Здраво

Добриот звук се враќа во Скопје! По огромниот успех на првиот македонски дабстеп фестивал Bass Platfrom, со големо задоволство ви го најавуваме второто издание и уште едно вистинското дабстеп искуство.На 21ви декември во Капан Ан, ве очекува вечер исполнета со одличен звук. На сцената ќе се појават Basscatz, DJ Owlie и MC Slim од Бугарија, додека како домашна поддршка ќе настапат Аномалија Натива и Драш.Зад името Basscatz стои Martin Bongg, основач и сопственик на една од најпрогресивните балкански дискографски куќи, Platform. Настапува со најпознатите бас и дабстеп имиња повеќе од 10 години. Platform се заслужни за носење на огромен број звучни имиња од глобалната дабстеп сцена, меѓу кои: Caspa, 16 Bit, Phaeleh, Von D, Distance, Youngsta, Darkside, Balkansky и многу други. Platform се одговорни за првата дабстеп компилација во Бугарија, „Platformula 1.“DJ Owlie е млад и талентиран продуцент од Бугарија, кој исто така настапува под Platform. Неговите сетови варираат помеѓу deep/минимал дабстеп, future garage ...
| | веќе видена

Денеска е последен ден кој има последователни броеви во следните 90 години. Денешниот датум 11/12/13 според астролозите и нумеролозите е посебно моќен и може да означи нов почеток во образованието, кариерата, а за оние кои имаат такви желби и планови дури и добивање на деца.Интересен и еден друг момент кој траеше само секунда, а се случи исто денес – 11/12/12/14/15/16 – точно во 14 часот 15 минути и 16 секунди.Единаесеттиот ден од дванаесеттиот месец во тринаесеттата година во милениумот е очигледно посебен и станува збор за последен ден којшто во себе има три последователни броеви во следните 90 години.Само бројот 11 е доволно силен бидејќи се однесува на близнаци, па оние кои очекуваат дева може да се надеваат на тоа.Астрологот Дајвигн Шарм вели дека денешниот датум е идеален за започнување на долгорочни планови.„Ако некој планира да се занимава со градење, да ѕида куќа или хотел, болница, училиште денеска е прав момент. Исто така, оние кои се заглавени во некоја долга судска постапка, новиот почеток би ...
сите 4 | | | веќе видена

Околу 80.000 луѓе и над 90 светски државници учествуваа на комеморацијата за Нелсон Мандела на фудбалскиот стадион во Јоханесбург. Oд нашиот државнен врв немаше никој присутен.„Долго да живее духот на Нелсон Мандела“, извика говорникот кој ја отвори церемонијата, политичарот од АНЦ, Сирил Рамафоса, на фудбалскиот стадион во Јоханесбург. Јужноафриканскиот екс-претседател Нелсон Мандела почина во четвртокот на 95 години по долгогодишно боледување.„Тој беше нашиот учител, нашиот ментор, тој ја изгради нашата нација“, истакна Рамафоса.Американскиот претседател Барак Обама ги спореди политичките постигнувања на носителот на Нобеловата награда за мир, Мандела, со животното дело на основачот на индиската држава Махатма Ганди, големиот американски претседател Абрахам Линколн и борецот за човекови права, Мартин Лутер Кинг. Заслугите на Мандела за слободата и демократијата се во редот на овие историски великани, изјави Обама на комеморацијата.Меѓу почесните гости на неа беа и германскиот претседател Јоахим Гаук, ...
сите 34 | | | веќе видена

“Пат во снегот меѓу дрва“ е насловот на оваа извонредна фотографија. Снимена е во Лиелварде, Латвија и со неа фотографот Михаилс Игнатс учествува на “National Geographic Photo“ напреварот за 2013 година.
| | веќе видена

Сите нови корисници кои ќе потпишат договор до 31.12.2013 го добиваат пакетот „Делукс“ по намалена цена.Телекомуникацискиот оператор „Близу“ денес го лансира новиот пакет со три услуги „Старт Делукс“, во кој се вклучени бројни поволности за новите корисници. Промотивниот пакет ги содржи: сите 130 дигитални канали во кои бесплатно се содржат каналите со висока резолуција, спортските и филмските канали (HD пакетот, Супер, Супер плус и Тринг макс); интернет со брзина од 10 Mpbs со неограничен трансфер фиксна телефонија со вклучени 50 минути кон сите фиксни мрежи и неограничени бесплатни разговори во мрежата на „Близу“.Пакетот е со цена од 999 ден. месечно и е дополнет со бесплатен КА модул, уред за дигитална телевизија и бесплатен модем за интернет и телефонија. Оваа ограничена понуда важи за сите нови корисници кои ќе потпишат договор на 24 месеци до 31 декември 2013 година.„Пред официјалниот крај на оваа исклучително успешна година за „Близу“ решивме да го збогатиме своето портфолио со уште една одлична ...
сите 7 | | | веќе видена

