Ахмети

  во

  Група избирачи - Пеце Груевски, ПДП, НДУ, ПСД, ДУА, ТМРО, ПЕИ, РССМ, ДУИ, ДНЕТ, ДПА, ТМОРО-ВЕП, Коалиција „Сонце“ предводена од СДСМ, СДПМ, Коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Сојуз на Титовите леви сили
  Општини : Карпош, Кисела Вода, Центар, Чаир, Аеродром, Сарај,
  Македонски Брод, Сопиште, Студеничани
  Градоначалници : ВМРО-ДПМНЕ: Кисела Вода, Аеродром, Центар
  СДСМ: Карпош, СопиштеДУИ : Чаир, СтуденичаниДПА: Сарај ВМРО-НП: Македонски Брод
  Избори во 2006 година : ВМРО-ДПМНЕ (коалиција) - 7 пратеници,
  СДСМ (коалиција) - 5 пратеници, ДУИ - 2 ДПА - 2ВМРО-НП - 1 НСДП - 1 ДОМ - 1
  Карактеристика на ИЕ : Урбан регион

  ПСД
  Отпор кон деструкцијата
  Љупчо Јорданковски

  Нема ништо попоразително за еден демократски систем од фактот дека една владејачка партија како главен аргумент, односно алиби за своето нефункционирање го посочува парламентот. Македонија денес се сведе и на тоа дереџе пред граѓаните, како изборен адут, да го посочува парламентот, чија ...
  | | веќе видена | слични

  : ПДП, НДУ, ПСД, ДУА, ТМРО, ПЕИ, РССМ, ДУИ, ДНЕТ, ДПА,
  Коалиција „Сонце“ предводена од СДСМ, СДПМ, Коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Сојуз на Титови леви сили
  Општини : Боговиње, Брвеница, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Желино, Зајас, Јегуновце, Маврово - Ростуше, Осломеј, Теарце, Тетово, Центар - Жупа
  Градоначалници : ВМРО-ДПМНЕ: ЈегуновцеСДСМ: Маврово - РостушеДУИ: Боговиње, Брвеница, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Зајас, Осломеј, Теарце, Тетово, ДПТ: Центар ЖупаПДП: Желино
  Избори во 2006 година: ВМРО-ДПМНЕ (коалиција) - 1 пратеник СДСМ (коалиција) - 2 пратеници ДУИ - 11 ДПА - 6
  Карактеристика на ИЕ: Урбано-рурален регион

  ПЕИ
  Да запре иселувањето
  Решат Маловски


  Партијата за европска иднина веќе се афирмира како составен дел на политичко-партиската мапа на македонското општество. Ние како мултиетничка и мултикултурна партија се залагаме за рамноправен третман на сите граѓани и за рамноправен развој на сите делови на земјава. Таква политика изминативе ...
  | | веќе видена | слични

  Јас не барам ништо посебно.Гобарам логичното тоа што го бараат Албанците од мене. Оттука, федерализација посакуваат тие што мислат дека можат да имаат стабилна влада газејќи ја политичката волја на мнозинството Албанци. Кон федерализација ја водат земјата тие што не сфаќаат дека Бадентеровиот принцип станува целосно безвреден ако вие газите на правото на Албанците сами да одлучуваат кој е нивниот мнозински глас

  Лидерот на ДУИ и носител на листа во Шестата изборна единица, Али Ахмети, порачува дека Македонија ја водат кон федерализација тие што не ја почитуваат волјата на Албанците. Смета дека ќе се дестабилизира земјава ако целосно не биде спроведен рамковниот договор. Не е загрижен за процесуирањето на хашките случаи, бидејќи тој ги признава само Хашкиот суд и Законот за амнестија. Жали што неговото семејство најскапо го плаќа неговиот политичкиот ангажман, бидејќи има малку слободно време за најблиските. Вели дека е љубител на природата. И дека преку природата најуверливо се соочува со вистината ...
  | | веќе видена | слични

  Во крајно напната атмосфера, исполнета со инциденти, пукања, меѓусебни напади и обвинувања, се одвива изборната кампања за пополнување на 120 места во парламентот и формирање на нова влада. По две седмици интензивна изборна кампања двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заедно со нивните помали коалициски партнери, не успеаја да артикулираат јасен став околу клучната работа што ја очекува Македонија по изборите, а тоа е компромисот за името и одблокирање на процесот на евроатлантските интеграции.

