Здраво

Малото село Хуакачина, со нешто повеќе од 100 жители, се наоѓа во пустина на југозападниот дел на Перу. Сега, таму е вистинска оаза!Ова затскриено место, изградено околу малото езерце, стана популарна туристичка атракција и дестинација. За посетителите е направен мал “рај“. Сместени во удобни објекти покрај езерцето, покрај капењето, гостите можат да “сурфаат на песок“ и да возат “пустински баги“ по околните пустински дини.Уште еден убав пример како од ништо се прави нешто. Живописната Хуакачина дури ја ставија и на една од официјалните банкноти (од 50 Nuevo Sol) во Перу.
| | веќе видена

Тензиите во Украина веќе два месеци не стивнуваат. Протестите денеска се проширија и подалеку од главниот град Киев, откако антивладините демонстранти ја зазедоа зградата на регионалната администрација во Лвов, еден од најголемите градови во западна Украина, и го принудија регионалниот гувернер Олег Сало да потпише изјава за оставка.Во градот Ровно, исто така во западна Украина, околу 400 демонстранти денеска ја презедоа зградата на ровненската регионална власт.Лидерот на опозицијата, поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко, побара денеска од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност, пред разговорите со претседателот на Украина Виктор Јанукович.Досегашниот биланс во двомесечните протести е пет мртви и илјадници повредени.Во прилог, видете што се случува деновиве во Киев.
сите 14 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски го поништи тендерот за отуѓувањето на земјиштето наменето за изградба на објект за времено сместување во општина Центар, поточно во Маџир Маало.Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вели дека причина за поништување на тендерот е тоа што три физички лица пријавиле дека се сопственици на дел од парцелата што се продаде.„Сакам да истакнам дека ова е прв ваков случај, каде што е постапено врз основа на добиени неточни податоци, иако до сега се отуѓени повеќе од 1.000 локации. Министерството за транспорт и врски континуирано распишува јавни објави за отуѓување на градежно земјиште за локации за кои податоци обезбедуваме од Агенцијата за катастар на недвижности дека се во сопственост на Република Македонија во согласност со своите надлежности кои произлегуваат од Законот за градежно земјиште”, рече Јанакиески.Тој побара од Агенцијата за катастар на недвижности да преземе соодветни мерки за вработените кои ја направиле оваа грешка, а истовремено им се извини на ...
сите 87 | | | веќе видена

Џастин Бибер е уапсен и обвинет за возење под дејство на алкохол и за тркање со кола во Мајами.Според тамошните медиуми, Бибер бил притворен и бил подложен на тестови за де се утврди количеството на алкохол во неговиот организам, по што бил ослободен.При апсењето Џастин во жолтиот Ламборџини бил заедно со непозната манекенка.
сите 66 | | | веќе видена

Јадранка Костова, главен и одговорен уредник на „Фокус“, е казнета со 5.000 евра, новинарот Владо Апостолов со 1.000 евра, а уредникот и новинарот треба да ги надоместат и судските трошоци на адвокатот на Мијалков, Антонио Апостолски, во вредност од 3.312 евра.Згаснатиот дневен весник „Фокус“ треба да му плати над 9.000 евра оѓтета на Сашо Мијалков, директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, за нарушување на неговата чест и углед.Основниот суд Скопје 2, поточно судијката Јованка Спировска-Панева донесе пресуда со која, Јадранка Костова, главен и одговорен уредник на „Фокус“, е казнета со 5.000 евра, новинарот Владо Апостолов со 1.000 евра, а уредникот и новинарот треба да ги надоместат и судските трошоци на адвокатот на Мијалков, Антонио Апостолски, во вредност од 3.312 евра.Повеќе на Фокус.мк!
сите 20 | | | веќе видена

