Дебар

  во

  Засега непознати сторители во утринските часови провалиле во објектот на локалната самоуправа во Дебар и го демолирале кабинетот на градоначалникот Аргетим Фида.

  Градоначалникот рече дека во кабинетот има големи оштетувања на инвентарот и од бирото се украдени документи, а оштетен е и компјутерот.

  Според Фида, станува збор за насилници, кои имале за цел да направат штета и да дојдат од одредени документи. Според него, имало обид и да се запали објектот, што се наоѓа во центарот на Дебар.

  Градоначалникот актот го оцени како вандалски и насилнички. Надлежните органи од полицијата и судот извршија увид.
  | | веќе видена | слични

  Командант Бреза и негови петмина вооружени пријатели со закани упаднале во училиштето во селото Малинa Маалa

  Јулијана Кимовска

  Хамди Бајрамовски од скопското село Брест, познат како командант Бреза, вооружен со автоматско оружје ноќта пред изборите ги украл гласачките материјали од изборното место во кумановското село Малина Маала. Инцидентот кој бил проследен со вооружена престрелка во која учествувале партиски активисти на двете најголеми албански партии во земјава ДПА и ДУИ - се случил пред полноќ на 31 мај, само неколку часа пред почетокот на изборниот ден. Жестокото пукање меѓу двете групи, во кое за среќа нема повредени, немо го набљудувале четворица припадници на граничната полиција. Полицијата поднесе кривична пријава за командант Бреза за злосторничко здружување и спречување избори и гласање. Против четворицата полицајци кои немо набљудувале што се случува во училишниот двор каде што биле украдени гласачките материјали, МВР поведе постапка за нивно суспендирање, а им се заканува ...
  | | веќе видена | слични

  Триесетина дебарчани преку лотарија добија виза за САД

  ДЕБАР Повеќе од четиристотини дебарчани поднеле документи за добивање виза преку американската лотарија, а деновиве триесетина од нив ја добија.

  Причини за дел од оние што ќе отпатуваат за Америка е невработеноста, дел од нив велат дека одат за подобар живот, а другите за да бидат со членови на своите семејства кои веќе живеат таму. Покрај на легален начин, многу млади дебарчани за износ од 15 до 20 илјади долари заминуваат на црно.

  Колку што се зајакнуваат контролите на границите, сумата „за американска виза“ се зголемува. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  Со авиозапрашувањето заклучно со вчера, беа опфатени 5.000 хектари

  Градот Скопје ја реализира првата фаза од авиозапрашувањето против комарци и заклучно со вчерашниот ден опфати 5.000 хектари. Поради влажното време и дождот, прскањето од земја е одложено кога ќе има услови за тоа. Прскањето од земја ќе започне од десната страна на Ѓорче Петров и ќе продолжи во правец на населбите Хром, Влае и Нерези, потоа во новиот дел на Градскиот парк и кејот на Вардар. За вториот ден е планирано прскање во Тафталиџе, Козле, Жданец, Трнодол, Капиштец, Водно и околу објектот на „Нова Македонија“. Истиот ден со друго возило ќе се поминува низ Карпош, Дебар Маало, Железничка колонија, Универзална сала, грчката амбасада и бул „Климент Охридски“. Третиот ден ќе се прска Водно, Тасино чешмиче, Клинички центар, Пржино, Црниче, населбите, Пролет, Острово, левата страна на Аеродром, Маџир Маало, Ново Маало и Олимписки базен. Со возило ќе се поминува низ Кисела Вода, бул „Јане Сандански“, населбите Лисиче и 11 Октомври. ...
  | | веќе видена | слични

  Болницата во Дебар вработи 11 лица

  Во Општата болница во Дебар во петокот решенија за вработување на неопределено време добија 11 лица, со што бројот на вкупно вработените се зголеми на 118. Меѓу „нововработените“ има медицински сестри што со години работеа врз основа на договор на дело или, пак, волонтираа, вели директорот Шкелќим Селја. Освен петте медицински сестри, решенија добија и двајца лекари, еден правник и тројца административни работници. Вработувањата, според Селја се во согласност со договорот меѓу лидерот на ДПА, Мендух Тачи и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски за зголемување на бројот на Албанците во државната администрација. Најавено е решавање на статусот на уште 12 други лица, кои работат врз основа на договор на дело.
  | | веќе видена | слични

