Здраво

Зголемување на затворските казни и воведување на мерката медицински-фармаколошки третман за педофилите односно за сторителите на делата полов напад на дете кое не наполнило 14 години, предвидуваат новите мерки против педофилијата.„По спроведената анализа на Министерството за труд и социјална политика и дадените предлози за зголемување на казните и воведување на дополнителен медицинско фармаколошки третман за сторителите на полов напад на деца до 14 години на кои им е изречена казна затвор, истите беа прифатени од Министерството за правда, од правните експерти, професори, судии, јавни обвинители, адвокати, невладини организации, и сите оние кои што работат во делот на заштитата на децата, како и од пошироката јавност!”, информира министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов.Предлозите се предвидени во измените на Кривичниот законик и вчера биле усвоени на седница на Влада, при што се предвидува заострување на казнената политика, зголемување на затворските казни и воведување на мерката ...
сите 12 | | | веќе видена

Бројни се замките со кои виртуелниот свет, поточно “Фејсбук”, може да ви го закомплицира реалниот живот. А најчесто продирање на виртуелниот во реалниот, всушност се љубовните врски. И кога на вашиот профил на “Фејсбук” ќе ставите дека сте во врска, тоа нема да ве направи љубоморни, од потребата да погледнете со кого вашиот партнер се дружи, со кој се допишува, на кого му се допаѓаат неговите пораки.Истражувањето кое во својата книга “The Breakup 2.0 Disconnecting Over New Media” го објави Белиса Враниќ, покажува дека дури 75 отсто од жените го “шпионираат” својот партнер преку “Фејсбук”, а доколку видат нешто што не им се допаѓа, кавгата е неизбежна, а немањето верба и љубомората често доведуваат и до прекин.“Инаку не сум љубоморна и му верувам на својот партнер, но приметив дека една од неговите пријателки на ‘Фејсбук’ го коментира секој негов пост, му ги ‘лајкува’ сите статуси, му праќа фотографии, а често и ‘четува’ со него, па така црвот на сомнежот проработи – два дена се каравме за пораките кои му ги ...
| | веќе видена

Книга со цена од “само“ 1 милион долари, а тежи 37 килограми! Газдата на Формула 1 Берни Еклстоун не престанува да изненадува. Бидејќи “тежи“ околу 4 милијарди долари, знае човекот дека пари на пари одат, а има луѓе на кои тие воопшто не им се проблем. Подготви специјална книга со наслов: “The Official Formula One Opus BERNIE Edition“.Книгата има 852 страници, димензиите се 45 см x 45 см x 20 см. Спакувана е во специјална обвивка, со потпис на Берни, како и со потписи на 22 Светски шампиони, се разбира оригинални.Содржи 1.200 фотографии, половината досега необјавени. Ова е сосема ново и најсеопфатно пишување на историјата на Формула 1 од 1950 година до денес, според издавачот “Opus Media“ кој ја подготвувал околу шест години. Дадени се детални биографии на сите светски шампиони, податоци за сите болиди и тимови, како и описи на секоја писта во Формула 1.Веќе се договорени три аукции на оваа книга, а првата ќе биде во Абу Даби во декември оваа година. “Среќниот“ и богат купувач, покрај книгата, ќе добие и ...
| | веќе видена

Коенциденција или плагијат? Ламбе Алабаковски победи на Скопскиот фестивал со плагијат песна? Победничката песна речиси е идентична со песната „Ако е до мене“ од српската поп фолк пејачка Ивана Селаков.Интересно е и што Алабаковски победи со “вкупно” 124 гласа од телевотингот, а првото место носеше награда од 20.000 евра. Повторуваме, 124 гласа?!Во прилог, двете песни…
сите 12 | | | веќе видена

