Здраво

Неверојатни убава фотографија! Северна Америка и Канада беа зафатени со силно невреме и голем студ и мраз.Снег и Сонце! Ова е Торонто, на Божик, 25 декември 2013 година.
| | веќе видена

На сите ни е познато чувството на умор и раздразливост после непросипиената ноќ. Но, постојат уште неколку начини како ноќта без спиење влијае врз нашиот организам. И сите, се научно докажани.Подепресивни сме Истражувањата откриле дека оние кои спијат помалку од шест саати, другиот ден се чувствуваат подепресивни, а кај нив е забележано и повисоко ниво на стрес.Јадеме повеќе и нездраво Што се случува кога наместо осум саати сон, спиеме само половина од тоа? Другиот ден ќе изедеме 560 калории повеќе, и тоа мрсна и нездрава храна.Изгледаме полошо и потажно Истражувања на Универзитетот во Стокхолм спредувале фотографии на лица кои биле будни нешто повеќе од 30 саати со фотографии на оние кои претходната ноќ спиеле осум саати. Научниците 100 отсто се согласиле: ненаспаните биле помалку атрактивни и ги опишале како тажни луѓе кои очигледно ги мачат проблеми.Се чувствуваме “исклучени“ Недостигот на сон ни создава чувство дека не сме посакувано друштво на другите луѓе, поради што се чувствуваме вознемирено.И, ...
сите 3 | | | веќе видена

И ова е казна! Американскиот судија Тод Бох (на фотосот), од сојузната држава Монтана, осудил некој си Пејсер Ентони Фергусон (27) со невообичаена казна: 5.000 пати да напише “Момчињата не ги тепаат девојките“. Листовите на кои ќе биде напишаното, осудениот мора на судијата по пошта да му ги испрати во рок од шест месеци.Покрај ова, тепачот ќе одлежи и 6 месеци затвор, а на неговата девојка што ја претепал ќе мора да и’ плати 3.800 долари оштета поради повредите.Ваквата чудна пресуда, во САД предизвика полемики и несогласувања. Некои дури бараат тој да даде оставка или да биде сменет.Но, судијата не отстапува, оправдувајќи дека ќе делува поучно не само за осудениот кој е повеќекратен престапник (поради овој напад му актуелизирал некоја стара казна од 8 години затвор), туку и за сите други кои ќе помислат да тепаат некого.
сите 2 | | | веќе видена

Празниците се пред нас и за повеќето луѓе тие се најрадосните денови во годината. Сепак, некои не го делат таквиот ентузијазам.Празнично нерасположение кај луѓето може да се јави од разни причини. Некои во претходната година изгубиле блиска личност, или ги мачат семејни несогласувања. Други се под финансиски притисоци или, едноставно, ги погодува сознанието дека поминала уште една година во која не успеале да го остварат она што си го замислиле.Што и да е причина за празничното нерасположение, треба да знаете дека може да ја откриете и да ја совладате. Пред се’, ослободете се од притисокот на другите луѓе дека мора да се чувствувате добро. Тоа зависи само од вас.Еве неколку совети кое можеби ќе ви помогнат во себе навистина да ја разбудите празничната радост.Прифатете дека животот не е совршен Празниците најтешко им паѓаат на перфекционистите, затоа што чувствуваат притисок дека токму во тие денови се’ мора да биде “совршено“. Наместо тоа, на празниците гледајте така за тие да ја одразуваат вашата вистинска ...
сите 6 | | | веќе видена

Моќта на музиката е да поттикне, инспирира, мотивира и да обедини. Овие 6 фотографии на музичари на најнеочекувани места во светот – се силна потврда.1. Граѓанска војна во Либија: Револуционер – херој со гитараФотографијата е снимена на 10 октомври 2011 година за време на Либиската граѓанска војна/Револуција. Непознат гитарист свири на улица во градот Сирта додека околу него се водат интензивни борби меѓу бунтовниците, борци на Националниот совет за транзиција и војниците лојални на полковникот Моамер Гадафи. “Гледајќи го преку објективот, сфатив дека тој со својата музика се обидува да ги охрабри борците. Од силните експлизии беше невозможно нешто да се слушне, но тој не престана да свири и да пее и со својата музика да се бори“, се сеќава фотографот чија слика го обиколи светот. 2. Плоштад Таксим, Истанбул: Човекот со пиано Давиде МартелоДавиде Мартело бил на турнеа во Софија кога на телевизиите низ целиот свет се појавиле снимките од протестите и насилствата во Турција. Веќе следниот ден, овој пијанист ...
| | веќе видена