  На повтореното гласање на 15 јуни ќе излезат околу 100.000 гласачи од Шестата изборна единица, одлучи Државната изборна комисија. Одлучувајќи по приговори на ДУИ, ДИК поради неправилности, вчера до 16 часот го поништи гласањето на вкупно 153 избирачки места, главно во Шестата изборна единица. По разгледувањето на сите приговори се очекуваше да се донесе одлука за повторено гласање во речиси половина од „шестката“. Поради гласање на едно лице за друг, недостиг од оригинални записници од гласањето и на изводи од избирачки списоци, полнење или кршење гласачки кутии, ДИК го поништи гласањето на две избирачки места во Јегуновце и во Дебар, 26 во Брвеница, седум во Теарце и 16 во Гостивар, каде што живеат вкупно околу 48.000 жители. Поради слични нерегуларности, ДУИ бара поништување на гласањето во цела Шеста изборна единица и во општина Сарај. Завчера ДИК ги разгледа приговорите на ДПА и ВМРО-ДПМНЕ и го поништи гласањето на 68 избирачки места во Првата, Втората и во Шестата изборна единица. По приговори на ДПА, ...
  | | веќе видена | слични

  По два дена постојано заседавање, Државната изборна комисија и до вчера попладне не го заврши разгледувањето на сите пристигнати жалби за нерегуларности во изборната постапка. Досега е поништено гласањето во 68 избирачки места во три изборни единици, во кои има околу 21.000 гласачи. Според партиски процени, прегласувањето може да го промени бројот на пратеници најмногу за три мандати. Работата на ДИК оди бавно поради постојаното приговарање од страна на партиите и постојаниот увид во избирачкиот список. Незадоволен од работата на Комисијата, претставникот на ДПА, Иљаз Ибиши, завчера ја напушти седницата, а не беше присутен ни во текот на вчерашниот ден. Претседателот на ДИК, Јован Јосифовски, вели дека Ибиши го информирал дека не може да присуствува на седниците од здравствени причини. - Државната изборна комисија работи професионално и непристрасно и без какви било притисоци - вели Јосифовски. Во Демократската партија на Албанците велат дека не се задоволни од работата на Изборната комисија и се заканија ...
  | | веќе видена | слични

  Притвор за учесници во изборните инциденти во Гостивар и во Дебар

  ГОСТИВАР - Правосудните органи одредија притвор за учесници во изборните инциденти во Гостивар и во Дебар. Кристе Николоски, претседател на Основниот суд во Гостивар, информира дека на две лица од гостиварското село Неготино за кривично дело спречување избори и гласање, насилство, завчера во вечерните часови, им беше изречена казна домашен притвор во траење од триесет дена. На шест лица што се наоѓаат во бегство во отсуство им беше изречена мерка притвор во траење од 30 дена. Притоа е распишана интерна потерница за да се пронајдат осомничените лица и да се лишат од слобода. Притвор заработија и четири лица од Дебар кои ги попречувале изборите во овој град. (К.К.)
  | | веќе видена | слични

  Државната изборна комисија, одлучувајќи по приговорите што ги поднесе ДПА, вчера го поништи гласањето на 12 избирачки места во шестата и во втората изборна единица. Комисијата вчера решаваше и за приговорите на ДПА за 26 изборни нерегуларности во Општина Чаир. До затворањето на весникот немаше одлука, но ДИК се сомнева во исправноста на гласањето на две тамошни избирачки места на кои беше прекинато гласањето. На едно претседателот на избирачкиот одбор бил нападнат, а пред другото избирачко место имало пукање.ДПА поднесе 15 приговори за нарушувања на процесот на гласање во 131 гласачко место. Според нејзиниот претставник Садула Изеири, на сите тие места имало гласања за други лица, притисоци врз гласачите и полнења на гласачките кутии со помош на членови на избирачките одбори.ДИК го поништи гласањето на едно избирачко место во Општина Јегуновце, каде што 92,86 отсто од излезените избирачи гласале за ДУИ. ДПА бараше да се поништи гласањето на 16 гласачки места во Зајас. За дел од овие места приговори поднела и ...
  | | веќе видена | слични

