Доколку Македонија влезе во НАТО, тоа ќе ја ослободи од политичкиот ризик и ќе креира подобри услови за економски развој, оценува гувернерот Димитар Богов. Извештаите на сите рејтинг агенции во претходните години покажуваат дека политичката нестабилност долго ја мачи земјава. Првиот човек на централната банка смета дека се уште е рано да се каже дали економијата годинава ќе го оствари предвидениот на раст од 3,2 отсто, откако лани стагнираше. НБМ во моментов ја прави новата рунда проекции, ќе ги објави на стартот на мај. Од почетокот на годинава извозот оди одлично, многу над очекувањата, што значајно ќе придонесе за повисок раст. Богов со своевидна поостра порака до актуелната власт, од чие парламентарно мнозинство, пак, зависи дали би добил уште еден гувернерски мандат. Извозот, вели, најмногу пораснал во зоните, кои таа во опозиционерските денови жестоко ги критикуваше. Растот годинава најмногу ќе зависи од инвестициите, но најголем проблем за нив е што се уште не се гледа значително враќање на довербата ...
сите 48 | | | веќе видена

Интензитетот на работа на експресниот пат Штип Кочани е трипати зголемен и неговата реализација сега изнесува 20 %.Патот почна да се гради во 2017 и според предвидената динамика треба да биде завршен кон крајот на 2019 но не се исклучува можноста пуштањето во употреба да се одложи од субјективни и објективни причини. „Во проектот се испуштени многу работи, од геомеханички истражувања, има вкрстување со гасоводот, со асфалтната база на Синохидро. Втор проблем се поместените далноводи, некој не ги видел или не ги предвидел. Одлагање ќе има од субјективни и објективни причини, не може се да се предвидат и наоѓалишта и гробишта, кажа Зоран Китанов, директор на ЈПДП. Експресниот пат Штип – Кочани е нов патен правец долг 28 километри кој треба да чини 40 милиони евра. Речиси целосно е завршена експропријацијата , ќе има заштитна ограда и нема да има многу приклучоци со кои може да с езагрози безбедноста на сообраќајот „Ова е нов патен правец , 28 километри, првата фаза Штип – Крупшиште долга 14 километри ќе чини ...
сите 7 | | | веќе видена

На 11 и 12 април грчкиот министер за надворшени работи Никос Коѕијас ќе ја посети Македонија, но овојапат во Охрид. Ова денеска го потврди премиерот Зоран Заев, кој повтори дека е позитивен по средбат меѓу Коѕијас и Димитров во Виена. Притоа Заев смета дека начин да се реши спорот е ако двете страни се грижат тоа што ќе биде договорено да помине низ инстиутциите во двете земји е. „Знаат што е возможно и знаат што не е возможно. Така што има придвижување напред. Се надевам дека министрите повторно ќе се видат, веројатно во Охрид на 11 и 12 април. Не знам дали е потврдена, знам дека е само план, но ќе направи сигурно дополнително поместување. Продолжуваме понатаму, месеците се пред нас. Убеден сум дека ако направиме напори, да водиме грижа за нашите партнери од Грција, како тоа што ќе го договориме ќе помине во институциите. Но, и тие да водат грижа за нас, како тоа што ќе го договориме да помине низ институциите пред се и пред граѓаните во Грција и Македонија. Тоа е начинот на решавање на проблемот“, изјави ...
сите 55 | | | веќе видена

Ја блокираа 12 судски пресуди за деца чијшто вид бил оштетен заради ненавремени прегледи, а сметката на Клиниката за гинекологија ќе ја одблокира Фондот за здравство. Министерот Венко Филипче, побарал аванс од Фондот за да може да се исплатат 660 000 илјади евра на родителите кои тужеле, заради тоа што нивните предвремено родени деца добиле ретинопатија додека престојувале на клиниката. Ретинопатијата се открива додека бебињата се во инкубатор, но во 2008-та немало пракса очен лекар да врши задолжителни прегледи на новороденчињата. И по 10 години оттогаш граѓаните се уште се жалат на здравствените услуги. Истражувањето на центарот за управување со промени за здравствените и социјалните услуги покажува дека граѓаните тешко се вработуваат со помош на државата, плаќаат скапо здравство, а не постои нега за возрасни лица. Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, се согласи со истражувачите дека системот за социјални услуги не функионира, а и двајцата ресорни министри ветија по неколку законски ...
сите 87 | | | веќе видена

