Се слушна и првата „бомба“ за случајот Траекторија и автопатиштата градени со кинески кредити. Во напната атмосфера, со караници и негодувања, пред крајот на регуларното работно време во судницата беше пуштен разговор меѓу Миле Јанакиески и Бојан Пулејковски. Траеше неполна минута и во него екс министерот Јанкиески го советува соговорникот на кинеска фирма да и постави прашање дали нивната понуда е во соработка со развојната банка на Кина и да не им објаснува многу дали е понудата е добра или не. Пуштањето на разговорот успеа од втора , затоа што Миле Јанакиески и Никола Груевски, заедно со нивните адвокати гласно негодуваа заради пуштањето бомби бидејќи сметаа дека во нив има и приватни разговори. Судијата Горан Бошевски пак викаше „Никола пуштај“ и му се обраќаше на судскиот службеник задолжен за техничката опрема. „Бомбата“ почна да се слуша, ама поради караниците никој не можеше да ја чуе. Судијата ги предупредуваше адвокатите и обвинетите соодветно да се однесуваат. Претходно, СЈО преку обвинителката ...
сите 138 | | | веќе видена

Нетранспарентните постапки не само што ги забавуваат инфраструктурните проекти туку создаваат дополнителни трошоци и влијаат на животната средина. Доколку во постапката на одлучување навреме се вклучат жителите на конкретните региони, експертите и медиумите, бенефит ќе имаат сите засегнати страни. Според анализата спроведена од невладината Аналитика Тинк тенк, Македонија досега демонстрира само заложба за поголема транспарентност, а проектите се презентираат без јавни дебати или тогаш кога на нив веќе не може да се влијае. Таков е примерот со автопатот Демир Капија – Смоквица. „Начинот на избор на фирмата Актор кажува дека постапката не била во корист на државата. Ако постапката била транспарентна, можеби проектот ќе се завршел порано и ќе чинел помалку“, вели Сања Ристеска од Аналитика тинк тенк. Иако инфраструктурата треба да им служи на граѓаните проектите често не се дизајнирани според нивните потреби. Според невладините организации понекогаш проектите се резултат на притисок на инвеститорите, често се ...
сите 5 | | | веќе видена

Управата за финансиско разузнавање примила 232 извештаи за сомнителни трансакции или 4 повеќе од 2016-та година. 229 се доставени со сомнение или обид за перење пари, а 3 со сомнение или обид за финасирање тероризам. Дури 177 од овие извештаи ги доставиле македонските банки. Најмногу или 2.359 извештаи доставиле адвокатите, речиси 2.000 друштвата за сметководство, а меѓу субјектите се и менувачниците, како и казината. За предметите за кои од анализата се утврдени сомневања за друго сторено кривично дело освен перење пари или финасирање на тероризам, известување се доставува до надлежен орган во зависнот од природата на кривичното дело за кое постои сомневање. „Управата до надлежните институции има доставено вкупно 35 извештаи, од кои 22 извештаи со сомнение за перење пари и 13 извештаи со сомнение за финансирање на тероризам, 197 известувања, додека 11 предмети се ставени во мирување, ад/акта откако по извршените проверки не се утврдени сомневања за сторено кривично дело.“ Управата доставила 30 информации за ...
| | веќе видена

Тарифата за адвокатите во случаите на бесплатна правна помош, нема да се зголеми ниту со доработката на Законот што беше вратен во процедура на барање на Адвокатската комора. Заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски вели дека, буџетот на Министерството за оваа намена е мал, но и да се зголеми, нема да биде потрошен за адвокатите, туку за тоа, што поголем број на лица од ранливите категории да добијат бесплатна правна помош. Од Адвокатската комора остро реагираа дека, со воведувањето на паралелна тарифа, пониска од вообичаената, се загрозува нивната независност. Законот, што е дел од владиниот план 3-6-9, беше вратен на доработка и затоа што експертската јавност имаше забелешки на повеќе од 53 проценти на одредбите во него. Овој потег беше поздравен од Советот на Европа, од каде укажуваат дека, Македонија има најмал буџет во Европа за бесплатна правна помош. Овој систем годинава ќе добие финансиска поддршка од 300 илјади евра преку проект на Европската унија и Советот на Европа. Далиборка Дамјанска ...
сите 3 | | | веќе видена

