Аргентина

  во

  Бекот на Сан Антонио Спарс, Ману Џинобили се надева дека навреме ќе ја санира повредата на скочниот зглоб, и дека ќе успее да се подготви за учество на олимпискиот турнир во кошарка на ЛОИ во Пекинг, на кој неговата репрезентација- Аргентина, ќе го брани златниот медал освоен во Атина.

  „Олимпијадата е нешто на кое многу искрено му се радувам. Примав инјекции, и лекарите ми рекоа дека по десетина дена мирување се ќе биде во ред. Им верувам на лекарите и сигурен сум дека ќе бидам потполно излечен“, изјави Џинобили. Подготовките на популарните „гаучоси“ ќе започнат за нешто повеќе од еден месец, додека Олимпијадата ќе започне на 8 и ќе трае до 24 август. На последните мечеви кои ги одигра, Аргентинецот во просек постигнуваше меѓу 18 и 22 поени по натпревар, меѓутоа повредата го стигна во мечевите од финалето на Западната конференција против Лос Анџелес Лејкерс. „За жал, не можевме да го одмориме во текот на плејофот, ќе беше навистина извонредно да беше поинаку. Мислам дека по четири-пет недели одмор ...
  | | веќе видена | слични

  На 14 јуни ќе биде одбележана 80-годишнината од раѓањето на најголемиот мит на 20 век

  Сунчица Уневска

  Филмот „Че“ посветен на големиот латиноамерикански револуционер Ернесто Гевара на Стивен Содерберг, кој беше прикажан во Кан во својата оригинална верзија и комплетна должина од цели 258 минути или четири и пол часа, ја подели критиката. Она што се очекуваше, дека оваа верзија на Содерберг која тргнува од доаѓањето на Че на Куба заедно со Фидел Кастро во 1956 година, па се до неговата смрт во Боливија во 1967 година, ќе предизвика бројни полемики, тоа и се случи, но полемики пред се на идеолошка основа. А тоа е далеку поинтересно бидејќи тука не станува збор за ликот на Че или за митот, чија големина е неприкосновена без оглед на сосем различните толкувања на неговото однесување, туку се работи за тоа како Содерберг го гледа и на кој начин ги објаснува неговите ставови. Бидејќи, она што е единствено и несомнено, е дека за Че и до ден денеска има различни и многу спротивставени мислења, па ...
  | | веќе видена | слични

  Задоволство во машката ракометна репрезентација Најдобрите македонски ракометари го освоија „Трофејот Македонија“ што вчера својата завршницата ја имаше во Велес.

  Успешната генералка на една недела пред стартот на мундијалските баражи со Исланд, ја зачинивме со драгоцена победа во финалето над учесникот на Олимписките игри, селекцијата на Египет.

  Предводени од најдобриот на турнирот, Кире Лазаров, само на моменти момчињата на Илија Темелковски демонстрираа игра која ги подгрева нашите надежи дека постојат шанси да го прескокнеме стариот познаник.

  Исланд со убедлива победа над Аргентина ги отвори квалификациите за олимпијадата на кои ќе игра уште и со Полска и со Шведска.

  „Формата уште не е темпирана затоа што не ја темпиравме ние за овој турнир, треба да ја темпираме за Исланд, им треба малку свежина и треба да поработиме уште малку на некои технички работи. Да споиме она што ни е како приоритет и мислам дека имам доволно денови, цела недела, да се подготвиме во мир и ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата во Аргентина открила невообичаена измама, следејќи ги огласите за купопродажба на недвижности.Во еден на продажба била понудена куќа по неверојатно ниска цена, јавува Макфакс.Вниманието на полицијата го привлекло тоа што двокатна вила во станбен кварт недалеку од Буенос Аирес се продавала за само 100 илјади долари, што не е ниту третина од реалната вредност за таа локација. Кога инспекторите пристигнале на местото, изненадувањето било уште поголемо, бидејќи 86-годишниот сопственик лежел мртов во креветот. Притоа било откриено дека старецот починал од природна смрт, а бидејќи немал наследници, соседот се одлучил незаконски да ја продаде неговата куќа, поради што на суд ќе одговара за обид за измама.
  | | веќе видена | слични

  ФернандоТорес,напаѓачот нафудбалскиот клубЛиверпул ќе потпише нов 4-годишен договор, што ќе важи од сезоната 2009 10 со месечна плата од 113 илјади евра, јавуваат англиските медиуми. Шпанскиот репрезентативец има актуелен договор со месечни примања од 95 илјади евра, а зголемувањето го изнуди интересот на сопственикот на Челси Роман Абрамович кој нуди 60 милиони евра за да го ангажира Торес.

