Здраво

Новинарот Зоран Божиновски по кого имаше распишано потерница вечерва е уапсен во Србија.Тој е приведен во Нови Сад. За информацијата било известено и македонското МВР.Божиновски веднаш бил изведен пред надлежен судија, а според предвидената процедура, се очекува да уследи и барање за екстрадиција до српските власти.Зоран Божиновски во Македонија се бара како еден од осомничените во случајот “Шпион”. МВР уште во септември распиша потерница по него.Интересно, денеска македонските судски власти одлучија да го пуштат новинарот Кежаровски во домашен притвор по речиси шест месеци поминати во затворот Шутка се додека не биде правосилна пресуда со која е осуден на 4,5 години затвор.
сите 82 | | | веќе видена

Во случај на земјотрес има многу попаметни работи кои треба да се направат наместо да се пишува веднаш статус на Фејсбук.Секој ден во светот се случуваат илјадници земјотреси, но само мал дел од нив може да се почуствуваат од страна на луѓето без помош на електронски уреди и софистицирана опрема за геолошко истражување.Уште помал дел се опасни и се доволно силни за да предизвикаат матерјални штети и да го загрозат животот на луѓето. Не постои ефикасен систем за предупредување за земјотреси затоа разбирањето и спроведувањето на безбедносните мерки за претпазливост се од клучно значење и се потребни со цел да се минимизира ризикот од оваа опасноста.Мерки кои треба да се превземат пред настанувањето на земјотресотПостојат многу нешта кои семејствата, поединците и вработените можат да ги направат како подготовка во случај на земјотрес. Еве неколку од нив:- Да се постават брави на сите ормани со цел да се спречи нивно отварање за време на земјотрес- Да се користат неподвижни полици во кујната, бањата, креденците, ...
сите 2 | | | веќе видена

По речиси шест месеци новинарот Томислав Кежаровски денеска се врати дома. Но, неизвесно е до кога.„Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 ја укина мерката притвор против обвинетиот Томислав Кежаровски“, стои во соопштението на Основниот суд во кое се додава дека мерката домашен притвор ќе биде во траење од 30 дена, до правосилноста на пресудата, „односно до издржувањето на изречената казна затвор“.Новинарот Кежаровски, во случајот „Ликвидација“ беше осуден на 4 години и шест месеци затвор за оддавање идентитет на заштитен сведок. На ослободување на Кежаровски од притвор, но и на преиспитување на пресудата повикаа повеќе домашни и странски невладини организации, како и ОБСЕ.
сите 59 | | | веќе видена

Внимание: вознемирувачка содржина! Во Аргентина прскањето со агрохемиски средства (пестициди) е зголемено девет пати, од 9 милиони галони во 1990 година на 84 милиони галони денес. И не само во оваа земја, туку и во многу други, масовно се игнорираат прописите и луѓето се опасно изложени на штетни хемиски материи кои ги контаминираат домовите, населбите и водата за пиење.Лекарите и научниците предупредуваат дека во битката за поголеми земјоделски приноси, неконтролираното прскање може да предизвика сериозни проблеми на човековото здравје, особено кај децата. Таму каде што се прска со пестициди, бројот на заболени од рак се зголемил и до четири пати, се раѓаат деца со вродени аномалии, имаат проблеми со дишењето…Фотографии кои сериозно предупредуваат на последиците од отровите кои ги има во агрохемикалиите, а кои придонесуваат и за создавање на генетски модифицирана храна.
| | веќе видена

Во најновите вести од земјата на мајка Тереза читаме дека Премиерот му простил на некој што го директно го нападнал со јајца! Милослив е, навистина. Во духот на милосрдието би сакал да го повикам да му прости и на Кежаровски кој бранеше јавен интерес и објави информација за тоа како МВР присилувало сведок лажно да сведочи! Ама Премиере, те молам не застанувај само со него. Прости му и на Душко млекарот за притворот за непостоечкиот коноп, на новинарите од А1 што критикуваа, на паркобраните што бранеа јавен простор, на жителите од Центар што гласаа против Скопје 2014-та и покрај тоа што три пати МВР им донесе жители од Пустец, на студентите од архитектура што додека протестира јадеа ќотек од крстоносците од твојата партија.Прости му и на чичко Али од Аеродром чија берберницата УЈП ја затвори за само 1 фискална сметка! Прости му и на Пимен што не виде верници кога се кршеше општина Центар и не виде дека се руши неизградена црква. Прости им и на жителите на општина Центар што го избраа Жерновски и што сакаат ...
| | веќе видена

