Здраво

Прекрасно искрено писмо кое еден татко го напишал на својата ќерка во врска со шминкањето и убавината. “Најубава си одвнатре“ – и’ напишал тој…Кели Фланаган е писател, доктор на психологија и татко. На својот блог објави писмо со кое се обидува на својата ќерка да и’ објасни што значи да се биде убава, како и да ја предупреди на тоа дека рекламите за шминка се невистинити и поразувачки за паметните личности.Неговата ќеркичка има само четири години, не знае да чита, но тој всушност им се обраќа на сите девојки и жени:“Драга моја малечка, Додека ова ти го пишувам, седам во одделот во кој се продава шминка во една локална продавница. Неодамна еден пријател ми испрати порака додека и тој се наоѓал на слично место и се чувствувал како да е на најсуровото место на светот. Се обидував да го разберам. Сега, кога седам овде, почнувам да се согласувам со него. Зборовите имаат моќ, а зборовите кои се на полиците со шминка гледам дека се многу моќни. Зборовите и фразите како:Достапно, преубаво, безгрешно, беспрекорна ...
сите 2 | | | веќе видена

Ракометарите на “Вардар” на две кола до крајот на првата фаза во Лигата на Шампиони обезбедија пласман во осминафиналето. “Вардар”, во најзначајниот натпревар за клубот во овој дел од сезоната, го совлада “Динамо Минск” со 30:22 (14:11), пренесува “Макфакс”.“Вардар” од самиот почеток ја презеде контролата врз играта, веднаш на стартот црвено-црните создадоа предност од два гола 3:1, 4:2 и 5:3, но противникот во 15-та минута со серија од три гола, стигна до првото и единствено водство во првиот дел 5:6.“Вардар” потоа го имаше најдбриот период во првиот дел, кога од 15. до 23. минута со серија 6:1, стигна до предност од четири голови (11:7).Во овој период беспрекорно функционираше обраната 5-1, во која Дибиров беше најистурен, а за која играчите на белорускиот шампион немаа одговор.“Динамо”, по тајм аутот (25 минута), успеа да фати резултатски приклучок, најпрвин со два гола (Нинцевич и Рутенка) намали на 11:9.Во истата минута вардаровиот голман, Инак Малумбрес, кој имаше одлично издание во првиот дел (6 ...
сите 32 | | | веќе видена

“Температурниот тренинг“ е можеби една од работите кои недостасуваат во плановите за слабеење. Според најновите истражувања, токму студениот воздух помага за губење на тежината.Кога сме на студено, енергијата во нашето тело се зголемува за да се одржи соодветната температура. Доаѓа до треска која произведува топлина, а при тресењето човек троши пет пати повеќе енергија отколку кога одмара, па со самото тоа ги губи и масните наслаги.Една врста на маст, наречена “кафеава маст“, има улога во согорувањето на калориите, а не во нивното складирање, и се активира како реакција на студот и одбрана од него. Истражувањата покажале дека луѓето со тек на времето се навикнуваат на ниските температури, а како резултат на тоа имаат многу повеќе кафеави масти. Испитаниците изјавиле дека по некој период се чувствувале попријатно на студено, како и дека тресењето, како што минувало времето, исчезнувало.Истражувачите сметаат дека можностите за контролирање на температурата во затворените простори, доста влијаеле за проблемите ...
| | веќе видена

Неизвесноста продолжува и сите стравуваат за здравствената состојба на легендарниот Михаел Шумахер. Дури, на социјалните мрежи се прошири вест дека Шумахер починал, но болницата во Гренобл во која тој петта недела сеуште е во кома, веднаш категорично ја демантира оваа лажна информација. На неговото семејство кое е во шок, но и на неговите фанови, сигурно не им е пријатно да слушаат вакви шпекулации.Единствен кој досега даде најоптимистичка прогноза е врвниот неврохирург Мунтер Сабарини од Берлин, кој изјави дека не се плаши за Шуми, уште повеќе, тој дури е уверен дека Михаел ќе биде оној “стариот“.“Неговите мозочни клетки ќе работат како болид на Формула 1. Ако некој возач покаже слабост, друг ќе завладее со ситуацијата. Така работи и мозокот. Младите и здрави луѓе како Шумахер имаат поголеми шанси да се опорават од ваквите трауми“, смета Сабарини. Според него, најголем ризик сега е опасно воспаление на белите дробови.
сите 9 | | | веќе видена