Тој е оженет, но тоа не го спречува често да оди на љубовни состаноци. Не го осудувајте, додека текстов не го прочитате до крај. “Морам нешто да ви признаам. Излегувам со некоја иако сум оженет“, напишал на својот блог популарниот Џарид Вилсон.“Таа е неверојатна девојка. Убава е, паметна, лукава, силна, верник е. Сакам да ја носам на вечери, во биоскоп… и секогаш и’ кажувам колку убава. Не можам да се сетам кога последен пат сум и’ бил лут подолго од пет минути, а нејзината насмевка секогаш ми го разубавува денот, без оглед на околностите“, пишува натаму “неверниот“ маж.“Понекогаш, ненајавено, ме посетува и на работа. Ми прави неверојатен ручек. Умее да ми приреди и најпријатни изненадувња. Не можам да верувам колку сум среќен што имам можност да излегувам со една таква жена, иако сум оженет. Ве повикувам, ве охрабрувам, и сите вие да пробате и да видите колку тоа е убаво“.Дали на ова му завидувате или го осудувате? Во секој случај, читајте натаму:“Дали ви спомнав дека девојката со која излегувам, всушност, ...
сите 2 | | | веќе видена

После падот на скијање на Француските Алпи, на 29 декември минатата година, Михаел Шумахер е во Универзитетската болница во Гренобл. Му беа направени две операции на главата и од тогаш тој е во медицински индуцирана кома. Здравствената состојба на седумкратниот Светски шампион во Формула 1 и натаму е крајно сериозна и критична, соопшти тимот на доктори.За жал, повеќе весници и медиуми во светот, особено германските, веќе почнаа да известуваат за стравувања на лекарите дека 45-годишниот светски шампион “може да биде во кома засекогаш“. Вчера, “Huffington Post UK“ јави дека германскиот магазин “Focus“ разговарал со повеќе невро хирурзи за состојбата на Шумахер, кои изјавиле дека “Шумахер би можел да остане во кома засекогаш“.И англискиот “Daily Mail“ извести дека француските доктори, за германскиот весник “Bild“, изјавиле дека “состојбата на Шумахер е толку тешка и сериозна што тие засега на планираат да го разбудат“. Дури и да се разбуди од кома и да преживее, “Шумахер нема да биде оној Шумахер кој го ...
сите 20 | | | веќе видена

Крај за странските онлајн обложувалници во државава. Од почетокот на април, во Македонија ќе бидат организирани интернет игри на среќа. За таа цел веќе е избрана странска компанија која ќе вложи капитал за реализација на проектот, а ќе се формира и домашен субјект – Државна видео лотарија која ќе ги организира игрите.Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев на денешната прес-конференција информираше дека на меѓународниот јавен повик за привлекување странски капитал за реализација на овој деловен потфат е избрана компанијата „Австрија казино“, која ќе треба да вложи шест милиони евра за реализација на проектот.Државната видео лотарија ќе биде формирана од страна на двајца партнери – „Австрија казино“ и Државната лотарија на Македонија која ќе има 51 процент од сопственоста.“Република Македонија преку Државната лотарија на Македонија нема да има никаков финансиски трошок во поглед на реализацијата на проектот, туку ќе го пренесе правото на организација на игрите на среќа. Приватниот партнер ќе има обврска да ...
сите 8 | | | веќе видена

Со победа врз Австрија со 22-21, ракометната репрезентација на Македонија обезбеди пласман во следната топ 12 фаза. Голманот Борко Ристовски е можеби најзаслужен со неговите 19 успешни интервенции, а одбрани удар и во последната секунда за триумф на Македонија.И Кире Лазаров беше одличен со постигнати 8 гола, а со четири заврши Стојанче Стоилов, три погодоци запиша Бранче Ангеловски, а два гола имаа дадено Манасков, Филип Миркуловски и Гоце Георгиевски.По последниот дуел од нашата група меѓу Данска и Чешка ќе се знае колку бодови ќе пренесеме во следната фаза од натпреварите на Европското првенство.“Среќата ни беше наклонета, пресреќни сме што победивме, ова беше возбудлив натпревар, се вративме од негативата што ја имавме во финишот на натпреварот и успеавме да дојдеме до победата, задоволен сум од конечниот ефект”, изјави селекторот Обрван по натпреварот.Погледнете ја атмосферата по натпреварот во соблекувалната на нашите ракометари.
сите 14 | | | веќе видена

