Здраво

Народната банка на РМ уште минатата година распиша конкурс за идејно и ликовно графичко решение за изгледот на новите книжни апоени од 200 и 2.000 денари кои би требало да бидат пуштени во опсег од 2015 година.Сепак, информации до каде е постапката сеуште нема, но овој примерок веќе кружи по социјалните мрежи.
| | веќе видена

Кога ќе слушнете дека некој се обидува да се гушне со еден див лав, веднаш со страв помислувате што после ќе му се случи. Но, тоа не е секогаш така.Кевин Ричардсон е зоолог од Јужна Африка кој многу години ги проучува дивите лавови по африканските савани. Па така, меѓу него и лавовите се разви невобичаен однос и на стравопочитување и на неверојатна срдечност. Не само што Кевин ги сака лавовите, туку и тие него го сакаат.Ова се неверојатни фотографии и видео на пријателско дружење на Кевин со дивите животни. Погледајте како големите лавови, со своите 160-180 килограми, му се фрлаат во прегратка и како со шепите го гушкаат. А потоа, како домашни миленици, му се умилкуваат, лежат заедно и си играат. Толку убаво и симпатично, што дури изгледа нереално.Кевин Ричардсон, поради можноста да има необјаснива врска со овие животни, сака да го привлече вниманието на луѓето и да предупреди на сериозните проблеми со кои се соочуваат дивите животни во Африка. На сите тие, а особено на Кралот на животните, им се заканува ...
сите 4 | | | веќе видена

Чоколадото го сакаат сите! И младо и старо, и машко и женско. Тоа што можеби недоволно се знае е дека чоколадота генерално помага во подобрување на вашето здравје. Но, само она, вистинското, од какао.Чоколадото, особено темното или црното чоколадо, има големо позитивно влијание врз човековото тело и здравје. Се разбира, доколку не се претерува.Еве како чоколадото помага:1. Го намалува ризикот од мозочен удар Истражувања во Шведска покажале дека консумирање на 45 грама темно чоколадо може да го намали ризикот од мозочен удар за 20%. Чоколадото содржи флавоноиди, кои пак содржат антиоксиданси кои се заслужни за намалувањето на овој ризик.2. Ги подобрува менталните фунции Со истражувања во Англија се дошло до сознанија дека 90 минути по консумирање на чоколадо, менталните функции на испитаниците биле значително подобрени.3. Помага за мускулната маса Универзитетот во Индијана, САД, спровел истражување со кое докажале дека после напорното вежбање чоколадото ги намалува болките и придонесува за поголема ...
сите 13 | | | веќе видена

Најпознатото “жолто“ семејство на Симпсонови и “Lego“ ќе го овековечи. По повод 25-тата годишнина на оваа многу популарна американска цртана ТВ серија, ќе се појави комплетот “Lego The Simpsons“. Фановите на Симпсонови ќе може да ја склопат нивната куќа и гаража, а покрај неа да ги постават минифигурите – ликовите Барт, Лиза, Меги, Хомер, Марџ и Нед Фландерс.За што пореалистично доживување, ќе има и неверојатни детали: нивното семејно возило, поштенското сандаче, скејтбородот, домашниот алат, количката за градината и могу друго.За некои, нема подобар начин за прослава на 25-иот роденден на Симпсонови. Овој комплет, на пазарот на играчките ќе го има во февруари. Цена: околу 160 евра.
| | веќе видена

“Скандал“ колку да го има, кога нема ништо друго. Демек, вистинските Њујорчани биле “згрозени“ затоа што новиот градоначалник на Њујорк Бил Де Блазио ја прекршил традицијата и не јадел пица со раце, иако тврдел дека е “човек во народот“.Тукушто избраниот градоначалник Бил Де Блазио се најде на мета на некои медиуми. Граѓаните биле разочарани затоа што тој е виден (и фотографиран) како во еден ресторан јаде пица со нож и виљушка, а не со раце. Градоначалникот ги претставува сите жители на “Големото јаболко“, а тие пица јадат со раце. Премногу коментари и по социјалните мрежи.Сето ова, оние најтрезвените кои не се малку, сметаат дека добило смешни димензии и е бесмислен политички скандал. Дури и го вброија меѓу најглупавите политички афери на сите времиња. Како да е тоа најважно: Како се јадела пица?Значи, не било само кај нас, или на Балканите. Било насекаде. Од ништо – да се измисли “скандал“ и “политичка афера“!
| | веќе видена

