Здраво

Летото едноставно не повикува на секс…Овој топол период од годината носи зголемена желба за секс, па не е чудно што во лето луѓето често завршуваат на чудни места, а еве некои кои може да се наречат најдобри кога е во прашање летниот секс.Жешко ви е и сакате да се освежите? Тушот е одлична идеја, која станува уште подобра кога ќе го викнете и партнерот на заедничко ладење кое ќе заврши пеколно жешко. Заедничкото туширање е супер предигра, а ако сакате дополнително да ја зачините, изненадете го партнерот под туш, тогаш кога најмалку ве очекува.Ноќните клубови се полни со скриени места за секс набрзина, со оглед на тоа што сите се под влијание на алкохол и коктели, а и не носат многу облека на себе, можности имате колку што сакате.Љубопитните веќе одамна имаат пробано секс на плажа или во море, а оние кои немаат, редно време е да го направат тоа. Терасата или балконот на апартманот во кој сте сместени, исто така е одлично место за разгорување на страстите, во ноќните часови таму можете да си поминете многу ...
сите 13 | | | веќе видена

Летото треба да го искористите за пливање, тоа благотворно делува на располoжението и депресијата.Пливањето е една од најздравите активности кои ви се на располагање во летните денови, па времето покрај вода посветете го на што е можно повеќе пливање, а помалку сончање.Пливајќи ќе ги активирате речиси сите мускули, а и ќе ја зголемите нивната сила ако секој ден одвоите време за пливање. Покрај тоа, ако ве мачи артритис или имате проблеми со зглобовите, во вода можете да вежбате без да почувствувате болка.Исто така, пливањето има силен ефект врз нашите чувства, особено врз негативните и ни помага да се ослободиме од нив.И самиот престој покрај река, езеро или море одлично делува на здравјето, па би било добро да поминете барем неколку дена покрај вода.
сите 3 | | | веќе видена

Додека тимовите од големата четворка на “Премиер лигата” се расфрлаат со милиони, фудбалерите на “Саутемптон” се на подготовки во Шпанија.Но таму освен што присуствуваа на мотивационите говори на поранешниот тренер на ракометниот клуб “Барселона”, Аспар, фудбалерите на “Саутемптон” мораа и да чекорат по усвитен јаглен и да кршат стрели со помош на клучната коска и вратот.Сепак ова беa само дел од бизарните тренинзи кои им ги подготви нивниот менаџер Маурисио Покетино кој ќе го води тимот и наредната сезона која ќе започне за еден месец.
сите 4 | | | веќе видена

Победата над Новак Ѓоковиќ на “Вимблдон” на Енди Мареј ќе му донесе заработка од 75 милиони долари.Британецот ја испиша историјата и преку ноќ стана најекспонираната јавна фаца на Островот. За момент медиумите престанаа да пишуваат за нероденото дете во кралското семејство и сите погледи беа свртени кон тенисерот кој полека се приближува до првата позиција на АТП листата.Благодарејќи на триумфот на “Ол Ингланд Клубот”, шкотскиот тенисер само на основа на спонзорства ќе заработи над 75 милиони долари. Компании како “Жилет”, “Кока Кола” и “Барбери”, веќе се во финална фаза на договарање на условите со новиот тениски суперстар.Исто така и “Адидас” најави дека ќе има значително зголемување на спонзорството, сакајќи да ги надминат договорите кои Рожер Федерер и Рафаел Надал ги имаат со “Најк”.Во минатите години единствени британски спортисти на листата на најбогати беа Луис Хамилтон и голферот Рори Мекилрој, но со растот на кариерата сигурно во наредните години ќе им се приклучи и Енди Мареј.Понуди од спонзори ...
сите 2 | | | веќе видена

