Здраво

Кога во авионот, “залегнати“ на седиштето уживате во летот, веројатно не ви паѓаат на памет некои работи кои пилотите и стјуардесите ги кријат од вас. Еве што тие никогаш нема да ви ги кажат.Веројатно не сте знаеле, ниту пак размислувале за тоа, но водата од која се прави кафето што ќе го испиете во авионот, доаѓа право од чешмата во тоалетот!Целата посада во авионот, вклучувајќи ги и пилотите, многу често е преуморена затоа што работат и до 16 часа без одмор или пауза. Тоа значи дека постои поголема можност дека ќе направат грешка во управувањето со авионот.Некои пилоти во текот на летот си “типкаат“ и пишуваат на своите смартфони или лаптопи, што неретко им го одвлекува вниманието. Така, во 2009 година, двајца пилоти забавувајќи се на лаптопите, ја прелетале крајната дестинација. Едноставно, заборавиле да слетаат.Пилотите, како и сите други, прават грешки на работното место. За среќа, главно успеваат брзо да изреагираат (во што им помага најсовремената техника) за да ја исправат грешката.На видеото, ...
сите 2 | | | веќе видена

Ги нарекуваат класата “црна јака”. Се облекуваат во црни костуми, возат црни лимузини, пазаруваат со своите црни картички.Тие ги контролираат политичките, економските и социјалните ресурси во Кина, а се подготвени да го преземат и целиот свет.Ова се 10-те најмоќни Кинези:Жанг Кингвеи Тој беше претседател на Комисијата за наука, технологија и индустрија за национална одбрана на Народна република Кина, но сега веќе не мора да се грижи за тоа како ќе ги однесе Кинезите на Месечината. Од 2008 година тој е на чело на “Commercial Aircraft Corporation of China” (Comac). Под негово водство компанијата ја врати контролата над кинеското небо и лесно може да се бори со странските компании. Поради моќта и влијанието кои ги поседува, тој оваа година стана и гувернер на провинцијата Хебеи.Ванг Јианзоу Секој кој користи мобилен телефон во Кина ја користи компанијата на Јианзоу – “China Mobile”. Мрежата на оваа мобилна телефонија е најголема и најмоќна во светот, со 650 милиони претплатници. Во своето агресивно ширење низ ...
сите 3 | | | веќе видена

Ако спаѓате меѓу милионите луѓе кои патат од несоница, секако се обидувате да најдете начин како добро да се отспиете. Еве 6 совети, засновани на “Павловиот рефлекс“ кои можеби ќе помогнат брзо и лесно да се заспие. 1. Легни си само тогаш кога ти се спие.2. Не го користи креветот за ништо друго освен за спиење: тоа значи – немој да читаш, да гледаш телевизија, да јадеш во кревет или да размислуваш за проблемите и грижите. Нормално, сексот е единствениот исклучок од ова правило. 3. Ако не може да заспиеш, стани и прошетај во друга соба. Остани таму се’ додека не почувствуваш дека ти се спие. Не гледај на часовникот. Целта е кога ќе се легне во кревет да се заспие во наредните 10 минути. Ако не успее, целата постапка треба да се повтори.4. Ако се’ уште не може да заспиеш, повтори го советот бр. 3 и тоа толку често во ноќта – се’ додека не успееш да заспиеш. 5. Намести го будилникот секогаш во исто време да те разбуди, независно колку си спиел ноќта. Тоа ќе помогне организмот да добие постојан ритам на ...
| | веќе видена

Супер луксузниот хотел “PARKROYAL on Pickering“ во Сингапур има шест неверојатно убави и богати “небесни“ градини со егзотични растенија, на вкупно 15.000 квадратни метри.Извонредното архитектонско решение, за што има добиено 12 престижни награди, ги има распоредено на каскадни конзоли, на секој четврти кат од зградата. Покрај за пријатното и неповторливо чувство за гостите, градините придонесуваат за штедење на енергијата и за зачувување на еколошката околина.“PARKROYAL on Pickering’, замислен како хотел-градина, е изграден во 2013 година и веднаш бил прогласен за “Хотел на годината“. Има 367 соби и апартмани, неколку ресторани и кафетерии, бутици, покриен и откриен базен и сите други најсовремени удопоства. За него биле потрошени 350 милиони американски долари.Ако не може да се отиде таму, барем да уживаме во фоткиве!
сите 2 | | | веќе видена