Филмот „American Hustle“ (Американски измамници) однесе најмногу Златни глобуси на синоќешното доделување на престижните награди кои даваат добар увид кои се фаворитите за еминентниот Оскар.Криминалистичката комедија во режија на Дејвид о. Расел освои награда за најдобра комедија или мјузикл, надобра актерка во комедија или мјузикл и најдобра споредна улога.Во категоријата драми, победата ја однесе филмот „12 Years a Slave“ на режисерот Стив Меквин, кој се темели на вистинска приказна за Афроамериканец кој е продаден во ропство во периодот пред американската Граѓанска војна.Од овој филм многу повеќе се очекуваше со оглед на тоа дека имаше седум номинации, но на крајот се закити со еден Златен глобус.Наградата за најдобар режисер ја освои Мексиканецот Алфонсо Куарон, чиј филм „Гравитација“ стана вистински хит во кината ширум светот, а собра и одлични критики.Најдобар драмски актер е Метју Меконахи за улогата во филмот „Dallas Buyers Club“. Во категоријата најдобра драмска актерка победи Кејт Бланшет, играјќи ...
сите 24 | | | веќе видена

Изминатата 2013 година резимирана во 45 моќни фотографии. Внимание: некои се вознемирувачки и може да влијаат врз вашите чувства!Затвореници пожарникари се подготвуваат за борба со пожарот во близина на Националниот парк Јосемит во КалифорнијаЕден пар околу остатоците на нивниот дом откако торнадо го уништи градот Мур во државата Оклахома, САДНик Валенда чекори по челична сајла, долга повеќе од 400 метри и широка 5 сантиметри, преку Кањонот на реката КолорадоДемонстратор погоден од специјалната полиција со гумени куршуми за време на немирите поради корупција и покачување на цените во Рио Де Жанеиро, БразилМајкл Кнапен и Џон Бекер, кои стапиле во брак пред седум години во Торонто, Канада, плачат поради веста дека канадскиот Врховниот суд одлучил да се поништат еднополните браковиЧовек облечен како Супермен го поздравува двегодишниот пациент Жоао Бертола и неговиот татко во Детската болница во Сао Паоло, БразилТами Холмс со нејзините внуци засолната во вода, за време на големите шумски пожари во ...
| | веќе видена

Масимилијано Алегри веќе не е тренер на “Милан”, соопшти претпладнево клубот од Милано преку својот официјален Твитер профил.Во соопштението, тимот му се заблагодарува на Алегри и неговите соработници во стручниот штаб за времето поминато во клубот и му посакаа успех во иднина.„Росо-нерите“ привремено ќе ги предводи тренерот Мауро Тасоти до назначување на нов шеф на стручниот штаб. Отказот за Алегри доаѓа по синоќешниот пораз од Сасуоло со 4:3.Милан во моментов се наоѓа на 11.место во Италијанскиот фудбалски шампионат со 22 бода и биланс од 5 победи, 7 нерешени и 7 загубени натпревари.За најсериозни наследници на Алегри, во италијанските медиуми се шпекулира со имињата на Филипо Инзаги и Кларенс Сидорф.
сите 64 | | | веќе видена

“Sony” на меѓународниот Саем на потрошувачка електорника “CES” во Лас Вегас, претстави ласерски проектор, што површината на која проектира содржина ја претвориa во голем 147 инчен екран со 4К резолуција. А може да проектира на речиси било која површина, и тоа од близу!Проектор (видео бим) е со должина од 110 сантиметри и може да се постави на ѕид, каде со помош на ласерски диоди проектира видео записи со 4к Ултра ХД резолуција од 4096х2160 пиксели.Јачината на светлината е 2.000 АНСИ лумени и може да прикажува видео со големина од 66 до 147 инчи.Ќе биде достапен кон средината на годината, а цената околу 35.000 евра. За жал.
сите 7 | | | веќе видена