Овој е човекот кој ги збуни Русите и го вчудоневиде светот кога во 1987 година, на 19- годишна возраст, управувал со “Цесна 172Б”, која воопшто не била забележана уште од полетувањето од аеродромот Малми во Хелсинки, и слетал со авионот на Црвениот плоштад во Москва.Матијас Руст (роден во 1968 година) е германски пилот кој во 1987 година летал од Хамбург до Москва избегнувајќи ги советските воздушни сили и слетал на Црвениот плоштад близу Кремлин.Откако го напуштил Хамбург на 28 мај, Руст повторно ја наполнил со гориво својата Цесна на аеродромот Малми во Хелсинки. На воздушната контрола им кажал дека оди за Стокхолм, но својот авион го завртел кон исток. Руст исчезнал од воздушниот простор на Финска близу Сипо. Се упатил кон балтичкиот брег и завртел кон Москва.Цигарче по успешно завршената мисијаРуст летал право за Москва и слетал на Црвениот плоштад.Случајно, тој ден бил национален празник на граничарите, па поради лабавото осигурување Руст можел да лета над советската територија без да биде забележан. ...
| | веќе видена

За легендарните очила за сонце “Ray-Ban Aviator“ нема ниту лето, ниту зима. Секогаш се во тренд. Сега лансираа и верзија од 18-каратно злато, во ограничена серија од само 1.200 парчиња. Се разбира, и стаклата се најсовремено поларизирани.Сето ова си има и своја цена: 3.200 долари (околу 2.500 евра).
| | веќе видена

Вистинско “чудовиште“, како што и го нарекле, е новиот модел “Ducati Monster 1200“.На најсовремената алуминиумска рамка, вграден е нивниот прочуен “Testastretta“ дво-цилиндерски мотор од 1.200 кубици кој дава 145 к/с. Заедно со 6-брзинскиот менувач овозможува голема максимална брзина.Најсовремената електроника (8 нивоа на контрола на возењето, троен “ABS“, моќни кочници и ефикасна суспензија) придонесува за поголема безбедност.Тежи 209 килограми. Се произведува во две спортски комбинации на бои: црвена рамка со црни бандажи и бронзена рамка со бели бандажи. Велат, за ова “чудовиште“ вреди да се дадат околу 13.000 евра.
сите 4 | | | веќе видена

Главниот град на Холандија е најгусто населен и најпопопуларен. Има нешто повеќе од 800.000 жители, а во поширокото подрачје околу 2,4 милиони. Во ова рибарско село, кое за прв се спомнува при крајот на 13-иот век, во 17-иот век отпочнала изградба на прстени од канали околу центарот.Денес нивната должина е повеќе од 100 километри околу 90-тина островчиња, поврзани со повеќе од 1.500 мостови. Каналите на кои и се живее на бротчиња-куќи, Кралевскиот музеј и Музејот на Ван Гог, куќата на Ана Франк, делот со “црвените светла“, бројните центри и зони за забава, со убави ресторанчиња и кафулиња во кои може да се пуши марихуана – годишно привлекуваат речиси 4 милиони туристи од целиот свет.
| | веќе видена

И покрај тоа што македонската економија тоне во криза, владата инвестира огромни суми во проект за престиж: преобразба на главниот град Скопје со бомбастични палати и златни статуи, пишува во анализата германскиот реномиран неделник “Дер Шпигел” проследена со обемна фото галерија од Скопје 2014.Скопје има ново обележје. Околу 30 метри висок споменик со цена од 10,5 милиони евра. Споменикот на плоштадот Македонија во срцето на градот е исто толку автентичен како и изградениот Канал Гранде во Лас Вегас. Недалеку оттаму позираат други херои од турбулентната македонска историја, но не секогаш добро изработени, го опишува репортерот на “Дер Шпигел” новиот изглед на центарот на Скопје.Преобразбата не е завршена. На бројни фасади можат да се видат скелиња: зградите добиваат нова „глазура“. Локалните медиуми ова дипломатски го нарекуваат „барок“ или „неокласицизам“. Архитектонските критичари говорат за „историски кич“.Радикалната преобразба, владејачката национал-конзервативна ВМРО-ДПМНЕ ја нарекува Скопје 2014. ...
сите 6 | | | веќе видена

