Здраво

Има многу пропусти и многу грешки, не е само една. Ние во новата истрага опфативме се. Ги анализиравме сите детали и секоја можна активност. Грешката не е само кај една групација на луѓе без оглед кои биле и од каде биле. Тоа биле збир на повеќе грешки.Ова за МИА ги изјави Омер Кулиќ, претседател на комисијата која врши нова истрага за авинската несреќа во која загина пртседателот Борис Трајковски.Очекувањата на Кулиќ се дека конечниот извештај на комисијата ќе биде готов до крајот на годинава.“Ќе се потрудиме, извештајот да биде готов до крајот на годинава. Меѓутоа, ако малку задоцниме ве молам тоа да не се земе за зло. Апсолутно се е разрешено во врска со самиот лет и несреќата. Ќе завршиме се, нема да остане ниту едно отворено прашање”, вели Кулиќ.Комисијата има повеќе информации, но, посочува, сега се врши селектирање на собраните податоци.“Целата екипа работи на таа анализа и ќе видиме што ќе се земе предвид, а што не”, наведува Кулиќ, кој зедно со 15-члената комисија неделава се во Мостар каде што ги ...
сите 10 | | | веќе видена

За жал, на сите убави работи некогаш или секогаш им доаѓа крајот. Така е и со овој преубав спортски автомобил кој има врати како крила. Во гламурозен стил е најавен “Mercedes SLS AMG GT Final Edition“. “V-8“ моторот од 6,3 литри има 591 к/с. Од 0-100 км/ч забрзува за 3,6 секунди, а максималната брзина му е повеќе од 320 км/ч. Ова црвено-црното “чудо“, кое целосно рачно се прави, за последен пат годинава ќе биде претставено на Саемите на автомобили во Лос Анџелес и во Токио.Само 350 вакви спортски икони ќе бидат произведени. Среќа ќе им треба на оние што имаат предоволно пари да го купат. Цената на основниот модел на “Mercedes SLS AMG GT Final Edition“ се очекува да биде околу 200.000 евра.
сите 4 | | | веќе видена

Велат, зимно време е многу пријатно и “потопло“ домот да се загрева со горење на дрва. Ако имате камин, дрвата прво треба да се исцепат, што за повеќето е малку посложен проблем. За оние помрзливити, кои имаат и доволно голема дневна соба, еве го “софистицираното“ ќумбе на дрва. Целото стебло исчистено од гранки и поставено на ногарки, се става во ќумбето.Откога ќе се запали, систем со специјална камера управува со полнењето, ја отвора вратичката од горилникот кој е во облик на дијафрагма – и си доставате дрво колку што ви треба и колку што сакате.Принципот на ова ќумбе е едноставен: Колку дрво, толку огин и греење. За попријатна атмосфера во домот, за горење препорачуваат бор, елка и смрека…
сите 4 | | | веќе видена

Грчкиот синџир за ресторани за брза храна “Гудис” првиот ресторан во државава ќе го отворат следниот месец во Скопје во “Веро центар”.„Гудис“ ќе функционира на принцип на франшиза, а неофицијално, одговорна компанија за доделување на франшизите ќе биде „Веропулос“ ДООЕЛ Скопје, пренесува “Утрински весник” од Грција.Од „Верополус“ ДООЕЛ Скопје за весникот изјавиле дека веќе истакнале плакати дека ќе се отвора ресторан „Гудис“.Отворањето ресторани во Скопје пред неколку дена за грчките медиуми индиректно го најави Тасос Папаниколау, извршен директор на групацијата „Вивартија“, под чија капа работи „Гудис“.Како што изјави Папаниколау, до крајот на годинава е планирано да почнат со работа 22 ресторана во странство, односно во Македонија, Кипар, Албанија, Бугарија, Унгарија, Романија и во Белорусија.На мапата на компанијата за иднина се позиционирани и Црна Гора, Косово, Либија, Украина и Казахстан. Проширувањето на грчкиот и на странскиот пазар, според Папаниколау, во моментов е главна цел на компанијата.Грчкиот ...
сите 13 | | | веќе видена

