Атланта

  во

  Крилото на Бостон Пол Пирс е казнет од НБА лигата со 25.000 долари затоа што за време на натпреварот на Бостон со Атланта гестикулирал на начин на кој што прават членови на улични банди. Пирс одрече дека го правел тоа. На никој начин не промовирам улично насилство, ни слично. Жал ми е ако бев погрешно разбран на саботниот натпревар - изјави Пирс.
  | | веќе видена | слични

  Керон Батлер е заслужен што неговиот НБА-тим Вашингтон визардс го победи фаворитот во првата рунда од плејофот, Кливленд Кавалирс,со 88 -87, во петтиот меч од серијата. Батлер направи положување на 3,9 секунди до крајот на натпреварот што практично ја овозможи победата на гостинскиот тим. Кливленд преку својот предводник Леброн Џејмс имаше шанса да победи, но ѕвездата не успеа да положи успешно во последните моменти. Мислев дека ќе успеам. Но, едноставно не влезе - изјави Џејмс. Кавси сега водат во серијата со 3-2, па им треба уште една победа за да влезат во втората фаза од плејофот. Следниот натпревар беше закажан за синоќа. На Визардс им е тешко зашто играат без Гилберт Аринас, кој го повреди коленото и за него сезонава е завршена.

  АРИНАС ВО АУТ

  Аринас пропушти 66 натпревари во регуларниот дел од сезоната поради проблеми со коленото. Тој ги изигра првите четири натпревари од плејофот и покрај длабоките лузни на коленото. Визардс, кои беа во негатива пет поени со помалку од две минути ...
  | | веќе видена | слични

  Со поените на Карон Батлер на 3,9 секунди до крајот на мечот, Вашингтон успеа да слави на гостувањето кај Кливленд со 88-87 и да го намали резултатот на 3-2 во Источната конференција. Батлер реализира 32 поени, а Дешон Стивенсон беше стрелец на 17 коша за „визардс“, кои ја прекинаа серијата од пет плејоф порази во Кливленд.
  - Направивме одлична работа со триумфот на гости. Успеавме да се реваншираме за поразот пред своја публика и сега повторно имаме шанса да го израмниме резултатот. Победата му ја посветуваме на нашиот сопственик Ејб Полин, кој пред мечот разговараше со нас и не охрабри дека можеме да го надополниме недостигот од 3-1 - изјави Стивенсон.
  Првата ѕвезда на Кливленд, Леброн Џејмс имаше шанса да му донесе триумф на својот тим и да стави крај на серијата против Вашингтон, но не успеа да погоди во последната секунда. Џејмс мечот го заврши со 34 поени, од кои 24 постигна во второто полувреме. „Кавалирси“ водеа со пет поени разлика во последната 1:47 минута, но им дозволија на гостите да ...
  | | веќе видена | слични

  Крилото на Кливленд, Леброн Џејмс, пропушти идеална можност да и стави точка на годинашната епизода во НБА лигата на екипата на Вашингтон Визардс. „Кралот Џејмс“ нанижа 34 поени, десет скокови и седум асистенции, меѓутоа не успеа да го постигне последниот кош со звукот на сирената која што го означи крајот на мечот, така што тимот на Вашингтон славеше во Кливленд со 88:87 и успеа да го намали резултатот на 3:2 во дуелот со Кливленд.

  „Се туркав со Леброн пред да биде уфрлена топката во игра и во шега му реков: „промаши го тој фамозен шут, направи ги работите уште поинтересни, па да се вратиме повторно во престолнината“, изјави веднаш по завршувањето на мечот Керон Батлер, чиј кош постигнат на 3,9 секунди пред крајот на мечот го реши прашањето на победникот на натпреварот. Батлер не беше само човекот на одлука на мечот, туку беше и најефикасен во победничкиот состав со 32 постигнати кошеви. Дешон Стивенсон постигна 17 поени во триумфот на Вашингтон, кој на оваа средба беше лишен од услугите на ...
  | | веќе видена | слични

  Во „Гуоличуанг“ може да бирате меѓу специјалитети од пениси од волови, коњи, магариња, елени, фоки...