Не е лесно наутро да изгледате свежо – особено ако често ве мачат подочници, сува кожа или мрсна коса. Тоа се знаци дека ви недостасува сон, а еве како да постигнете поубав поглед во огледалото наутро.Ладна водаОдличен начин за будење е брзото миење со ладна вода. Ладното ќе ги собере крвните садови, што ќе ја направи вашата кожа помазна. Наутро нанесете хидратантен крем кој ќе помогне против сушење на кожата. Ако тоа не делува пробајте со мешавина од млеко и коцки мраз.Ах, тие подочници!Ако наутро имате потечени очи, користете крема за очи која содржи пептиди. Во текот на ноќта оставете ја во фрижидер и наутро нанесете на подрачјето околу очите. За подочниците не постои совршено решение. Ама затоа секогаш можете да нанесете коректор или пудра. Постои уште еден добар трик: навиткајте ги трепките и нагласете ги очите со добра маскара – тоа ќе ги отвори вашите очи и ќе го оттргне вниманието од подочниците.Малку бојаКожата наутро може да изгледа бледо, а најдобар лек за тоа е да и додадете малку боја. Изберете ...
сите 2 | | | веќе видена

Границите на човечката издржливост уште еднаш се поместени.Анет Фредсков истрчала 366 маратони во една година, откако и била дијагностицирана мултиплекс склероза.42-годишната Данкиња од Нествед секој ден од годината трчала по 42 километри, а на 14 јули истрчала два маратони во вкупна должина од 84 километри.Пред три години, на оваа мајка на две малолетни деца, и била дијагностицирана тешка болест која директно го напаѓа централниот нервен систем и предизвикува ужасни болки, проблеми со моториката, депресија и можна парализа.Но, Анет не се предала пред големите пречки кои и ги задал животот, туку се решила да го истрча својот прв маратон во Франкфурт во октомври 2010 година. “Кога го истрчав првиот маратон во Германија се заљубив во овој спорт”, изјавила Фредсков.Во почетокот на 2011 година таа започнала да трча на серија мини-маратони во родната Данска и до крајот на годината истрчала 51 трка.Таа ги истрчала маратоните за да ги инспирира сите луѓе болни од мултиплекс склероза да не очајуваат поради ...
| | веќе видена

Новиот тренд во Јапонија е поврзан со древната уметност, читање на судбината од дланка, исто така позната и како палмистрија или хиромантија – верување дека врз основа на линиите на дланките можете да ја дознаете својата иднина.Пластичните хирурзи во оваа земја пријавиле зголемен број пациенти кои бараат со операција да продолжат или додадат линија на дланката, најчесто поврзана со среќа и брак.Овие операции чинат околу 1.100 долари и се изведуваат со електрични скалпели. Такааки Мацуока, пластичен хирург во една клиника во Токио, вели: “Ако создадеме линија на дланката со помош на ласер, таа ќе зарасне и нема да остави јасна ознака. Мора да се користи електричен скалпел и да се направи закривен рез, бидејќи линиите на дланките не се правилни”.Биле извршени околу 40 операции на дланки за време од 2 години. Операцијата е подеднакво популарна и меѓу мажите и меѓу жените и трае од 10 до 15 минути, вклучувајќи од 5 до 10 линии на дланката, а потребен е околу еден месец за раната да зарасне.Д-р Мацуока вели дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Познато е благотворното влијание на зеленчукот и овошјето врз здравјето. Истражувањето на шведскиот институт “Каролинска” дало и конкретни бројки за тоа колку пократко ќе живеете ако не консумирате зеленчук и овошје.Откако 13 години следеле преку 70.000 луѓе на возраст од 45 до 83 години заклучиле дека ќе живеете три години помалку ако не ја внесувате препорачаната дневна доза на овошје и зеленчук.Лицата кои ретко ги консумирале овие намирници имале просечно 53 проценти поголем ризик за прерана смрт од нивните врсници кои редовно јаделе зеленчук и овошје.Дури и оние кои дневно јаделе само по една порција зеленчук и овошје во просек живееле 19 месеци подолго.Сега навистина немате изговор да ги избегнувате овие продукти.
сите 4 | | | веќе видена