  Државната изборна комисија вчера на осум часа пред истекот на законскиот рок ги разгледуваше 15. приговори од ДПА, кои се однесуваат на 31. гласачко место. Комисијата го поништи гласањето на 11 избирачки места во петтата и во шестата изборна единица. ДИК комплетно ги одби приговорите што се однесуваа за општините Осломеј, Кичево, Врапчиште, Пласница и Струга. Ќе се прегласува во едно или две избирачки места во Зајас, Јагуновце и во Гостивар, а во Осломеј на седум избирачки места. Претходно, Комисијата поради изборни инциденти реши да се прегласува на 25 избирачки места во Арачиново, Сарај, Гостивар, Куманово, Дебар, Желино, Малино и во Брвеница. Инаку до ДИК пристигнаа 59 приговори, најмногу од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ - 28, ДПА 15, ДУИ поднесе 13 преговори, ТМРО поднеле 2 приговори, а коалицијата „Сонце“ 1 приговор. Откако ДИК ќе ги разгледа и ќе одлучи за сите приговори, незадоволните партии и коалиции од решението на комисијата на ДИК, имаат право на жалба која треба да ја поднесат до ...
  | | веќе видена | слични

  Ќе се прегласува на 19 избирачки места

  Изборите ќе се повторат на сите избирачки места во Втората и во Шестата изборна единица, во кои гласањето е поништено, а дополнително ќе се одлучи дали ќе има прегласување и во избирачките места во Сарај во Првата изборна единица, информираат од Државата изборна комисија. ДИК почнала да ги разгледува пристигнатите приговори од партиите за изборните нерегуларсноти, но засега нема ниту една одлука. ДИК завчера го поништи гласањето во вкупно 25 избирачки места на кои гласањето на 1 јуни беше запрено повеќе од три часа. Поништено е гласањето на 11 избирачки места во Втората изборна единица, во која има вкупно 10.584 запишани избирачи. Гласањето ќе се повтори во Чучер-Сандево, во Арачиново и на две избирачки места во Куманово. На 15 јуни ќе има прегласување и на 8 избирачки места во Шестата изборна единица со 7.867 избирачи. Ќе се прегласува на избирачки места во Дебар, Желино, Брвеница и во Гостивар. Партиите-учесници во изборите поднеле вкупно 58 приговори до ...
  | | веќе видена | слични

  На 15 јуни ќе се прегласува на 19 избирачки локации во Втората и во Шестата изборна единица каде што се евидентирани повеќе од 18.000 гласачи, одлучи Државната изборна комисија на седницата одржана завчера. Таму се случија најсериозните инциденти при неделното гласање.

  Се уште не се знае дали ќе биде повторено гласањето уште во шест избирачки места во општина Сарај, која припаѓа во Првата (скопска) изборна единица, а каде што е утврдено дека гласањето било прекинато подолго од три часа.

  ДИК дополнително ќе реши за тоа дали ќе има прегласување во Сарај. Неизвесно е дали гласањето ќе се повторува, бидејќи треба да се направи процена дали би влијаело тоа на конечниот исход.

  Со поништување на гласањето во „двојката“, ќе има повторување на 11 избирачки места, осум во Арачиново, две во Куманово и едно во Чучер - Сандево. Во овие избирачки места има запишано 10.584 гласачи. Ново гласање ќе има и во „шестката“. Имено, ќе се прегласува во осум избирачки места во Желино, Брвеница, ...
  | | веќе видена | слични

  Уапсени се 40 лица кои биле дел од изборните инциденти. МВР не чувствува одговорност

  Даниела Трпчевска

  Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска вчера потврди дека припадници на полицијата учествувале или немо ги набљудувале изборните нерегуларности во неделата, но не чувствува одговорност за прекршувањата на законот. Според Јанкулоска, во инцидентите биле инволвирани поединци, но тоа го направиле по сопствено наоѓање, додека најголемиот дел од полицијата во неделата покажал дека максимално професионално и чесно може да ја врши својата работа.