Изминаа 30 години од кога Сараево беше организатор на еден од најголемите светски спортски настани – XIV-те Зимски олимписки игри. Многумина се потсетуваат на еуфоријата која владеела во тогашна Југославија. Кога Санда Дубрачиќ го запалила олимпискиот факел и тогашниот градоначалник на Сараево Углеша Узелац замавнал со олимпиското знаме на Олимпискиот стадион „Кошево“, сите биле среќни и радосни.Главниот град на Босна и Херцеговина ја доби организацијата во конкуренција со јапонскиот Сапоро и со заедничката кандитатура со шведските градови Фалун и Гетеборг.Главниот мотив била желбата игрите, како симбол на светскиот мир и братство меѓу луѓето, да се одржат во градот кој до тогаш бил „симбол“ за почетокот на Првата светска војна.Многу нагласуваат дека за тогашните власти на Југославија, сараевската Олимпијата била одлична прилика некогашната држава да му ја претстават на светот во своето најдобро издание.За самата организација биле потрошени огромни финансиски средства. Изграден е и голем број на импозантни ...
сите 5 | | | веќе видена

Одличниот филм “Волкот на Вол Стрит“ (The Wolf Of Wall Street) на режисерот Мартин Скорсезе, во кој главната улога ја има Леонардо Ди Каприо, е вистински хит. Најважните сцени на филмот се снимени во еден прекрасен и луксузен пентхаус, апартман на врвот на еден облакодер на Менхетн. Од таму се пружа прекрасен поглед на Њујорк и Ист ривер.Главен лик во филмот, заснован е на вистинска приказна од 1990-тите, е Џордан Белфорт, берзански експерт, кој поради проневера на 100 милиони долари бил осуден.Кој сака да живее како него, може да го купи овој пентхауз. Почетната цена е “само“ 6,495 милиони долари. Комплетно опремен, “клуч на рака“.Се наоѓа на врвот, на 32-иот кат, на престижната зграда “Milan Condominium“, адреса “300 East 55th Street“. Луксузниот “Penthouse B“ има 235 квадратни метри, голем и простран салон, трпезарија и кујна во еден дел, три спални соби, три и пол купатила и прекрасна голема тераса.Го препорачуваат за оние паметни сопственици кои навистина сакаат целосно да уживаат во градскиот живот. И ...
| | веќе видена

Некои производители и инженери тврдат дека падобраните, ако би станале опрема во патничките и комерцијалните авиони, би спасиле стотици животи.Моторот на авионот со кој управувал американскиот адвокат Џон Фарис во текот на летот откажал без предупредување. Инструментите не покажувале дека нема гориво, па малата “Cessna 182“ ја изгубила снагата и почнала спирално и брзо да паѓа надолу.За среќа, авионот имал едноставна, но паметна технолгија. Додека паѓал кон земјата, на височина од само 120 метри, искусниот пилот-адвокат повлекол една рачка над неговата глава. Се’ побелело… Се отворил падобранот кој можел да го носи и издржи целиот авион. Наместо да “тресне“ на земја, авионот удрил во гранки на дрвјата. Таквиот падобран му го спасил животот.Некои производители и инженери тврдат дека вакви падобрани, доколку би станале опрема во малите комерцијални авиони, би спасиле стотици животи.Па, зошто сите авиони на светот сеуште немаат падобрани – е прашањето кое се наметнува. Или, зошто не се примени и друго решение – ...
сите 2 | | | веќе видена