Најчесто, во повеќето ресторани има силна музика и гласно се зборува, многу е бучно, се удира по масите и со приборот, има ехо и џагор, вревата е силна.И за ова постои “наука“ која ги објаснува причините зошто тоа е така.1. Бучните ресторани ги привлекуваат луѓето. Ресторанџиите дошле до заклучок дека рестораните во кои е бучно и има гласна музика, се сметаат за поживи и поуспешни. Помал е бројот на луѓето кои сакаат да се дружат во потивки простори.Ако се излезе некаде на пијалок или на вечера, сигурно се сака да се оди некаде каде што е забавно и каде е полно со енергија. А ништо не изгледа толку “забавно“ колку гласната музика. Бучните места се поатрактивни за муштериите.2. Модерниот тренди дизајн ја зголемува вревата. Добар дел од рестораните имаат модерен дизајн кој оддава впечаток не недовршена работа, со обичен непокриен под. Масите се непокриени и без чаршави.А без текстилни прекривки на масите или на подот, звукот не се апсорбира, слободен е во просторот и директно влегува во ушите на гостите. За ...
| | веќе видена

Леонид Рогозов, доктор на шестата советска експедиција на Антарктикот, во април 1961, на 27-годишна возраст, на себеси извршил операција на слепото црево користејќи локална анестезија со помош само на еден инженер и еден метеоролог.Дипломирал во 1959 и веднаш бил примен на клиниката за хирургија. Во септември 1960 отпатувал на Антарктикот како доктор на експедицијата до станицата Новолазаревскаја. Во четвртиот месец од престојот, на 29 април 1961, Леонид почнал да чувствува слабост, гадење и болка од десната страна во долниот дел на стомакот.Следниот ден температурата уште повеќе му се покачила. Бидејќи бил единствен доктор на експедицијата, која била составена од 13 луѓе, Леонид самиот си дијагностицирал акутно воспаление на слепото црево.Времето не дозволувало летање, а и не ни имало авиони на блиските станици. За да се спаси, потребна била итна операција. Единствениот човек кој можел да ја изврши операцијата бил самиот тој.На хирургот од помош му биле еден машински инженер и еден метеоролог кои му ги ...
| | веќе видена

На заљубените им работат неколку подрачја во мозокот, кои предизвикуваат еуфорично расположение, начин на размислување, говор на телото… што докажува дека љубовта не е само работа на срцето.Заљубеноста кај луѓето предизвикува еуфорија и влијае на интелектуалното подрачје на мозокот, како кокаин, а чувството трае многу кратко, скоро пет секунди, тврдат научниците од Универзитетот “Syracuse”.Кај заљубениот човек, работат неколку подрачја во мозокот, кои предизвикуваат еуфорично расположение, покажало истражувањето. Чувствата ,исто така влијаат на когнитивните функции, како што се начинот на размислување и говорот на тело. Научниците заклучиле дека не се заљубуваме со срце, туку со глава.“Би кажала дека е мозокот, но и срцето има влијание. Љубовта е сложен процес. Некои симптоми, за кои мислиме дека доаѓаат од срцето, всушност доаѓаат од главата”, кажала водителката на истражувањето, Стефани Ортиг. Љубовта, многу влијае на нервниот систем на човекот, поготово на емоционалниот стрес и депресијата.“Резултатите ...
сите 2 | | | веќе видена

