Здраво

Александар Петрески, поранешниот градоначалник на Охрид, бил натепан вчера од сограѓанин, а причина за тоа наводно бил долг.Според чаршиските муабети кои ги пренесуваат дел од медиумите, Петрески бил претепан од охриѓанецот со прекар Благе. Боксерот Благе, наводно, на ексградоначалникот поодамна му позајмил пари кои Петрески не му ги вратил.Нападот Петрески, иако првично демантираше, го пријавил во полиција. Од СВР Охрид потврдуваат дека лице со иницијали А.П. пријавило физички напад и загрозување на безбедноста и дека се работи на расчистување на случајот.
сите 23 | | | веќе видена

Да не се распаднеше СФРЈ туку да влезеше во ЕУ, целиот регион на Балканот ќе беше “подобро место“, а Европската унија не ќе беше толку поделена и порано ќе се занимаваше со важните прашања кои денес ја мачат, е заклучокот на проектот на Германскиот совет за надворешна политика од Берлин, чиј автор е соработникот Корнелиус Адебар.“Тоа е интересна помисла: замислете како ќе изгледаше Европа ако Федеративна Република Југославија не се распаднеше, туку само ако го отфрлеше префиксот ’Социјалистичка’“, стои на веб сајтот на Советот.Ќе беа поштедени животите на стотици илјади луѓе во БиХ, Хрватска, на Косово, во Македонија, Црна Гора, Србија и Словенија. ЕУ немаше да биде толку поделена и немоќна пред убиствата на својот праг, а САД немаше да мора да праќаат војници во Европа, првпат по Втората светска војна, наведува Адебар.“Накратко, целиот регион ќе можеше да биде ’подобро место’, а со овој заклучок би се согласиле многу граѓани на сега независните држави наследнички“, смета тој.Нагласува дека влезот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Оваа фотографија е најголем доказ на каков смог и магла се изложени жителите на Скопје.Фотката ја има направено битолчанецот Иван Трпков, а на неа се гледа како скопската котлина е покриена со густа магла. Над Скопје се забележува потемна боја поради смогот, а во позадина се гледаат масивите на Шар планина и Кораб.Поради загадувањето на воздухот, македонската влада донесе низа мерки, меѓу кои се препорачува бремени жени, лица над 60 години и болни од астма да не одат на работа.
сите 7 | | | веќе видена

Прогласени се победниците на традиционалниот “National Geographic Photography“ натпревар за 2013 година. Професионални фотографи и аматери од 150-тина земји испратија повеќе од 7.000 фотографии во трите категории: Луѓе, Места, Природа.Добитник на Големата награда и победник во категоријата Природа е Пол Соудерс, кој ќе прими 10.000 долари, за фотографијата “Мечка во мразот“. Победник во категоријата Луѓе е фотосот “Заедно, сами“ на близнаци од Данска, а во категоријата Места фотосот “Долг пат до мугрите“ на мајка работничка која во магла го носи своето дете во кошница, снимена во Кина.Во категоријата Природа, пофалници добија фотографиите: “Гнездо на чавката“ направено на закачалки, снимена во Јапонија, “Индиски носорог, канадска зима“ од Зоолошката градина во Торонто и “Летечки бели чапји“ на Дунав во Унгарија.Во категоријата Места, пофалници добија фотосите: “Крави и летала“ и “Гробишта“ на мртви дрва под удар на молњи.Во категорија Луѓе, пофалници добија фотосите: “Арапски во Гамбија“ на жена родена во ...
| | веќе видена

Што вели астрологијата за вашиот карактер?Овен Уште на прв поглед умеат да се наметнат и да остават впечаток на околината. Нивниот физички изглед, однесувањето и стилот на изразување се одликите кои го карактеризираат Овенот. Тој/таа овие карактерни особини често ги користи за средби со различни особи, а тоа го прават спонтано и несвесно. Овенот тежнее кон страствени врски и потреба за доминирање, без разлика дали е тоа за партнерот или за некоја друга особа спрема која се наклонети. Овенот има храброст и смелост да ги изрази своите чувства без преправање. Јасно дава до знаење дали некоја личност му се допаѓа или не. Во нивната природа, како и во нивните емоции, господарат големи страсти. Доколку некој уште на старт не ја поттикне нивната страст, тогаш нема шанси да дојде до љубов. Овенот може да биде и романтичен и интересен и нежен и шармантен, но само ако е поткрепено со страст.Бик Биковите ќе ги препознаете уште на прв поглед. Ќе ги препознаете преку нивната заводлива и помалку чудна природа. Се ...
| | веќе видена