  „Потфрлија политичките лидери, чии членови симпатизери не ги почитуваа насоките дадени и од политичките раководства и од меѓународната заедница“, е ставот на првиот човек на МВР по жестоките критики упатени од меѓународните претставници во земјава, кои побараа да бидат отстранети службените лица кои повеќе им биле лојални на партиите отколку на својата професија. „На прегласувањето на избирачките места на кои имаше проблеми, ...
  | | веќе видена | слични

  Сите ја отфрлаат одговорноста за неработењето на чешмите

  Весна Дукоска

  Дел од чешмите за пиење вода кои се наоѓаат во центарот на градот не работат подолго време. Високите температури и жештините веќе одамна го зафатија Скопје, а многу чешмички и натаму се суви. Без вода е чешмата на почетокот на паркот „Жена борец“ спроти Градската болница пред автобуската станица кај Зелен пазар, потоа чешмичката на раскрсницата спроти Соборниот храм, кај студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, чешмата на кружниот тек во Дебар Маало.

  И покрај топлото време и потребата на граѓаните од разладување и освежување токму во центарот на градот, каде фреквенцијата на луѓе е најголема, од повеќе градски чешми не тече вода за пиење. Одговорноста за неработењето на чешмите не ја презема никој: ни „Водовод и канализација“, ни Градот, ни Општина Центар. Секој ја префрла вината на друг.

  Од „Водовод“ велат дека редовно ги одржуваат чешмите кои се во нивна надлежност, додека оние што не работат се ...
  | | веќе видена | слични

  Српскиот тренер од вчера е нов кормилар на Војводина

  Сашко Ѓ. Димовски

  Драгољуб Беквалац од вчера не е тренер на Работнички Кометал. Српскиот тренерски стручњак неочекувано го напушти кормилото на дебармаалци и го презеде она на новосадска Војводина. Изненадувачкиот пресврт се случи во вторникот доцна вечерта кога Беквалац телефонски го известил потпретседателот на „романтичарите“, Коста Костовски, дека нема да се врати во Македонија, барем не како тренер на трикратниот македонски првак, иако во текот на вчерашниот ден управата на „црвено-белите“ го очекуваше Беквалац да допатува во Скопје, заедно со својот адвокат, и да стави потпис на нов двегодишен договор.

  „Неочекуван пресврт на работите кој ме изненади и мене. Го очекував Беквалац да дојде во Скопје и да го парафираме договорот за продолжување на соработката, но во вторникот вечерта ми се јави и ми кажа дека се договорил со Војводина. Ми кажа дека финансиските услови не беа пресудни при донесувањето на ваквата негова одлука ...
  | | веќе видена | слични

  Хотелиерите во Македонија ќе ги задржат минатогодишните цени на хотелските услуги за да ги задржат домашните туристи да летуваат во земјата. Туристичките работници за летово најавуваат поголем број туристи за разлика од минатата година. Веќе се договорени посети на туристи од Србија, Словенија, Црна Гора, Бугарија, Словенија, Албанија, Косово, Австрија, Германија, Америка и од Канада. Денеска ќе се договараат и тури од Украина. Како што информира Дончо Таневски, претседател на Хотелската асоцијација на Македонија (ХОТАМ), во македонската амбасада во Киев се поканети 15 туристички оператори и новинари на кои ќе им бидат презентирани природните убавини што ги нуди нашата земја. - За разлика од земјите во регионот, кои ги зголемија цените на летните аранжмани, ние одлучивме да не ги зголемуваме. Нашата цел е да ги задржиме нашите туристи да летуваат во својата земја, како и да привлечеме што е можно поголем број странски туристи. Македонските туристи што одеа во Грција сега, поради проблемот со името, има ...
  | | веќе видена | слични

  Со повторување на гласањето, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ од 64 ќе остане покуса за едно - две места

  Катица Чангова

  Прегласувањето на 15 јуни ќе ги реши дилемите за победникот во албанскиот кампус. Во моментов се уште не се знае која од партиите ДУИ или ДПА е победник на парламентарните избори. Во Државната изборна комисија потврдија дека ќе има повторено гласање на 22 избирачки места. Целиот процес со приговори и жалби, се до изјаснување на Врховниот како последна инстанција треба да финализира до крајот на неделава. Од ДИК изјавија дека нема да соопштуваат по колку мандати освоиле политичките репрезенти се додека не добие чиста ситуација од гласањето.

