Здраво

И официјално, петок 20.12.2013 е денот кога на Македонија и доаѓа моментот да се насмее за сите други 364 денови. “Балкан Стенд Ап” го најавија нивниот четврти по ред фестивал и богами имаме на што да се радуваме!За прв пат на фестивалот, а и за прв пат воопшто во такво издание ќе го видиме еден од најомилените и најпознати луѓе кај нас, човек кој не засмејува со децении и кој е вистински експерт на темата хумор. Сите кои ќе присуствуваат на “Сковин Балкан Стенд Ап 4″ ќе имаат можност меѓу другите, да уживаат и во настапот на Бубо Каров од К-15!“К-15 се народни херои. Точка. Јас сум меѓу илјадниците што пораснаа со нивниот хумор и нивните емисии и неизмерно го почитувам ликот и делото на Бубо. После толку многу години поминати пред телевизор, едвај чекам да го видам на сцена”, рече домаќинот на настанот, Жарко Димитриоски од шоуто “Еден на Еден”.Запрашан како редовен домаќин на фестивалот, што мисли за тоа кој ќе се покаже во најдобро светло, Жаре одговори – “Игор Џамбазов и Бубо… Замисли го само тоа. Ајде ...
сите 11 | | | веќе видена

Привршуваат подготовките за Зимските олимписки игри 2014 кои ќе се одржат во Сочи, Русија, од 7 до 23 февруари идната година. Како што е традицијата, Олимпискиот оган при крајот на септември беше запален во Античка Олимпија и од Грција го започна патувањето по светот, за да пристигне во Сочи на денот на отворањето на ЗОИ 2014. Во почетокот на октомври дојде во Москва, каде што на Црвениот плоштад претседателот Путин беше главен во церемонијата.Од таму, многу успешни спортисти и уште повеќе граѓани го носеа Олимпискиот факел низ 83 региони во Русија. За првпат во историјата, Олимпискиот оган го “загреа“ и Северниот Пол, а одлета и во Вселената – отиде и се врати од Меѓународната вселенска станица.
| | веќе видена

Разбуди се и стани! Утрото е твојот нов најдобар пријател. Ги сакале или мразеле, користењето на утринските часови пред работа може да биде клучот за успешен и здрав начин на живот.Дека е така, потврдува и тоа што раното будење е заедничка карактеристика на многу успешни директори, политичари, научници и други влијателни луѓе. Некои од нив, веќе во 4 часот на утро се будни.Да, има и такви што мислат дека најдобро работат ноќе. Најновите истражувања покажуваат дека “утринските“ луѓе се многу поактивни и попродуктивни. Покрај тоа, поголеми се и придобивките за здравјето на оние кои се активни и пред да отидат на работа. Ова се пет работи што успешните луѓе треба да ги направат пред 8 часот наутро.Вежбање Ако немате еден час за вежбање секој ден, тогаш мора да најдете барем 20 минути. Бидејќи на повеќето луѓе работниот ден им почнува наутро, било каква претходна физичка активност ја јакне енергијата потребна на работното место. Исто така, придонесува да се отстранат и најмалите ризици за вашето срце или мозок. ...
| | веќе видена

Мисијата на САД во Македонија не е промената од првиот ден. Со гордост ја нарекуваме Македонија наш пријател и сојузник и сакаме да видиме како оваа извонредна земја го остварува својот потенцијал како силна динамична и просперитетна демократија целосно интегрирана во евроатлантската заедница.Ова го истакна амбасадорот на САД Пол Волерс во обраќањето на синоќешната свеченост во Американската амбасада во Скопје по повод одбележувањето на 20-годишнината од отворањето на канцеларијата за врски во Скопје, која набрзо прерасна во амбасада.Во присуство на претседателот на Собранието на Трајко Вељаноски, министри во Владата, актуелни и поранешни пратеници, претставници на политичките партии, на интелектуалната и бизнис елита, на судството, на верските заедници, Волерс рече дека САД ја поддржуваат Македонија во многу области за што во изминатите 20 години имаат обезбедено повеќе од една милијарда американски долари како помош.САД отворија канцеларија за врски во Скопје на 3 декември 1993 година, а првиот шеф на ...
сите 13 | | | веќе видена