  Хосеп Гвардиола официјално е назначен за нов тренер на Барселона, информираат шпанските медиуми. Легендата на Барса потпиша 2-годишен договор, а досега го водеше Б тимот на тимот од Каталонија. Тој ќе го замени Холанѓанецот Франк Рајкард.

  Аргентинскиот младински репрезентативец Лаутаро Акоста се пресели од редовите на шампионот Ланус во шпанскиот прволигаш Севилја за 11 милиони долари. Акоста кој има 20 години и е напаѓач, лани имаше голем придонес во првата историска титула на Ланус во Аргентина. Според договорот тој ќе биде член на Севилја во следните 4 години.

  На 58 конгрес на ФИФА во ...
  | | веќе видена | слични

  Томислав Јотовски имаше успешно деби на гренд-слем турнирите, со триумф од 6-2, 3-6, 6-4 над Австралиецот Алекс Сандерс во 1. квалификациско коло за јуниори на Ролан Гарос. Сандерс беше фаворит, бидејќи е 66. на светската ранг-листа за 15 позиции пред Јотовски (81). Најдобриот македонски тенисер до 18 години во следното коло ќе има шанса за реванш и пласман на главниот турнир во дуелот со Томас Најтс од Велика Британија. Најтс, кој е 89. на ИТФ листата, славеше со 6-1, 6-4 во единствената досегашна средба со Јотовски, на турнир во Уругвај, во февруари. Јуниорскиот дел од квалификациите се игра на комплекс терени оддалечен околу еден километар од главната сцена, на кој ќе се преселат осумте победници од 2. коло. Задоволен сум од настапот, особено што покажав дека сум физички одлично подготвен. Мечот траеше околу 2.30 часа, но без проблеми издржав. На Најтс му должам реванш за поразот во Уругвај и се надевам дека ќе успеам да го надмудрам. Сега сум во многу подобра форма и верувам во победа - ни изјави ...
  | | веќе видена | слични

  Блејк загуби од Летонецот Гулбис, Налбандијан од Французинот со вајлд карта

  Летонскиот тинејџер Ернестс Гулбис (19) го приреди првото изненадување во петтиот натпреварувачки ден на Ролан Гарос. Тенисерот кој претрпе пораз од нашиот Лазар Магдинчев во Дејвис куп пресметката меѓу Македонија и Летонија во второто коло на францускиот Гренд слем успеа да го елиминира седмиот носител, Американецот Џејмс Блејк со 7:6, 3:6, 7:5, 6:3. Гулбис моментно е 80 светски рекет и за него ова е прва победа во дуелите со членовите на топ 10 во светот во оваа сезона. Негов следен противник е подобриот од дуелот меѓу Николас Лапенти од Еквадор и Американецот Боби Рејнолдс.

  Како бомба оддекна и победата на Французинот со вајлд карта Жереми Шарди над ланскиот финалист на Вимблдон и шести носител на Ролан Гарос 2008, Давид Налбандијан, со 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 6:2. Аргентинецот водеше по првите два сета, но 145 светски рекет се надмина себе, убедливо ги освои наредните три сета и се избори за дуел со Русинот ...
  | | веќе видена | слични

  По 11 години, машката репрезентација на Македонија пред домашна публика повторно ќе биде домаќин на турнирот „Трофеј на Македонија“, кој започнува денеска. Но во мислите на нашите ракометари ќе биде бараж-дуелот со Исланд за пласман на СП. Тој е најважниот меч во следните две недели, од што ќе зависи нашето враќање на големите натпреварувања на кои не нема веќе девет години. Денешниот дуел со Бугарија (18 ч. СРЦ „Кале“) ќе биде загревање за она што следи, мечевите со Бразил и евентуално финалето, на кое сите во нашата репрезентација се надеваат. Таму би играле со победникот од втората група, каде што се Босна и Херцеговина, Црна Гора и Египет. Првите две кола ќе се играат во Скопје, а потоа „Трофејот“ се сели во Велес, каде што ќе се играат и мечевите за пласман.Изборот на групите беше одамна направен и немаше шанса нешто да менуваме, би биле несериозни како организатори - вели Марјан Начевски, генералниот секретар на РФМ, на забелешката дали е подобро да играме веднаш со посилни репрезентации. За нас е ...
  | | веќе видена | слични

