Здраво

Рекламата не знае за граници ниту за пари. Уште помалу за идеологии!На Црвениот плоштад во Москва е изложен огромен куфер на “Louis Vuitton“. Долг е 30 метри, а висок 9 метри. Иницијалите “P.W.O.“ се по Принцот Владимир Орлоф кој некогаш имал сличен куфер.Сето ова е дел од изложбата на производи на овој луксузен бренд, а приходите од неа ќе биделе наменети за добротворни цели.Џиновскиот куфер се наоѓа во близина на Мавзолејот на Владимир Илич Ленин, кој за многу Руси сеуште е свето место. Во јавноста веќе има и остри коментари за ваквиот рекламен потег: “Црвениот плоштад падна под капиталистите“ и “Ленин не се гордее“, се најчестите.На социјалните мрежи се појави и фото монтажа – како би изгледал Мавзолејот на Ленин, во стилот на “Louis Vuitton“.
сите 7 | | | веќе видена

Даниел е стружанецот кој го крена жирито на нозе! Тој ги воодушеви судиите со неговата изведба на песната „Red“. Неговите гласовни способности веќе го стваат во редот на најсериозните кандидати за победник на шоуто. Кристина Ковач, член на жирито, го нарече потенцијален победник.Даниел Кајмакоски е 29 годишен Македонец кој живее и работи во Австрија.“Јас мислам дека сега го погледнавме настапот на еден од потенцијалните победници на нашиот Икс фактор”, изјави пејачката Кристина Ковач, дел од четиричленото жири на балканското музичко шоу.
сите 39 | | | веќе видена

Сите уживаат во сексот, но секој на свој уникатен начин. Што откриваат ѕвездите за однесувањето на секој од хороскопските знаци по сексот:Овен: „Одлично беше нели? Ајде да го повториме секој дел!“Бик: „Јас сум многу гладен, да нарачаме ли пица?“Близнаци: „Каде ли се изгуби далечинскиот управувач?“Рак: „Кога конечно ќе стапиме во брак?“Лав: „Нели бев фантастичен?“Девица: „Морам да влезам на туширање, извини.“Вага: „Јас сум задоволен, ако си и ти, знаеш така?“Скорпија: „Можеби е време да се едуцираш сексуално!“Стрелец: „Не ме барај, чекај јас да ти се јавам.“Јарец: „Колку потроши денес од нашите картички?“Водолија: „Ајде сега да пробаме нова поза, но со облека на нас.“Риби: „Како беше твоето име?“
сите 2 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишниот Х.С. синоќа е повреден од група малолетници кои физички го нападнале во автобус на ЈСП број 50. Како што соопшти МВР, синоќа во 18 часот и 40 минути групата малолетници при излегување од автобусот го нападнала Х.С. по што скршиле прозорско стакло од автобусот и се упатиле во непознат правец.Еден час подоцна непознати лица каменувале автобус број 24 на последната автобуска во населбата Припор, Скопско. Притоа скршиле две прозорски стакла, а со повреди се здобила патничката М.А.(18) од село Чифлик.Полицијата презема активности за расчистување на случаите и откривање на сторителите.
сите 8 | | | веќе видена

Дали знаевте дека во светот на секои осум секунди се раѓа по едно бебе или дека една жена во Мексико родила 69 деца? Следуваат уште неколку занимливости…1. Мажите се побрзи и повешти во менувањето пелени. Татковците оваа работа ја извршуваат за една и пол минута, додека на жените им требаат три минути. Оваа појава се објаснува со тоа што мајките се галат и бакнуваат со своите бебиња додека ги пресоблекуваат, а татковците „не губат“ време на такви активности.2. Просечната тежина на новороденчињата изнесува 3.300 грама. Во првите три месеци од животот тежината на главата на бебето изнесува една четвртина од вкупната тежина.3. Бебињата, чии мајки барем еднаш неделно во бременоста конзумирале риба имаат поголем коефициент на интелегенција од бебињата, чии мајки не се љубители на оваа храна. Освен тоа забележано е дека бебињата со повисок IQ порано прозборуваат и имаат побогат речник.4. Уште во десеттата недела од бременоста може да се процени дали бебето ќе биде левак или деснак.5. Едно од 15 бебиња на возраст ...
| | веќе видена