Уште една туристичка атракција за луѓето кои сакаат адреналин.На Алпите, на врвот “Aiguille du Midi“ кој е прв комшија на “Mont Blanc“, највисокиот врв во Европа, во близина на монденскиот зимски центар Шамони, минатиот викенд беше отворена невообичаена стаклена платформа. Се наоѓа на 3.842 метри надморска височина. Од таму се пружа прекрасен поглед кон Алпите, а надолу е пострашно: провалијата е длабока 1.035 метри.Автор е францускиот архитект Пјер-Ив Шеј. Почнале да ја градат во септември 2011 година. Користеле супер силно стакло и многу челик, вграден во карпите. За ова задоволство потрошиле 2,1 милиони евра.Инсталацијата наречена “Чекор во празнина“ почна да ги прима храбрите посетители. Оние кои не добиле вртоглавица, биле воодушевени. Имале чувство дека лебдат.
| | веќе видена

Постојат девојки што треба да се избегнуваат. А како на време да знаете со која си имате работа, прочитајте го овој текст.Паметна Убаво е кога девојката е паметна и образувана, кога има јасни и дефинирани ставови. Но, ако сето тоа е прекумерно, тогаш прашање на време е кога таа ќе стане кавгаџиска сезнајка. Ваквите паметни девојки се саркастични, иронични, цинични и дрски, а нивната личност е изградена врз основа на мислењето дека другите се зад нив.Спонзоруша Машките сакаат повремено да ги израдуваат своите девојки со помали или поголеми подароци. Меѓутоа, доколку вашата девојка го нагласува дарувањето како нешто што најмногу ја забавува и интересира, ако на другарките им раскажува се’ што сте пиеле и колку била вечерата што сте ја платиле, тоа е лош знак. Цената на вашиот часовник, автомобил, како ви е уреден станот, каде сте летувале или зимувале… се теми со кои се занимаваат само зпонзорушите.Секогаш во право Прво ќе мислите дека таа девојка е вистинската или правата, а после ќе сфатите дека само – ...
| | веќе видена

Во 20-иот век, како последица од пушењето и тутунскиот чад, настрадале 100 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. За споредба, во Првата и во Втората светска војна се убиени малку повеќе од, исто така, 100 милиони луѓе. Првата светска војна однесе околу 37 милиони животи, а во Втората светска војна имаше речиси двојно повеќе жртви – околу 70 милиони.Помалку е познато дека пушењето предизвикало многу поголем број човечки жртви од сите војни во минатиот век.Светската здравствена организација и некои медиуми во светот, според научните истражувања, предупредуваат дека доколку сличниот тренд на консумирање цигари во светот продолжи, би можел во 21-иот век да убие скоро една милијарда луѓе!Цигарите и тутунскиот чад се трет најголем причинител на смртта во светот, по разните болести и војните.Европа е на врвот од сите смртни случаи предизвикани од пушењето со 16 отсто, додека во светот пушењето е причина за смртта во 12 отсто од случаите.Што се однесува до Балканот, каде што скоро секој трет ...
сите 3 | | | веќе видена

Пред повеќе од 20 години, поранешниот американски претседател Бил Клинтон изјави дека тој “не пушел тревка“. Таа негова изјава за младешките искуства сеуште предизвикува интерес во САД.“Јас никогаш не реков дека сум бил ’светец’. Реков дека сум пробал. Но, јас никогаш не негирав дека сум користел марихуана“, изјави Бил Клинтон во ТВ шоу емитувано пред два дена.За потсетување, во 1992 година, во текот на првата претседателска кампања, прашан дали користел дрога кога бил студент, Клинтон изјави: “Пробав два-три пати марихуана, но не ми се допаѓаше, не ја вдишав и никогаш не се обидов повторно“. Неговите критичари оваа изјава со децении ја користеа за напади поради обид да избегне политичка штета поради пушењето марихуана, оправдувајќи се дека никогаш не ја вдишал.Прашан во ТВ шоуто дали на ова прашање денес различно и отворено би одговорил без да му наштети политички, имајќи предвид дека сега се променети ставовите за марихуаната за која отворено говори и претседателот Барак Обама, Бил Клинтон одговори:“Како и ...
| | веќе видена