Кога има голем снег и мраз по патиштата, барем во Америка, “Track N Go“ е единствено вистинско решение за камионетите и доставните возила. Нема потреба од ставање на ланци на гумите, купување зимски гуми или товарење на багажникот со вреќи песок. Оригинално осмислениот “Track N Go“ се состои од 4 специјални “снежни стапалки“ кои го користат погонот од тркалата на возилото.Нема потреба од никакви модификации. Со нив управувањето со возилото и по најтешките зимски терени било лесно, практично исто како и со обичните тркала. Како по шини. Сите четири се монтираат за 15-тина минути. “Track N Go“ го има само во САД, со цена од 25.000 долари.Производителот најавува слични “стапалки“ за снег и за некои патнички автомобили.
| | веќе видена

Што треба да правиш ако сакаш некого да изнервираш, а што кога сакаш да му ја вратеш насмевката на лицето? Еве што за тоа говорат ѕвездите.Овен Ако сакате да го изнервирате овој знак, доволно е да му кажете дека нешто ќе биде направено подоцна од тоа кога Овенот го очекувал. Или, ако му кажете дека нешто не знае. Тоа ќе биде доволно.Ако сакате да го орасположите Овенот, потрудете се да му ласкате дека тој е најдобриот (во било што). Понекогаш навистина е. Овенот главно има доста голема самодоверба, но сака тоа и со зборови да им се потврди, дека во нешто се добри, па дури и најдобри.Бик Ако сакате да го изнервирате Бикот, доволно е да му кажете дека не ве интересира што прави, тоа тој веднаш ќе го протолкува како да не ви е до него или до неа. Исто така, кажете му на Бикот да не јаде толку многу слатки, дека се однесува претерано хедонистички. Оној кој на Бикот му забранува да ужива многу го нервира.Ако сакате да го орасполжите Бикот, пофалете ги неговиот или нејзиониот изглед. Исто така, пофалете го и ...
| | веќе видена

Михаел Шумахер накратко ги отворил очите, пишува француски “L’Equipe”, повикувајќи се на свои сигурни извори од Универзитетската болница во Гренобл. Шумахер ги отворил очите откако лекарите започнале полека да го будат од кома.Легендарниот Формула 1 возач реагирал на невролишкиот преглед, откако му била намалена дозата на седативи, што било протолкувано како „добар знак“, кога во прашање е неговата состојба.“L’ Equipe”, во средата објави дека лекарите решиле постепено да го будат Шумахер, од вештачки предизвиканата кома, што беше веднаш демантирано од портпаролката на Шумахер, Сабине Кем. Сепак весникот оваа изјава ја протилкува како обид да се спречи евентуален метеж пред болницата, во која веќе еден месец е хоспитализиран Шумахер.„Имаме сигурни извори во болницата. Сто проценти сме сигурни во она што го имаме објавено“, рекол главниот уредник на “L’ Equip”, Жереми Арбон.Според изворот на весникот, Шумахер полека го воведувале во таканаречена „летаргична сосотјба“, во која тој би требало да започне да ...
сите 33 | | | веќе видена

Кога ќе се најдат во кафуле, дискотека… девојките како да имаат непишано правило дека мора заедно да отидат во тоалетот. Машките се обидуваат да ги разберат, но тоа секогаш не им успева.Постојат неколку причини за ваквото однесување на девојките.Откога ќе ја завршат “работата“ во тоалетот, се подразира дека ќе следуваат неколку минути вртење пред огледалото. Тогаш “помошта на пријателот“, во овој случај другарката, е незаменлива: “Дали добро ја наместив облеката?“, “Да не ми се размачка шминката?“…Ако веќе сте помислиле дека сето тоа може и сама да го види, без другарката, во право сте но – два пара очи гледаат подобро од еден! Замислете го само срамот на девојката ако излезе од тоалет со полуспуштена сукња која и’ открива дел од задникот или со “хулахопки“ кои се скинале.Другарката во тоалетот е неопходна и како помош во поправање на шминката – не се сите толку извежбани во тоа, но и за позајмување на кармин, сјај за усни… придржување на чантата додека се мијат рацете и слично.Исто така, една од честите ...
| | веќе видена

“Сон на велосипедистите“ се вика овој невообичаен проект на група архитекти. Планираат над делови од автопатот и железничките линии во Лондон да се изградат велоспипедски патеки.Вкупната должина би била 220 километри, а сето тоа би било завршено за 20 години.Се разбира, доколку проектов се прифати, и најважното, ако се најдат потребните 235 милиони евра.
сите 2 | | | веќе видена