Убав фотос од Чикаго. Зградата на Градското собрание (City Hall) во контраст со вообичаениот изглед на градот во кој доминираат челикот, стаклото и бетонот. На покривот е и природен парк кој го разубавува погледот, но и ги намалува летните температури…Ако ја пратите телевизиската серија “Boss“, тогаш глеткава ви е сигурно позната.
сите 2 | | | веќе видена

Таулант Цапа, кој пред една година го нападна автомобилот на премиерот Никола Груевски во Тирана, денес кажа дека се кае за својата постапка и му се извини на премиерот.Тој денеска беше примен од Груевски во владата каде што лично му се извини и изрази жалење за инцидентот.Ударот со шише, не бил знак на револт или нешто лично. Напротив, Цапа денеска пред Груевски посочи дека ја почитува заедничката држава и неговата работа како премиер.Премиерот Груевски внимателно го ислуша својот гостин. Разговорот се одвиваше во пријателска атмосфера. Македонскиот премиер на крајот од средбата му посака успех и среќа во животот.Дебарската полиција вчера на граничниот премин Блато го задржа Таулант Цапа, но веднаш бил пуштен.
сите 5 | | | веќе видена

Стискаш мозолчиња, не се миеш пред спиење, косата често ја собираш во “опавче“, или ја фенираш… Постојат некои работи што ги правиме, а кои лошо влијаат на нашата кожа и коса.Нега на лицето:Го прескокнувате чистењето на лицето пред спиење Ако ова го правите ја доведувате во опасност вашата кожа, бидејќи голем број на бактерии и валканици кои се собираат целиот ден можат да навлезат во порите. И не само што може да предизвикаат несакани акни, туку ја дехидрираат кожата што придонесува за предвремена појава на брчки.Ги цедите мозолчињата Немојте да ги чепкате мозолчињата и митисерите на вашето лице! Тоа само може да предизвика црвенило, инфекција и уште поголем проблем од претходниот. А во најлош случај, ќе остане и белег.Ставате крем само на лицето Покрај лицето и вратот е подеднакво важен. Тие се најдобар показател на годините, а црвенилото, кафеавите дамки и брчките тука најпрво се појавуваат. Затоа, кога ставате крем на лицето, секогаш мачкајте го и вратот и горниот дел на градите. Ќе обезбедите да ...
сите 5 | | | веќе видена

За мераклиите за ладно пиво дома, се појави оригинален производ. “Krups“ (познат и по машините за правење кафе дома), во соработка со популарниот “Heineken“, на пазарот лансираа домашна пивница.Овој апарат пивото го лади (на 2° Целзиусови) и го точи како во вистинските пивници. Во него се вметнува еден “торп“ (скратено од торпедо) кој собира 2 литри пиво.Гарантира 15 дена свежина. Покрај “Heineken“, може да се нарачаат уште три-четири видови најдобро пиво. Се’ што треба да направите е да го ставите “торпот“ со омиленото пиво во “домашната пивница“ и да си наточите по една чаша ладно пивце. А и чаши нудат во неколку интересни и луксузни дизајни.Засега, само цената на “Krups & Heineken“ домашната пивница е непозната.
сите 3 | | | веќе видена