  Второто централно прашање во оваа кампања се даноците во државата за кои и двата спротивставени блока ветуваат брзи решенија кои ќе водат кон благодет на граѓаните. Но, затоа пак ниту една од партиите засега нема одговор на инфлацијата освен одбраната на премиерот Груевски дека зголемувањето на цените го предизвикал гувернерот Петар Гошев за кој тврди дека е кадар на социјалдемократите.

  Ако некој доби голема порција на ветувања тоа со сигурност може да се каже дека се земјоделците од кои ...
  | | веќе видена | слични

  За политичките аналитичари, радикалните изјави се само дел од предизборната иконографија на албанските партии

  Светлана Унковска

  Со наближувањето на 1 јуни расте и нервозата кај албанските партии. Предизборната атмосфера исполнета со инциденти, пукања, демолирање изборни штабови, меѓусебни навреди и притисоци сега е дополнета и со екстремистички изјави.

  Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, не ја изостави и овој пат познатата реторика со закани за дестабилизирање на државава доколку не влеземе во НАТО и дека без реализирање на правата на Албанците нема смисла ни опстанокот на државава. Иако и неговиот политички опонент Али Ахмети наведува дека за нив најголем приоритет се ЕУ и НАТО-интеграциите, засега ниту едните ниту другите не го спомнуваат решавањето на името, што е главна пречка за евроатлантските интеграции.

  За политичките аналитичари ова е само дел од предизборната иконографија која албанските партии ја практикуваат од првите избори и која завршува со самиот крај на ...
  | | веќе видена | слични

  Под мотото „Со нас победници“ ДУИ синоќа одржа митинг во Струга.

  Со приоритетите Македонија сигурно за Албанците, Балканот на Европа, европска иднина за младите пријатели со Косово, кандидатите за пратеници од петтата ИЕ и челниците на ДУИ на полниот струшки плоштад ги повикаа Албанците на 1 јуни масовно да излезат на изборите и да гласаат за својата иднина бидејќи, како што порачаа од ДУИ, тие немаат друг стратешки партнер освен албанскиот народ, за разлика од ДПА која сакала да биде во власта не со гласовите на Албанците, туку со партнерството со ВМРО-ДПМНЕ.

  „Ние победата ја остваруваме со нашиот народ и не сакаме да бидеме дел од коалиција каде друг ги добива изборите. За разлика од минатите 18 месеци кога ништо не е направено за Албанците, во нашиот мандат не очекува можност за легализација на албанскиот јазик и донесување на нов закон за полиција бидејќи актуелниот е спротивно со европските стандарди и Охридскиот договор. Имаме програма за добра перспектива на нашите граѓани“, рече ...
  | | веќе видена | слични

  Црвените секогаш ги победуваат сините. Вака синоќа во Голема Речица го започна својот говор претседателот на ДПА и носител на листата во шестата ИЕ Мендух Тачи.

  „Ако играат фудбал ДПА и ДУИ ќе треба да има три голмани. Во средината Кољо Дијамантот, од страна Али Ахмети и Теута Арифи. Нивната политика е несериозна. Не изедоа пет години. Со тој чин направија Македонците да заборават на нашите барања“, рече Мендух Тачи, носител на листа на ДПА во ИЕ 6.

  Тачи ги наброи приоритетите заради кои побара поддршка од гласачите. Тоа значи гласате за своите права. Кога ние сме на власт Албанците живеат подобро и поудобно, рече Тачи.

  „Потребен е компромис за името со Грција, албанскиот јазик ќе биде официјален, донесување на нов Закон за знамињата, да се почитува Законот за амнестија, што побрзо да се признае косовската независност, државниот буџет да се дели пропорционално, командата во полицијата да биде со консензус“, изјави Мендух Тачи.