Неверојатни фотографии за чудото на раѓањето и за магијата на животот. Внимание: На некои фотоси има и крв! Но, тоа е чудесната реалност на животот.Познатата и врвна фотографка Сусте Бонен (65) од Данска, во Универзитетската клиника во Копенхаген, ги направи овие извонредни фотоси на првите мигови од животот. Таа присуствувала на 22 породувања со царски рез, а оваа серија фотоси, како што вели, е “сведоштво за магичното чудо на животот“. И за неговите први секунди. Дури и пред мајката да го види бебето и тоа да биде во нејзините сигурни раце.Сусте Бонен 30-тина години прави одлични портрети. “Сум сликала шефови на држави, политичари, славни и познати личности, но семејството е она што постојано најмногу ме интересирало. Секогаш сум сакала со објективот да ги овековечам чувствата и љубовта меѓу мајката и ќерката, таткото и синот, братот и сестрата. А пред се’, чувството на љубов кон животот.Се согласувам дека можеби фотографииве се провокативни и длабоко контраверзни, многу се крвави, но се волшебни и ...
| | веќе видена

Ова не е компјутерска симулација на Њујорк, туку панорамски поглед на “Големото јаболко“ од хеликоптер. Фотографот аматер Сергеј Семонов вешто го преправил во прекрасна фотографија на која се гледа фамозниот Менхетен и Централ парк. Иако изгледа како да е видео игра, сепак, ова е дел од Њујорк “на дланка“.Изгледа неверојатно, нели?* клик на фотката за поголема резолуција
| | веќе видена

До петок продолжува важноста на мерките за ослободување од работни обврски поради загадувањето на воздухот во скопскиот, кичевскиот, тетовскиот и битолскиот регион кое деновиве е над дозволеното за бремените жени, лицата над 60 години и лицата болни од астма, без разлика на возраста, со препорака од матичен лекар.Ова вечерва за МИА го соопшти портпаролот на Владата Александар Ѓоргиев. Во сила заклучно со петок се и другите мерки што поради загадувањето на воздухот ги препорача Владата.Управата за хидрометеоролошки работи информира дека зголемена облачност и врнежи ќе има во четврток и во петок, како и поинтензивно струење на воздухот па така во петок и во сабота минималните температури насекаде ќе бидат позитивни.Во петок се очекува Владата повторно да ги разгледа и преоцени мерките и препораките и да ги извести граѓаните. И натаму во сила останува препораката работниците кои работат на отворено, како што се градежните работници тоа да го прават од 11 до 17 часот.Им се препорачува исто така на градинките, ...
сите 41 | | | веќе видена

Опозицијата ја одбележа годишнината од 24 декември. Претседателот на СДСМ порача настанот да не се заборави. Власта вели дека зад Заев стои Црвенковски. И новинарите порачаа да не се заборави нивното исфрлање од Собранието.“Слобода – да, режим – не!. Да не се повтори никогаш повеќе 24 декември”, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев на одбележувањето на годишнината од исфрлањето на опозициските пратеници и новинарите од Собранието.“Пред точно една година Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ со примена на бруталност и насилство невидени и незапаметени во поновата демократска европска историја, го дефинираа режимското владеење во Македонија”, додаде Заев.“На тој мачен и мрачен 24-ти Декември, владејачкото мнозинство го суспендира Уставот, законите, институциите. Од храм на демократијата, парламентот го претвори во срам на македонската држава. Една година потоа вождот е гол. Разобличен и демаскиран. Системот на владеење на ВМРО-ДПМНЕ е пред колапс. Од ден на ден се руши како кула од карти. Се ближи крајот на оваа ...
сите 20 | | | веќе видена

Скопскиот кривичен суд денеска изрече пресуди за обвинетите во случајот „Детонатор“. На двајца од обвинетите судот им изрече доживотен затвор, а на четворица од 12,5 до 14,5 години затвор. Останатите обвинети се казнети со 1, 3 и 9,5 години затвор.Обвинетите, кои се товарат за повеќе кривични дела, како убиство во обид, насилство, лихварство, изнуда и недозволено држење оружје, за време на судскиот процес се бранеа дека се невини.Акцијата „Детонатор“ беше спроведена во март 2012 година. Уапсените беа претставени како криминално подземје во источна Македонија. По акцијата следуваа и смени на полициски командири и началници.
сите 44 | | | веќе видена

Михаил Калашников, конструктор на автоматската пушка АК-47, позната како „калашников”, почина во 94-тата година од животот, јавија руските медиуми.Калашников, кој пушката АК-47 ја конструираше по Втората светска војна, во своите дваесетти години, почина во својот дом во Ижевск, во близина на Урал, каде што неговата пушка сè уште се произведува. Калашников е роден на 10 ноември 1919 година во големо селско семејство во руската Алтајска област.Беше 17 дете во семејството што живееше во оваа област, во близина на границата со Монголија. Во 1930 година Калашников и неговото семејство биле принудени да го напуштат имотот под режимот на Јосиф Сталин.Две години по Втората светска војна, Калашников ја завршил работата на новиот тип автоматска пушка „Автомату Калашникову”, од каде е и ознаката АК-47. Неговата автоматска пушка е избрана за масовно производство меѓу редица други. Се покажало дека АК-47 е едноставна за користење и одржување и нејзините перформанси се одлични во различни услови, од пустина до ...
сите 15 | | | веќе видена