Најдолгата комерцијална воздухопловна линија на светот е укината од вчера откако последниот авион на таа дестинација по 19 часови директен лет од Њујорк слета на аеродромот во Сингапур.Авионот на летот SQ21 слета на аеродромот „Чанги” и со тоа стави крај на линијата на воздухопловната компанија „Singapore Airlines” меѓу Сингапур и Њујорк, којашто беше одржувана девет години, а како што беше најавено пред една година.Порастот на цените на горивата, оваа линија подолга од 15 илјади километри ја направи сосема неисплатлива, соопштија аналитичарите во компанијата. На летот од аеродромот во близина на Њујорк имало само сто патника и тоа сите во бизнис класата, кои платиле билет од 14 илјади сингапурски долари или 8.200 евра во двата правци.Инаку врската меѓу Сингапур и Њујорк и натаму постои, меѓутоа со слетување во Франкфурт.Така, сега најдолги директни воздухопловни линии на светот се Дубаи – Хјустон, Дубаи – Лос Анџелес и Јоханесбург – Атланта и на нив летовите траат по 16 часови, според Центарот за ...
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот репрезентативец на Македонија, Бошко Ѓуровски е избран за нов селектор на фудбалската репрезентација. ФФМ и Ѓуровски потпишале двегодишен договор, со можност, доколку постои заемен интерес, истиот да биде продолжен, пренесува “Макфакс”.Договорот на Ѓуровски со ФФМ на сила стапува на 1 јануари 2014 година. Инаку, Ѓуровски и претходно, во јавноста, се споменуваше како најсериозен кандидат за преземање на селекторската функција.Одлуката за избор на новиот селектор е донесена според претходно дефинираните критериуми на Фудбалската федерација на Македонија. Тренерското искуство, остварените тренерски резултати, имиџот во јавноста, карактерот, подготвеноста да има директен увид во случувањата во македонскиот фудбал и едукацијата на тренерите.„Како Федерација верувавме во неговите квалитети и способности, и сметаме дека со својот карактер, професионализам и, пред сé, успешно професионално тренерско искуство ќе ги подигне стандардите на работа, дека ќе биде селектор кој во даден момент ќе го прави ...
сите 54 | | | веќе видена

Поради спроведување на есенската акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, утре 27 ноември (среда), е неработен ден за граѓаните на Република Македонија.Министерството за труд и социјална работа соопшти дека одлуката овој ден да биде прогласен за неработен е донесена од страна на Владата на Република Македонија.
сите 21 | | | веќе видена

Едно интересно истражување покажува дека луѓето со поголем коефициент на интелигенција се поактивни во текот на доцните часови и покасно си легнуваат.Ова истражување доаѓа по низата слични проучувања на конекцијата меѓу сонот и интелигенцијата.Сатоши Каназава и неговиот тим од Лондонското Школо за Економија (London School of Economics) открија дека тајмингот во кој луѓето одат во кревет е во тесна поврзаност со нивниот коефициент на интелигенција.Тоа го покажува и следењето на нашите корени. Познато е дека нашите предци биле повеќе “дневни” луѓе, но со развојот на ноќните активности дојдено е до “нова еволутивна преференција” на која повеќе се склони интелигентните луѓе.Оваа студија е спротивна со општо прифатеното мислење дека “светот припаѓа на оние кои рано ранат”, како и досегашните истражувања кои тврдат дека оние кои се будни доцна во ноќта најчесто се несигурни луѓе, емоционално нестабилни и склони кон депресија и разни зависности.Сепак, докажано е дека недостатокот на сон може да предизвика ...
| | веќе видена

На сите времето ни лета кога се забавуваме, многу нормално, но кога сме на работа, а се погодил па уште некој досаден ден без ништо за правење, се молиме што побрзо да дојде фајронт.Секогаш кога зборуваме за тоа колку време сме загубиле за ништо, не мислиме на некоја добра журка на која сме присуствувале, или неделата кога сме биле на одмор, или пак на некој добар филм што траел три часа, а изгледало како да траел саат време.Но, обично кога се жалиме дека немаме доволно време, или пак се прашуваме каде ли одлетало времето, всушност мислиме на здодевни и секојдневни нешта, како секој ден на работа, или пак недела по дома. Денови кога не сме му дале причина на времето да одлета, а сепак одлетало.Зошто се случува сево ова, и каде ли отишло сето тоа време?Тајната лежи во часовникот кој отчукува во нашиот мозок, а е несфатлив, неточен и често игнориран.Најпрво…За да разбереме како некој од психичките процеси се одвива, не може да се потпираме на нашата интуиција. Ние секогаш мислиме дека ќе споиме 2+2 и тоа е 4, ...
| | веќе видена