  „Вие знаете дека мене ме удираа ...
  | | веќе видена | слични

  Ахмети: Мора да се почитува Бадентеровиот принцип

  Владата и парламентот ќе се распаднат и по овие избори ако не се почитува Бадентеровиот принцип, изјави на средбите со граѓаните во Гостиварско лидерот на ДУИ, Али Ахмети.Во гостиварските села Чегране, Форино и Неготино-Полошко тој ги повика жителите што помасовно на гласање за да покажат дека се „стопани во својата земја“. Владата и парламентот не се распаднаа случајно, туку затоа што Албанците ги претставуваа оние што ги изгубија изборите во 2006 година. Претходниот мандатар состави влада според негови принципи, но ние им кажуваме дека тоа овој пат нема да случи - рече Ахмети.Тој во Форино порача дека на 1 јуни нема да победат ДПА, ПДП или ДУИ, туку Албанците.
  | | веќе видена | слични

  Бегајќи од јавното соочување, Груевски може да ни скрати огромно задоволство да проследиме возвишен демократски чин

  Вистински ТВ-дуел меѓу еден џентлмен и една дама може да ни покаже дека на политичката сцена се соочуваат нова генерација македонски современи политичари. Шекеринска ја фрли ракавицата и јавно праша дали Груевски се плаши од фустан. Груевски засега молчи. Не верувам дека ќе одбере да биде кукавица, познавајќи го, претпоставувам дека интензивно пресметува колку губи, а колку добива ако излезе на мегдан. Советниците, најверојатно, го притискаат да го избегне „двобојот“ што може да биде голем срам, а прикаската да се сведе наместо на ТВ- дуел меѓу џентлмен и дама на балкански стереотип „битанга и принцеза“.

  Бегајќи од јавното соочување, Груевски може да ни скрати огромно задоволство да проследиме возвишен демократски чин кој докажано нема пресудно влијание на изборните резултати, ама многу кажува за политичката култура и за зрелоста на кандидатите за кои веќе се определило ...
  | | веќе видена | слични

  Одговарајќи на предлогот поднесен од партијата на етничките Албанци Демократска унија за интеграција ( ДУИ ), македонското Собрание се самораспушти на 12 април, отворајќи пат за првите предвремени општи избори во историјата на земјата.

  Спикерот Љубиша Георгиевски го одреди 1 јуни како датум за гласањето.

  Државната изборна комисија ( ДИК ) реши дека формалната изборна кампања треба да тече од 11 до 30 мај и дека мора да прекине во последните 24 часа пред самото гласање.

  Изборите ќе се одржат според пропорционалниот модел во шест изборни единици.

  Според Единствениот избирачки список, право на глас имаат милион и 740 илјади Македонци.

  Гласачките места се отвораат во 7 часот наутро а се затвораат во 19 часот на 1 јуни.

  Според македонскиот изборен закон, ДИК мора да ги објави првите резултати за 12 часа по крајот на гласањето, и да ги објави конечните резултати за 24 часа по затворањето на гласачките места.

  Партиите и коалициите поднесоа 20 ...
  | | веќе видена | слични

  Предизборните пресметки помеѓу партиите од албанскиот блок во Полошкиот регион повторно ја брануваат јавноста. Синоќа по полноќ било регистрирано пукање во село Добридол. Непознати лица испукале повеќе куршуми во зградата на претпријатието „Дијамант експорт“. Три куршуми завршиле во влезната врата, неколку во фасадата. Во пукањето нема повредени. Случајот е пријавен во полиција, од каде што испратиле увидни екипи. Неофицијално, пукањето во зградата на фабриката за производство на пластична столараја има полтичика заднина. Во минатата недела лидерот на ДУИ Али Ахмети со својот предизборен карван ја посети оваа фабрика.Од разгранокот на ДУИ во село Градец се жалат дека непознати синоќа или утрово влегле во изборниот штаб и го однесле сиот рекламен материјал, во кој имало постери, маици, знамиња и други реквизити.
  | | веќе видена | слични

  Меѓународната заедница го осуди предизборното насилство во Македонија

  21 05 2008 Предизборното расположение во Македонија е оптимистичко, и покрај насилството во текот на предизборната кампања, неколкумесечната политичка стагнација и отфрлањето на кандидатурата на земјата за членство во НАТО.

  Од Горан Трајков за Southeast European Times во Скопје -- 21 05 08

  Поддржувачите го бодрат македонскиот премиер Никола Груевски на предизборниот митинг во Охрид. Getty Images

  ЕУ, Европската комисија и другите организации на меѓународната заедница ги осудија инцидентите од предизборната кампања во Македонија, во очекување на изборите на 1-ви јуни. Во последниот инцидент, беше пукано рано во неделата (18-ти мај) во канцеларијата на Демократската унија за интеграција (ДУИ), партија на етничките Албанци, во Тетово.

