето на јавноста за вселената, САД свесно ја препуштаат доминацијата во цивилното истражување на вселената, иако цврсто ја задржуваат воената предност и во вселенска воена опрема вложуваат ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Европската фудбалска федерација (УЕФА), Мишел Платини, сака со воведување лимит за платите (селари-кап) да го ограничи нереалниот износ кој фудбалерите го добиваат од богатите клубови. Платини сака конечно да ги спречи богатите клубови да го направат јазот меѓу нив и платежно немоќните клубови уште поголем. Меѓутоа проблемот е во тоа што, со законите на Европската унија, УЕФА е ограничена, па ќе настојува наместо на поединечно сечење на добиените плати на некои фудбалери, да воведе тимски лимит, со кој би се одредил максимален буџет за една сезона врз основа на процент во согласност со клупските приходи. - Свесни сме дека воведувањето индивидуален лимит е практично неизводливо и затоа сме подготвени да поразговараме со одговорните во ЕУ за одредување процент кој би се издвојувал од примањата на фудбалерот - изјави, во име на Платини, неговиот асистент Вилијам Гаљард. Идејата ја поддржа и претседателот на Европската асоцијација на клубови, Карл Хајнц Румениге. - Мишел Платини е уверен дека ...
  | | веќе видена | слични

  Литванија ќе спроведе референдум за продолжување на работниот век на нуклеарната централа „Игналина“, пренесува МИА. - Со одлуката што завчера ја донесе литванскиот Парламент, се зголемува притисокот врз Брисел, а со тоа ефектите од отпорот во Ирска стануваат видливи и на други места во земјите на ЕУ - пишува шведскиот дневен весник „Свенска дагбладет“. Литванија како услов за прием во ЕУ вети затворање на првиот реактор на „Игналина“ во 2005 година и на вториот најдоцна до 2010 година. Доколку последниот реактор на „Игналина“ биде затворен на 1 јануари 2010 година, Литванија речиси целосно ќе биде зависна од увоз на руски гас. - Тоа ќе предизвика двојно зголемување на цените на струјата и драматичен пораст на емисијата на јаглероден диоксид - изјави Бируте Весаит, претседател на стопанскиот одбор при Парламентот во Вилнус. Литванија најрано во 2012 година би можеле да добие електричен кабел од Полска или од Шведска. - Сакаме нашите проблеми да бидат познати во ЕУ, на ист начин како што тоа беше случај во ...
  | | веќе видена | слични

  Известувачот на Европскиот парламент за односот меѓу Република Македонија и Европската унија, Ерик Мејер, очекува Македонија да ги почне преговорите со Унијата во првата половина на наредната година, за време на чешкото претседавање со ЕУ. - Се плашам дека до 1 јануари 2009 година нема да има никакви преговори, бидејќи претседателот на актуелниот претседавач со Унијата, Франција, Никола Саркози, е против натамошното ширење на Европската унија и дури најави дека треба да престанат преговорите со Хрватска, која е многу понапред во преговарачкиот процес - изјави Мејер. Тој посочи дека очекува чешкото претседавање со Унијата во првата половина од 2009 година да биде многу поповолно за Македонија од француското. - Мислам дека загубивме половина година за време на словенечкото претседавање и многу е тешко преговите да почнат во втората половина на 2008 година. Вториот проблем за почнување на преговорите е што грчката влада продолжува да инсистира на промена на вашето име. Тоа на Македонија и остава две можности да ...
  | | веќе видена | слични

  Грција и официјално го отфрли барањето на Македонија, егејското прашање да биде составен дел од преговорите за името. Преговарачот Аманидиос Василакис за време на двочасовната средба со посредникот Метју Нимиц вчера во Њујорк пренел дека не постои македонско прашање во Грција. Според Атина, овој проблем бил решен со неколку резолуции на Советот за безбедност на Обединете нации кон крајот на 50-тите години на 20 век по завршувањето на грчката граѓанска војна. Според грчки дипломатски извори, отворањето на ова прашање нема да го дозволи ниту ЕУ, ниту НАТО затоа што тоа би отворило и неколку други слични случаи на европско тло кои се игнорираат со децении поради политички мир. Неофицијални извори блиски до преговарачкиот процес тврдат дека Нимиц, кој вчера добил копија од писмото што премиерот Никола Груевски му го упати на грчкиот колега Костас Караманлис, се согласува со ставот на Грција дека ставањето на егејското прашање на маса сериозно ќе влијае врз преговарачкиот процес. Според изворите на „Време“, на ...
  | | веќе видена | слични