  Бразилецот на трипати го освојуваше Ролан Гарос

  Некогашниот најдобар тенисер на светот Бразилецот Густаво Куертен ја заврши тениската кариера токму во средишниот дел на тенискиот турнир Ролан Гарос, грен-слемот кој во неговата одлична кариера бразилецот го освојуваше дури три пати во 1997, 2000 и 2001 година.

  Куертен (31) се прости со пораз уште во рамките на првото коло од французинот Мати со 6:3, 6:4 и 6:2 по сетови, и тоа како 1141 тенисер на АТП- листата. „Се си има свој почеток и крај, па така и мојата кариера, и покрај тоа што до неодамна верував дека можам да поиграм уште неколку сезони. Сепак, мислам дека се се претвори во измачување, а јас немам за што да жалам. Како и зошто би имал, кога во еден момент бев најдобар тенисер на светот“, изјави бразилскиот тенисер, кој во 2000 година беше најдобар тенисер на светот. Повредите го натераа во последно време многу малку да се појавува на турнири, па така годинава Куертен одигра скромни пет меча и доживеа дури четири порази. Во неговата ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобриот фудбалер на светот за 2007 година, Рикардо Кака ќе мора да замине на операција на коленото. Според бразилските доктори, операцијата е неизбежна и ќе биде изведена во следните неколку недели, а фудбалерот ќе биде надвор од терените три месеци. Поради хируршкиот зафат Кака нема да настапи за Бразил на пријателските средби со Канада и со Венецуела и на двата квалификациски мечеви со Парагвај и со Аргентина. - Кака не информира дека ќе замине во Бразил на специјалистички прегледи на коленото. Лекарскиот тим утврди дека операцијата на левото колено е задолжителна. Зафатот ќе го извршат специјалисти во Бразил и, иако нема прогноза за времетраењето на рехабилитацијата, ние се надеваме дека тој ќе биде подготвен за новата сезона - пишува во соопштението на Милан.
  | | веќе видена | слични

  Седумгодишно девојче од Бирмингем умрело од глад

  Седумгодишното девојче Хира Ишак од Бирмингем умрела од глад, а нејзините пет сестри и браќа се во лоша здравствена состојба, бидејќи децата биле запоставени од родителите.Откако сосед пријавил дека децата изгледаат изнемоштено и на улица јадат од трошките леб за хранење гулаби, полицијата интервенирала во домот и ги пренела децата во болница, но лекарите не можеле да го спасат животот на Хира. Полицајците ги пронашле децата како лежат неподвижно на душеци.Мајката и очувот се притворени. Соседи изјавиле дека мајката пред неколку години се развела од сопругот и оти неодамна се преобратила во исламска вера.Во Аргентина, пак, 73-годишниот Елеутерио Сорија е осуден на 16 години затвор, затоа што со години ја држел како сексуална робинка сопствената ќерка, со која имал и две деца. Обвинителот Серџо Антин истакна дека случајот „Сорија“ е сличен со оној на Австриецот Јозеф Фрицл, кој сопствената ќерка ја држел 24 години затворена во визба. Мајката го ...
  | | веќе видена | слични

  Генералното собрание на ООН синоќа избра 15 нови членки на Советот на ООН за човекови права, јавуваат агенциите.

  Советот има 47 членки што се избираат на три години, по географски зони. По 13 места во Советот им припаѓаат на Африка и Азија, Латинска Америка и Карибите имаат по осум, Западна Европа и “други држави“ по седум, а источна Европа шест места.

  Претседателот на Собранието на ООН Срѓан Керим изјави дека Франција и Велика Британија повторно се избрани со 123 односно 120 гласови.

  Не е избрана третата држава од оваа група, Шпанија, која доби 119 гласови, ниту Србија од групата на источна Европа, јавија агенциите. Кандидати во оваа група, освен Србија, беа Словачка и Украина, кои се избрани во Советот.

  Шест кандидати, во групата за Азија, се натпреваруваа за четири места. Избрани или реизбрани се Јапонија, Бахреин, Јужна Кореја и Пакистан, додека неуспешни беа Шри Ланка и Тимор.