Малку “болната“ и донекаде неуспешна купе серија на “BMW 1“ замина во историјата. За 2014 година веќе е претставена новата серија “BMW 2“. Има два модела: “BMW 220i Coupe“ со четири-цилиндерски мотор од 184 к/с и “BMW M235i Coupe“ со шест-цилиндерски мотор од 326 к/с.Покрај најновите технички усовршувања, целосно се дотерани, покомпактни и поаеродинамични. Изгледаат многу возбудувачки, лесно се управуваат во секакви услови и на возачот ќе му пружаат вистинско задоволство во возењето.Тоа, за првиот модел ќе чини околу 24.000 евра, а за вториот и поснажниот – околу 32.000 евра. Се разбира, за основната верзија.
сите 9 | | | веќе видена

Да си “богат“ може да значи различни работи за различни луѓе. Сепак, всушност тоа значи да се има финансиска слобода за да ги оствариш своите цели и да живееш живот каков што сакаш. Без оглед на однесувањето, воспитувањето, професијата или стилот на животот, повеќето од нас не се онаму каде што финансиски би сакале да бидат. Причините се повеќе слични отколку различни. Добрата вест е што никогаш не е премногу доцна да се стане богат, доколку и самите сте спремни нешто да направите и да си помогнете за таа цел.Сакате да знаете зошто сеуште не сте богати? Прочитајте го ова и извлечете поука.1. Вие трошите пари како да сте веќе богати Секако дека е убаво чувството да се купуваат скапи работи, без разлика дали тоа е луксузен автомобил, дизајнерска облека, голема куќа и стан, или ексклузивен одмор. Дури и да не купувате скапи работи, вие постојано купувате нешто што навистина не ви треба. Но, скапиот шопинг трае се’ додека не дојде сметката од кредитната картичка. Тогаш почнува каењето. Повеќето од нас се виновни ...
сите 2 | | | веќе видена

Крајот на летото и есента се време на жетва во целиот свет. Луѓето ги берат плодовите на земјата кои ќе ги прехранат до наредната берба. Се жнее и се бере се’: пченка, пченица, јачмен, ориз, репка, тутун, грозје, јаболка, тикви, компири, лековити билки, памук, шумски плодови, банани, па дури и школки од морето…Убава фото прошетка низ полињата и плантажите во повеќе земји. И потсетување на мудроста на животот: “Што си сеел, тоа ќе жнееш!“.
| | веќе видена

Турција ги поврза својот европски и азиски дел со железнички тунел, кој беше пуштен во употреба денеска. Властите проценуваат дека низ тунелот ќе се превезуваат околу милион ипол луѓе дневно и со него значително ќе биде олеснет сообраќакот низ Истанбул.Преминот меѓу азијскиот и европскиот дел досега се одвиваше само преку двата моста. Тунелот е долг 13.6 километри, од кои 1,4 километри се под Босфорот, а е на длабочина од 55 метри.
сите 40 | | | веќе видена

Индискиот Суд донел одлука компаниите на милијардерот Субрата Рој да ги предадат тапиите за имотот вреден 4 милијарди долари кој го поседуваат или во спротивно Субрата Рој, како и останатите директори од неговата групација нема да смеат да ја напуштат Индија, пренесува “The Financial Express“.“Нема бегање и парите мора да се платат. Си дозволивте премногу да се криете, веќе не можеме да ви веруваме”, му порачал судот на адвокатот на Субрата.“Сахара” треба да ги предаде документите за сопственост на СЕБИ до 11 ноември, а Врховниот суд ќе го разгледува случајот на 20 ноември.
сите 28 | | | веќе видена

Легендарен говор на новинарот и долгогодишниот директор на РТС, Александар Тијаниќ, кој вчера на 64-годишна возраст почина во Белград.Говорот е одржан минатата година пред студентите на Факултетот за политички науки во Белград.„Кои сте, бре, вие? Што е вашата генерација? Која е вашата песна? Слоган? Што пишува на вашиот беџ? Кому му верувате? За што викате? Против што сте, за што сте? Што менувате? Кои се вашите книги? На што се радувате? Кои се вашите идни класици? Која е причината на вашето постоење? Зошто сте на овој свет? Зарем се помирувате со судбината на генерации произведени во триминутна аритмична средба на несреќниот сперматозоид и расплаканата јајце клетка? Кому и што му отплаќате со ваквата судбина? Зошто се ваши долговите, кога вие не сте ги направиле? Зарем во вашата генерација Че го убил Фидел? Сакате ли генерациски да бидете проклети, безначајни, кусур на историјата? Да личите на нас?Зарем погледот на целулитот на Ким Кардашијан е вашиот краен хоризонт? Вашите хиперпалци развивани со СМС-и, ...
сите 4 | | | веќе видена