Ова се резервите во злато на државите кои најмногу го имаат. За да се добие полесна претстава, наредени се во златни прачки од по 400 унци (секоја тежи 12,44 килограми). Најмногу злато имаат САД (8.133,5 тони), Германија (3.396,3 тони) и Меѓународниот монетарен фонд (2.814 тони).Проценка, според “Demonocracy.info“, е дека во светот има 166.500 тони злато. За полесно да се сфати колку е тоа, направиле уште две визуелни презентации. Го наредиле во златни прачки од по 400 унци. На првата е покрај Статуата на слободата во Њујорк, а на втората, едноставно направиле една “обична“ златна коцка.Па, и не било многу! Особено што, напоменуваат, дека ова изгледа нешто поголемо бидејќи меѓу златните прачки, поради нивната форма, имало доста слободен простор.А кој сака уште да пресметува, за информација, деновиве цената на еден тон злато е 64,3 милиони долари, а една унца (31,103 грама) вреди 2.000 долари.
сите 2 | | | веќе видена

Физичката убавина можеби има свои предности, но убавите лица побрзо ги забораваме, покажала една најнова студија. Другите сигурно полесно ќе ве запомнат ако имате поголем нос или некоја друга “несовршеност“ на лицето.aМногумина сакаат да си ја променат големината на носот, бојата на очите, обликот на усните или формата на ушите, затоа што сметаат дека не се доволно убави. Сепак, ова истражување сугерира на тоа дека убавите луѓе брзо ни “испаруваат“ од главата, освен ако имаат нешто карактеристично по што ќе ги запаметиме.Германски психолози, на една група волонтери им покажале неколку фотографии и се констатирало дека оние кои се помалку убави и атрактивни, подолго остануваат во сеќавање. Од друга страна, луѓето лесно памтат лица кои важат за убави, но само доколку имаа нешто карактеристично.На фотографиите кои биле покажани, половина од лицата биле сметани за атрактивни, а другата половина била помалку привлечни. Меѓутоа, и двете групи имале нешто карактеристично на себе. Фотографиите им биле прикажани само ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, нема да стигне да присуствува на отворањето на Зимските Олимписки игри во Сочи. Посетата е откажана поради дефект на владиониот “Лирџет”.Од Кабинетот на Претседателот ја потврдуваат информацијата и додаваат дека авионот имал проблем при стартување на моторите.Како што претходно беше најавено, Претседателот на Република Македонија требаше да присуствува на отворањето на 22-те Зимски Олимписки игри, кои се одржуваат во рускиот град Сочи, од каде требаше да замине во посета на Москва.Од Кабинетот на Претседателот информираат дека Иванов, сепак со редовна линија ќе ја реализира предвидената посета на Москва.
сите 81 | | | веќе видена

Професор, актер, режисер, сопственик на коцкарница, детска градинка или бутик, спортист, новинар… или нешто сосема друго. И тука ѕвездите изгледа може да помогнат.Овен: Лекар, пилот, војник, полицаец, телохранител, актер, спортист, рели возач, новинар, диригентБик: Дизајнер на накит, моден креатор, писател, композитор, пеач, сопственик на ресторан или агенција за недвижности, банкар, сметководител, земјоделецБлизнаци: Фотограф, трговец, новинар, писател, туристички водич, психолог, диск џокеј, манекен, фото модел, професионален возач, поштар, математичарРак: Приватен претприемач, сопственик на ресторан, писател, сценарист, политичар, лекар, економист, дефектолог, градинар, поморецЛав: Предавач, актер, режисер, сопственик на коцкарница, детска градинка или на бутик, спортист, спортски коментатор, инженерДевица: Социјален работник, психолог, лектор, архитект, ветеринар, новинар, благајник, сопственик на продавница на храна за домашни миленици или на здрава хранаВага: Дипломат, политичар, судија, правник, ...
| | веќе видена