Не е секогаш лошо да се биде “сингл“ или осамен. Но, ако немаш партнер а се трудиш да најдеш некој кој би ти одговарал, или барем така мислиш, еве неколку можни причини зошто тоа не ти поаѓа од рака.Девојките веројатно многу пати размислувале за тоа зошто немаат дечко, а им се чини дека сите нивни другарки само “пливаат“ од една во друга врска. Можно е токму нивното однесување да е пречката на тој пат. Стручњаците за врски издвоија неколку однесувања кои се карактеристични за девојките и кои се сосема погрешни кога се во потрага по дечко.Се држиш до некој кој ти е недостапенПостојат многу причини зошто некој дечко не ти е достапен – има девојка, пред неколку дена излегол од некоја друга врска… Ако се “залепиш“ за такво момче, знаејќи дека ти не си му на прво место, на тој начин покажуваш многу малку самопочитување кое никаде нема да те одведе.Не му веруваш кога ти ја кажува вистинатаМомците многу често директно ќе кажат што очекуваат или не очекуваат од врската. Ако ти каже “Не сакам ништо сериозно“, “Не се ...
сите 3 | | | веќе видена

Со стапчињата за уши, ушната маст само се потиснува во внатрешноста и се создава можност за формирање на чеп. Увото, после туширање или миење, се чисти така што вишокот на вода се впива со врвот на крпата.Сте ја измиле косата или сте се истуширале и, се разбира, земате стапчиња за да го соберете вишокот вода од ушите. Понекогаш “загребувате“ и малку подлабоко, затоа што сакате ушите да ви бидат чисти. Повеќето сметаат дека првенствено од хигиенски причини ушите треба да се чистат со стапчиња за уши.Има и претпазливи кои не користат суво туку влажно стапче, затоа што влакненцата од памукот на врвот на стапчето потешко продираат во увото и не предизвикуваат инфекција. Но, дали воопшто треба да се користат стапчиња за уши и до какви последици може да доведе нивната употреба.Чистењето на ушите со стапчиња за уши воопшто не го препорачуваме, бидејќи на тој начин ушната мест само се потиснува во внатрешноста на увото и се создава можност за формирање на чеп. А кога чепот ќе се направи, тогаш се јавуваат проблеми: ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопјанец цела ноќ се заканувал дека ќе се запали себеси и зградата во којашто живеел на улица „Илинденска“, во центарот на Скопје.По целовечерна драма, педесетгодишниот К.Л. утрово бил приведен и кај него било констатирано присуство на алкохол во крвта.Според полициските информации, неговата сопруга пред полноќ пријавила семејно насилство во станот. Човекот држел плинска боца во рацете и се заканувал дека ќе се запали, се затворил во станот и фрлал предмети од тераса.Полицајци и пожарникари цела вечер биле пред зградата, а останатите станари биле евакуирани.Според информациите, скопјанецот претходно ги нападнал сопругата и синот, а според сé уште непотврдени информации тој претходно работел како телохранител.Тој е приведен и сега се наоѓа во полициска станица. Мотивите за инцидентот сé уште не се познати.
сите 26 | | | веќе видена

Индискиот Врховен суд донел одлука со која се забранува Субрата Рој и директорите на “Сахара” групацијата, да ја напуштат државата и да заминат во странство, пренесува индискиот весник „The Times of India“.Судот донел и забрана за продавање на било кој дел од имотот на компанијата, вклучувајќи ги и станбените објекти.Ваквата одлука доаѓа откако “Сахара” групацијата не ја исполни одлуката за враќање на 20.000 крори (околу 4 милијарди долари) на регулаторното тело СЕБИ до 28 октомври.Неодамна, двајцата негови синови добија македонски државјанства, а според информациите од владата дадени пред неколку месеци, Субрата Рој немал поднесено вакво барање, а доколку поднесе, истото ќе било разгледано.
сите 7 | | | веќе видена

Комунистичка Источна Германија веќе не постои. По уривањето на Берлинскиот ѕид сега е обединета Германија. Еден тогашен бункер, изграден во 1970 година, денес е “Бункер Музеј“.На 3.600 квадратни метри се’ е исто како што тогаш било. Униформи, фотографии, комуникациски и прислушни уреди, трпезарија и спални соби, заштитна опрема и гас маски, па дури ампули за тестирање од опасниот боен отров “Сарин“.Останаа спомените, но и можноста од се’ да се направи бизнис. “Бункер Музеј“ денес нуди неверојатно “риалити шоу“. За 109 евра по човек, посетителите може да поминат 16 часа и да преноќат во бункерот.За де се чувствуваат како дел од “историјата“ и како “поранешни Источно-Германски војници“, на располагање им е се’ што е таму.Фоткиве се приказната за “една ноќ во бункерот“.
| | веќе видена