Последниот македонски претставник во “Лигата на Европа” одолеа на празниот “Пољуд” и со одличен резултат ќе го дочека “Хајдук” на реваншот во Скопје. Конечниот резултат во Сплит беше 2-1.И покрај омаловажувањата од страна на тамошните медиуми пред натпреварот, тимот од малото место во југоисточна Македонија се покажа како тврд орев во дуелот со вицешампионот на Хрватска.Избраниците на Тудор уште на самиот старт од натпреварот започнаа агресивно и по само 8. минути игра поведоа со 1-0 со голот на Бенцун.После примениот гол “Турново” се ослободи од притисокoт и почна да создава шанси. Во самиот финиш од полувремето играчот на “Хајдук” – Куаси, непромислено играше со рака во својот шеснаестерец по што судијата Лисвелд од Холандија досуди пенал. Блажевски ја искористи оваа прилика и го постигна третиот гол во “Лига Европа” со што го израмни резултатот на 1-1.Во второто полувреме “Турново” на неколку пати имаше одлични прилики преку контранапади да дојде до сензационални 1-2, но според непишаното фудбалско ...
сите 61 | | | веќе видена

Во новиот “Фокус” ќе прочитате: “Истрага во бестрага” – весникот открива детали за несреќата во која загина основачот на “Фокус” Никола Младенов. Кој беше пратеникот што ја обзнани веста за смртта, зошто исчезна мобилниот телефон на Младенов?Владо Апостолов пишува за нова Мега тужба што и се заканува на Македонија, Мери Јордановска истражуваше за што всушност служат камерите на патарините низ Македонија, Ирена Мулачка дава одговори на прашањата зошто во земјата пациентите се помалку важни од владините кампањи.Влатко Стојановски ги открива можните наследници на Трајко Вељановски на претседателската фотелја во Собранието. Валентина Стојанчевска го опсервира последниот судски процес на Љубе Бошкоски.Синиша Станковиќ го интервјуираше Тито Петковски, а Јадранка Костова пишува за модерните среќни робови во македонското општество. Воведникот „За нештата да станат појасни“ овојпат го има Младен Чадиковски.“Фокус” носи и многу други нешта, колумни, вести од иднината, редовната ДДВ рубрика, Лајф стајл, познатиот стрип ...
сите 4 | | | веќе видена

Нико Краљ, легендарниот словенечкиот дизајнер од времето на СФРЈ, најпознат по столицата “Rex“, која е изложена во многу музеи, меѓу кои и во Музејот на модерната уметност (МоМа) во Њујорк, почина пред три дена, во 92-тата година од животот.Роден е во 1921 година. Професионалната кариера ја започнал во стопанството, а потоа на Факултетот за архитектурата и како директор на Институтот за дизајн. Нико Краљ стана славен кога како вработен во фабриката “Стол“ во Камник, на почетокот на кариерата во 1960-тите, под влијание на скандинавскиот минимализам, ја создаде прочуената столица “Rex“.Оваа столица досега е произведена во повеќе од 2 милиони примероци и претставува симбол на дизајнот на 20-иот век. Денес, авторските права за производството и продажбата на целата програма “Rex“ (столица, фотелја, лежалка, маса…) ги има фирмата “Импакта Холдинг“, која во 2012 година ги откупи од него. Сите производи може да се купат во Љубљана.
| | веќе видена

За Муслиманите од целиот свет, минатата недела започна Рамазан, најсветиот месец во годината. Со молитви и со пост (без храна, вода и пушење) од изгрејсонце до зајдисонце, според Исламската религија, милијарди верници го преиспитуваат досегашниот и се молат за подобар и посреќен живот.Кога е време за Молитви во џамиите, секојдневието како да запира во домовите, на улиците и во сите ситуации, па дури и кога се протестира или војува.Интересни фотоси како како Муслиманите го одбележуваат нивниот голем празник.
| | веќе видена