Меркур, планетата која се однесува на комуникациите, разговорите и пишувањето, е во лоша положба во Рибите. Во овој период, сообраќајот, комуникацијата и зборовите не се стабилни, доаѓа до проблеми.Бидејќи на 6 февруари Меркур поаѓа ретроградно или наназад, замолчете, пуштете другите да се губат и вртат во круг, затоа што нејаснотиите кратко ќе траат.Опиеноста со сопствените чувства и расположението ќе се одрази кај сите нас. Свртете се кон уметноста, сработете го тоа што требало да го направите порано, довршете ја непрочитаната книга, осамете се.Тишината, евентуално тивката музика и омилениот пијалок, добро ќе ви дојдат.Можни се проблеми во сообраќајот, со водата, градскиот превоз и со вашиот автомобил. Проверете се’ пред да тргнете на пат. Припазете на документите и хартиите, нешто да не изгубите. Исто така, внимавајте што и кому зборувате, затоа што може да дојде до недоразбирања.Меркур се враќа во Водолија дури на 1 февруари, па луѓето ќе се поактивни, но нема да е особено сјајно за техничките уреди, ...
сите 2 | | | веќе видена

Ви текнува на списоците со “сигурни гласови” кои беа хит изминативе неколку изборни циклуси? Е па, и во Србија ги имале.* клик за поголема резолуција
сите 2 | | | веќе видена

Добра вест за мажите кои ја губат косата! Најновите истражувања покажале дека матичните клетки може да бидат корисни во третирањето на ќелавоста.На Универзитетот Пенсилванија биле направени експерименти (за почеток на глувци) кои потврдиле дека со помош на матичните клетки е можно да се регенерираат фоликулите, односно коренот на влакното, клучни за повторно растење на косата.Според истражувачите, најважно било да се реши проблемот на создавање доволни количини на матични клетки способни да се трансформираат во фоликули.Тие сметаат дека постигнатиот напредок во користењето на матичните клетки ќе најде своја примена и во развојот на нови постапки за зараснување на раните, но и во некои козметички третмани.Во истражувањето биле користени индуцирани плурипотентни матични клетки – “репрограмирани“ возрасни матични клетки – кои имаат многу карактеристики како ембрионалните матични клетки.Според научниците, допрва ќе следуваат тестирања на овие нови методи и на луѓе. Дотогаш, сепак, најдобриот “лек“ против ...
сите 2 | | | веќе видена

Извонредно емотивно видео-клипче! Џексон има само четири години, но е со солидно музичко искуство. Една тажна песна (“Say Something“ на Кристина Агилера), која татко му ја слушал додека се возеле во автомобилот, допре до неговата душа.Многу го натажи и синчето се расплака.Кога таткото го видел, прашал дали да ја промени, а детенцето, со солзи во очите, рекло да ја остави и да ја пушти пак…Каков скапоцен и прекрасен момент, овековечен за сите да бидем сведоци. Одлично, мора да го видите!
сите 2 | | | веќе видена

Крајно невкусна шега на германскиот магазин “Титаник“! На насловната страна, наместо на Михаел Шумахер, ставија фотографија на Ники Лауда и наслов: “Ексклузивно! – прва фотографија после несреќата – Еве како сега изгледа Шуми“.Но, магазинот објави фотографија на Лауда, поранешен светски шампион, кој во 1976, на патеката во Нирбургринг беше тешко повреден. Неговиот „Ферари“ се удри и се запали и Австриецот помина со серизни изгореници, а лицето, по многуте пластични операции, му остана со големи лузни.Ники Лауда остро го критикуваше “Титаник“ поради оваа глупава “шега“ и најави дека размислува да преземе законски чекори против редакцијата“Оваа насловна страна е навредлива и бесчувтвителна. Навистина се прашувам кој имал срце да објави такво нешто“, изјави легендарниот Ники.Инаку, здравствената состојба на Михаел Шумахер, седумкратниот светски шампион во Формула 1, и натаму е сериозна и крајно неизвесна.Сатиричниот магазин “Титаник“ многу пати ја преминувал границата на добриот вкус. Од основањето во 1979, ...
сите 15 | | | веќе видена

