Здраво

Кој не сака полна шолја радост таканаречена кафе? Тука се вбројува и нашата добра соседка, бактеријата “pseudomonas putida CBB5”, која е љубител на кофеинот нешто повеќе од нас, па затоа нема проблеми со аритмија и астма. Овој љубител на кофеинот со употреба на ензим ги разградува неговите молекули и ги претвара во јаглероден диоксид и амонијак. Група истражувачи од универзитетот во Ајова го изолирале генот одговорен за внесување на кофеинскиот протеин и го клонирале и вметнале во Ешерихија Коли.Со овој проект, сега може ензимот да биде произведуван за фармацијата на големо и може да се искористи во медицината за зголемување на крвниот притисок, за лечење од аритмија или како помош на пациентите со астма.Исто така, ќе можат да го искористат и произведувачите на кафе, за чистење на останатиот кофеин по процесот на создавање кафе без кофеин.И се ова од само еден минијатурен микроб најден низ цветните леи.
| | веќе видена

Што ни носи минувањето на планетите во Јарец? Венера покажува како сакаме, во што уживаме, како се согласуваме со партнерот, но и каков однос имаме кон парите и храната.Венера, митолошката богиња на убавината и уметноста, има сличен статус и во астрологијата. Таа го покажува начинот на кој сакаме и уживаме, какви ни се љубовните афинитети, односите во партнерството и во бракот, дали имаме уметничка дарба…Освен тоа, Венера го симболизира и нашиот однос кон парите и храната. Нејзиното влијание е најсилно во Бикот, Вагата и Рибите, а најслабо во Овенот, Шкорпијата и Девицата. Поради тоа, Биковите, покрај Лавовите, се познати како најголеми хедонисти. Вагите се големи естети, а Рибите уметници и креативци.Марс, планетата на страста, акција и сексуалноста, заедно со Венера, Нептун и Месечината, ужива статус на љубовна планета. Во женскиот хороскоп, покажува каков е нејзиниот тип на маж, а во машкиот, неговиот тип на жена. Влијанието на Марс во наредните шест месеци е ослабено со неговата позиција во знакот ...
сите 4 | | | веќе видена

Повеќе десетици илјади Украинци продолжуваат со антивладините протести. Не им пречат ниту студот, ниту бројните полициски сили. Суштина е борба за проевропска или проруска Украина, но и против огромната корупција во земјата од страна на високите државни функционери. Во такви услови, ЕУ и САД ги поддржуваат демонстрантите и опозицијата, а Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин – власта.Претседателот Виктор Јанукович се врати од “боледување“, премиерот поднесе оставка, лидерите на опозицијата бараат и негова оставка, уставни промени, длабоки реформи и потпишување на договорот со Европската унија.И вчера, на 3 февруари, повеќе од 50.000 граѓани беа на “Плоштадот на Независноста“ во Киев, кој последниве два месеца стана епицентар на демонстрациите против власта.Ова е уште една впечатлива фото репортажа за силниот пркос на Украинците.
сите 11 | | | веќе видена

“BMW“ ја откри новата серија “4 Gran Coupé“. Премиерата ќе биде во февруари, на претстојниот Салон во Женева, кога ќе бидат објавени и сите податоци и карактеристики на автомобилите.Во популарната серија на “четворките“, ова е првото купе со четири врати и е трет модел во нивната успешна серија. Со исти димензии како и оние со две врати, овој модел е извонредна комбинација на елеганција и робустност.Од она што досега се знае, на располагање ќе бидат 4-цилиндерски и 6-цилиндерски бензински мотори, како и два 4-цилиндерски дизел мотори. Вообичаено, и за ова спортско купе ќе има биде богата понуда на опции, за исполнување на желбите на купувачите.
сите 3 | | | веќе видена