Овој оригинален сеф од поранешната “Schweizer Volksbank“ се наоѓа во Базел, Швајцарија. Мора де се исели од досегашната локација и сега се продава. Го сметаат за ремек дело, рачно направено во 1912 година, од челик и бронза. Од надвор, долг е 22,3 метри, висок 2,2 метри и широк 5,4 метри.Внатрешниот простор, кој е украсен со мермер, е со димензии 9,38 x 4,87 метри. Во него се вкупно 1.619 сефови со исто толку клучеви. Во одлична состојба е и се’ функционира. Значи, сеуште може да се користи како банкарски сеф или трезор.За да го привлече вниманието на потенцијалните купувачи, во октомври сефот беше изложен на Главниот плоштад во Берн. Во него имаше 8 милиони парчиња монети од по 5 швајцарски центи, или вкупно 6 кубни метри пари тешки 14,4 тони. Тогаш се направени и овие фотоси. Велат, интересот бил огромен во целиот свет, а најмногу се јавувале од Лас Вегас, Москва, Дубаи и од Кина.Цената е по договор. Транспортот, демонтажата и монтажата се на сметка на купувачот. Па, кој сака швајцарски сеф, нека повели!
| | веќе видена

Иако денес Ники Лауда е во имот на “Mercedes“ во Формула 1, неговата спортска кариера е нераскинливо поврзана со “Ferrari“.Кога настапуваше за “Scuderia“, во средината на 1970-тите, легендарниот австриски возач беше два пати Светски Шампион и им донесе три последователни титули меѓу конструкторите.Како знак на благодарност за тоа што го направил за нив, газдите од Маранело му подарија еден специјално дотеран “Ferrari 458 Italia“. Покрај црвената боја, покривот е бел и на него се боите на италијанското знаме. Бандажите се во боја на злато. И внатрешноста е дотерана со црна кожа сошиена со црвени конци, а видливи се и “триколорните“ додатоци. Се разбира, кокпитот и воланот се како на болидите од Формула 1.Убав гест и подарок од околу 250.000 евра. Колку и да е ова рекламен потег, сепак “Ferrari“ потсетувајќи се на златните времиња, му оддаде вистинска почит на најзаслужниот за нив – Ники Лауда.
сите 2 | | | веќе видена

Со наслов “Gay in Macedonia”, “The Economist” ја објавува фото сторија на македонскиот фотограф Томислав Георгиев во која се опишува животот на младите хомосексуалци во Македонија.“Балканските општества по годините поминати во комунизмот, не се многу толерантни во однос на социјалните слободи”, пишува “The Economist”.Георгиев во воведот за оваа фото сторија која е работена пред три години вели дека стравот на младите јавно да ја признаат својата сексуална ориентација многу ја отежнал работата.Целата фото приказна може да ја погледнете тука!
| | веќе видена

Собранието на Македонија го изгласа Законот за изменување на Законот за исплата на платите, по скратена постапка, со кој, наместо во декември годинава, зголемувањето на платите на вработените во јавниот сектор за 5 проценти се одложува за октомври следната година.Според заменик министерот за труд и социјална работа Ибрахим Ибрахими платите во јавната администрација не можат да бидат зголемени поради светската и европската криза.Пратеничката група на СДСМ не го поддржа законот, бидејќи, според нив, власта по петти пат одлага зголемување на платите во државната и јавната администрација.
сите 20 | | | веќе видена

Четириесет и седумгодишна велешанка утрово истурила човечки измет во влезот од Основниот суд во Велес.Марија П. од Башино село ја истурила кофата со измет веднаш откако судската полиција ја отворила вратата од судската зграда.Жената се обидела да избега, но, била задржана од судската полиција и пренесена во полициската станица каде што и подготвиле прекршочна пријава според Законот за јавна чистота.
сите 18 | | | веќе видена

Заврши традиционалниот фото конкурс за 2013 година на угледниот “The National Geographic“. Наскоро ќе бидат објавени победниците во трите категории: Луѓе, Природа, Места.Ова е мала селекција на фотографии од илјадниците пристигнати од целиот свет.
| | веќе видена

Кога мажите се вљубени тие испраќаат суптилни сигнали, кои не смеете да ги пропуштите.На некои мажи им е тешко да ги изговорат двата мали, но многу важни збора, а некои едноставно ги кажуваат, но не ги мислат. Обрнете внимание на најочигледните знаци дека тој е вљубен и нема да морате да чекате да ви ги признае неговите длабоки чувства.Подготвен е на компромисиКомпромисот е дел од темелите на кој било здрав однос и кога мажот е вљубен, тој почнува тоа да го прави без размислување. Дали ја откажува средбата со пријателите или некоја игра за да биде со вас или остава на вас да го одберете начинот на кој ќе го поминете заедничкото време? Доколку е така, неговите чувства се веројатно подлабоки од обичната вљубеност.Вложува во вашата иднинаОткако ќе се развијат силни чувства, еден од најголемите знаци дека мажот е вљубен е начинот, на кој тој говори за иднината. Доколку почне да покажува интерес за вашето образование или кариера, тој е подготвен да го вложи своето време и емоции во врската за која мисли дека ќе ...
| | веќе видена