Некои со смартфони станаа и вистински “Instagram“ зависници. Дури и се појави “Histagrams“, кој го измислија уметниците Gusto NYC и Gavin Alaoen кои работат во Њујорк.И, како ќе беше ако порано постоел “Instagram“? Еве како тие некои настани од историјата ги претставуваат како сега да се случиле. Фотоси, “хаштагови“ и јазик што денес се користи на социјалните мрежи.Нивниот сајт се развива и станува популарен. За оние што сакаат да видат како било некогаш ако тогаш имало смартфони и “Instagram“, повеќе на “Histagrams.com“.
| | веќе видена

Првиот Македонец во најсилната кошаркаркска лига ќе учествува во годинешниот “Ол Стар” викенд.Перо Антиќ ќе биде дел од „Ѕвезди во подем“ (Rising Star Challenge) натпреварите меѓу дебитантите и играчите што ја играат втората сезона во најсилната кошаркарска лига, објави неговиот матичен клуб “Атланта Хокс”.Тренери на екипите се легендарните Шекил О’Нил и Чарлс Баркли, a “Ол Стар” викендот ќе се игра од 14 до 16 февруари во Њу Орлеанс.„Сакам да им се заблагодарам на соиграчите, тренерите и целата организација на ‘Хокси’. Горд сум што ќе ја претставувам ‘Атланта Хокс’ и мојата земја Македонија на Ол старот во Њу Орлеанс“, напиша Перо на својот твитер профил.(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s); if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));Post by Atlanta Hawks.
сите 48 | | | веќе видена

Повеќе од два саати гледање на телевизија дневно може да доведе до кортикално стеснување на детскиот мозок, а со тоа и до пониска вербална интелегенција, што во младешката возраст е клучно за формирањето на мозокот.Прекумерното гледање на телевизија може трајно да ја промени и оштети структурата на мозокот на детето, утврдила Студија на јапонскиот Универзитет Тохоку. Научниците ги следеле и бележеле навиките за гледање на телевизија на 276 деца, на возраст од 5 до 18 години, кои гледале телевизија од еден до пет саати на ден, а во просек околу два часа.Магнетната резонанца на мозокот на децата покажала промени на поларните регии на мозокот кај оние кои најмногу време поминувале пред малите екрани. Тие имале повеќе сива маса во тој преден дел на мозокот, што не е добро, затоа што тоа се поврзува со пониска вербална, односно говорна интелегенција.Тие подрачја покажале кортикално стеснување паралелно со зголемување волуменот на сивата маса, што резултира со структурни промени во мозокот, заклучиле научниците. ...
| | веќе видена

За многу мажи продавниците за накит се како лавиринт – лесно грешат и се губат. Овој водич може да ви помогне да го изберете вистинскиот прстен.Пред да тргнете во купување јасно одредете си го буџетот. Тоа е важно затоа што мора да бидете реални и паметни – да го купите она што има смисла во однос на вашата финансиска ситуација.Да се открие нејзиниот стил во дизајнот на прстенот може да биде лесно ако се погледа во нејзината кутија за накит. Видете го и нејзиниот стил во облекување, начинот на живот и работа, па утврдете што е најсоодветно за девојката на која ќе и’ купите прстен. Кога некогаш ќе поминувате покрај златара, обидете се да го фатите нејзиниот поглед – на какви прстени се загледува. Ако сето ова пропадне, на крајот, вклучете ја и неа во изборот на прстенот, но тогаш факторот изненадување пропаѓа.Дијамантите се оценуваат според четири критериуми: обработка, боја, тежина и “проѕирност“. Балансирањето меѓу овие четири критериуми ќе ви помогне да го пронајдете правиот камен во рамките на својот ...
сите 2 | | | веќе видена

Студот, ветрот и мразот сериозно им штетат на човековото тело, лице и особено усните. За заштита, првично за потребите на Армијата на Шведска, се разви волшебниот балзам за усни “Hudsalve“.Се покажа дека тој не е идаеален само за усните, туку и за лицето, рацете, зглобовите и нозете. Поради повеќенаменската супстанца што ја содржи, “Hudsalve“ може да се користи и како заштита од комарци, па дури и како маст за оружјето и за кожните чизми.И во многу други европски армии веќе се употребува и е дел од опремата. Но, поради големата ефикасност, и се’ поголем број луѓе се’ повеќе го користат, особено алпинистите и трагачите по авантури.Па така, “Hudsalve“ речиси доби митски статус. За информација, цената на еден стик од овој балзам за усни е околу 10 евра.
| | веќе видена