  Кина е надалеку позната по својата егзотична кујна, почнувајќи од печени скорпии до кучешко месо и мозок од мајмуни. Но, она што во последно време привлекува се поголемо внимание е неповторливата можност да вечерате во специјализиран ресторан за пениси. Ресторанот „Гуоличуанг“ во Пекинг е несекојдневно катче во кое може да бирате меѓу пениси од волови, коњи, магариња и елени, а за 400 долари ќе пробате и пенис од канадска фока. Постојат четири франшизи во градот, а синџирот се проширува - има уште еден во кинескиот град Атланта, Џорџија.  Една стара кинеска поговорка вели дека Кинезите јадат се што има четири нозе (со исклучок на масите, се разбира) и се што лета (освен авионите). Повеќето од гостите во ресторанот се или богати бизнисмени или владини бирократи, а дискрецијата е загарантирана со самото тоа што сите маси се сместени во приватни соби. Најгламурозната од нив има ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Вашингтон победија на гостувањето во Кливленд со 88:87 и резултатот во серијата од првото коло го намалија на 3:2.

  Јунак на натпреварот беше Керон Батлер, кој на 3,9 секунди пред крајот постигна кош што го доведе Вашингтон во водство. Кливленд го имаше последниот напад но, Леброн Џејмс не беше прецизен.

  Батлер, кој постигна 32 поена, по мечот изјави дека му рекол на Џејмс да промаши за екипите да играат уште еден натпревар.

  „Пробував да го нанервирам Леброн. Му реков да промаши, бидејќи ќе биде поинтересно ако играме уште еден натпревар во Вашингтон“, рече Батлер по натпреварот.

  Одлична игра во екипата на Вашингтон прикажа и Дешон Стивенсон, кој постигна 17 поена и пет скока.

  Леброн Џејмс натпреварот го заврши со 34 поена, 10 скока и седум асистенции.

  Екипата на Бостон на свој терен ја совлада Атланта со 110:85 и поведе со 3:2 во вкупната серија.

  Најзаслужен за победата беше Пол Пирс со 22 поена, а Кевин Гарнет постигна 20. ...
  | | веќе видена | слични

  Лејкерс ја оправда улогата фаворит

  „Езерците“ и Орландо се првите екипи со обезбеден пласман во втората фаза

  Лос Анџелес лејкерс и Орландо меџик се првите екипи кои се пласираа во втората фаза на плејофот во НБА-лигата, откако завчера ги совладаа своите противници и дојдоа до четврти триумф во првата рунда. Атланта повторно го шокираше Бостон и изедначи на 2-2 во серијата што се очекуваше да заврши со „чистка“. ЛА лејкерс ја оправда фаворитската улога против Денвер и го елиминираше Нагетс во минимални четири дуели. „Грутките“ се единствениот тим што плејофот ќе го заврши без победа. Завчера беше најнеизвесно, но повторно се радуваа „езерците“, овој пат со 107-101. Коби Брајант постигна 14 поени во последните пет и пол минути и беше најзаслужен за победата. Шпанецот Пау Гасол првпат во кариерата го мина првото коло (со Мемфис имаше 0-12). Со Гасол во составот, Лејкерс има 25-5. Лејкерс немаше 4-0 во една плејоф-серија уште од 2002 година, кога во големото финале го растури Њу Џерси. ...
  | | веќе видена | слични

  „Езерџиите“ со 4:0 го „збришаа“ Денвер, а „магичните“ со 4:1 го елиминираа Торонто

  Лос Анџелес Лејкерс и Орландо Меџик се првите екипи кои обезбедија пласман во конференциските полуфинални пресметки во годинашниот НБА плеј-оф. „Езерџиите“ на Западот го збришаа составот на Денвер со 4:0, а Орландо на Истокот го елиминира Торонто со 4:1.

  Четвртиот триумф против „нагетси“ кошаркарите на Л.А. Лејкерс го остварија на паркетот во „Пепси центар“ во Денвер. Најзаслужен за тоа беше Коби Брајант кој постигна 31 кош од кои 14 во последните 5,5 минути. Неговото шоу почна со кошот за водство на „лејкерси“ со 97:96 по што предноста на гостите константно растеше. Одличен беше и По Гасол со 21 поен и 7 скока, а двоцифрен број кошеви забележаа уште Ламар Одом (14) и Владимир Радмановиќ (12). Лидери во домашниот состав беа Џеј Ар Смит со 26 коша, Ален Ајверсон со 22 и Кармело Ентони со 21 поен и 11 скока.