Мачките комуницираат на различни начини. Нивното предење и мјаукање има различни значења. Но, мачките комуницираат и со “јазикот на телото“.На пример, позицијата на нивните уши е добар индикатор какво е нивното чувство. Подигнатите уши значат дека мачката е на штрек или е среќна, додека кога ушите и’ се наназад или рамни, тоа значи дека е лута или уплашена.Еден од најдобрите начини да се видат нејзините чувства е да се погледне во опашката. Еве што вашата мачка сака да ви каже со нејзината опашка.Исправена опашка Кога мачката ја држи опашката исправена нагоре, таа изразува доверба, возбуда или задоволство. Со подигната опашка мачката ги дочекува сопствениците и на тој начин им кажува дека е среќна што ги гледа.Свиткана опашка како прашалник Подигната и свиткана опашка, која личи на круг или прашалник, значи пријателство и разиграност. Вашата мачка ви кажува дека е право време да ја почешкате по главата или да си поигра со омилената играчка.Спуштена опашка Кога мачката ја држи опашката спуштена до земја, тоа ...
сите 3 | | | веќе видена

Постојат неколку СМС-пораки кои не треба да му се праќаат а поранешниот, доколку не сакате тој да стекне погрешен впечаток.Без оглед на чувствата кои можеби сеуште ги имате кон него, запамтете дека тој е поранешен со причина и токму затоа не би требало да му ги пратите следниве пораки. Ова се однесува на поранешните дечковци, но кој знае, веројатно истото може да важи и – за поранешните девојки.“Ми недостасуваш“Без оглед колку тој ти недостасува, најдобро би било тоа да не му го спомнуваш, или при средба или преку СМС. Во повеќе случаи оваа изјава не е точна, затоа што се сеќавате само на убавите моменти поминати заедно, а не и на лошите работи што тој ги направил.“Навистина ми е жал“Пред да му го кажеш ова, увери се дали навистина така мислиш или имаш прилично сериозна причина да ти биде жал. Немој да му праќаш такво нешто само поради контакт, затоа што (како што е веќе кажано) тој е поранешен со причина, па би било мудро да продолжиш натаму и да не дозволиш животот да ти се врти околу него. Од друга ...
| | веќе видена

Извонредна фотографија на “Големото јаболко“. Сонцето заоѓа и над Менхетн!Снимена е од врвот на “Рокфелер Центар“, на 70-иот кат, од каде се пружа незаборавен поглед на хоризонтот на Њујорк и на неговиот централен дел – Менхетн.
| | веќе видена

Иако пушењето е се’ понепопуларно и се забранува во многу делови во светот, вкупниот број на пушачи расте! Речиси една милијарда луѓе (поточно 967 милиони) се пушачи, покажуваат податоците од 187 земји за 2013 година. За споредба, во 1980 имало 721 милион пушачи. Овој растечки тренд, пред се’ се објаснува со зголемениот број на население во светот – 7 милијарди луѓе.Сепак, статистиката покажува дека и покрај поголемиот број пушачи, пушачкиот тренд се намалува. Денес секојдневно пушат три од десет мажи и секоја дваесетта жена, додека во 1980 пушеле четири од десет мажи и секоја десетта жена.Можеби и затоа, во последните 15 години четирите најголеми производители го зголемиле нивото на никотин во цигарите. Нивото на никотин во цигарите во периодот 1997-2012 пораснал за дури 15 отсто, се тврди во студијата објавена во американскиот часопис “Nicotine and Tobacco Research“. Ова се податоци од четирите најголеми производители на цигари во САД, кои годишно се доставуваат до американскиот Оддел за јавно ...
сите 3 | | | веќе видена