Научниците сметаат дека го имаат одговорот на прашањето зошто луѓето имаат телесна температура од 37°C.Изгледа дека ова температура е совршена, ни дава вид на баланс, доволно е висока за да спречи случување на габични инфекции, а не е премногу висока за да мора постојано да јадеме за да ја одржиме енергијата и температурата на телото.Научниците отсекогаш се прашувале зошто напредните организми како цицачите имаат повисока телесна температура од понеразвиените организми. Тие докажаа дека со секој 1°C накачен во температурата, бројот на габите се намалува за 6%.Ова значи дека за да се заштитиме од габични инфекции, потребна ни е висока телесна температура. Но, колку висока? По ред испитувања научниците белат дека идеалната телесна температура е 36,7°C, која е сосема блиска до нашата вообичаена температура.
сите 2 | | | веќе видена

Првата љубов заборав нема, потврди и науката. Научниците од Универзитетот во Тексас покажаа дека повеќето луѓе и до 90 насто се сеќаваат на деталите од првиот бакнеж.Всушност, повеќе луѓе се сеќаваат на првиот бакнеж отколку на првото водење на љубов, откри ова научно истражување, кое е објавено во книгата “The Science of Kissing: What Our Lips Are Telling Us“ (Наука на бакнувањето: Што нашите усни ни говорат).Биле вршени експерименти во кои се мерела активноста во мозокот на мажи и на жени кога гледале различни снимки на луѓе што се бакнуваат.Бакнежот најмногу го ценат жените, додека за мажите бакнежот обично е знак за подоцнежна размена на други телесни течности.Жените најчесто го проценуваат значењето на љубовната врска врз основа на првиот бакнеж, што некогаш може да доведе и до лоша комуникација.Мажите се поагресивни кога бакнуваат затоа што така се обидуваат на партнерката да и’ ја пренесат “тестостеронската бомба“.Сепак, утвдено е дека пократките и почестите бакнежи се поефикасни и може да придонесат ...
| | веќе видена

„Дури и ако се работи за самоубиство, што не верувам, убеден сум дека тоа самоубиство е предизвикано од нешто, а штом е предизвикано од нешто и од некое влијание тогаш не е самоубиство. Тоа е многу суптилен начин на смислено убиство“, рече Бубо Каров од К-15 на денешната трибина на мултимедијалниот настан „Слобода е…“.Каров смета дека стравот и автоцензурата владеат во општеството, а сатирата доколку порано имала влијание на јавното мислење денес не може да поттикне никого на размислување.Тој го посочи Никола Младенов како пионер за сето тоа што се случува како демократски процес во државава, особено во новинарството, но изрази и голем сомнеж за начинот на кој заврши неговиот живот.Според Каров стравот е главната причина и за згаснувањето на хумористичната серија К-15. „К-15 престана да постои бидејќи не постои медиум каде што може да се емитува“, рече Каров.
сите 3 | | | веќе видена

Кога ќе решите да застанете на “лудиот камен“ или да “рипнете во тавче“, веројатно мислите дека тоа е љубовта на вашиот живот. За жал, се покажува дека секогаш не е така. Новиот “љубовен тест“ им помага на младите парови да откријат колкави им се шансите за среќен брак или врска.Начинот на кој некој потсвесно реагира кога ќе види фотографија на својот партнер би можел да биде успешен начин за предвидување на брачната среќа, сметаат научниците. Идеата на “љубовниот тест“ е во тоа што го мери присуството или отсуството на негативни емоции и врз основа на тоа ги предвидува шансите за успех на врската или бракот.Авторот на оваа студија, професорот Џејмс Мекналти од Универзитетот во Флорида и неговиот тим интервјуирале 135 тукушто венчани парови. Тие требало својот брак да го оценат како добар, лош, задоволувачки или незадоволувачки.Потоа, со помош на “љубовниот тест“ следеле како еден партнер реагира на другиот. На тазе венчаните парови им покажувале фотографии на нивниот партнер, и тоа само во траење на една ...
| | веќе видена