  До полуфинале, но во источната конференција, стигнаа и играчите на Орландо. Во петтиот меч ...
  | | веќе видена | слични

  По три порази, Феникс Санс успеа да слави над Сан Антонио избегнувајќи елиминација од 0-4 во плејофот. Раџа Бел со 27 и Борис Диа со 20 поени и 10 скокови, кој го замени повредениот Грент Хил, се најзаслужни за победата на Феникс од 105-86. Кај Сан Антонио најдобри беа Паркер со 18 и Данкан со 14 поени. - Борис беше неверојатен, го имаше секаде на теренот и тој е најзаслужен за победата. Иако сме во голема негатива, не се откажуваме, одиме во Сан Антонио на победа - изјави Мајк Дантони, тренерот на Феникс санс. Њу Орлеанс успеа да пронајде начин како да го совлада Далас на гости и да ја прекине серијата од 14 порази. „Стршените“ победија со 97-84 за водство од 3-1 во серијата и се наоѓаат на чекор од втората рунда. Дејвид Весли со 24 и Предраг Стојаковиќ со 19 поени беа најпрецизни кај Њу Орлеанс, додека Дирк Новицки (22 поени и 13 скокови) беше единствен што беше расположен за игра кај „телињата“. Во Источната конференција, вториот најдобар тим, Детроит Пистонс успеа да слави над Филаделфија со 93-84 и да ...
  | | веќе видена | слични

  По три порази, Феникс Санс успеа да слави над Сан Антонио избегнувајќи елиминација од 0-4 во плејофот. Раџа Бел со 27 и Борис Диа со 20 поени и 10 скокови, кој го замени повредениот Грент Хил, се најзаслужни за победата на Феникс од 105-86. Кај Сан Антонио најдобри беа Паркер со 18 и Данкан со 14 поени. - Борис беше неверојатен, го имаше секаде на теренот и тој е најзаслужен за победата. Иако сме во голема негатива, не се откажуваме, одиме во Сан Антонио на победа - изјави Мајк Дантони, тренерот на Феникс санс. Њу Орлеанс успеа да пронајде начин како да го совлада Далас на гости и да ја прекине серијата од 14 порази. „Стршените“ победија со 97-84 за водство од 3-1 во серијата и се наоѓаат на чекор од втората рунда. Дејвид Весли со 24 и Предраг Стојаковиќ со 19 поени беа најпрецизни кај Њу Орлеанс, додека Дирк Новицки (22 поени и 13 скокови) беше единствен што беше расположен за игра кај „телињата“. Во Источната конференција, вториот најдобар тим, Детроит Пистонс успеа да слави над Филаделфија со 93-84 и да ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Орландо и Лос Анџелес Лејкерс изборија пласман во вториот круг од НБА плеј офот.

  Орландо во ноќта помеѓу понеделник и вторник го совлада Торонто со 102:92 и така ја доби серијата со 4:1, и прв пат после 12 години стигна до полуфиналето на источната конференција. Најзаслужен за тоа беше Двајт Хауард со 21 поен и исто толку скока. Хауард на последните три натпревари од серијата забележуваше најмалку по 20 поена и скока.

  Наредниот противник на Орландо ќе биде победникот од дуелот помеѓу Детроит и Филаделфија, каде што резултатот во серијата е 2:2.

  Лејкерси, серијата против денвер ја добија без пораз. Последниот меч заврши 107:101

  Најефикасен беше Коби Брајант со 31 поен од кои 14 во последните пет минути од натпреварот.

  Пау Гасол додаде 21 поен за Лејкерси, а Ламар Одом 14 поена и 12 скока.

  Денвер ја имаше честа да стане првиот тим кој во регуларниот дел од сезоната остварил 50 или повеќе победи, а потоа во плеј офот ниту една. ...
  | | веќе видена | слични

  ЛА лејкерс поведе со 2-0 во серијата со Денвер откако славеше на домашен терен со 122-107. Натпреварот во „Стејплс центарот“ влезе во историјата, но не поради ефектот на Коби Брајант, кој уфрли 49 поени и му недостасуваше по еден поен и асистенција да постави рекорд во плејоф кариерата, туку поради фактот што место него, во игра влезе Кори Карл. Екипата на Денвер ја предводи Џорџ Карл и тоа е првпат во плејоф-историјата еден играч да настапува со екипа што ја предводи негов татко. Иако не постави рекорд во кариерата, Брајант, сепак, успеа повторно да ги шокира сите околу себе бидејќи за 4.20 минути во последниот период постигна дури 19 поена. - Како играше вечерва дури ни десетмина не ќе можеа да го запрат - изјави бекот на Денвер, Ален Ајверсон, кој реализира 31 поен и шест асистенции. Брајант од игра шутираше одлични 18-27, од кои 5-9 за три поени. Бостон забележи лесна победа во дуелот со Атланта од 96-77. Кевин Гарнет реализира 19 поени и 10 скока, додека Реј Ален беше стрелец на 15 коша. Во редовите на ...
  | | веќе видена | слични

  Лејкерси го добија и третиот дуел против Денвер. На чекор до конференциско полуфинале се и Јута и Орландо. За такво остварување тимот со најдобар ефект во основниот дел од сезоната, Бостон, ќе игра најмалку пет натпревари со Атланта.