Легендарните спортски автомобили од минато се враќаат со нова и најсовремена технологија. Ова е една од иконите меѓу нив: “Porsche 911 Targa“ за 2014, двоседот кој се појави во 1965 година, со задржан но стилски дотеран ретро стил. За разлика од оригиналот, сега покривот се отвора целосно автоматски, со само едно копче. Погонот е на сите четири тркала, а на располагање се 6-степен рачен или автоматски менувач.Новиов “Porsche 911 Targa“ ќе биде со два модела. “911 Targa 4“ со 6-цилиндарски мотор од 3,4 литри со 350 к/с. Од 0-100 км забрзува за 4,6 секунди, а максималната брзина е 282 км/ч. Цената што производителот ја препорачува за основниата верзија е околу 80.000 евра.“911 Targa 4S“ е со 6-цилиндарски мотор од 3,8 литри со 400 к/с. Од 0-100 км забрзува за 4,2 секунди, а максималната брзина му е 295 км/ч. За него, препорачаната цена за основната верзија е околу 92.000 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Прочитајте ги овие десет изјави на познати уметници кои сигурно нема да ве остават рамнодушни. Покажуваат дека понекогаш уметниците подобро го разбираат светот од другите.1. “Работата на уметникот е секогаш да ја продлабочува мистеријата“ – Френсис Бејкон, сликар2. “Немој да одиш каде што патот може да те одведе, оди таму каде што нема пат и остави своја трага“ – Ралф Валдо Емерсон, писател3. “Никогаш не сум сликала соништа или кошмари, ја сликав својата реалност“ – Фрида Кало, сликарка4. “Повеќе би сакал да умрам од страст отколку од досада“ – Винсент Ван Гог, сликар5. “Не се плашете од совршенство – никогаш нема да го постигнете“ – Салвадор Дали, сликар6. “Ако ме прашате зошто сум дошол на овој свет, јас, како уметник, ќе ви одговорам, дојдов да живеам целосно“ – Емил Зола, писател 7. “Не е битно она што го гледате, туку она што ќе го видите“ – Анри Дејвид Торо, писател8. “Светот на реалноста има граници, светот на имагинацијата е безграничен“ – Жан Жак Русо, писател9. “Животот ја руши вашата душа, а ...
| | веќе видена

Муслиманите од целиот свет на 13 јануари го прославија раѓањето на Исламскиот пророк Мухамед, кој е роден во Мека, Саудиска Арабија, во 570 година од нашата ера. Празнувањето традиционално се одржува секоја година, а се одбележува на различни верски начини во секоја муслиманска земја.Ова се фотографии како оваа година Муслиманите го прославија роденденот на Мухамед во Пакистан, Јемен, Либан, Египет, Тунис, Палестина, Либија…
| | веќе видена

Периодот меѓу 25 декември и 14 февруари (Денот на заљубените) е вистинско време за започнување на најголем број врски благодарејќи на интернетот и социјалните мрежи.Ова е најдобар период за виртуелно запознавање, покажуваат податоците на сајтот “Match.com“, кој е меѓу најпопуларните за вакви работи. Имено, од крајот на декември до половината на февруари, бројот на врските кои се воспоставуваат преку интернет се зголемува и за 30 проценти.Значи, конектирајте се, логирајте се и почнете да барате профил на потеницијалните љубовни партнери. Исто така, според статистиката, треба да знаете дека е најдобро акцијата да ја започнете околу 21 часот. Во тоа време најмногу луѓе се онлајн и го прават истото што и вие – бараат љубов, забава, секс.Нова година, нова љубов. Во овој период на годината сите сакаат да тргнат со нов почеток и да ги заборават лошите искуства од минатата година, сметаат екпертите за врски од овој сајт.
| | веќе видена