  Во групата за Африка се избрани Замбија, гана, Буркина Фасо и Габон. Од ...
  | | веќе видена | слични

  Теона Митевска вечерва ќе биде претставена на црвениот килим пред големата сала „Лимиер“

  Од нашиот известувач
  Сунчица Уневска

  КАН - Уште една спортска легенда дојде во Кан. Марадона, кој како и Тајсон беше дочекан со огромна еуфорија, видно расположен и задоволен ги демонстрираше своите фудбалски вештини пред фоторепортерите. На тоа му се приклучи и Кустурица дополнувајќи го сопственото шоу кое веќе го започна со документарниот филм за оваа фудбалска легенда, чиј полн наслов е „Марадона од Кустурица“. Имено, во филмот Кустурица, како што велат овде, преку приказната за Марадона како да си прави свој сопствен омаж. Иако Кустурица го тврди токму спротивното, дека сите филмови за Марадона биле погрешни, раскажувале некоја друга приказна, а дека тој се обидува да ја долови вистината и да го прикаже импактот кој Марадона го има на целиот свет.

  И таа негова големина тој ја прикажува преку Марадона како политичка фигура и на тој начин што ги споредува Аргентина и Србија, велејќи ...
  | | веќе видена | слични

  Младинките ги избегнаа најголемите фаворитите

  Македонските ракометарки, младинки, ги избегнаа најголемите фаворити во ждрепката за СП 2008 година, имаат релативно лесна група и шанса за влез во главната фаза. Покрај Македонија, во Ц-групата се уште и Кореја, Хрватска, Бразил и Океанија. Ждрепката за групите на СП што летово ќе се одржи кај нас беше на полувремето од финалето на машкиот Куп. Македонија како домаќин ја чекаше ждрепката на сите групи, пред да реши каде сака да игра. Кога дојде ред селекторот Новко Георгиевски да ја одбере групата во која ќе игра Македонија, „најлесни“ изгледаа групите Ц и Д. Заедно со својот помошник, Крсто Петрушевски, нашиот стручен тим се реши за Ц-групата.Се мислевме меѓу Ц и Д-групата. Можевме да ја одбереме и Д-групата, но, без разлика на се , мораме да играме добро - изјави Георгиевски. Најважно беше да се избегне „судирот“ со многу посилните репрезентации од А и Б-групата. Таму се Романија, Данска, Словенија, Германија. Првите три репрезентации од секоја група ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на женската јуниорска ракометна репрезентација на Македонија, Новко Георгиевски, ги избра групата Ц, односно Јужна Кореја, Хрватска, Бразил и претставникот на Океанија за противници на неговите избранички во прелиминарната фаза на 16. Светско првенство што ќе се одржи од 21 јули до 3 август во Македонија. Во групата А се најдоа селекциите на Романија, Словенија, Унгарија, Германија и Уругвај, во групата Б се Данска, Црна Гора, Казахстан, Ангола и Јапонија, а групата Д ја сочинуваат Шпанија, Франција, Аргентина, Тајван и Алжир.

  За Македонија ова е трет јуниорски мундијал. На дебито во Бразил 1995 завршивме на делба од 17 до 20 место, а пред пет години во Охрид беше освоено осмото. (Р.Д.)
  | | веќе видена | слични

  Белградскиот музички ансамбл „Белтанго“, кој ја интерпретира музиката на новото танго, по која се познати Астор Пјацола и Луис Гардел, вечерва ќе одржи концерт во Домот на културата во Битола, од 20 часот. Ансамблот „Белтанго“ е квинтет составен од клавир, хармоника-бандеон, виолина, контрабас и гитара. Основан е од познатиот бандеонист Саша Николиќ. Концертот во Битола е дел од големата европска турнеја на ансамблот низ повеќе европски градови. Во богатата концертна активност ансамблот има одржано околу сто самостојни концерти во повеќе од 20 земји насекаде низ светот, а успех доживеал и во Аргентина, земјата на тангото. Концертот е во организација на Конзулатот на Република Србија во Македонија и на МАГ-култура и искуство од Скопје.
  | | веќе видена | слични