  Орландо го совлада торонто со 106:94 и поведе со 3:1 во серијата до 4 победи. Рашард Луис со 27 коша и 13 скока беше прв играч на „Магичните“ кои направија брејк и пред своја публика можат да го зададат завршниот триумф. Шансите на Орландо му се зголемуваат и затоа што Торонто нема победа на гости во разигрувањето цели седум години.

  Во другиот ноќешен дуел на истокот, Атланта беше подобра од Бостон со 102:93 и и се израдува на првата победа во плеј-офот по 99-та. Сега е 2:1 за Бостон пред четвртиот натпревар кој исто така ќе биде одигран во Атланта.

  На западот Лејкерси триумфираа кај Денвер со 102:84 за водство од 3:0. Коби Брајант постигна 22 коша. На екипата од „Ел-Еј“ и е потребна уште една победа за пласман меѓу осумте најдобри во лигата. ...
  | | веќе видена | слични

  ЛА лејкерс поведе со 2-0 во серијата со Денвер откако славеше на домашен терен со 122-107. Натпреварот во „Стејплс центарот“ влезе во историјата, но не поради ефектот на Коби Брајант, кој уфрли 49 поени и му недостасуваше по еден поен и асистенција да постави рекорд во плејоф кариерата, туку поради фактот што место него, во игра влезе Кори Карл. Екипата на Денвер ја предводи Џорџ Карл и тоа е првпат во плејоф-историјата еден играч да настапува со екипа што ја предводи негов татко. Иако не постави рекорд во кариерата, Брајант, сепак, успеа повторно да ги шокира сите околу себе бидејќи за 4.20 минути во последниот период постигна дури 19 поена. - Како играше вечерва дури ни десетмина не ќе можеа да го запрат - изјави бекот на Денвер, Ален Ајверсон, кој реализира 31 поен и шест асистенции. Брајант од игра шутираше одлични 18-27, од кои 5-9 за три поени. Бостон забележи лесна победа во дуелот со Атланта од 96-77. Кевин Гарнет реализира 19 поени и 10 скока, додека Реј Ален беше стрелец на 15 коша. Во редовите на ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс вечерва ја совладаа екипата на Денвер со 122:107 и поведоа со 2:0 во првото коло од плеј офот на западната конференција.

  Уште една брилијантна партија прикажа Коби Брајант, кој уфрли 49 поена, од кои 20 во првата четвртина, и подели 10 асистенции.

  Српскиот интернационалец во редовите на Лејкерси Владимир Радмановиќ проведе 26 минути и за тоа време постигна осум поена и забележи четири скока.

  Алан Ајверсон го предводеше Денвер со 31 поен, а десет помалку постигна Кармело Ентони, додека Маркус Кемби забележа 17 скока.

  До водство од 2:0 во серијата, меѓутоа на истокот, дојдоа кошаркарите на Бостон Селтикс, кои на свој терен повторно ја совладаа Атланта, овој пат со 96:77.

  Кевин Гарнет са учинок од 19 поени и десет скока беше најзаслужен за успехот на Селтикси, а Реј Ален мечот го заврши со 15 поена.

  Џош Смит и Марвин Вилијамс беа најефикасни кај гостите со по 13 поена, додека Мајк Биби постигна поен помалку. ...
  | | веќе видена | слични

  Филаделфија изненади во Детроит со 90-86 и беше единствената екипа што како гостин славеше во завчерашните средби од првото коло на плејофот во НБА-лигата. Пистонс на полувреме водеше со 13 поени разлика, во средината на третиот период имаше и плус 15, но им дозволи на неискусните „76-ки“ да се радуваат на крај. Рашид Волас го изедначи клупскиот рекорд од седум блокади на еден плејоф меч. Актуелните играчи на Детроит имаат одиграно 679 плејоф-средби, а тие на Филаделфија 95. Но, иако беше најрасположен поединец и според бројот на поените, Волас не е задоволен, бидејќи во финишот утна шут со кој можеше да изедначи на 88-88. Наместо тоа, топката ја фати Андре Игудала кој беше фаулиран и погоди две слободни фрлања за триумф. „Клиповите“ пет сезони по ред играат во источното финале, а првпат по 2003 им се случи да загубат на првиот меч од првото коло. Вториот меч се игра утревечер.