Секогаш своеволниот и контраш Берни Еклстоун, се огласи и говореше за последните Ф1 тестирања, моторите, заштедата на гориво и слично во Формула 1. Типично за Берни.“Се прашувам колку тимски камиони се користат во ФИА. Видете што се случува последниве денови… Јас реков дека ако сето биде вака… ќе биде тотална фарса. Тие (ФИА и тимовите) инсистираат на тие нови мотори. Ако сакаат вака да се тркаат, треба да одат на Ле Ман“.“Тие зборуваат за заштеда на гориво. Не требаат нови мотори во болидите за да се постигне тоа. Треба да имаат помалубројни тимови и опрема, оние камиони за превоз. Не им требаат толку многу камиони да одат низ цела Европа. ‘Мерцедес’ има 23 такви камиони и ги носи насекаде! Ако навистина сакаат да заштедат гориво, нека престанат со тоа“.“Целава работа со новите мотори во болидите е тотално апсурдна. Луѓето сакаат силна бучава – нешто специјално, тоа што Формула 1 навистина е – а сега ние имаме тивки мотори и никој на патеката“, смета Еклстоун.
сите 2 | | | веќе видена

Уште една извонредно интимна и потресна фото-приказна за скоро 8-годишната војната во Виетнам. Оваа војна го промени светот, а особено САД, каде сеуште тагуваат за 58.220 загинати американски војници и повеќе од 303.000 повредени. Многу повеќе жртви и страдања имаше во Виетнам, но и во Лаос и Камбоџа. Според проценките, од 450.000 па дури и 2 милиони загинати и околу 3 милиони повредени, повеќето цивили.Американскиот војник Чарли Хагеј (тогаш 24-годишен), бил во Виетнам од март 1968 до мај 1969 година. Пушката ја заменил со фотоапарат и направил околу 2.000 фотографии за потребите на Армијата кои биле објавувани во американските весници. Кога се вратил, фотосите ги чувал надвор од очите, но не и од умот.Дури по 45 години, со тага и сеќавање на луѓето кои ги снимал, тој се осмелил повторно да ги погледа негативите. Сега 1.700 се дигитализирани и се достапни на јавноста. “Три дена не можев да спијам, емоциите се сеуште длабоки“, изјави тој.Како дел од “Проектот на незаборавот“ во тек е изложба, а фотосите ќе ...
| | веќе видена

Теории на заговори отсекогаш постоеле и постојано ги привлекуваат луѓето. Па така, има многу верзии за убиството на Кенеди, за смртта на Хитлер, дали слетувањето на Месечината било снимено во студио, за нападот врз Кулите-близначки во Њујорк… Некои од овие теории се толку добро разработени што некои дури и ќе се посомневаат во тоа што досега го верувале.Пред дваесетина дена објавивме за “Chemtrails“: Дали не’ контролираат со хемикалии од големите височини? И оваа за “Титаник“ е една од тие теории на заговор.Тројца влијателни богаташи – Џон Џ. Астор IV, Исидор Штраус и Бенџамин Гугенхајм биле против основањето на Федералните резерви на САД. Сите тројца загинале на “Титаник“… Најпознатиот патнички брод на сите времиња, кој трагично заврши во ноќта на 15 април 1912 година, и век подоцна не престанува да ги фасцинира луѓето. Во последните 400 години имало околу 65.000 поморски катастрофи, и тоа некои и многу поголеми (во човечки жртви), но само за оваа секогаш и одново се раскажува. За “Титаник“ се снимени ...
| | веќе видена

Познато е дека газираните и алкохолните пијалоци воопшто не се добри за нашиот струк. Но, постојат неколку напивки кои ефикасно помагаат при топењето на масните наслаги. Се прашувате кои се? Еве ги.Ароматизирана водаКога се обидувате да се ослободите од прекумерните килограми, многу е важно вашиот организам да биде хидратизиран. Консумирањето на поголеми количини на вода му помага на вашето тело да го одржи соодветниот баланс на течностите, да го запре нивното задржување во организмот (една од најголемите причини за појавата на “надуен стомак“), а и да ви помогне да имате чувство на ситост (со самото тоа, помалку ќе јадете). Ако не ви се допаѓа идеата постојано да пиете обична вода, додадете и’ некои зачини (нане или босилек), цитруси (лимон, помаранџа, грејпфрут, лимета) или други нискокалорочни природни засилувачи на вкусот (може дури да користите и исецкана краставица).Ладен чај од нанеТој е одлично освежување во текот на жешкиот летен ден, но истовремено и суперефикасен пијалок кој ќе ви помогне да имате ...
сите 12 | | | веќе видена