Медиумите во Северна Кореја денеска побараа од народот да го поддржи својот лидер Ким Јонг Ун, еден ден откако беше и официјално потврдена информацијата за смената на влијателниот вујко на младиот лидер.Стравувањето во Пјонгјанг е дека смената на Чанг Сонг-Тек, вујкото на младиот лидер Ким Јонг Ун, може да предизвика нестабилност во земјата, прогнозираат аналитичарите. Чанг беше сменет со образложение за извршени „криминални дела“ и предводење на „контрареволуционерна фракција“.Со веста за неговата смена беа потврдени информациите кои на 3 декември ги објави јужнокорејската разузнувачка служба. Тогаш исто така беше јавено дека биле погубени и двајцата најблиски соработници на Чанг Сонг-Тек, наводно поради корупција.Според оценките на аналитичарите, смената на Чанг е најголемата промена во севернокорејското раководство откако Ким Јонг Ун го презеде раководењето со земјата по смртта на неговиот татко Ким Јонг- Ил во 2011 година. Севернокорејската агенција КЦНА соопшти дека одлуката била донесена по состанокот ...
сите 2 | | | веќе видена

Анонимниот “Guccifer“ успеа да хакира некои шкртаници на поранешниот американски претседател Бил Клинтон од Белата Куќа. Ја хакнал Клинтоновата библиотека со која раководи неговата фондација. Ги нарече “Претседателска уметност“ која “светот со нетрпение очекувал да ја види“.Шкртаниците на Клинтон се на листови со меморандум на Белата Куќа, а ги има и на еден официјален доверлив документ од времето на воведување на санкции против Слободан Милошевиќ и тогашна Југославија.На овој документ, изгледа додека бил брифиран, Клинтон “цртал“ или шкртал чудни мотиви: човечко лице, некое чудно суштество слично на куче-ѓавол, кувар со тава во раката, нешто како американското знаме, а има и други шкртаници. На листовите со меморандумот е претседателската лимузина, еден ѕид со едно тркало, а има нешто што а можеби е негов автопортрет.
| | веќе видена

Минативе денови е измерено рекордно загадувањето на воздухот во Скопје. На мерната станица Лисиче нивото на ПМ 10 честичките достигна 700 микрограми на кубен метар воздух, што е за дури 14 пати повисоко од дозволената вредност, која во интерес на човековото здравје не смее да надмине 50 мцг/м3.Мерната станица во Лисиче е поставена во зона каде што се мери загадувањето предизвикано од согорувањата во индустријата. Часовната концентрација од 700 микрограми е измерена во средата во 21 часот, кога нема голема фреквенција на сообраќај. На останатите мерни станици низ градов (Центар и Kарпош), аерозагадувањето последниве денови се движи околу 200 мцг/м3, односно 4 пати над дозволеното, а во одредени периоди достигнуваше и до 400 мцг/м3.И покрај големото аерозагадување, кое е опасно за здравјето и може да предизвика смрт од инфаркт, засега молк од надлежните. Од Град Скопје вчера не одговориле на прашањата дали планираат да го спроведат првиот пакет мерки, бидејќи условите се исполнети.Градските власти неодамна ...
сите 2 | | | веќе видена

Папата Франциско е сосема различен папа од другите. Тоа досега го покажа на многу начини. Тој е пријателски и скромен човек кој сака да се дружи со луѓето и слободно да шета. Од тие дружења се и овие фотографии на кои Папата е со шоља со сребрена цевка. Што има во неа, што пие Папата?Дали е некој чудотворен напиток или традиционалната богата со кофеин “национална инфузија“, многу популарна во неговата татковина Аргентина?Да, тоа е! Папата пие “Мате“. Тоа е еден вид на чај кој се прави од сушени лисја на чудесната и богата со кофеин тревка “мате“ која ја има во Јужна Америка.Се сервира во специјален керамички сад кој ја одржува температурата и се пие со цевче, најчесто од сребро, но може и од нерѓосувачки челик или никел. “Мате“ е пијалок со широки позитивни својства за човековото здравје.Значи, дилемата е решена. Знае Папата што е добро и здраво!
сите 3 | | | веќе видена