Емили Сагалис ја родила својата ќерка во урнатините на градот кој беше опустошен по ударот на тајфунот „Хаијан“, а потоа и’ го дала името по мајката која исчезнала во невремето. Девојчето било родено во аеродромската зграда која е уништена и претворена во импровизиран медицински центар.„Таа е прекрасна. Нејзиното име ќе биде Беа Џој, по мојата мајка Беатрис“, изјавила 21-годишната мајка.Таа рекла дека брановите ја однеле нејзината мајка кога водат продрела во нивниот дом во близина на главниот град на провинцијата Лејт, кое е едно од најпогодените подрачја.Нејзиниот маж рекол дека првиот бран ја поплавил нивната дрвена куќа. Тој бил сведок дека водата го однела целото село и дека по бурата останале урнатини под кои имало тела на луѓе и животни.„Денеска би требало да славиме, но исто така и да ги оплакуваме жртвите“, рекол тој.
сите 8 | | | веќе видена

Внимание: вознемирувачки фотографии! Над 10.000 луѓе се загинати во градот Таклобан на островот Лејте, откако тајфунот Хаијан ги зафати Филипините. Спасувачите од терен известуваат дека речиси две третни од жртвите се деца. Според Обединетите нации, околу 9,5 милиони луѓе биле погодени од катастрофата.Хуманитарна помош пристига од целиот свет. Се организира испраќање пакети со храна, ќебиња, и засолништа за десетици илјади луѓе. Американското Министерство за одбрана испрати околу 90 маринци и морнари, како и авиони за спасувачки операции.Турција испрати 65 тони хуманитарна помош на Филипини, каде тајфунот Хаијан усмрти голем број луѓе и предизвика огромна материјална штета, изјави турскиот вицепремиер Бешир Аталај. Покрај хуманитарната помош Турција ќе испрати и турски персонал за дистрибуција на помошта. Првата хумнанитарна помош од Турција ќе биде испратена со авион денеска истакна Аталај, кој отпатува за Филипини.Засегнати се претежно крајбрежните градови. Околу 70-80% од зградите на патот на тајфунот се ...
сите 30 | | | веќе видена

Охридските кошаркарски надежи забележаа победа без примен кош над своите врсници од Кичево, совладувајќи ги со 62-0, пренесува “Макфакс”.Тоа што го направија Колибрите во „Билјанини извори“ против Кичево слободно може да конкурира за рубриката „верувале или не“, бидејќи во кошарка речиси е невозможно да се победи без примен кош.
сите 7 | | | веќе видена

Внимание: вознемирувачка содржина! Контраверзниот руски уметник Пјотр Павленски денеска со клинец ги закова своите тестиси за калдрмата на московскиот Црвен плоштад, во знак на протест поради „апатијата во руското општетсво“.Павленски се решил на овој потег по повод Денот на руската полиција, кој се одбележува денеска на 10 ноември.Уметникот стоел прикован за калдрмата околу час и половина, по што е пренесен во болница. Руските медиумо прогнозираат дека по отпуштањето од болница Павленски ќе биде „однесен во полиција“.Уметникот изјави дека ваквиот негов потег треба да се сфати како „метафора на апатијата, политичката индиферентност и фатализмот на современото руско општество“.Ова не е прва протест на Павленски. Минатата година тој си ја заши устата во знак на поддршка на членките на панк групата „Пуси Ријот“, а пред неколку месеци се обвитка со бодликава жица пред локалниот Парламент на Санкт Петербург.
сите 12 | | | веќе видена