77 Амандмани ќе бидат поднесени за Законот за аудио и аудиовизулени медиумски услуги. Поради неусогласени ставови и немањето услови, законодавнао правната комисија ја одложи расправата за законите. Работните групи на партиите деновиве ќе разговараат за спорните точки кои се однесуваат на законот кој е дел од пакетот реформски закони направени по препораките на Прибе, со цел да се обезбеди независен, ефикасен и транспарентен радиодифузен сервис и отчетно регулаторно тело. Најголем број амандмани ќе поднесе ВМРО-ДПМНЕ, дури 63. Ќе побараат концесија за медиум да не се доделува со мислење на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, туку тоа да му се даде на оној кој има можност, финасиски средства и услови. Амандмански ќе интервенираат и во делот на изборот на членови на Програмскиот совет и на Агенцијата за медиуми. СДСМ ќе поднесат 12 амандмани а ДУИ 2. Покрај двотертинско мнозинство, ДУИ ќе бара членовите на советите да се бираат и со бадентерово мнозинство. За законите ќе се расправа во ...
сите 28 | | | веќе видена

Директорот на Штипскиот затвор потврди – обвиениот во случајот „Монструм“ и осуден за друго дело, повеќе од 50 дена го водат како лице во бегство. Мики Тодоров бил известен од судот дека Азири одбил прекин на казната во времетраење од еден месец, но по истекот не се вратил во затворот. “Фејзи Азири побарал од управата за извршување санкции прекин на казната која што ја издржува во затворот во Штип. Оттаму е одбиено ,а тој го користи правото на жалба до министерот за правда којшто му ја уважува жалбата и тој добива отсуство од 30.01 до 28 февруари. На 28 Феруари затвореникот Фејзи Азири не се враќа во затворот во Штип и ние го водиме како лице во бегство“, вели директорот на штипскиот затвор. Потпис на прекинот на затворската казна ставил минситерот за правда Билен Салји, кој неодамна си даде оставка. Последен се огласи Кривичниот суд кој потврди дека го одбил барањето за продолжување на прекинот, но Азири сеуште е на слобода додека трае постапката. „По извршениете увиди и добиената лекарска документација, ...
сите 207 | | | веќе видена

Измачување, заробување, понижување и деградирање на мигрантите констатирал хелсиншкиот комитет, работејќи на терен во 2017-та година. Ова го нотирал и во годишниот извештај за правата на мигрантите, во кој истакнува дека лани организирано се ширел говор на омраза, што резултирало со зголемување на омразата меѓу граѓаните кон бегалците. Поради низата нарушувања на правата на мигрантите хелсиншки препорачува државата во најкус можен рок да изработи национална стратегија и да ја спроведува, да создаде систем за регистрирање и да престане со групна депортација. Ако се спореди со 2016-та, 2017-та е со помал бројот на мигранти кои транзитирале низ земјава, но од хелсиншки посочуваат дека кризата не е завршена. Според податоците во земјава има околу 200 бегалци кои се во центрите, но голем е бројот на оние кои се движат по нелегални патишта. Според министерката за одбрана Шекеринска можно е по нападите од САД во Сирија да има нов бран, познавачите пак велат дека тоа не би влијаело премногу, бидејќи Сирија одамна е ...
сите 34 | | | веќе видена