  „Гордиот Албион“ е светост за секој Англичанец, а носителот на капитенската лента е вистинска икона на островот. Со доаѓањето на Фабио Капело за селектор, почна борбата за новиот капитен на „гордиот Албион“. Стивен Џерард, Рио Фердинанд, Џон Тери, па дури и Вејн Руни, се во мислите на Италијанецот за нов предводник. Додека беше Стив Мекларен селектор, предводник беше Џон Тери. Додека дилемата за Капело се уште трае, англиските медиуми, поточно „Сан“, направија анкета за десетте најголемите капитени на англиската репрезентација. Без изненадување, најомилен и најголем капитен за англичаните е сер Боби Мур. 1 - БОБИ МУР. Мур е најомилената личност за Англичаните, по кралското семејство. Тој беше капитенот, лидерот на теренот, кој успеа на Англија да и ја донесе единствената титулата од СП, тоа што се одржа токму во Англија во 1966 година. Сликата на Мур со пехарот се уште е во сеќавањата на сите љубители на фудбалот на островот, а поради одличното командување на теренот стана првиот фудбалер што беше прогласен ...
  | | веќе видена | слични

  Погледајте филмови од Европа, погледајте филмови од Иран, Тајван, Аргентина, Мексико, Јужна Африка и лесно ќе сфатите дека сите сме исти

  На 9 мај се најдов во европската престолнина Брисел. Деветти мај е Ден на обединета Европа. Ден што го слават сите Европејци, кој е неработен. Ден за голема Европа. Ден за кој ние, Македонците, ќе сонуваме додека влеземе во тоа нивно царство и додека тој посебен ден почнеме да го славиме како и сите други Европејци. Повеќето се уште го паметиме како Ден на победата над фашизмот, но обединета Европа го претвори овој ден во ден на почитување и славење на разликите.

  И баш на тој ден бев поканета од Европската унија да бидам во Европа, поточно во Брисел, и да го прославам големиот празник заедно со нив. Идејата и начинот на прослава на овој ден се навистина прекрасни. Веќе пет години се поминати откако Европската унија одлучи да го слави овој посебен ден со прослава на филмот. На овој ден во две огромни мултиплекс кина во престолнината на Европа се ...
  | | веќе видена | слични

  Марадона и Зико

  Диего Марадона учествуваше во понеделникот во хуманитарниот натпревар во Рим со бројни спортски и естрадни ѕвезди. Марадона така се врати на „Олимпико“ по 18 години по финалето на СП 1990, во кое СР Германија ја совлада Аргентина со 1:0. Покрај Марадона на терен истрчаа Буфон, Зико, Перуци, Алдаир, Спалети, возачот на Формула 1 Џанкарло Физикела, а селектор на тимот на Мардона беше Франческо Тоти. Марадона постигна еден гол од пенал, но на моменти со своите асистенции и продори потсети на старите добри времиња. Во склад со карактерот на натпреварот, кој беше хуманитарен, мечот заврши 6:6. На патот кон Рим автомобилот во кој беше Марадона беше сопрен од полиција со оглед на тоа што друштвото немало врзани појаси. Во автомобилот била и сопругата на Марадона, Вероника и двајца пријатели.
  | | веќе видена | слични

  Операта„Тоска“од Џакомо Пучини, во режија на Огњан Драганов, ќе биде изведена вечерва во 20 часот, во Македонската опера и балет . Операта во три чина ќе ја диригира Пол Вајголд од Германија. Во насловната улога ќе настапи Фабијана Браво од Аргентина, а ќе гостуваат Марио Чанг од Тајван и Нико Исаков од Бугарија. Од нашите солисти ќе настапат Бранислав Поп Георгиевски, Кирју Лијаковски, Лазар Белевски. Сценографијата е на Зоран Николовски, а костимографијата - на Марија Пупучевска. Сопранот Браво своето професионално деби го имала во 2006 година, кога победила на меѓународниот натпревар за пејачи „Лучано Павароти“, а партнер на сцената и бил Павароти лично. Работела во „Карнеги хол“, „Метрополитен“ и на многу други познати светски сцени. „Тоска“ е првото од трите дела на Пучини што годинава публиката ќе може да ги слушне, зашто МОБ го одбележува јубилејот 150 години од раѓањето на големиот италијански композитор. До крајот на Мајските оперски вечери (31 мај), на сцената на МОБ ќе бидат изведени и „Боеми“ и ...
  | | веќе видена | слични