Се појави уште една врвна домашна забава за оние кои имаат доволно и простор и пари. Со овој најнов “Flight Simulator“ може да пилотирате со “Airbus A-320“ или со “Boeing B737NG“ (по ваш избор).Убава играчка - леташ по цел свет, а дома си. Се’ е исто како во вистински авион. Пилотската кабина е со сите инструменти, команди, управувачи копчиња и прекинувачи, средства за навигација и комуникација. Во комплетот е екран од 180 степени со 3 “Full HD“ видео проектори.За замена се нудат и 3 поединечни 60-инчни “LCD“ екрани. Покрај дестинацијата, сами може да изберете дали ќе “летате“ дење или ноќе, временските услови, па дури и да симулирате разни дефекти на авионот.Само, уште една “ситница“. За да се доживее комплетната возбуда од ваквото “летање“, треба да се платат 250.000 евра!
| | веќе видена

Може ли да се заработат милион долари на саат? Може, кога пара на пари оди!Крај на годината е, се прават секакви листи. На пример, и за најбогатите во светот. “Wealth-X“ објави листа на 10 најдобро платени луѓе во 2013 година. Заедно, тие заработиле вкупно 101,8 милијарди долари. За полесно да се сфати, тоа се околу 50-ина буџети на Македонија.Од 10-те најбогати, 9 заработиле повеќе од еден милион долари на саат. Прв на листата е легендарниот американски инвеститор Ворен Бафет со 1,54 милион долари на саат! Не е лошо, за живеачка…Листа на најдобро платените луѓе во 2013 година:1. Ворен Бафет – оваа година заработил 12,7 милијарди долари, 37 милиони на ден, 1,54 милион на саат, 25.694 долари во минута. 2. Бил Гејтс – оваа година заработил 11,5 милијарди долари, 33,3 милиони на ден, 1,38 милион на саат, 23.148 во минута. 3. Шелдон Аделсон – оваа година заработил 11,4 милијарди долари, 33 милиони на ден, 1,38 милион на саат, 22.946 во минута. 4. Џеф Безос – оваа година заработил 11,3 милијарди долари, 32,7 ...
сите 42 | | | веќе видена

Најновите научни истражувања покажуваат дека пиењето многу, особено многу вино секоја недела, помага мажите да имаат “посилна сперма“. Тоа пак значи дека спермата поверојатно ќе ја најде својата “цел“ кога е ејакулирана во женското тело.Една полска студија открива дека пиењето, особено на неколку чаши вино неделно – што навистина не е ништо – може драматично да ја подобри отпорноста и одржливоста на машката сперма.Последниве години, лекарите и научниците предупредуваат на “кризата на спермата“ на нашата Планета. Мажите најчесто ја предизвикуваат: носат тесна облека и гаќи, мобилните телефони ги држат многу блиску до тестисите, премногу работат и толку се во стресна состојба, па се постојано истрошени и уморени.Поради тоа, немаат време и желба за секс, па спермата ја “чуваат“ во своето тело и тогаш таа ги губи квалитетите. Сето тоа заедно, негативно се одразува и значително ја слабее спермата на мажите.Резултатот е докажан: мажите имаат се’ послаба и се’ помалку сперма. Некои дури предвидуваат своевидна ...
| | веќе видена

Насловот на фотографијата потсетува на легендарното дело на писателот Ернест Хемингвеј, според кое беше снимен одличен филм.На овој прекрасен фотос се двајца рибари на својот чамец, кои му пркосат на страшното невреме и на големите морски бранови. Снимено е некаде во Виетнам.
| | веќе видена

По долга и исцрпна битка со тешката болеста, почина македонскиот музичар Ацо Богдановски – Конга.Ацо Конга подолг период се лекувал од канцер, но јавноста за неговите здравствени проблеми дозна пред три месеци кога неговиот близок пријател Јоце Панов објави на социјалните мрежи апелирајќи да му се помогне финансиски на Богдановски.Првата група во која членувал Конга е „Макакусс”, во 1979 година, а потоа беше дел од групата „Нокаут”, формирана во 1997 година, и учествуваше во два албуми: „Нокаут” (1997) и „До последен здив” (2001).Нека почива во мир.
сите 53 | | | веќе видена

next