Џејмс Бонд, легендарниот “007“, во сите филмови е вревен таен шпион кој има дозвола за убивање, храбар, гламурозен, многу пие и секогаш опкружен со убавици со кои е спремен на секс. Е, оваа претстава за него – не била точна. Група лекари и научници од Англија направиле “научно“ истражување, објавено во Новогодишното издание на “Британскиот лекарски часопис“, во кое тврдат дека тоа воопшто не така. Џејмс Бонд бил пијаница, импотентен и лош љубовник!Како дошле до овој заклучок? Тие немале друга работа, па ги анализирале сите 14 романи на писателот Јан Флеминг, “таткото“ на Џејмс Бонд, според кои се снимени филмовите за “007“.Според лекарите, да бил вистинска личност – тој би бил депресивен поради тоа што дневно пиел по шише и пол вино и околу 90-тина коктели мартини-вотка неделно (четири пати поголема доза од препорачаната за возрасни мажи), па постојано ќе бил мамурен. Рацете ќе му се треселе, па нема да можел да ги прави сите вратоломии, а уште помалку да ги убива непријателите.Поврзано со зависноста од ...
| | веќе видена

Пет лица се повредени во пукање што се случи утрово околу 5 часот во тетовското село Жеровјане во угостителскиот објект Ловец, соопшти МВР.Кон нив пукале три непознати лица, на дел од повредените лица укажана им е лекарска помош во Медицинси центар Гостивар, каде се задржани на понатамошно лекување, а две лица, поради сериозноста на повредите, се префрлени во Ургентен центар Скопје.Се преземаат мерки за расчистување на случајот и пронаоѓање на сторителите.
сите 12 | | | веќе видена

Хорхе Меси, таткото на еден од најдобрите фудбалери во светот, Лионел Меси, се наоѓа во центарот на скандалот со ’перење на пари’ од продажба на дрога, пишува шпанскиот весник “El Mundo”.Шпанската полиција, истрагата ја спроведува во најголема тајност, а на разговор во полицијата биле повикани неговиот син Лионел и играчите на Барселона Дани Алвеш, Хавиер Маскерано и Пинто.Полицијата ги истражува и натпреварите од турнејата ’Меси и пријателите’, како и концертите на големите ѕвезди во Јужна Америка, а целиот случај се поврзува со колумбиските нарко картели.Инаку, ова е веќе вторпат, Хорхе Меси, да се поврзува со активности надвор од законот, откако неодамна беше обвинет за даночна измама.
сите 10 | | | веќе видена

Иако загаденоста на воздухот во Скопје е актуелна тема веќе неколку години, на градските власти дури сега им текна да превземат мерки во вид на препораки.Според соошштението на надлежните, надминувањето на граничните вредности за партикуларните честички во воздухот помали од 10 микрометри, е резултат на загадувањето и временските услови во главниот град.Граѓаните се повикуваат да се движат на отворен простор само кога е неопходно, додека малите деца, бремените жени, болните и постарите да не излегуваат на улица и да не ги проветруваат просториите, стои во соопштението од градот.
сите 61 | | | веќе видена

Кога ќе ја поминат 30-ата година, жените се соочуваат со недостиг на брачниот пазар. Многумина се оженети, а добиваат и епитет на “стари моми“ па додворувачите ги избегнуваат. И нереалните очекувања се голема пречка.Кога ќе се мажиш?Нема жена на која најмалку еднаш не и’ било поставена вакво прашање – а љубопитни најчесто се родителите, роднините, пријателите, познаниците, колегите, додворувачите, а често и лица кои туку што ги запознала. Последниве години се “подразбира“ жените пред мажачката да го завршат школувањето, да се вработат и осамостојат, така што повеќето стапнуваат на “лудиот камен“ околу 30-ата година од животот.Но, прашањето за мажачка почнува да се провлекува од раните 20-ти, а како времето поминува, љубопитните се се’ погласни и поупорни. Се разбира, претпоставка за тоа е да се најде сродна душа, што воопшто не е лесно.- Кога ќе се земе предвид животното искуство, но и биолошкиот часовник на жената, вистинско време за влез во добар и успешен брак се доцните 20-ти години, сметаат ...
сите 3 | | | веќе видена