Со наградна игра и подигање на јавната свест кај граѓаните Владата ќе ја зајакнува фискализацијата, најави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.Со собирање 20 фискални сметки од кој било износ, граѓаните ќе може да учествуваат во наградната игра „Фискална во рака – награда без мака“. Главна награда е стан и дуќан, а секои 45 дена ќе се доделува автомобил и вредносни ваучери за лаптопи, велосипеди, смарт телефони, ЛЦД телевизори. Извлекувањето ќе биде во девет кола, а првото почнува на 30 декември.“Очекуваме да се мотивираат и заинтересираат граѓаните за добивање фискални сметки секаде каде што пазарат и добиваат услуги, да соберат 20 фискални сметки и ги стават во плико. Граѓаните може да учествуваат неограничен број пати во наградната игра. Наградниот фонд содржи еден стан и еден дуќан, кои ќе бидат распределени на крајот од наградната игра и ќе учествуваат учесниците од сите кола”, рече Ставрески.Приредувач на наградната игра „Фискална во рака – награда без мака“, како што информира ...
сите 65 | | | веќе видена

Ви нудиме навистина интересна статистика за плавушите. Еве ги и бројките:2% од светската популација ја сочинуваат природни русокоси30% од девојките во Финска се природни русокоси42% од жените во светот кои ја фарбаат косата, се одлучуваат за плава боја40% од дуплериците на „Плејбој“ се русокоси7 % од природните русокоси обавуваат некоја политичка функција на светско ниво58% од плавушите веруваат дека подобро се забавуваат од бринетите1867 е годината кога за првпат на една изложба во Париз бил промовиран бланшот за коса12 е возраста на која Деби Хари, извиканата вокалистка на светски познатиот состав „Блонди“ почнала да се бланшира1.250 број на фолии кои дневно се употребуваат за извлекување на прамени во големите фризерски студија во Њујорк51.000 доалри е сумата која ја добил студент од Австралија за „создавањето“ на митот за „глупави плавуши“216.000 е бројот на сајтовите кои ги „исфрлува“ „Гугл“, а на кои се нудат вицови за плавуши2202 е годината во која се верува дека природните русокоси ќе бидат ...
| | веќе видена

Според некои истражувања на американските научници, целулитот кај жените е знак за повеќе интелeгенција.Имено, тие тврдат дека масните честички кои го градат целулитот, исто така го снабдуваат телото со масни киселини кои се важни за правилната работа на мозокот, бидејќи ја зацврстуваат сивата мозочна маса.Додаваат дека целулитот е знак за оптимално произведување на женски хормони и плодности, поточно развиена сексуалност и либидо, па мислењето дека целулитот е лош е сосема погрешно. Сторијата е објавена во угледното американско списание “Science”.
| | веќе видена

Скандали го тресат Градоначалникот на Торонто Роб Форд. Полицијата води истрага и наскоро ќе го објави полицискиот извештај на повеќе од 500 страници за сите негови “гревови“.Според канадските медиуми (“Toronto Sun“) и нивниот адвокат Јан Мекинон, кој веќе го прочитал, во извештајот ќе бидат изјави на многу сведоци, меѓу кои и неколку од неговиот кабинет, дека при прослава на “Свети Патрик“ во еден ресторан минатата година, го виделе Роб Форд како испил повеќе од половина шише вотка, шмркал кокаин, пушел “тревка“ и се “забавувал“ со проститутка.“Го видов што прави со една женска, обидувајќи да се скрие, а потоа слушнав како шмрка“, изјавил келнер во ресторанот. Според вработен во неговиот кабинет, неколку жени доаѓале бидејќи по слични “забави“ градоначалникот им ветил дека ќе работат кај него.Поради големиот интерес за случајот, судијата Јан Нодхајмер пресуди дека поголем дел од полицискиот извештај за Роб Форд може да биде јавно достапен. Канадската јавност тоа со нетрпение го очекува.Но, Градоначалникот ...
| | веќе видена