Партнерите кои се во брак се посреќни од оние кои само живеат заедно, додека оние кои немаат деца најмногу уживаат во брачната заедница.Едно американско истражување, спроведено на околу 5.000 парови, покажало дека венчаните парови се многу посреќни од оние кои живеат во вонбрачна заедница.Без оглед на тоа што животот во брак подразбира и многу преиспитувања на сопружниците за квалитетот на нивната врска, сепак тие се позадоволни со својот живот од невенчаните партнери. Партнерите кои се во брак се и поздрави, а децата им се поуспешни во училиште.Резултатите исто така покажале и дека паровите без деца се посреќни од оние кои станале родители. Чудно е, ама така тврди ова истражување. Имено, родителството води и до расправии за недоволно секс, кои во бракот се појавуваат после раѓањето на детето, се наведува во истражувањето. На мајките им е “преку глава“ да ги одбиваат желбите за секс на мажот.Интересно е и што паровите оцениле дека во врската/бракот најмногу им значат ситници, како на пример, мала помош во ...
| | веќе видена

Теории на заговори отсекогаш постоеле и постојано ги привлекуваат луѓето. Па така, има многу верзии за убиството на Кенеди, за смртта на Хитлер, дали слетувањето на Месечината било снимено во студио, за нападот врз Кулите-близначки во Њујорк… Некои од овие теории се толку добро разработени што некои дури и ќе се посомневаат во тоа што досега го верувале.Меѓу теориите на заговори секако спаѓа и онаа, наречена “Chemtrails“. Името е комбинација од англиските зборови “chem“, што значи хемиски, и “trails“, што значи траги. Изразот “chemtrails“ се однесува на воздушните траги кои наводно систематски се предизвикани со распрскување на хемиски материи на големи височини.Според оваа теорија на заговор, веќе половина век траат расправиите за “пругите“ кои секојдневно го шараат ведрото небо. За некои тоа се само траги од авиони, додека за други пак, тие претставуваат смртоносна закана. Она што многумина ги интересира е и зошто некои траги на небото остануваат многу подолго, иако претходно не поминал некој авион кој ...
сите 2 | | | веќе видена

Северна Кореја е диктаторска земја која затворено живее зад сопствената строга “железна завеса“. Токму таму, новинската агенција “Associated Press“ (AP) во 2011 година отвори свое биро и го испрати одличниот фотограф Дејвид Гутенфелдер.Неговите фотографии во светските медиуми, како и на “Instagram“, помогнаа и придонесоа да се “ѕирне“малку повеќе во таинствениот свет на оваа изолирана земја. Претходно, фотоси за Северна Кореја во светот беа испраќани само од пропагандистичката државна агенција.Неговата работа е ограничена и контролирана и не му е лесно. Но, тоа не го оптоварува и тој си го работи она што најдобро го знае. Бидејќи за се’ што сака да фотографира мора да има претходна дозвола, често слика скришно, некогаш и низ стаклата на автомобилот.Дејвид Гутенфелдер своите фотоси редовно ги објавува и на “Instagram“ (@dguttenfelder) со што овозможува објективен поглед на животот и луѓето во оваа земја. Поради неговиот придонес за фото новинарството, магазинот “TIME“ го прогласи за “Instagram“ фотограф на ...
сите 15 | | | веќе видена