Секоја жена заслужува мал црн фустан и мала црна мачка, веруваат Британците. Црното е модерно, па црната мачка одговара со мебел во било која боја.Секогаш изгледаат чисто, егзотично и глатко, како мали пантери. Британците се единствен народ, заедно со Јапонците и Египќаните, кои веруваат дека црната мачка носи среќа.Затоа, нејзината слика често ја ставаат на разгледници и честитки, со кои посакуваат среќа и радост. Шкотите веруваат дека црната мачка на прозорец значи претскажување, но добро, и тоа најчесто – пари на повидок.Црните капути, во историјата се правени од црно крзно, што докажува дека потемното крзно е поотпорно. Британците веруваат дека тоа значи дека црните мачки се поотпорни на болести, од мачките со друга боја.Фред Астаир, Винстон Черчил, Ернест Хемингвеј, кралицата Викторија, Чарлс Први, се само неколку од познатите личности кои имале црна мачка како милениче. Црната мачка “среќа” му донела (или однела) посебно на Чарлс Први. Ден откако неговото милениче умрело, тој бил уапсен.Црната мачка, ...
сите 3 | | | веќе видена

Можеби сте виделе, а ако не проверете. На облеката практично нема патент без ознаката YKK. Зошто е тоа така?YKK доаѓа од името на јапонската компанија “Yoshida Kogyo Kabushikikaisha“, или на англиски “Yoshida Industries Limited“.Во 1934 година ја основал Тадао Јошида и денес оваа фирма е водечки производител на патенти во светот. Има 206 фабрики во 52 земји и 90% од сите патенти во светот се прават таму.Нивната најголема фабрика ги прави 7 милиони дневно. Исто така, “Yoshida Kogyo Kabushikikaisha“ произведува и машини и опрема која прави патенти.Во секој случај, YKK се најдобрите патенти во светот. Нивната бизнис логика ја објаснуваат како “Циклус на добрина“ и потекнува од зен филозофијата.Имено, “Никој нема да успее ако тоа не е добро за другите“! Имајте го ова секогаш предвид кога го закопчувате или откопчувате патентот…
| | веќе видена

Излезе од печат автобиогарфијата на Мајк Тајсон, еден од најпознатите и најконтроверзни Светски шампиони во бокс во тешка категорија. Во книгата со наслов “Неприкосновена вистина“ тој искрено говори за сите најинтересни делови од неговиот живот. Од сиромашното детство во Бруклин до огромното богатство што го заработил. Зборува и за серијата банкроти во кои изгубил милиони долари, но и за неговата зависност од дрога: кокаин и марихуана.Признава дека во мечот со Луј Саварезе, кого го нокаутирал за само 38 секунди, бил премногу “нашмркан“ со кокаин. Има и за бројните афери, жестокоста и гризењето на уши, за несовесното однесување, претепувањата на жени и силувања, обвиненијата и затворот…Убави и поучни мемоари и приказна за издигањето до врвот на славата и за паѓањето до дното на боксерот-легенда Мајк Тајсон. Денес тој пак се искачил назад во “нормала“ и е филозоф, Бродвејска ѕвезда, холивудски глумец, семеен човек, но и зависник. Пак е во центарот на јавноста, бидејќи цело време им пркосел на стереотипите.Во ...
| | веќе видена

Џон Кенеди беше четвртиот американски претседател кој е убиен за време на извршувањето на претседателската функција, но прв чија смрт беше снимена на лента која потоа постојано и беше повторувана на шокираната нација.Одличен оратор и прв претседател на телевизиската ера, неговата смрт уште за време на неговиот прв мандат на 46-годишна возраст го замрзна како голем симбол на нереализираните ветувања.И половина век од атентатот врз претседателот Џон кенеди, американците се уште је немаат целата приказна, главно поради тоа што голем дел од владините документи остануваат строго доверливи. Официјалните резултати, базирани врз четири детални истраги покажуваат дека тој бил убиен од истрели од проблематичниот 26-годишен маринец ветеран кој се вратил од бегство во Советскиот Сојуз, Ли Харви Освалд.Иако Американците остануваат поделени околу причината за смртта на Кенеди, тие се единствени во оценката дека станува збор за маркантен претседател и покрај неговиот краток рок во Белата куќа.Анкетата на Галуп по повод ...
сите 21 | | | веќе видена

Доцна синоќа, далеку од очите на јавноста, Мирослав Шиповиќ беше испорачан во земјава. Од МВР потврдија дека од австриските власти бил преземен преку комерцијален лет од Виена. Од скопскиот Александар Велики со полициско обезбедување веднаш бил префрлен во истражниот затвор во Шутка.Првообвинетиот во случајот „Претседавач“, Мирослав Шиповиќ, во вторник ќе биде изведен пред истражен судија, соопштуваат од Основниот суд Скопје 1.„Истражниот судија кој постапува по предметот во координација со Основното Јавно Обвинителство Скопје и бранителот на обвинетиот, закажа сослушување на обвинетиот Мирослав Шиповиќ за ден 26-ти ноември“, стои во соопштението на Судот.
сите 53 | | | веќе видена

next