“Претседателот Кенеди почина!“ – оваа вест пред 50 години ја обви во тага и ја шокира Америка, но и целиот свет. Претседателот на САД Џон Ф. Кенеди беше убиен во Далас, Тексас, на 22 ноември 1963 година. Беше уапсен и неговиот убиец Ли Харви Освалд, кој два дена подоцна, во полицискиот затвор беше убиен од Џек Руби.И покрај официјалната истрага и наодите на Конгресната комисија, постојат стотици теории на заговор за тоа кој стои зад убиството на американскиот претседател и дали Освалд бил осамен стрелец или имало уште еден кој пукал.Америка ја одбележува 50-годишнината од овој трагичен настан. Има повеќе интересни факти за тој ден – 22 ноември 1963. Ова се пет работи кои можеби не сте ги знаеле, а би требало, за убиството на 35. Претседател на САД.1. Освалд не беше уапсен за убиството на Џон Кенеди Ли Харви Освалд всушност беше уапсен за убиство на полицаецот Џ. Д. Типит, 45 минути по убиствот на Кенеди. Тој негирал било какво убиство, ниту на Претседателот ниту на полицаецот. Два дена подоцна, Освалд беше ...
сите 15 | | | веќе видена

Десетина лица маскирани со дрвени палки синоќа околу 19 часот претепале патници во автобусот со број 65 во близина на селото Стајковци покрај Скопје.Повредени се осум деца – средношколци од Булачани, Раштак и Стајковци.Очевидците за медиумите велат дека инцидентот се случил кога маскирани лица со автомобили го блокирале патот на автобусот, влегле внатре и почнале да ги тепаат патниците.Жителите на Стајковци синоќа се собраа и ротестираа блокирајки го патот за влез во селото, како реакција на инцидентот.
сите 43 | | | веќе видена

Од 2008 година, железничката линија “Rhaetian“ во областите Албула/Бернина, Швајцарија, стана дел од Светското наследство на ООН. Поминува по Швајцарските Алпи. Градена е од 1898 до 1904 година и сеуште претставува чудо на градежната техника и на моќта на човекот да биде во хармонија со природата. Поминува низ прекрасни предели и пружа незаборавен поглед. Денес ги поврзува и монденските Сен Мориц и Давос во Швајцарија со туристичките градови Тирано и Покиаво во Италија.Првата, железничката линија Албула е долга 67 километри, поминува низ 42 тунели (најдолгиот е 5,86 км) и покриени галерии и на 144 мостови и виадукти.Втората, линијата Бернина е долга 61 километар, поминува низ 13 тунели и на 52 мостови и виадукти. Железничката линија “Rhaetian“ започнува на 697 метри надморска височина, а се искачува до 2.253 метри надморска височина. Тоа е и највисока точка во Европа на која поминува воз.
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето за време на секс, најчесто умираат од срцев удар, меѓутоа, неретко се случува да, во заносот на љубовта, го губат животот на потполно бизарен начин. Токму за тоа пишува списанието “Интимејт медисин“. Некои умирања се сосема бизарни, и е тешко да се поверува во тие приказни, но сепак, навистина се случиле.Смрт во мртовечка кола Хозе Агустино Ноха работел во погребално друштво, што имало и свои предности. Имено, возел мртовечка кола која воедно ја користел и како љубовно гнездо. Меѓутоа, неговиот последен состанок со девојка завршил трагично. После сексот, двајцата исцрпени заспале во автомобилот и веќе не се разбудиле. Со истрагата е утврдено дека ги загушил јаглероден моноксид.Ги убиле бизарните игри Кирстен Тејлор, 29-годишна девојка од Пенсилванија, и нејзиниот сопруг Тоби , уживале во необичните игри, но една таква ги чинела живот. Кирстен умрела изминатата година , откако сопругот, и забил електрични жици во брадавиците и пуштил струја низ нив. Затворен е за убиство од небрежност.Ги прегазил ...
сите 12 | | | веќе видена