Европската унија не треба да прима нови членки додека интеграцијата не се продлабочи и не бидат спроведени реформи, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. „Ако се прашувам јас, би подржал проширување само откако ќе има продлабочување и реформи на нашата Европа. И би сакал да ја задржиме оваа амбиција на овие две точки: Не сакам Балкан кој се врти кон Турција или Русија, но не сакам ниту Европа, која функционира тешко со 28, а од утре и со 27 членки, која ќе одлучи да продолжиме да галопираме за утре да бидеме 30 или 32, под истите правила. Ова не е правилно“, вели Макрон. Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, одговори шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер. „Ако не се отвориме за државите од тој многу сложен и трагичен регион, и ако не им дадеме европска перспектива, ќе видиме војна во регионот, како што видовме во 90-тите години. Не сакам војната да се врати на Балканот, затоа мораме да се отвориме кон ...
сите 43 | | | веќе видена

Македонската економија годинава ќе порасне за 2,8 отсто, е најновата прогноза на Меѓународниот монетарен фонд за земјава, објавена сега во Извештајот на Фондот за глобалните економски изгледи. Ова е пониска прогноза од претходната на Фондот за земјава, која изнесуваше 3,2 проценти, а толкав пораст на економијата очекува и Владата. За следната, 2019 година, Фондот предвидува дека земјава ќе достигне стапка на раст од 3 проценти, а во 2023 година се очекува економски пораст од 3,5 проценти.
сите 96 | | | веќе видена

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Траекторија“ на денешното рочиште побара изземање на судечкиот совет, на претседателот на Кривичен суд Иван Џолев и на судии од Апелацискиот суд. Адвокатот Еленко Миланов рече дека изземањето го бараат поради информации и изнесени од специјалната обвинителка Катица Јанева на една телевизија дека во снимените аудио материјали со кои располага СЈО има и судии и обвинители. Ова е истата причина поради која беа барани изземања и во други случаи на СЈО. Претседателот на судечкиот совет Горан Бошевски, кажа дека барањето за изземање на Џолев и на судии од Апелација е неосновани и затоа се отфрла. Барањето, пак, за изземање на членовите на судечкиот совет ќе биде доставено на одлучување до претседателот на Кривичен суд Иван Џолев. За вакво барање претседателот на Судот треба да донесе одлука најдоцна за три дена. Во „Траекторија“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески ...
сите 120 | | | веќе видена

Европската унија не треба да прима нови членки додека интеграцијата не се продлабочи и не бидат спроведени реформи, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Во говор во Евеопскиот парламент, Макрон нагласи дека „сака да бидат примени државите од Западен Балкан во европскиот проект, но дека времето за нивното членство се уште не е дојдено“. – Ќе поддржам проширување само кога прво ќе има продлабочување на интеграцијата и реформи во нашата Европа, потенцира Макрон. Тој додаде дека не сака Балканот да се сврти кон Русија или Турција, „но не сака ниту Европа која во услови на тешко функционирање со 28, а утре со 27 членки, да биде со 30 или 32 држави со истите правила“. Лидерите од ЕУ и Западен Балкан ќе имаат самит на 17 мај во Софија за да се разгледа иднината на регионот.
сите 88 | | | веќе видена

Горан Наќевски таткото на убиениот Александар Наќевски, обраќајки се самоиницјативно и под морална и кривична одгворност до судијата на повтореноето судење за случајот „Монструм“ побара од судот претерес во седиштето на СДСМ и стражарско обезбдување на премиерот Зоран Заев. Како тогашана опозиција на сегашниот коалиционен партнер ДУИ, Заев на родителите на убиените кај Смилковското езеро им покажал испечатени разговори, а се сомневаат дека оргиналните снимки се сеуште кај него, тврди Наќевски кој го обвини Заев дека манипулира и уценува во случајот „Монструм“. „Кога бевме кај Заев рече дека ќе ни даде 6 разговори државна тајна за 6 функционери на ДУИ. Но, подоцна тие станаа 5. ДУИ тогаш беше нивни противник. Заев ни ги покажа транскриптите, ни го посочи Невзат Бејта и ни покажа транскрипт од разговор меѓу Невзат Бејта и обвинетиот Фејзи Азири. Не го исполни ветувањето, од политички причини не ни ги даде тие 5 државни тајни“, рече Наќевски. Токму, обвиениот Фејзи Азири кој се лекува на Kлиниката за ...
сите 317 | | | веќе видена