  Изборниот процес и расчистувањето на изборните инциденти беа дел од темите за кои вчера разговараа лидерот на ДУИ, Али Ахмети и, претставниците на ад хок-комисијата при парламентарното собрание на Советот на Европа, Андреас Грос и Мевлуд Чавошоглу. На средбата, меѓу другото, се дискутирало и за новоформираната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, евроинтеграциските процеси, спорот за името со Грција, како и за обележувањето на границата со Косово. - Објективно ги информиравме за моменталните состојби и се надеваме дека такви ќе бидат и оценките во нивниот извештај - изјави по средбата Ахмети. Тој потврди дека на средбата се разгледала и можноста за воспоставување дијалог со Демократската партија на Албанците. - Им објаснив дека секогаш сме биле отворени за дијалог и оти не се согласувам со одлуката на Тачи да го бојкотира парламентот. За нас би било подобро тие да се вратат во пратеничките клупи, бидејќи на тој начин можат да предложат подобри законски решенија и проекти. Секако, не можам да донесувам одлуки ...
  | | веќе видена | слични

  Според Бакојани, Егејците не се дел од „специфичните околности“ под кои се преговара

  Провокативно писмо со кое властите во Скопје сакаат да го минираат процесот на преговори за името што се води под покровителство на ОН, е официјалната оценка и реакција од Атина на писмото што премиерот Никола Груевски му го испрати на својот колега во Грција Костас Караманлис. Со писмото упатено до премиерот Караманлис, премиерот Груевски се обидува да го минира процесот на преговори за името што се водат помеѓу Скопје и Атина, под покровителство на ОН - изјави вчера шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Според неа, целата меѓународна јавност знае дека господинот Груевски се обидува да ги минира основите на преговорите што се водат под многу „специфични околности“. Екстремниот национализам, меѓутоа, сее ветер, а жнее бура - е пораката на Бакојани. Груевски во отвореното писмо побара од Караманлис да помогне за решавање на проблемите на бегалците од Граѓанската војна во Грција од крајот на 40-тите години ...
  | | веќе видена | слични

  Мејер: Грците не можат да ви го сменат идентитетот

  Грците не можат да ви го сменат идентитетот, порача вчера во Скопје европратеникот Ерик Мејер. Тој очекува Македонија да ги почне преговорите со Унијата во првата половина од наредната година, за време на чешкото претседавање со ЕУ. Мејер додаде дека не очекува до 1 јануари 2009 година да има преговори бидејќи претседателот на актуелниот претседавач со Унијата - Франција, Никола Саркози, е против понатамошното ширење на Унијата. Мејер, кој е во посета на Унијата на независни автономни синдикати на Македонија, посочи дека очекува чешкото претседавање да биде многу поповолно за Македонија отколку француското.

  - Мислам дека изгубивме половина година за време на словенечкото претседавање за да почнат преговорите и оти е многу тешко тие да почнат во втората половина на 2008 година. Вториот проблем за почнување на преговорите е што грчката влада продолжува да инсистира на промена на вашето име. Тоа на Македонија и остава две можности - да го ...
  | | веќе видена | слични

  Баросо оптимист за европскиот договор

  Претседателот на Европската комисија, Хозе Мануел Баросо, вчера изјави дека по ирското „не“, не очекува други европски земји да го отфрлат договорот за реформи на ЕУ. Во своето обраќање пред пратениците во италијанскиот парламент, Баросо изјави дека полскиот претседател Лех Качински потврдил дека неговата земја нема да го блокира ратификувањето на договорот. Според Баросо, Чешка исто така нема да претставува пречка. Имаше само едно „не“ за ратификација на договорот и јас не очекувам други. Во наредните месеци клучна задача ќе биде да се договори партнерството со ирската влада и да тргнеме напред, рече Баросо.
  | | веќе видена | слични

  Известувачот на Европскиот парламент за односот меѓу Република Македонија и Европската унија, Ерик Мејер, очекува Македонија да ги почне преговорите со Унијата во првата половина на наредната година, за време на чешкото претседавање со ЕУ. - Се плашам дека до 1 јануари 2009 година нема да има никакви преговори, бидејќи претседателот на актуелниот претседавач со Унијата, Франција, Никола Саркози, е против натамошното ширење на Европската унија и дури најави дека треба да престанат преговорите со Хрватска, која е многу понапред во преговарачкиот процес - изјави Мејер. Тој посочи дека очекува чешкото претседавање со Унијата во првата половина од 2009 година да биде многу поповолно за Македонија од француското. - Мислам дека загубивме половина година за време на словенечкото претседавање и многу е тешко преговите да почнат во втората половина на 2008 година. Вториот проблем за почнување на преговорите е што грчката влада продолжува да инсистира на промена на вашето име. Тоа на Македонија и остава две можности да ...
  | | веќе видена | слични