  Настаните во неделата не се први откако официјално започна кампањата на 11-ти мај. Минатата недела имаше обид за атентат врз водачот на ДУИ, Али Ахмети. Двајца ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот на ДПА реши да го игнорира Ахмети и да го насочи своето сечило кон шефот на државата

  Покрај новината со шетање по бините, по примерот на американските кампањи, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во ова предизборие откри и други противници, решавајќи да ја игнорира ДУИ и нападите во своите говори да ги насочи кон шефот на државата, Бранко Црвенковски, и кон неговиот претходник Киро Глигоров.

  Иако анкетите и натаму покажуваат изразена предност на ДУИ, ниту еден од досегашните митинзи на ДПА не помина без Тачи особено да потенцира дека неговата партија нема опоненти во албанскиот блок и дека нејзин реален противник бил Црвенковски. Во една изјава Тачи дури и посака да излезе на предизборен ТВ-дуел со Црвенковски наместо со Али Ахмети.

  Со тоа актуелниот претседател на државата се најде во фокусот на кампањата на владејачката партија од албанскиот блок, и покрај обидите да се држи настрана од предизборните случувања и да интервенира само преку апели за смирување на инцидентите. ...
  | | веќе видена | слични

  Груевски и Ахмети не прифаќаат телевизиски дуели

  Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ не одговориле на неколку покани на телевизиски куќи за соочување пред гледачите

  Јавноста во земјава нема да ги гледа телевизиските дуели на лидерите на најголемите политички партии бидејќи таквото соочување го одбиле лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ - Никола Груевски и Али Ахмети. Неколку телевизиски куќи со национална концесија ги поканиле лидерите на телевизиско соочување, но тие не прифатиле. Лидерката на СДСМ Радмила Шекеринска прексиноќа од собирот во Скопје го повика на дуел Никола Груевски. Коалицијата „Сонце“, која таа ја предводи, од вчера почна да емитува и посебен телевизиски спот во кој таа го поканува актуелниот премиер на соочување. Бранко Трајчевски, портпарол на Коалицијата „Сонце“ вчера изјави дека граѓаните имаат право да видат ТВ-дуел.Сакаме да ги спротивставиме програмите, концептите и решенијата за решавање на проблемите на граѓаните и на државата. На 1 јуни се донесува историската одлука ...
  | | веќе видена | слични

  Политичарите, речиси без исклучок, сами се грижат за своето здравје. Тоа важи и во изборните кампањи, најнапорниот период во нивната работа. Партиските лидери во својот тим имаат стручњаци за се и сешто, само не лекари. Посебен медицински третман за врвните политичари и функционери во западноевропските земји, кон чии стандарди се стремиме, е редовна пракса. Во изборната кампања работниот ден на политичарите, особено на лидерите на големите партии, е навистина напорен. Поминуваат по десетина населени места во кои држат говори, а често се случува вечерта да ја завршат „во живо“ на некоја телевизија. Прашањето за здравјето на политичарите, особено во изборни кампањи, го наметна веста дека премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поради премореност, викендов завршил на инфузија во Градската болница во Скопје. Поради тоа, тој ги пропушти митинзите на својата партија во Прилеп, Крушево, Тетово и во Гостивар.

  ИНФУЗИЈА ЗА ГРУЕВСКИ

  - Имаше грип со температура, поради што мораше да остане ...
  | | веќе видена | слични

  ВМРО-ДПМНЕ би освоила најмногу гласови ако парламентарни избори во Македонија би се одржале утре, покажуваат резултатите од новата анкета на Институтот за демократија спроведена од 16 до 18 мај. За ВМРО-ДПМНЕ се изјасниле 30,2 отсто од 1.116 испитаници, а за СДСМ 10,6. Следуваат ДУИ, со 9,2 отсто, и ДПА, со 5,6 отсто. Рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ од март досега, според Институтот за демократија, се зголемил за четири процентни поени, а кај СДСМ за нешто помалку од еден процентен поен. Според анкетата, намален е рејтингот на ДУИ од 10.8 отсто, колку што бил во почетокот на мај, на 9.2 отсто. Минимален пад има и кај ДПА од 5,7 во почетокот на месецов на 5,6 отсто. За разлика од март, кога 20,5 отсто се изјасниле дека нема да гласаат за ниедна партија, во мај овој број изнесува само 9,1 отсто. Зголемен е бројот на тие што кажале дека немаат никаков одговор или рекле не знам - 26.5 во март, 26 во април и 32.1 во мај. Најголема доверба граѓаните би му дале на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски - 32,3 отсто. Зад ...
  | | веќе видена | слични