Почина бебето што на свет дојде откако неговата мајка преживеа тешка сообраќајна несреќа во центарот на Скопје кај „Мавровка“ при која таткото почина.Женското бебе се родило во саботата, кога мајката по собраќајката биле пренесена на Клиниката за гинекологија и веднаш била породена со царски рез.Од гинекологија ја потврдиле информацијата, но поради специфичноста на случајот не дале дополнителни информации.Кобната сообраќајка се случила во саботата на раскрсницата кај трговскиот центар “Мавровка”. Жената добила породилни болки и за побрзо да пристигнат во болница нејзиниот сопруг возел со вклучени трепкачи и поминал на црвено.За жал, останатите учесници во сообраќајот не го сфатиле неговиот предупредувачки сигнал поради што и настанал судирот во кој учествувале три возила, а меѓу седумте повредени имало и пешаци.
сите 28 | | | веќе видена

„Зашто су ти косе побелеле друже“ е изборот на песна која пратеникот Амди Бајрам му ја отпеа на увце на премиерот Никола Груевски.Премиерот, во придружба на министрите Спиро Ристовски и Диме Спасов, бил гостин кај пратеникот Амди Бајрам и неговиот син, Елвис Бајрам, на годинешниот “Ромски Бал”.“Либертас” пренесува дека пејачот Мухарем Сербезовски го поздравил премиерот велејќи дека неговото присуство говори дека Ромите имаат „висок рејтинг“, а за Амди Бајрам, алудирајќи на неговата здравствена состојба, рекол дека „вечерава е како нов“.
сите 2 | | | веќе видена

Хју Турвеј е познат англиски уметник и фотограф кој ги користи “X-зраците“, или рентгенската технологија, за да го создаде она што го нарекува “Xograms“. Тоа е фузија на видливата светлина и рентгенската слика. Благодарејќи на оваа техника, јас успевам да го видам и да го прикажам – да се гледа и невидливото, објаснува тој.Мора да се признае: Неверојатно успева.Еве како изгледа една златка рипка во аквариум, главата и забите на слонот, кученцето, моторциклот… Најомилена му е онаа со стапалото на неговата жена во чевел со висока штикла, која ја насловил “Femme Fatale“.Па, изгледа не треба премногу да се плашиме ако поради некаква скршеница некогаш ќе мора да се оди на рентген. Кој знае, можеби и нашите раце или нозе – ќе станат уметност?
сите 2 | | | веќе видена

“Facebook“ го прослави 10-иот роденден! Оваа најпопуларна социјална мрежа во светот ја создаде студентот, а сега веќе милијардер, Марк Цукерберг (29) во 2004 година. Сакал да се шегува и на интернет да запознава девојки и да ги “следи“. Денес тоа е компанија која вреди повеќе од 100 милијарди долари!Изгледот на Фејсбук од пред 10 години“Face“, “Like“, “Share“, “Timeline“, “Publish“, “Tag“… сите овие англиски изрази пред десетина години не постоеле во нашиот речник. По десет години, благодарејќи на Цукерберг и неговиот “Facebook“, без нив огромен број луѓе во светот “закачени“ на него, не може да ја замислат секојдневната комуникација.Талентираниот студент од Харвард го создал “Facebook“ како студентска мрежа. На почетокот, тој и неколку негови колеги споредувале и коментирале колку се згодни и кому му се допаѓа некоја од нивните колешки. Цукерберг ги согледал можностите на неговиот проект, па посакал да поврзе што повеќе луѓе во една мрежа. Набргу потоа, универзитетскиот проект станал американски, а потоа и ...
сите 3 | | | веќе видена

next