- Од WC викавме “Мамо! Готов сум”.- Ѕвоневме на вратата на комшијата и бегавме- Гo истуравме цело “tic-tac” пакетче во уста и од него пиевме вода.- Мразевме кога на роденден ќе ни подареа облека наместо играчка- Пиевме сок од јаболка или вишна и се преправавме дека пиеме вино.- Гледавме цртани во 7 и 15, а потоа знаевме дека е време за спиење- Најстрашниот човек беше “старо купувам”- Мижевме кога на ТВ ќе имаше љубовна сцена- Им се кривевме на луѓето кој возеа позади нашиот автомобил- Пушевме грисини- Фаќавме снегулки со јазикот- Нуркавме во када- Кога казната беше да одиме на спиење порано- Се правевме дека сме мртви во креветот кога некој ќе влезеше во собата- Правевме шатори од столици и ќебиња- Си игравме купувач и продавач- Читавме стрипови и се разменувавме со нив- Крадевме цреши, јаболка, круши и цвеќиња- Војувавме со децата од другото маало- Правевме чатали, стрели и пушки на тапи- Се радувавме на сите вујковци и чичковци од Америка, Германија …- Распустот го поминувавме со баба и дедо- Наместо креда ...
| | веќе видена

„Не сум овде поради мене. Тука сум поради своето дете!“, му рече еден млад човек на полицаецот со штитот в рака. Полицаецот не го симна штитот, но ја наведна главата. Новинарски протести!Во новиот број на неделникот “Фокус” ќе прочитате:„ПУСТЕЦ“ ВО ЗДРАВСТВОТО!? „Фокус“ истражуваше како е извршено преземањето специјалисти од приватното во јавното здравство. Лекарите прво отвораат свои приватни ординации и по само неколку месеци ги затвораат. И, оп во јавното здравство!ВМРОВСКИ „БАТКО ЃОРЃИЈА“ ВМРО-ДПМНЕ во Куманово е сместен во објект чиј сопственик е ФК Куманово. Под кои услови најголемата владејачка партија го користи овој простор – дали, кому и како плаќа кирија?!КАДЕ ЗАМИНА ДЕМОКРАТИЈАТА? Кога премиер, министер за внатрешни и шеф на тајна полиција се силат пред суд против лидери на опозициски, а новинари скапуваат во притвор, Бог да ни ја прости демократијата!!БРИСЕЛСКА „ПЕТАРДА“ Се е исто, ама многу полошо! Добиена е петтата „јубилејна“ препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ, но без датум. ...
сите 2 | | | веќе видена

Синоќа во “Concept 37″ се одржа третата, самостојна изложба на Маја Танева, насловена како „22 Strings of Iron“.Имињата на делата се броеви, кои пак се всушност календар на нашиот живот, патеките кои ги бираме за чекорење заедно со нашите секојдневни одлуки и преиспитувања. За изработката на скулптурите и ѕидните инсталации користени се челично јаже и калај.Изложбата трае до втори ноември.Фото: Александар Миловановски
| | веќе видена

На моменти во крајно тензична атмосфера со меѓусебни туркања со полицијата помина протестот на новинарите за поддршка на затворениот новинар Томислав Кежаровски. Новинарите се обидоа да го поминат полицискиот кордон откако не им беше дозволено да протестираат пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност. Полицијата насила ги спречи.Протестот го обезбедуваа речиси ист број на полицајци колку што имаше и демонстранти.фото: Ванчо Џамбаски/FOSM
сите 2 | | | веќе видена

next