Вечерва на 95-годишна возраст во својот дом во Јоханезбург почина еден од најголемите борци за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела.Тој неодамна беше хоспитализиран на одделението за интензивна нега во болницата во Преторија, каде се лекуваше од тешко воспалување на белите дробови, но состојбата му се подобри и беше пуштен на домашна нега.Мандела во 1993 година ја доби Нобеловата награда за мир, а во следната 1994 беше избран за првиот црн претседател на Јужноафриканската Република.По пет години подоцна се повлече од функцијата за да им ја препушти на помладите генерации на политичари, а во 2004 година се повлече од јавниот живот. Последен пат се појави во јавноста во 2010 година, на отворањето на Светското фудбалско првенство.Во ерата на расната сегрегација, Мандела стана дел од движењето кое се бореше против апартхејдот. Тоа го чинеше и слобода – беше осуден на доживотна казна затвор.Мандела се лечеше од туберколоза додека ја издржуваше казната на островот Робен. Одлежа 27 ...
сите 126 | | | веќе видена

Зимата е период кога најчесто “фаќаме“ грип. Меѓутоа, може да се “заразите“ и со смеа и добро расположение, и тоа вистинско.Секојдневно сме под влијание на добри или лоши емоции. Поради начинот како мозокот е програмиран, меѓу другото и да сочувствува со другите, може да се “заразиме“ со различни работи – од прозевање до смеење.Некои од позитивните чувства кои се пренесуваат кога се наоѓаме во друштво и кои и нам ни помагаат да останеме позитивни, се смеењето, споделувањето на чувства, среќата и оптимизмот.Често се говори дека смеењето е заразно. Меѓутоа, до пред неколку години немаше докази за тоа. Една студија од 2006 година покажала дека смеењето може да се пренесе од една група на луѓе и на нас, дури иако до крај не ни позната причината поради која другите се смеат. Мозокот автоматски реагира на звукот на смеење и одговара така што им праќа сигнали на мускулите од лицето, а резултатот на овој процес е насмевката.Луѓето се така програмирани да можат да споделуваат чувства со другите луѓе од своето ...
| | веќе видена

“Два месеци подоцна, на Тито веќе му беше ампутирана ногата“, се присетува омилениот Титов градител. “Им се јавив на лекарите Станковиќ и Кичиќ, а тие ми рекоа дека претседателот е во кома, дека се’ е готово и да се подготвувам за погребот. Но со кого, кога со секој од блиските другари на Тито со кои се обидов да разговарам за изгледот на гробницата, сите се фаќаа за глава и шепотејќи ми велеа: “Гавро, не ми го спомнувај тоа, те молам“, сведочи инженерот Драгомир Гавриловиќ.Јованка Броз не почива во гробницата со својот сопруг од технички причини. Инженерот Драгомир Гавриловиќ уште во 2002 година во весникот “Новости“ ја откри тајната кога и како Тито бил погребан. На гробот е мермерна плоча тешка 9 тони која никој не може да ја помести.Желбата на Јованка Броз после 33 години вдовица да почива во заеднички гроб покрај својот сопруг Јосип Броз Тито не била остварена пред се’ од – практични причини.Горната плоча на гробот на Тито во комплексот Куќа на цвеќето целата e од мермер и е тешка 9 тони. Може да ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали имате натпросечни интелектуални способности покажуваат и некои наизглед сосема неповрзани знаци. На пример, многу сакате секс, имате големи гради (за жените)…Еве само 4 од нив: Силен сексуален нагон Либидото и интелегенцијата се во цврста врска, велат психолозите. Многу истражувања потврдиле дека студентите на угледните универзитети (Оксфорд, Кембриџ, Харвард…) имаат дури три пати посилен сексуален нагон и поголема желба за секс од студентите на други универзитети со помалку високи и амбициозни наставни програми. Не сте утрински човек Наводно и ова научниците го докажале – луѓето кои живеат ноќе (не поради работата, туку поради желбите и потребите) во просек се поинтелигентни.Имате светли очи Постојат научни докази дека луѓето со посветли очи во просек се поинтелигентни од темнооките. Поточно, оние со сини очи почесто се натпросечно надарени за стратегија и многу се подобри во планирањето.Кај жените: Колкави гради, толкав IQ? Истражувањата покажале дека натпросечно интелигентите жени имаат големи гради. ...
| | веќе видена