  Според првичните резултати од добиени гласови што ги објави ДИК, разликата на ниво на држава е многу тесна, односно 110.000 спрема 101.000 гласови во корист на ДУИ. Некои неофицијални партиски пресметки прогнозираат дека и ДУИ и ДПА би имале по 13 мандати. Но, со повторено гласање, во Втората и во Шестата изборна единица постои ...
  | | веќе видена | слични

  „Мост“ го окарактеризира денот на изборите како тензичен, со притисоци и тешки инциденти

  Катица Чангова
  Жаклина Хаџи - Зафирова

  Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со 479.219 избирачки гласа е победник на вонредните парламентарни избори. Триумфот на ВМРО-ДПМНЕ и сојузничките партии го потврди и Државната изборна комисија, објавувајќи ги вчера околу 3,25 часот изутрина на својата веб-страница првичните збирни резултати од вонредното гласање за пратеници што се одржа на 1 јуни, базирани на 98,49 проценти обработени податоци од гласачките места.

  Презентираните графикони од ДИК, коалицијата „Сонце“ обезбеди двојно помала поддршка од електоратот, односно 231.978 гласа.

  ДУИ е третопласираната партија, за која се изјасниле 109.940 избирачи, четврта е ДПА со 101.123 гласа, а петта ПЕИ со 14.489 гласа.

  Потпирајќи се на обработените податоци, ДИК објави дека одѕивот на изборите изнесува 57,45 проценти. ...
  | | веќе видена | слични

  Вооружени инциденти, физички пресметки, неправилности при гласањето граѓанската асоцијација МОСТ регистрирала и по 14 часот на неделните парламентарни избори во Македонија.

  Асоцијацијата забележала сериозен инцидент на избирачките места што се наоѓаат во Средното земјоделско училиште во Тетово, каде набљудувачите на МОСТ се повлечени поради физичка пресметка со лица кои дошле да полнат кутии.

  Набљудувачите на МОСТ се повлечени и од село Камник, Боговиње, општина Желино, и од три избирачки места во Тетово.

  Поради инциденти, општинските комисии ги затвориле избирачките места во општина Боговиње, три избирачки места во Чајле, Гостивар, две избирачки места во Куманово, и едно во Дебар.

  Неправилности при гласањето се регистрирани и во скопските општини Аеродром и Кисела Вода, а во Виница дошло до физичка пресметка меѓу претставници на политички партии.

  Излезноста на гласачите, според МОСТ, до 18 часот, по изборни единици, е во ИЕ 1 55, 88 проценти од гласачите, во ...
  | | веќе видена | слични

  Едно лице е тешко рането и се бори за живот, а седуммина се потешко повредени на гласачкото место во изборната единица 2, во училиштето „Даме Груев“ во скопската населба Чаир, во вооружен инцидент што се случи вчераутро на улицата Коста Абрашевиќ.Престрелката помеѓу две групи се случи околу 9 часот. По инцидентот, пред училиштето имаше полиција, која не дозволуваше пристап до местото на настанот. Можеа да се забележат неколку изрешетани возила, а луѓето што беа во околината се воздржуваа од коментари.На 23-годишниот Бекир Асани му е извршена итна хируршка интервенција и тој, како и уште шестмина повредени, е хоспитализиран во Градската болница. Од прострелната рана пациентот има оштетување на тенкото и на дебелото црево. Итно го опериравме, при што е отстранет дел од тенкото црево, но пациентот е во животна опасност. Меѓу повредените од огнено оружје има и постари од 70 години - изјави вчера директорот на Градска болница, Виктор Камиловски. Директорот на Ургентниот центар, Александар Кишман, информира дека ...
  | | веќе видена | слични