Неславен рекорд! Ова е Амо Хаџи, пустиник од Иран кој има 80 години. Живее во дивина, во селото Дезгах, област Дехрам, во провинцијата Фарс. Тој не се миел ниту бањал 60 години!Фотографиите што ги објави иранската агенција ИРНА се најдобар доказ за чудниот и мрзлив начин на запустен живот во дивина. Неговата кожа е во лушпи, очите едвај го отвора од нечистотија. Живее крајно едноставно: слабо се храни, од водоводни цевки си направил лула со која пуши животински измет, а кога има, по пет цигари одеднаш.И покрај ваквиот начин на живот, Хаџи е со одлично, челично здравје.Значи, не секогаш и за секого важи – “Чистотата е половина здравје“! Изгледа нечистотата е онаа, другата половина.
сите 3 | | | веќе видена

Добриот впечаток на првиот состанок е одлучувачки дали ќе се случи вториот и, конечно, дали ќе почне врската.Мажите се склони на грешки на кои жените воопшто не гледаат со воодушевување. Затоа, внимавајте да не ви се случи некоја од овие работи.Гледање други жени Жената не поднесува кога машкото кое е со неа, гледа други девојки. Иако ви се чини дека тоа го правите дискретно, на женското око ништо не му поминува незабележано.Умилкување и нагалени имиња Умилкувачките прекари и користење на нагалени имиња, оставете ги за подоцнежната фаза, ако дојде до неа.Телефонирање Со постојаното гледање во мобилниот телефон, праќање пораки или оставање статус на Фејсбук, оставате впечаток дека сте незаинтересирани. За ова ќе добиете голем минус кај потенцијалната партнерка. Жените сакаат да се во центарот на вниманието и бараат да им се посветите.Раскажување за поранешната Првиот состанок секако не е момент да ја “отворите душата“. Впрочем, жената која површно ја познавате, веројатно и не ја интересира ништо што има ...
| | веќе видена

Првиот ресторан на ланецот за брза храна „Гудис“ се отвора во петок во „Веро Центарот“ во Скопје.“Огромно задоволство ни претставува фактот што го отвораме првиот ‘Гудис’ и со тоа полека се движиме кон остварување на нашата главна цел за оваа година, а тоа е забрзан пробив на странските пазари. Среќни сме што имаме можност на скопјани да им понудиме ново место во мапата на ресторани, место со вкусна и деликатесна храна, да ги понудиме уникатните вредности на грчката кујна, квалитетна и брза услуга од нашите вработени, разновидна храна подготвена според највисоките стандарди за квалитет, со специфичен медитерански вкус”, изјави Костас Теодосијадис, генерален директор на “Веро”.“Гудис” почна со работа во 1975 година во Солун со тогаш воведување целосно нов концепт во бизнисот со брза храна. “Гудис” денес има над 130 ресторани во Грција, два на Кипар и еден во Тирана. Главна цел на компанијата во моментов е проширувањето на странскиот и грчкиот пазар, при што е планирано да започнат со работа дури 22 ресторана ...
сите 20 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо е добитник на Златната топка за изминатата година која ја доделува ФИФА и Франс Фудбал. Ова е втора Златна топка за Португалецот. „Беше тешко, сакам да се осврнам на годината во која почина Еузебио, мојата голема инспирација. Ова е емотивен момент и исто така тежок затоа што тој не е овде да ја поделиме радоста“, изјави расплаканиот Роналдо.Неговиот тим “Реал Мадрид” во изминатата сезона не освои ниту еден трофеј, но Роналдо со своите 69 голови повторно ја освои најпрестижната фудбалска награда.Франк Рибери иако освои 5 трофеи сезонава, остана без Златната топка, исто како и Лионел Меси кој претходните 4 години ја добиваше титулата најдобар.Легендарниот Пеле доби почесна Златна топка, која за првпат се доделува годинава, а посебно признание доби претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Жак Рог.Фудбалер на годината: Кристијано Роналдо (Португалија)ФИФА тим на 2013 година: Мануел Нојер – Дани Алвес, Серхио Рамос, Тијаго Силва, Филип Лам – Андрес Иниеста, Франк Рибери, Чави Хернандез ...
сите 106 | | | веќе видена

next