Општина Центар денеска соопшти дека во соработка со безжичниот интернет провајдер „Sun Wireless” им овозможија на сите граѓани и посетители на општината бесплатен безжичен интернет.Хот спотовите се наоѓаат на улица “Македонија“, поточно потегот од хотелот “Бристол“ до плоштадот “Македонија“, од скверот “Пела“ до поранешниот ресторан за брза храна “МекДоналдс“, скверот “Јадран“, кејот “13ти ноември“, односно делот кој се наоѓа кај ГТЦ, потегот од црквата “Св. Спас“ на Кале до плоштадот “Карпошово Востание“, а во брзо време треба да се постави и целосна покриеност на спортската сала “Градски Парк“ и неколку хот спотови во Дебар Маало.Воведувањето на бесплатниот безжичен интернет во рамки на општината е чекор напред кон целосна модернизација на истата и ја потврдува отвореноста кон новите технологии со достапноста на безжичниот интернет како за жителите, така и за посетителите на општината.Покриеноста со безжичниот интернет во општината исто ќе биде и од голема корист на странските туристи кои се чести гости ...
сите 9 | | | веќе видена

„Е тој да го чуваш! Тој да го чуваш бе лепотице!“Чувај го оној што станува малце отсабајле пред тебе. Чувај го оној што станувам малце пред тебе колку да те погледа како спиеш. Чувај го оној потем на наткасната од креветот што ќе ти остави Нескафе што чади во црвена шоља како неговото срце по тебе. Чувај го оној што ќе ти викне со весел глас: Станувај вештерке за клецање шопрајме? Чувај го оној кого ќе го налутиш што не ти ја пцуе мајка ти ами тебе. Чувај го оној што и ако се разделите ќе знаеш деке тој стално на мајка ти пичката ќе и е благодарен што те родила баш тебе! Чувај го оној што пробуваш срцето со милост од петни жили која ја вадиш да му го омекнеш! За на момемнти кога ќе стане несигурен , троа љубоморен да собереш сила и да му кажеш: Те сакам бе будалче – тебе те сакам баш тебе … само тебе! Чувај го оној што ќе ти каже : Губи ми се – јас тебе не ! Чувај го оној чиј поглед му говори: Јас тебе дупло. Оној ист поглед кој може да те соблечи и расплаче – во исто време! Чувај го оној што останува во ...
сите 3 | | | веќе видена

Наместо предвидените два дуќани и еден стан во наградната игра „Фискална во рака – награда без мака” ќе бидат доделени три стана и три дуќани, сместени на улицата „Трета ударна бригада“ во општината Аеродром. Становите ќе бидат со површина од 52 метри квадратни, а дуќаните ќе бидат по 30 метри квадратни.Ова го соопшти вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, на денешната прес конференција по повод стартот на наградната игра.Тој истакна и дека со цел да им се излезе во пресрет на граѓаните кои уште од објавувањето на наградната игра започнаа со собирање на фискални сметки, Државната лотарија на Република Македонија ќе ги прифати и оние фискални сметки издадени по 15-ти Ноември.Секој граѓанин може да испрати неограничен број на пликоа со по 20 фискални сметки во нив, потенцираше Ставрески. Фискалните сметки треба да бидат ставени во бел плик со стандардна големина, заедно со бел лист на кој ќе бидат испишани името и презимето на испраќачот, адресата и телефонскиот број.Името и презимето на ...
сите 9 | | | веќе видена

Пол Вокер стана познат со улогата во акциските филмови „Брзи и бесни“, во кои станува збор за нелегални трки со автомобили. 40 годишниот актер загина во сообраќајна несреќа, враќајќи се од автомобилско шоу.Американскиот актер Пол Вокер, познат по улогата во серијалот акциски филмови „Брзи и бесни“ загина во тешка сообраќајна несреќа во јужна Калифорнија, потврди неговиот портпарол Ејм Ван Ајден.Вокер, кој играше во пет од вкупно шест продолженија на хит филмот, бил совозач во автомобилот „Порше Карера ГТ“, со кој управувал негов пријател, кој исто така загинал во сообраќајната несреќа. Несреќата се случила во близина на калифорнискиот град Санта Кларита.Според податоци на портпаролот на Вокер актерот претходно бил на манифестација за доброволни цели – автомобилско шоу за жртвите од тајфунот на Филипините. Вокер пред речиси четири години, по земјотресот на Хаити во јануари 2010, ја формираше организацијата „Reach Out WorldWide“ која има за цел да им помага на жртвите од природни катастрофи.
сите 109 | | | веќе видена

На граничниот премин Богородица уапсен е Владимир Поп Христов, братот на актерот Кили при обид од соседна Грција да влезе во Македонија. Обвинет е за одгледување и производство на марихуана , дело што го сторил зњено со неговиот брат, актерот Кирил Поп Христов кој веке е осуден на една година затвор за ова дело.И на Владимир му беше изречена мерка притвор во отсуство. Полицијата го предала на судската власт за натамошни мерки.
сите 6 | | | веќе видена

next