  Ахмети: Ги остваривме идеалите на генерации Албанци

  ДУИ ги оствари идеалите на генерации Албанци, изјави на прексиноќешниот митинг во Сарај Али Ахмети, лидер на ДУИ. Тој ја критикуваше ДПА бидејќи како дел од власта не направила многу за Албанците. Во 2002 година ДПА вети дека ќе го официјализира албанскиот јазик, дека ќе ги ослободи од затвор и ќе го легализира статусот на припадниците на ОНА. Ветија дека ќе изградат многу работи во Сарај, но не направија ништо - рече Ахмети.
  | | веќе видена | слични

  Покрај за писмото на повеќе западно-европски амбасадори и интелектуалци до генералниот секретар на Алијансата, УТРИНСКИ ВЕСНИК пишува дека изборите ги замрзнаа преговорите со Грција околу името.

  Весникот смета дека „иако зададениот рок е 9 јули, изнаоѓањето решение за името, како пишува весникот, изгледа никого не го загрижува“.

  „Прашањето за името се користи само во меѓусебните препукувања во изборната кампања“.

  „Од продолжување на преговарачкиот процес нема ниту трага ниту глас, со што се покажаа оправдани стравувањата дека изборите може да се покажат фатални за преговарачкиот процес", додава Утрински.

  И додека лидерот на опозицијата Радмила Шекеринска во најновиот телевизиска предизборна реклама го повикува актуелниот премиер Никола Груевски на телевизиски дуел, ДНЕВНИК пренесува дека лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на Демократската Унија за Интеграција, Груевски и Али Ахмети не одговориле на неколку покани од телевизиите за соочување пред гледачите.

  А по веста ...
  | | веќе видена | слични

  Колкав ќе биде цехот што македонските граѓани ќе мораат да го платат поради изборната авантура: Никола Груевски

  Соња Крамарска

  Помина повеќе од еден месец откако власта со помош на ДУИ распиша вонредни избори, а премиерот Никола Груевски упати смирувачка порака до граѓаните дека изборната кампања нема да ги забави преговорите со Грција за изнаоѓање решение за името. Но, од продолжување на преговарачкиот процес нема ниту трага ниту глас, со што се покажаа оправдани стравувањата дека изборите може да се покажат фатални за преговарачкиот процес.

  Груевски кога лобираше за вонредни избори говореше дека нема место за загриженост дека ќе го испуштиме рокот за покана од НАТО. „И покрај изборната кампања, преговорите со Грција ќе течат нормално“, велеше тој при донесувањето на одлуката за распишување на изборите.

  Меѓутоа, како што одминува времето ситуацијата е сосема поинаква. Контактите меѓу Скопје и Атина се ставени целосно во мирување. Одвреме- навреме грчките медиуми ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Мајко Крај за Македонија, ако успееше атентатот врз Ахмети

  Скопје 20 05 17:00

  Трагични последици ќе имаше за Македонија ако се случеше најлошото при атентатот врз лидерот на ДУИ Али Ахмети.

  Ова го наведе поранешниот албански премиер и пратеник од опозиционите социјалисти Пандели Мајко, во емисијата Контраст на Телевизија Алсат.

  Мајко изрази зачуденост што „македонските партии го истретираа како нешто вообичаено атентатот врз лидерот на најголемата албанска партија во Македонија .

  „Ако се случеше најлошото, овој атентат да имаше трагични последици, тоа ќе беше почеток на крајот на постоењето на македонската држава изјави Мајко.

  Тој наведе дека политичките претставници на Албанците во Македонија „не треба да дозволат да бидат дел од играта на другата страна .

  „ Кога велам другата страна не мислам само на премиерот Никола Груевски, тука ги имам предвид и претставниците на другите институции во Македонија кои на овој или оној начин се трудат ...
  | | веќе видена | слични