Во основа, ова дефинитивно е најмалку лошото што можеше да се случи со руските атомски бомби. Во изминативе дваесет години, Русија извезе 500 тони ураниум од деактивираните нуклеарни оружја за нуклеарно гориво во САД. Програмата е наречена “Мегатони за мегавати“. Последната испорака според договорот од 1993 година, пристигна во американските складишта во вторникот, на 10 декември оваа година.Договорот бил постигнат со посредство на Филип Севел, кој тогаш работел во американското Министерство за енергетика. Кога по распадот на СССР тој посетил некои руски воени објекти ги нашол со скршени пенџериња и отклучени порти – а сите биле полни со ураниум кој секој можел слободно да го однесе. За да ги убеди Русите како да се ослободат од нивниот вишок на ураниум, Севел им понудил нешто што не можеле да го одбијат: пари.САД од Русија го купиле ураниумот кој ионака не можело да се користи. Русите добија 17 милијарди долари, а американските нуклеарни електрани ураниум за гориво. Всушност, речиси 10% од електричната ...
| | веќе видена

Њујоршкиот магазин „Тајм“ го прогласи папата Франциско за личност на годината. Ретко кој нов актер на светската сцена досега „толку брзо привлекол толкаво внимание“ како папата Франциско, стои во текстот.Во својата прва година од стапувањето на должност папата Франциско на невообичаен начин успеа да ги промени тонот, сфаќањето и насоките на една од најголемите институции во светот, вели главната уредничка на „Тајм“, Ненси Гибс.Папата го зеде името на скромен светец, се вели на интернет страницата на магазинот. Првиот неевропеец на оваа функција во последните 1.200 години „има сила да го промени светот“.Франциско, кој потекнува од Аргентина, беше избран за папа во март годинава, откако неговиот претходник Бенедикт 16-ти се повлече од функцијата. Оттогаш, 76-годишниот Франциско го привлекува вниманието на светот со своите реформски напори и стил на скромност.На листата се и Сноуден и АсадНа второ место на листата за избор на личност на годината годинава се најде поранршниот соработник на американските тајни ...
сите 4 | | | веќе видена

Спомениците на Мостот на цивилизациите биле поставени без никаква документација, а меѓу нив е и статуата на Цар Душан, покажала првичната анализа на општина Центар.Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, во изјава за телевизијата “Ал Џезеира”, порачува дека сите нелегални објекти ќе бидат отстранети.„Ќе мора да се отстрани сè што е незаконско поставено во општината. Нема да го третираме споменикот како нешто посебно. Само ако принципиелно работиме можеме да ги избегнеме замките на кукавички јајца кои власта сака да ги положи во општината”, рече Жерновски.
сите 11 | | | веќе видена

Владеачкото мнозинство на вчерашната седница не го прифати Предлог законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со општествена и државна сопственост што го поднесе опозицијата.Поради неизгласување на Предлог – законот, пратениците од опозицијата ја напуштија собраниската седница.Според опозицијата, со предложеното законско решение ќе се реши статусот на стечајните работници кои, како што наведоа пратениците, ги немаат основните услови за егзистенција. Ги повикаа пратениците од парламентарното мнозинство да гласаат за предлогот и да покажат дека се грижат за граѓаните и за почитување на Уставот и законите.
| | веќе видена