Плејбој го слави 60 годишниот јубилеј, а супермоделот Кејт Мос и по 20 години кариера покажа дека уште на врвот.Иако Кејт во јануари ќе наполни 40 години, таа е одлична зајачица. Според магазинот, оваа насловна со модната икона е идеален старт за следните 60 години на “Playboy”.Јубилејното издание ќе бидо во продажба од јануари 2014 година кога и целиот едиторијал ќе биде достапен за јавноста.
сите 2 | | | веќе видена

Одлични фото монтажи! Резултат: неколку неочекувани производи кои се популарни и секојдневно се користат во светот. Автор е рускиот уметник и графички дизајнер Илија Калимулин.Некои од познатите брендови тој ги “доработил“ во нов дизајн. Па така, еве како би изгледале кондоми “Kinder Surprise“, цигари “Lipton“, кечап “Heinz“ спремен за трансфузија, бонбони “M&M“ како куршуми, пиано “IKEA“, пелени “Pampers“ како навивачка сирена…Малку повеќе иронија и обид да предизвика реакција… Но, вреди да се видат!
| | веќе видена

Штипјанката Јусмие Јашарова (25) својата четврта рожба ја донела во автомобил, пренесува МИА.Вчера, во раните утрински часови Јашарова со сопругот тргнала кон штипската Клиничка болница, но им снемало бензин во автомобилот, поради што таткото на малата хероина ја остави сопругата во колата и побрзал да бара помош во Итната медицинска помош.Во меѓувреме мајката сама се породила, а дежурната екипа на Итната медицинска помош кога пристигнала само ја пресекле папочната врвца на новороденчето.Началникот на Одделението за педијатрија при Клиничка болница – Штип, Марина Гацова вели дека состојбата на новороденчето е стабилна.“Станува збор за женско новороденче, тешко 2 килограми и 780 грама, долга е 49 сантиметри и е четврто на дете на семејството”, вели Гацова.
| | веќе видена

Украинските демонстранти ќе успеат во намерата да ја изнудат оставката на претседателот Виктор Јанукович, изјави во интервју за германскиот весник „Билд“ пратеникот Виталиј Кличко, лидер на опозициската партија УДАР, пренесе ИТАР-ТАСС.“На Плоштадот на независноста се уште има илјадници луѓе кои протестираат. Ваква атмосфера немало уште од „Портокаловата револуција“ во 2004 година”, коментира Кличко, еден од водачите на украинската опозиција.Тој изјави дека одлучил да се кандидира за претседател на Украина за во свои раце да ја преземе ситуацијата во земјата. “За 20 години независност не се направи ништо”, тврди Кличко.Претседателот на украинскиот Парламент Володимир Рибак денеска го затвори пленарното заседание откако опозицијата ја блокираше работата на Врховната рада. „Ќе се собереме утре“, рече тој.“Нема смисла да работиме”, изјави Арсениј Јаценук, лидер на фракција во партијата на Тимошенко, “Татковина”. Тој повторно побара оставка од Владата на Микола Азаров и пуштање на слобода на деветте приведени ...
сите 8 | | | веќе видена

“Nike“ не престанува со лансирање на нови модели. Доказ: патиките “Nike Air Max Lunar 90“. Имаат нов и помодерен изглед на горниот и “Lunarlon“ подлога и ѓон. Ги рекламираат дека се многу полесни, покомфорни и поудобни, во кои стапалото полесно “дише“.Ќе се произведуваат во неколку препознатливи комбинации на бои. Засега ги има само во ограничена серија, а продажбата во целиот свет ќе почне на 3 јануари 2014 година. Во Европа ќе чинат околу 100 евра.
| | веќе видена

Новата концертна сала што ќе се гради на местото на сегашната Универзална ќе биде во форма на јајце, ќе има голема сала со 2.500 до 3.000 седишта, мала за камерни изведби со околу 300 места и административни простории. Идејното решение е на архитектите Стојан Павлевски и Иван Симеонов од „Стоун дизајн“, а е избрано од 10 идејни решенија пристигнати на конкурсот на Министерството за култура.Овој преокт едногласно е избран од деветчлена стручна комисија, која решила и да награди пет идејни решенија. Нејзината одлука денеска на прес конференција ја соопшти министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска.“Со овој преокт градот Скопје и Република Македонија ќе добијат нов, модерен објект кој ќе овозможи современи услови за одржување манифестации и настани од секаков вид. Верувам дека Универзалната сала ќе биде нов хералдички знак на градот Скопје, нов културен центар во кој секојдневно ќе се презентираат врвните културни вредности од нашата држава и од светот”, рече министерката за култура.Според архитектот ...
сите 9 | | | веќе видена

next