Животот на средовечен сопруг драматично се менува кога неговата сопруга бара да се разведе. Тој се обидува повторно да ја открие својата машкост со помош на новиот пријател Јаков, кој му помага лесно да дојде до девојки. Филмот беше номиниран за „Златен глобус“. Режија: Глен Фикара ; Улоги: Рајан Гослинг, Џулијан Мур
| | веќе видена

Под наслов „Замор во спринтот за скопското прашање“ грчкиот весник „Катимерини“ ги анализира последните случувања во разговорите за името меѓу Македонија и Грција . Новинарот пишува дека иако двете страни се договорени речиси за сите регионални прашања, сепак, остануваат отворени централните теми, како што е ерга омнес и уставната ревизија. – Индикација за заморот што постои на ниво на преговори е фактот што следните средби на Коѕијас и Димитров, кои ја држат „диригентската палка“ на дипломатските преговори меѓу двете земји ќе се одржат на почетокот на мај. Додека пак трите претходни (Скопје, Виена, Охрид) се одржаа во временски период од околу 20 дена. Практично, ова значи дека е надминат почетниот временски рок, што предвидуваше завршување на разговорите на крајот на март , пишува весникот во анализата. „Катимерини“ го споменува и основното сценарио на грчката страна, да се направи уставна ревизија за решението автоматски да донесе и признавање под новото име и во и вон нашата земја. Сепак, новинарот ...
сите 299 | | | веќе видена

Војна, санкции и немаштина. Eдна брачна двојка бара начин да го сочува достоинството во виорот на општественото лудило… Режија: Здравко Шотра; Улоги: Марко Николиќ, Вера Чукиќ
| | веќе видена

Нам не ни се противници во косовското прашање Албанците, туку оние кои ја создаваа таа држава и кои ни ја одземаат таа територија, изјави денеска српскиот претсеател Александар Вучиќ. Во интервју за Пинк телевизија, тој рече дека е „јасно оти за Косово се преговара со САД, Велика Британија и уште неколку држави од Европската унија“. Вучиќ додаде дека Приштина, како што изјави Харадинај, нема своја надворешна политика бидејќи за нив ја води САД. Во интервјуто Вучиќ наведе дека Србија води самостојна надворешна поитика, седи „на свое столче“, но и дека се лажат оние кои мислат дека е можно да се развива што било на европскиот континент без поддршка од Германија.
сите 95 | | | веќе видена

Поет, пророк, одметник, рок икона, лажна ѕвезда, проповедник. Кој е вистинскиот Боб Дилан? Шестте инкарнации на Боб Дилан во биографскиот филм ги играат дури шест различни актери. Режија: Тод Хејнс ; Улоги: Кристијан Бејл, Кејт Бланшет, Хит Леџер, Ричард Гир, Џулијан Мур
сите 2 | | | веќе видена

Црна комедија базирана на вистинската приказна за најпознатиот корпоративен доушник во историјата на Америка . Витакер кој е вработен во една компанија наеднаш станува доушник за ФБИ за илегалните дејствија во својата компанија. Филмот беше номиниран за два „Златни глобуси“. Режија: Стивен Содерберг; Улоги: Мет Дајмон, Скот Бакула, Џоел МекХејл
сите 5 | | | веќе видена

„Операција Хромит” е инспириран од вистински настани и ја следи битката кај Инчон, кога силите на ОН организираа ненадеен напад врз север. Режија: Џон Х. Ли; Улоги: Лиам Нисон, Јунг-ја Ли, Беом-су Ли
сите 2 | | | веќе видена

Брент е рели возач кој овој пат ќе мора да вози под непозната, туѓа команда, во опасна мисија за да ја спаси киднапираната сопруга. Трката со времето почнува… Режија: Кортни Соломон; Улоги: Итан Хоук, Селена Гомес и Џон Војт
сите 2 | | | веќе видена

next