Блаже И. (33), кој загина во синоќешната сообраќајна несреќа кај Мавровка, ја носел 21-годишната сопруга И.С. на породување. Неколку часа по кобниот момент, неговата сопруга се породила и се наоѓа на Клинички центар „Мајка Тереза“.Со нив во возилото била и неговата мајка, која е повредена и задржана на лекување. Неколку часа по несреќата, неговата сопруга се породила и се наоѓа на Клиниката за гинекологија и акушерство – Скопје. Докторите велат дека родилката е во стабилна здравствена состојба.Во сообраќајката учествувале три патнички возила и четворица пешаци кои во тој момент преминувале преку пешачките премини.Останатите учесници во стравотната несреќа кај Мавровка, за среќа, поминале со полесни телесни повреди и некои од нив се пуштени на домашно лекување.
сите 33 | | | веќе видена

Вечерва, околу 21 часот, на фреквентната крстосница кај трговскиот центар Мавровка во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа во која животот го загубило едно лице. Во инцидентот учествувале три автомобили – “Голф”, “Пасат” и “Застава 101″, кои имаат тешки оштетувања. Возачот на возилото „Застава“ им подлегнал на повредите здобиени во тешката сообраќајна незгода на крстосницата меѓу булеварите „Крсте Мисирков“ и „Гоце Делчев“, известува “Телеграф.мк”.Останатите тешко повредени лица веднаш биле превезени со итна помош кон болниците во Скопје.Поради несреќата, сообраќајот во овој дел од градот вечерва се одвива отежнато. Од МВР повеќе информации најавуваат за утре.
сите 33 | | | веќе видена

Ракометарите на “Металург” во пријателски натпревар одигран вечерва во салата во населбата Автокоманда во Скопје остварија победа над унгарскиот првак “Веспрем” со 25:23. За унгарската екипа ова беше втор пораз во Скопје откако вчера загубија и од “Вардар”.Во текот на поголемиот дел од натпреварот “Металург” имаше водство, а највисокото беше во 38. минута – 18:13. Но, потоа следуваа тешки моменти за македонскиот тим бидејќи по серијата исклучувања поголемиот дел од натпреварот до крајот го играше со играч помалку. “Веспрем” изедначи во 52.минута на 20:20, но сепак избраниците на Лино Червар стигнаа до победата благодарение на концентрираната игра во нападот и во одбраната.Најефикасен на натпреварот беше Ренато Вугринец со 6 голови, иако во 40. минута доби црвен картон и беше исклучен. Стрелец на 5 голови беше Филип Миркуловски, а голманот Дарко Станиќ имаше 15 одбрани. Кај “Веспрем”, Ренато Сулиќ со 4 голови беше најпрецизен.Ова за двете екипи беше контролен дуел во пресрет на натпреварите од Лигата на ...
сите 29 | | | веќе видена

Џентлмените – “вид“ кој изумира! Низ поп културата и современте трендови, се наметнува сфаќање според кое мажите со убави манири се изедначуваат со “слабаци“ и дека жените “паѓаат“ само на грубите мачо типови.Дали кавалерите уште постојат? Некогаш беше незамисливо мажот да не и’ отвори врата на жената, да не стане кога дама ќе влезе во просторијата, да не се однесува спрема неа со длабоко почитување… Таквото однесување и жените ги наведуваше да бидат грациозни, женствени, шармантни. Денес, повеќето претставници на посилниот пол се “тепаат“ за слободно место во автобусот, делат непристојни коментари на улица и не им паѓа на памет на девојката да и’ го придржат палтото или столицата. Ја ословуваат со “брате“, ја доживуваат како свој “ортак“…Многумина сметаат дека кавалерството и рамноправноста на половите никако не одат заедно. Дали е баш така? Тоа што современите жени денес ги уживаат истите права како и мажите, не може да биде причина за отсуство не џентлменски манири. Овој тренд не настана ненадејно, туку ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателските избори ќе се одржат на 13 април. Ова денеска го истакна претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски по потпишувањето на Решението за распишување избор на претседател на Република Македонија.Имајќи предвид, посочи Вељаноски, дека на 20 април е големиот христијански празник Воскресение Христово, почитувајќи ги чувствата на сите верници од христијанска вероисповед и водејќи сметка тогаш да не биде ниту првиот, ниту вториот круг, одлучив изборот за претседател на Република Македонија да биде на 13 април 2014 година.“Решението за распишување на изборот ќе биде доставено до Државната изборна комисија како орган за спроведување на изборите, како и до министерствата за надворешни работи и за правда”, рече Вељаноски.Уставната одредба, посочи, предвидува дека изборот за претседател на Република Македонија се врши во последните 60 дена од мандатот на претходниот претседател.
сите 49 | | | веќе видена