  „ЕЗЕРЦИТЕ“ СО ДОБАР ПОЧЕТОК

  ЛА Лејкерс поведе со 1-0 против Денвер откако славеше во ефикасен дуел на кој ...
  | | веќе видена | слични

  До неа Шпанецот стигна во 13. меч, откако загуби во сите 12 со Мемфис

  Лидерот во западната конференција, тимот на Л.А. Лејкерс, ја доби првата пресметката од првата плејоф рунда со Денвер (128:114) во серијата до четири победи, а јунак на натпреварот беше По Гасол. Шпанскиот интернационалец оствари ефект од 36 коша и 16 скока. За него ова е прва победа во кариерата во разигрувањата за шампионската титула во НБА лигата. До неа стигна дури во 13. меч, откако ги загуби сите 12 претходни со составот на Мемфис од каде што дојде во Лос Анџелес пред два ипол месеца.

  „Конечно почувствував како е да се заврши еден плеј-оф меч со подигнати раце. Тоа е извонредно чувство и се надевам дека ќе повторам уште десетина пати до крајот на годинашниот плеј-оф“, рече Гасол по мечот.

  Брајант постигна 32 поена, Ламар Одом беше трета важна алка во тимот на „езерџиите“ на овој натпревар со 17 коша и 14 скока. Први стрелци во поразената екипа беа Кармело Ентони и Ален Ајверсон со 30 коша. Во регуларниот ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на ЛА Лејкерс, предводени од Пау Гасол, го совладаа Денвер со 128:114 и поведоа со 1:0 во првиот круг од плејофот во НБА.

  Гасол постигна 36 поена, а имаше и 16 скока и осум асистенции. Овие бројки се личен рекорд за Гасол во поени и асистенции во плејофот.

  Коби Брајант додаде уште 32 поена за Лејкерс, а Кармело Ентони и Ален Ајверсон постигнаа по 30 поена за Денвер.

  Орландо, со помош на 25 поена и 22 скока на Двајт Хауард, го совлада Торонто со 114:100 и ја забележа првата победа во плејофот од 2003-та година.

  Шест кошаркари на Бостон забележаа двоцифрен број на поени во победата од 104:81 над Атланта. Реј Ален беше најефикасен со 18 поена, Кевин Гарнет забележа 16 поена и 10 скока, а Пол Пирс постигна 16 поена.

  Филаделфија го совлада Детроит со 90:86. Андре Милер постигна 20 поена, а Вили Грин 17, што претставува негов рекорд во плејофот.

  Денешни резултати: Орландо - Торонто 114:100 (1:0)
  | | веќе видена | слични

  Пресметката меѓу Сан Антонио и Феникс уште на стартот ги исполнува очекувањата.

  Во драматичната воведна пресметка од серијата, прв до четири, актуелниот првак славеше со 117:115, дури по две продолженија. Во текот на целиот меч Санс го имаа резултатот, 16 предност ви втората четвртина, девет во последната и пет во првото продолжение.

  Во драматичниот финиш Ману Џинобили на неполни две секунди пред крајот погоди за победничките 117:115. Кај Спарс, Тим Данкан беше прв играч со 40 поени, кај Феникс 33 коша постигна Стив Неш. Следниот натпревар ќе биде одигран по три дена, повторно во Сан Антонио.

  Слично како и Феникс, и Далас прокоцка релативно сигурна предност и загуби во стартниот дуел од серијата со Њу Орлеанс. Хорнетс се радуваа на свој паркет со 104:92. Можност да ја зголемат предноста ќе имаат во вторник кога ќе биде одигран натпреварот број два. Хортнетс и на него се домаќини.

  Единствената гостинска победа во првата Плеј оф вечер ја оствари Јута која ја доби првата ...
  | | веќе видена | слични

  Бостон селтикс и Детроит пистонс се истакнуваат како главни фаворити на Истокот, но ретко кој има смелост да каже оти на силниот Запад има еден или два кандидати за пласман во големото финале во НБА лигата. Таму многу повеќе тимови влегуваат со шанси да бидат финалисти. Постарите љубители на НБА посакуваат финале, Бостон - Лејкерс, што би било враќање на легендарното ривалство од првата половина на 80-тите, и 60-тите години на минатиот век.Бостон кој беше најдобар тим во регуларната сезона, во првото коло се среќава со Атланта против која не би требало да има проблем. Хокс влезе во плејофот за првпат по 1999 година и ги оствари амбициите за оваа сезона. Сезонава во меѓусебните дуели Бостон има 3-0 против Атланта и сите три победи беа со двоцифрена разлика. Детроит сезонава има само 2-2 против Филаделфија и ги загуби последните две пресметки против Сиксерс. Еден од клучните дуели ќе биде Чонси Билапс-Андре Милер. Кој плејмејкер ќе ја добие битката, шансите на неговиот тим ќе бидат големи. Орландо прилично ...
  | | веќе видена | слични