Михаел Шумахер позитивно реагирал на последните медицински тестови, па докторите во Универзитетската болница во Гренобл планираат со постепено будење од коматозмата состојба во која се наоѓа веќе еден месец.Оваа информација ја пренесува францускиот “L’Equipe”, иако портпаролката на Ф1 шампионот одбила да ги коментира ваквите наводи.Ова е првата добра вест за здравствената состојба на седумкратниот шампион во Формула 1, кој еден месец се наоѓа во медицински индуцирана кома, откако на скијање во француските Алпи се здоби со сериозни повреди на главата.Според експертите од оваа сфера, случајот на Шумахер е вистинска реткост, бидејќи во слична ситуација, лицето во вештачка кома се одржува околу две седмици. Сепак, неколкумина врвни светски невролози и неврохирурзи стравуваат дека Шумахер по оваа несреќа нема никогаш да биде истата личност.
сите 45 | | | веќе видена

Во Женева, во зградата на Обединетите нации, под покровителството и со присуство на претставници на поважните земји инволвирани во барањето на разврска и крај на долгата и крвава криза и граѓанска војна во Сирија, во тек се мировните преговори меѓу режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад и лидерите на опозиционата Сириска национална коалиција. Но, и додека се одвиваат преговорите, насилствата во оваа земја не престануваат. Борби и насилства има насекаде и продолжуваат жртвите и маките на луѓето.Интересна фото репортажа за силните контрасти меѓу тешките мировни преговори во Женева и уште потешката ситуацијата на теренот.Со други зборови, преговарачите си зборуваат, а луѓето сеуште страдаат.
| | веќе видена

За жал, ова е вистинската реалност во државава.Гледачка од Пробиштип се јавува во контактната емисија „Очи в Очи” на “24 Вести” телевизија и дава коментар за зголемувањето на минималната плата во Р. Македонија, од 8.050 денари, на 10.080 денари, кое ќе се ефектуира дури до март 2018 година!
сите 2 | | | веќе видена

„Ова не е победа, но е чекор до победата“, изјави лидерот на опозицијата Виталиј Кличко по оставката на украинскиот премиер Микола Азаров.Украинскиот парламент денеска ги укина контроверзните антипротестни закони, во обид да им стави крај на двомесечните антивладините демонстрации во земјата.Токму овие закони беа повод за отворени судири меѓу демонстрантите и полицијата во изминативе денови.Претседателот Виктор Јанукович се согласи на ваков чекор по разговорите со опозициските лидери.Претходно денеска премиерот Микола Азаров поднесе оставка која Јанукович веднаш ја прифати, што автоматски повлече и оставка на целата влада.
сите 27 | | | веќе видена

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров, Французинот Никола Карабатиќ, Белорусинот Сергеј Рутенка и Шпанецот Арпад Штербик се најновите засилувања за следната сезона во редовите на македонскиот ракометен шампион Вардар, пишува весникот „Македонски Спорт“.Според весникот, квалитетните засилувања минатата сезона во РК Вардар најверојатно беа само најава на она што следува за следната сезона – вистински дрим тим кој би можел да стигне и до пехарот во Лигата на шампионите.„Македонски Спорт“ вели дека, иако РК Вардар засега не ги потврдува овие информации, сепак тие од свои извори дознаваат дека најдоцна до септември годинава Лазаров, Карабатиќ, Рутенка и Штербик ќе истрчаат на паркетот во салата „Кале“.
сите 25 | | | веќе видена

За оние кои добивале смртни закани, или се само богати и параночни, се појави и “Audi A8 L Security“. Тврдат дека е супер блиндиран и безбеден автомобил, со највисоки цертификати од класата “VR 7“. Вистински мал и снажен “подвижен бункер“. Балистички е заштитен од куршуми и од воени рачни или гранати од оружја од среден калибар, според НАТО класификацијата на муниција, а е отпорен на експлозии и од бомби.Каросеријата и стаклата се непробојни, има и супер оклопна кутија за комуникација, дополнителен излез во случај на напад, систем за гасење пожар, како и за довод на свеж воздух. Внатрешната луксузна опрема, се разбира, не е променета.Моторот од речиси 600 к/с, преку погонот на четири тркала, исто така безбедносно заштитетни, овозможува брзо бегање од куршумите и гранатите на атентаторите.“Audi A8 L Security“ е идеална прилика за оние што мислат дека “Страв грозје чува“, а имаат многу пари да го платат.
| | веќе видена

next