Анализирајќи преку милијарда прашања интернет пребарувачот “Ask” направил листа од десет најчесто поставувани прашања на кои нема одговор. Некои од нив се “која е смислата на животот?” или “што навистина му се случило на гангстерот Тони Сопрано?”…Многумина се прашуваат “што е љубов?” или “која е најпознатата личност на светот?”…Не е дека нема одговор на овие прашања, но ни на “Ask”, моќниот пребарувач кој има преку 16 милиони прашања месечно, не му е едноставно да одговори.Сепак, решението, барем на некој начин е пронајдено. “Ask” отвара свој форум каде луѓето кои трагаат по одговорите за филозофските, но и било кои други прашања ќе можат да разговараат со останатите.Меѓу најчесто поставуваните прашања било она “која е смислата на животот?”, а потоа неизбежното кое секој човек сам на себе си го поставува – “Постои ли Господ?”. Милиони луѓе, исто така, сакале да знаат што се случило со Тони Сопрано, фиктивниот лик од ХБО-овата телевизиска серија “Сопранови”.“Jeeves е горд што може да одговори на 16 милиони ...
| | веќе видена

Речиси насекаде во централниот дел на градот има по некоја жена или девојка со непозната возраст. Сиромашно облечена, неуредна и валкана, со жалосен поглед.Најчесто седи и покрај неа е торба во која луѓето ставаат по некоја пара. На рацете на жената спие бебе кое има година или две. Жената проси, или питачи, сеедно, а бројните минувачи во торбата која е покрај неа и’ даваат по некој денар. На луѓето секогаш им е жал за оние кои имаа помалку среќа. И тоа е добро. Но, помагањето изгледа дека е и “добар бизнис“…Ова е тажна приказна на една новинарка од град во странство, која и не мора да е точна или да се однесува на сите жени кои просат и кај нас. На некои, сигурно им треба помош!Поминав покрај една питачка. Не и’ дадов пари бидејќи знаев дека тоа е “банда“. Парите собрани од питачите ќе ги добијат оние кои нив ги контролираат во таа зона. Тие луѓе имаат бројни недвижности и луксузни автомобили. Да, и просјакот добива нешто, најчесто сендвич или плескавица, шише алкохол и слично.По некое време, пак на истото ...
сите 6 | | | веќе видена

Вирусот кој се пренесува преку оралниот секс е главна причина за ракот на грлото кај луѓето помлади од 50 години, предупредуваат докторите и научниците.Тие информираат дека човечкиот папилома вирус кој се пренесува преку незаштитениот секс е виновен за загрижувачкиот пораст на заболени од рак изминатата деценија.Поради тоа лекарите ги повикуваат и момчињата да се вакцинираат против ХПВ, исто како и тинејџерките, за да спречат ширење на болеста.ХПВ е најпознат како причина за околу 70% од случаите на ракот на грлото на матката. Но овој вирус може да предизвика карцином и на другите делови на телото.Рак на устата и врвот на грлото главно се дијагностицираат кај повозрасните мажи кои пијат алкохол или пуашат цигари. Но во последно време тоа е се почеста појава и кај младите мажи.Експертите порачуваат дека полово преносливиот ХПВ почесто е причина за некои видови орален карцином, отколку цигарите.
сите 3 | | | веќе видена

Сопствениците на “iPhone“ се суетни и трошат повеќе пари на облека и нега отколку сопствениците на “BlackBerry“ и на “Android“ телефони, додека луѓето со “Android“ телефони имаат најдобри особини и убаво готват. Луѓето кои имаат “iPhone“ се посовесни од другите и за себе мислат дека се попривлечни од оние кои имаат други марки на смартфони. Луѓето со “BlackBerry“ сметаат дека повеќе телефонираат од оние кои имаат “iPhone“, за кои пак мислат дека повеќе внимаваат на тоа како другите ги гледаат.Сопствениците на “BlackBerry“ имаат поголеми плати од другите со смартфони. Тие сакаат подолги врски, подруштвени се и имаат повеќе пријатели, а оние со “Android“ телефони повеќе гледаат телевизија и пијат најмногу алкохол.Ова се интересни согледувања од неодамнешното истражување на англиската компанија “TalkTalk Mobile“ кое опфати 2.000 сопственици на смартфони. Еве некои карактеристики и особини на сопствениците на различни мобилни телефони:Сопственици на “iPhone“За себе сметаат дека се најпривлечни. Тие се ...
| | веќе видена

next