Близнаците ги сакаат градовите кои што никогаш не спијат, кадешто се најголемите журки, Лавовите ги привлекуваат места каде што има спортски натпевари и фестивали, додека Шкорпиите обожаваат егзотични дестинации.Погледнете кој е вашиот град според астрологијата:Овен Вашиот немирен дух ве насочува кон градови кои имаат богат ноќен живот, но исто така вас ве привлекуваат и градови во кои се одржуваат големите спортски манифестации како што се Париз, Лондон, Њујорк, Берлин…Бик Иако сте голем љубител на природа и село, сепак ве привлекуваат Каиро, Александрија и Истанбул. Поради добрата храна и добриот провод исто така ве одушевуваат и Барселона и Лос Анџелес.Близнаци Вас ве привлекуваат градови кои никогаш не спијат Њујорк, Копенхаген, Милано или Стокхолм, но и приморски места каде што никогаш нема да ви биде досадно како Херцег Нови, Ница и Кан.Рак Претставниците на вашиот знак уживаат да престојуваат во места кои се блиску до некое езеро, море или река. Затоа за вас вистинскиот избор се Цирих, Женева и ...
| | веќе видена

Тројца навивачи на фудбалскиот клуб “Ајакс” се прободени со нож во Милано, во пресрет на решавачкиот двобој во Лигата на шампионите меѓу “Милан” и “Ајакс”.Навивачите завршиле во болница, а едниот е со сериозни повреди. Италијанската агенција Анса наведува дека навивачите на “Ајакс” се избодени со нож во одвоени инциденти во близина на стадионот Сан Сиро.Овој меч е прогласен за натпревар од висок ризик, па италијанската полиција ги обезбедува приодите кон стадионот, како и кон железничката станица.
сите 14 | | | веќе видена

Ако ви треба супер точен часовник кој прецизно ги мери и деловите на секундата, тогаш не му ја мислете многу. Токму таков е овој “Tag Heuer Carrera Mikrogirder“. Го рекламираат како комплетна реинвенција на движењето на механизмот на часовниците. Благодарејќи на тоа, мери дури смешни 5/10.000 делови од секунда.Па така, со него секогаш ќе бидете на време. Убав дизајн, со челик и антрацит, полиран и брусен титаниум, стакло од сафир, малку злато на сказалките и се разбира, каивче од алигатор. Да, на бројчаникот е линеарниот осцилатор што ја мери таа 1 петтина од 10.000-ти дел од секунда.За мераклиите на прецизност, цената е “само“ 95.000 евра!
| | веќе видена

Згодната данска премиерка Хеле Торнинг Шмит иницираше, Обама прифати, британскиот премиер Дејвид Камерон се приклучи, за на крај, Мишел Обама, првата дама на САД, да се налути!Погледнете што се случуваше на вчерашната комеморација на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела.
сите 22 | | | веќе видена

Си биле лавот и црниот орел и биле дел од една коалициона влада која владеела во една савана наречена Немадонија. Покрај нив во оваа савана дел од владата биле и други некои животни како јастребот, белиот орел, мечката, лисицата, папагалот, ласицата и слонот. Во Немајдонија имало и многу инсекти. Најкарактеристичен инсект за оваа савана била мувата. За разлика од африканската Це-Це мува оваа мува била позната како Јоцо-Ска, именувана по истражувачот од Македонија кој ја пронашол.Оваа мува цело време јадела гомна, трљала раце и викала добро е добро e и била најкарактеристичен инсект за саваната Немадонија.Една од основните задачи на оваа животинска влада била да ги однесат другите животни во една друга савана позната како Имадонија, каде имало повеќе и позелена трева, повеќе вода и каде животните имале повеќе извори на храна.Но еден ден во саваната неочекувано се појавил еден споменик. Тоа бил споменикот на царот Душан! Цар Душан?! Споменик во Савана?!Да, да, продолжете да читате, оваа Немадонија дефинитивно ...
сите 15 | | | веќе видена

Тензично и напнато пред собранието. Голема турканица настана откако не беше дозволено четворица претставници на стечајците да присуствуваат на седницата на која се расправа за законот за нивно обештетување од по 100 евра месечно.Тие, револтирани од односот на владеачкото мнозинство, се обидоа насилно да влезат на седницата при што полицијата веднаш ги спречи.“Ова е срамно и жално што го правите ја доведовте цела полиција од Македонија да не’ тепа, срамно е и на Владата и на Трајко Вељановски зашто со полиција тргаат на својот народ. Да даде Господ и тие да немаат денар в џеб, како ние што немаме”, говореше Лилјана Георгиевска, лидер на стечајците.
сите 18 | | | веќе видена

next