Љупчо Зиков, новинар и сопственик на “Капитал” е избран за прв претседател на Алијансата за позитивна Македонија, на основачко собрание кое се одржа во неделата во Македонската опера и балет.Зиков со акламација беше избран на основачкото собрание на оваа граѓанско движење, каде беше предложен и за единствен кандидат за лидер. Бизнисменот и поранешен вицепремиер во една од владите на СДСМ, Минчо Јорданов е избран за претседател на Советот на Алијансата за позитивна Македонија.Покрај споменатите двајца, кои влегоа во врвот на раководството на Алијансата, иницијатор за создавањето на АПМ беше и поранешниот премиер и лидер на СДСМ, Владо Бучковски.Како што рече Бучковски на крајот од јуни кога беше промовиран првпат овој нов субјект на македонската политичка сцена, иницијаторите сакаат да создадат силен опозициски блок и да воведат нова политичка култура. „Потребна е нова политичка конкуренција која ќе внесе достоинство во општествениот живот, и ќе ја разбие црно-белата слика на политичката сцена”, рече тогаш ...
сите 16 | | | веќе видена

Дали љубовта кон некоја личност може повторно да се јави, по раскинувањето или разводот? Стручњаците, а пред се’ животните искуства, велат дека тоа е можно.Љубовта не е живо суштество кое се раѓа и умира, туку чувство кое кон некоја личност може да се има некогаш интензивно, а некогаш не. Да се вљубиш во некој повторно, по раскинувањето или разводот, речиси е невозможно, затоа што тоа чувство е засновано на идеализација, а тешко е да се идеализира оној кој добро сте го запознале.Со љубовта е поинаку. Да се сака некој – значи за таа личност да се има позитивно мислење. Ги сакаме оние кои ни се важни, кои ги почитуваме и им се восхитуваме.Затоа е можно “да се засака повторно“ – лошото мислење за некој може да се промени.Две личности не се разидуваат само затоа што престанале да се сакаат, туку и поради многу други причини: имаат различни концепти како врската или бракот треба да изгледаат, како треба да се воспитуваат децата, да се располага со семејниот буџет…Доколу по раскинувањето или “паузата“ успеат да се ...
| | веќе видена

За некои “Land Rover“ прави најдобри џипови кои прераснаа во категоријата на луксузни и комфорни “SUV“ возила за сите терени. Од таму го најавуваат новиот “Range Rover“ во продолжена верзија, која треба да биде уште посовремена, технички поусовршена и полуксузна.За да одговори и на најпробирливите со подлабок џеп, ќе има блиндирани врати, панорамски сончев покрив, поголеми тркала и многу повеќе простор и услови патниците да уживаат во него. Се разбира, и можност за специјално внатрешно дотерување според желбите на купувачот.Тврдат дека се малку “SUV“ возила што нудат нешто повеќе. Продолжениот “Range Rover“ веќе е претставен на Авто салонот во Дубаи, а потоа ќе биде и во Лос Анџелес и во Кина. На пазарот ќе се појави во март 2014 година. Засега, цената е непозната.
| | веќе видена

Есента и оваа 2013 година е убава, како и секое годишно време. Природата се менува и се подготвува за зимото и студот. Жолтите лисја се нејзиниот препознатлив знак и симбол. Прошетка по светот преку прекрасни фотоси и бои од разни места од нашата планета. Уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

Како што најверојатно ви е познато, психопати има повеќе отколку што можеби мислите, а повеќето од нив тешко може да се забележат од првите неколку средби.Сепак, сите тие споделуваат некои одредени заеднички однесувања, тврди експертката Лилиан Глес, која долги низа години соработувала со ФБИ, помагајќи им во откривањето на лажговците и сигналите кои упатуваат на измама.Неодамна ја напиша книгата „Говорот на телото на лажливецот“, Бизнис инасајдер издвои дел од начините на кои ќе го препознаете психопатот колега, соработник или шеф.Секогаш во говорот користат минато време Истражувачите откриле дека психопатите многу почесто користат минато време од сегашно, што е јасен показател дека не се присутни во сегашноста, тврди Глес.Изјавите често им содржат причина и последица Со оглед на тоа дека психопатите сметаат дека се на светот, вклучувајќи ги и другите луѓе, се нешто што им припаѓа ним, истражувачите на Јуниверзити Бритиш Колумбиа откриел дека тие многу почесто од обичните луѓе ги употребуваат фразите „затоа ...
сите 3 | | | веќе видена

next