За нив веројатно не сте слушнале, а тие многу ни го олесниле секојдневието. Овие десет изумители го променија начинот на живот во целиот свет, но ретки се оние кои за нив воопшто слушнале.На спомнувањето на зборот “изумител’, на повеќето луѓе, прво што има паѓа на памет, се имињата како Бенџамин Френклин, Алберт Ајнштајн, Томас Едисон… Но, освен нив и многу други генијални умови во историјата доаѓале до генијални откритија, а нивните имиња не се толку врежани во паметењето на обичниот човек (ако воопшто и ги слушнал), иако тие засекогаш го промениле начинот на кој денес живееме.Како посебен почит кон нив, ова е листа на десет иноватори и изумители кои неправедно се нашле зад кулисите на светската наука, а секако заслужиле поголема слава.1. Клеренс Бирдсеј – Замрзната хранаАко сте љубител на вечери пред телевизорот, секако дека би требало да го цените овој господин. Тој го измисли брзиот начин на замрзнување на храната, со кој повеќе се задржува вкусот отколку со претходно познатиот метод на замрзнување. ...
| | веќе видена

Веќе не е доволно да се изгради голем и супер луксузен хотел со сите можни и најсовремени задолства на гостите. Луѓето сакаат и некоја приказна и автентичност. Како на пример, во близина на Фиренца, каде што еден манастир сега е хотел, со фасада на која се оригинални фрески на Микеланџело. Или, во Њу Орлеанс, во кој хотелот “Ritz-Carlton“ порано бил стоковна куќа. Во Вашингтон, хотел со пет ѕвезди сега е во зграда во која порано биле печки за палење на отпадот. Се’ повеќе супер лусузни хотели се градат на ексцентрични локации и се отвораат во невообичани згради.Но, тука не се запира. На ред дојдоа и затворите, оние поранешните. И тие се вредни за памтење, а поради криминалците кои биле во нив, секогаш има и некоја интересна приказна која привлекува. А можеби и самото чувство – да се биде слободен а во затвор, макар и некогашен.Ова се пет – од повеќето хотели со пет ѕвезди во светот, кои порано биле затвори. “Liberty“ во Бостон, САД, има 298 соби и апартмани. Затворот “Султан Ахмет“, изграден во 1918 година, ...
| | веќе видена

Видео кое нема да ве остави рамнодушни! Пред Зимските Олимписки игри во Сочи, компанијата “Procter & Gamble’s“ направи уште еден неверојатен и преубав рекламен спот “Мамо, ти благодарам“.Многу дечиња почетници во зимските спортови успеваат да освојат медали благодарејќи и на нивните мајки кои постојано се со нив, помагајќи им во искачувањето до олимпискиот подиум.Пораката е едноставна: со мајчината љубов и многуте падови се претвораат во успех. Со вас секогаш е мајката да ве подигне и да ве поддржи.
| | веќе видена

Еден од најпознатите производители на многу популарното виски, за оваа зимска сезона лансира специјалната ограничена серија “Johnnie Walker Gold Reserve“. Шишето е рефлексно златно и одлично се вклопува во барот на секој колекционер и мераклија на виски. Се разбира, важна е содржината, но не е на одмет да е во прекрасна амбалажа.Шише добро виски во убаво пакување, за само 65 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Јупитер ќе биде во знакот на Ракот до 16 јули, а потоа влегува во знакот на Лавот, што значи дека првата половина на годината ќе им припаѓа на водените и земјените, а втората половина на огнените и воздушните знациКартите на ѕвездите за оваа година се отворија, улогите се поделени, судбината не е непроменливо зацртана. Постои слободен избор како и на кој начин да се одиграат улогите што ни се доделени, а се’ е во границите на дозволеното.Карактеристично за оваа година е што Јупитер ќе се наоѓа во знакот на Рак до 16 јули, а потоа влегува во знакот на Лав, што значи дека првата половина на годината ќе им припаѓа на водените и земјените, а втората половина на огнените и воздушните знаци. Годината почнува со масата на планетите во знакот на Јарец, што сугерира дека нивната мудрост и одговорност, искуство, самоконтрола и упорност ќе бидат на цена и ќе имаат влијание на сите знаци на Зодијакот. Оваа година би требало да доминираат разумот и човечноста.Овен Упорноста е вашиот најсилен адут. За вас важи: што ќе ...
сите 10 | | | веќе видена

На својот премиерен настап на 11-то Европско првенство во ракомет, македонската репрезентација вечерва загуби од домаќинот и актуелен европски шампион Данска со 29:21.Проблемите со повредени играчи и заморот од 15-часовното патешествие до Хернинг оставија белег во играта на нашите ракометари кои направија 16 технички грешки и имаа многу слаба реализација со играч повеќе. Фаворизираниот противник ги казнуваше грешките на Македонците и на најдобар начин го искористи домашниот терен и поддршката од 15 илјади навивачи да стигне до првите бодови во А групата.Македонија лошо започна, а првиот гол го постигна во 9.минута кога намали на 5:1, за неколку минути подоцна негативата да биде уште поголема кога Данците водеа со 9:2. На половина од првиот дел следуваше најдобриот период за избраниците на Ивица Обрван кои со серија од 4:0 намалија на 9:6 и пропуштија неколку напади резултатски уште повеќе да се приближат. На паузата се отиде со плус 4 за домаќинот – 12:8.Во почетните минути од вториот дел македонските ...
сите 43 | | | веќе видена