Ледено невреме во американската сојузна држава Џорџија и во главниот град Атланта. Само 6 сантиметри снег што паднаа во средата и ниските температури, околу минус 10-15 Целзиусови степени, направија невиден хаос во оваа држава на југот од САД. Атланта е парализирана, најголемиот аеродром затворен, а главните автопати блокирани. Илјадници деца останаа во училиштата, а многу поголем број луѓе на работните места, во домовите, во дуќаните и шопинг центрите.Исто е и на патиштата. Повеќе илјади возачи и патници, “заробени“ од мразот, беа во автомобилите и камионите, без гориво, храна и вода. Во пружањето помош се вклучи и Националната гарда.Во невремето загинаа најмалку седум луѓе, а студениот бран на американскиот југ зафати области со околу 60 милиони жители, кои не се навикнати на снег и мраз.Како било таму, повеќе на фото галеријава.
сите 3 | | | веќе видена

Сте се заљубиле и не може да се концентрирате на секојдневните обврски, а самоконтролата ви станала мисловна именка! Љубовта навистина влијае на вашата способност целосно да се посветите на задачите, но и на вашето тело и однесување.Ако ви се случува покрај личноста која ви се допаѓа да чувствувате како да не може да го контролирате своето однесување и да не може да “владеете“ со себе, не сте единствени. Истражувањата покажуваат дека колку повеќе некој е заљубен, толку има полоши резултати на когнитивните тестови, има помала самоконтрола, а способноста за концентрација е послаба.Причина за тоа е што во такви моменти мозокот станува преокупиран со размислувања за потенцијалниот партнер или партнерка, поради што настанува проблем на одредување на приоритетите.Меѓутоа, тоа не е единствениот начин на кој љубовта влијае врз вашето тело. Кога се наоѓате во близина на личноста која ви се допаѓа, често се чувствувате необично смирено – освен ако немате некоја конкретна причина да бидете вознемирени. Причина за ...
сите 5 | | | веќе видена

Стетоскопот, инструмент кој веќе два века е заштитен знак на луѓето во бели мантили, ги живее своите последни денови, тврдат двајца професори од Њујорк. Тие истакнуваат дека исто како што и “MP3“, кој го замени “CD“-то, откога тоа претходно ги истисна касетите, така и стетоскопот за слушање на работата на срцето и белите дробови ќе им го отстапи местото на преносните ултразвучни уреди.Мали ултразвучни машини, слични на смартфоните, ќе може да ги дијагностицираат проблемите на срцето, белите дробови и на другите органи многу попрецизно од традиционалниот стетоскоп.“Со ултразвучните уреди можно е не само да се прегледа срцето, туку и сите органи во телото“, сметаат тие. Наведуваат дека можностите да се посматра работата на внатрешните органи, ќе ги спречи грешките во дијагнозата и ќе им помогне на лекарите да откријат евентуални аномалии.Кога во педесеттите години на минатиот век бил направен првиот ултразвучен уред, бил голем колку фрижидер. Подоцна, со развојот на компјутерската технологија и текот на ...
| | веќе видена

next