За само еден месец неколку допинг скандали го потресоа светот на спортот.Шест елитни атлетичари, меѓу кои и Тајсон Геј и Асафа Пауел, беа разоткриени дека користеле недозволени средства. Злите јазици го обвинија и водечкиот велосипедист на “Тур де Франс”, Крис Фрум, дека е под дејство на допинг средства.Тој најтешката етапа на трката низ Франција, ”Мон Вену”, ја извози со третото најдобро време во историјата. Пред него се само Ленс Армстронг и Jaн Улрих кои во меѓувреме станаа синоним за користење на недозволени средства во велосипедизмот.Меѓутоа сигурно многу луѓе се прашуваат како допингот им помага на спортистите.Koга се тренира на мускулите им треба кислород. Колку помалку кислород примаат, толку повеќе човекот кој тренира чувствува замореност. За среќа, телото е направено така да одговори на нивните барања со испраќање на поголема количина крв во нив. Кога крвта ќе стигне до мускулите, тие го “исцицуваат” кислородот од црвените крвни зрнца.Во моментите кога се чувствува замор тоа значи дека кислородот ...
| | веќе видена

Мажите велат: “Плавушите повеќе не се најпривлечни жени”… Кој ги симнал од тронот?Плавушите отсекогаш важеле за секс симболи, но модерното време носи промени.Резултатите на една анкета во која учествувале повеќе од 2.000 мажи и одговарале на прашања поврзани со бојата на косата и обликот на телото, покажале дека идеалната жена е бринета со природни облини.60 проценти од мажите изјавиле дека бринетите им се попривлечни од плавушите, а изборот на природни облини го објаснуваат со желбата партнерката да им биде природна и женствена девојка, а не модел од модните писти.
| | веќе видена

Секој фудбалер кој е промовиран во првиот тим на аргентинскиот великан мора на тренинг да излезе со некоја чудна фризура.Од тоа не избега ниту Џовани Симеоне, синот на легендарниот Диего Симеоне. Џовани е дел од тимот од 2011 година, а деновиве 17-годишниот фудбалер го доби својот прв професионален договор.Тоа за неговите нови клупски колеги значеше само дека треба да ја исчистат правта од ножиците и машинката за потшишување и да ја продолжат оваа интересна традиција:
сите 11 | | | веќе видена

Грозјето има многу благотворно влијание врз здравјето, на прво место секогаш се издвојуваат полифенолите кои се многу ефикасни во заштитата од метаболен синдром, а потоа следуваат антиоксидансите.Научниците од Универзитетот Мичиген ги истражувале ефектите на големите количини масно ткиво и брзата храна врз бубрезите, срцето, масното ткиво и црниот дроб, со оглед на внесувањето или невнесувањето грозје. Резултатите покажале дека по тримесечно консумирање грозје дошло до голем пад на маркерите за воспаленија во телото.Ова особено се однесува на абдоминалното масно ткиво и црниот дроб, а консумирањето грозје довело и до губење на тежината во овие делови на телото.Со оглед на тоа што метаболниот синдром е опасен збир на симптоми кои вклучуваат зголемено ниво на шеќер, вишок масно ткиво околу половината, висок крвен притисок и низок добар холестерол, ризикот од срцеви заболувања е исклучително висок.Токму јадењето грозје се покажало како најдобра превенција од сите овие болести, па кога веќе почна сезоната, без ...
сите 5 | | | веќе видена

Започнаа подготовките за “Вимблдон 2014″.Теренот на кој Мареј пред десетина дена го дигна трофејот сега се претвори во една обична бавча на која секојдневно се работи напорно.Организаторите уште сега започнаа со одгледувањето на тревата која е заштитен знак на турнирот затоа што за да го постигне посакуваниот квалитет ќе биде потребно неколку пати да се искоси.За 320 дена, теренот ќе биде подготвен уште еднаш да ги пречека најдобрите тенисери.
| | веќе видена

Синоќа, околу 21 часот, во подрумските простории на зградата на МРТВ избувнал пожар.Првичните информации од полицијата се дека се запалил апарат за ладење и греење вода, а пожарот го изгасил еден од вработените.Увидот ќе се врши денеска.
сите 24 | | | веќе видена

next