Сега, кога празниците завршија, желбата за намалувањето на килограмите ви е сигурно поголема поради сармите, руската салата и кифличките кои ги изедовте периодов.Честопати се ‘ставаме” на диети, но резултатот не е секогаш каков што посакуваме. Токму поради тоа, еве неколку трикови кои лесно можете да ги внесете во вашиот начин на исхрана, а ако редовно ги применувате, ќе си обезбедите себеси повитко и поздраво тело.1. Комбинирајте го сокот со вода Додајте обична или минерална вода во сокот, така ќе намалите 85 калории по чаша или годишно да изгубите 2-3 килограми.2. Читајте го составот на производите кои редовно ги купувате и концумирате Сокот, слатките или грицките коишто секојдневно ги конзумирате можат да содржат и над 200 калории. Погледнете ја декларацијата и можете да дојдете до изнанадувачки податоци.3. Зелен чај Овој совет се однесува на оние кои немаат висок крвен притисок. Кофеинот ги ослободува масните киселини и помага во лесно согорување на вишокот маснотии, што значи кога би се здружиле ...
сите 4 | | | веќе видена

Овенот ќе мора да пази што потпишува, Бикот што на кој од соработниците им кажува, а Близнаците мора да штедат. Раковите и Лавовите да не започнуваат ништо ново до јули, а Девиците и Вагите…Овен Заштедете пари во првата половина на годината. Потрудете се да не земате кредити, да не позајмувате пари од други. Доколку морате, ќе биде тоа повеќе штета отколку полза. Пазете со кого почнувате нова соработка, барем до јули бидете претпазливи во врска со нови деловни партнери. Немојте да им верувате на сите, особено бидете претпазливи при потпишувањето на некои документи.Бик Доста проблеми може да имате на работата, доколку не се договарате за се’ со соработниците. Тој период трае до крајот на јули 2014. Немојте со сите да разговарате за се’, затоа што некој може битните информации да ги злоупотреби. Во секој случај, бидете претпазливи во комуникацијата со другите, без оглед на тоа дали веќе работите или само барате работа.Близнаци Од март до јули 2014 ќе бидете задоволни со приливот на пари, но сепак потрудете се ...
сите 4 | | | веќе видена

Од градот Скопје новогодишна забава беше организирана традиционално на плоштадот Македонија, додека Општина Центар прославија на само 100 метри подалеку, на Скверот Јадран.На плоштадот Македонија пееја Калиопи, Тијана Дапчевиќ, „Куку Леле“ и младиот изведувач на народни песни Мустафа Имери. Имаше и забава за најмладите, а на полноќ традиционален огномет.На забавата на Скверот Јадран настапија “Прљаво казалиште” и “Суперхикс”.Вкупно 23 акутни труења со алкохол, но ниту еден задржан на токсикологија – ова е исходот од синоќешната прослава на Нова Година.Клиниката за токсикологија и годинава имаше работа. Вкупно 23 акутни труења со алкохол, но ниту еден хоспитализиран, е исходот од синоќешната прослава на Нова Година. Од регистрираните 23 алкохолни труења, 15 се кај мажи, а осум кај жени. Притоа, 11 пациенти се помали од 18 години.Најсериозен инцидент се случил кога возило на Итната медицинска помош ноќеска околу полноќ било нападнато кај Центарот за зависници во Кисела Вода и притоа е повреден возачот на ...
сите 12 | | | веќе видена

Здравје, среќа, радост, успех, мир, развој, просперитет, работа, пари, несиромаштија, слобода, демократија, човекови права, правда, љубов, надеж, верба, подобра иднина за сите, оптимизам, разум, мудрост, почитување, соживот, добрина, хуманост, углед, Европа и НАТО, поубав живот…!Сето ова – најискрено Ви го посакуваме во Новата 2014 Година!Здраво, до следното читање.фото: Томислав Георгиев
сите 21 | | | веќе видена

next