Телефонскиот апарат за сим картичката од број 071/332-406 во СОЗР бил вратен тешко оштетен и тежок за вештачење, тврдат за Телма извори од обвинителството. Најтешко било да се утврди дали тоа е истиот телефонски апарат од кој е стигнат повикот од Виена на крвавиот четврток. Обвинителството во обвинителниот акт посочи дека од бројот во сопственост на владата непознат припадник на обезбедувањето на Никола Груевски му свртел на Александар Василевски-Нинџа, а тој потоа вртеле и ги барал припадниците на маскираната група која на 27-ми април го водеше упадот во Собранието. Во Виена со Груевски бил и братот на Нинџа, Благоја Василевски кој е вработен во 6-тата управа и долги години е во обезбедувањето на екс премиерот. Подоцна и екс премиерот Груевски потврди дека неговиот обезбедувач контактирал со братот, но дека кокуминикацијата била вообичаено семејна. Кога обвинителството утврдило од каде е дојден повикот кој им е прв во низата настани опишани во обвинението, се обидело да открие кој обезбедувач го користел ...
сите 6 | | | веќе видена

Треба да се избрише можноста со која се враќа целосниот правен субјективитет на факултетите и институтите, односно се напушта концептот на интегриран универзитет. Ова беше една од забелешките на ректорот на УКИМ, Никола ЈАнкуловски, за текстот за Законот за високо образование, кој според него инаку е генерално добар. Јанкуловски ја посочи и потребата да се утврди минимална нето плата за кадарот, односно три и пол просечни плати за редовен професор, три за вонреден и две и пол за доцент. Неопхопдно е и да се обезбеди посилно и стабилно финансирање на високото образование, посочи ректорот на универзитетот Мајка Тереза, Азис Положани. „Квалитетот на образование зависи од моделот на финасирање. Високото образование треба што помалку да биде зависно од средствата што ги уплаќаат студентите. Зависноста од студентите се поврзува со послаб квалитет“, кажа Азис Положани ректор на универзитет Мајка Тереза Според ректорот на Штипскиот универзитет, законот треба да содржи одредба според која студентите можат да ...
сите 22 | | | веќе видена

Ливерпул и Барселона им се приклучина Реал Мадрид и на Баерн кои први обезбедија предност во четврфиналето од елитната фудбалска Лига на Уефа.Синоќа на Енфилд,Ливерпул со 3-0 го доби англиското дерби со Манчестер Сити.Екипата на Јирген Клоп одигра ефектни 45 минути во кои веројатно ја избори предноста за полуфинале. Мохамед Салах го отвори резултатот во 12. минута, Чембрлен беше виновникот за нова навивачка ерупција на Енфилд во 21-та. Мане десеттина минути подоцна го реализираше третиот гол за Ливерпул против Сити кој сезонава доминира во Англија.На Камп Ноу ,Барселона со 4-1 и два автогола на гостите ја совлада Рома.Де Роси реагираше несреќно за римјаните во 38 минута.Манолас во 55 го постигна вториот автогол.Пике во 59 и овозможи водство на Барселона од 3-0.Џеко во 80-тата минута и донесе надеж на Рома,но Суарез во финишот ја врати високата предност за каталонците за финални 4-1.Претходно на првите два дуели од четврфиналето,Реал со 3-0 славеше на гостувањето кај Јувентус.Баерн со 2-1 замина од теренот на ...
сите 56 | | | веќе видена

Македонската тениска репрезентација игра во голем стил на турнирот во Пловдив што е дел од Третата Европска зона на Дејвис купот.После вчерашната победичка увертира од 2-1 со Исланд,денеска македонските тенисери со максимални 3-0 ја совладаа Албанија.Триумфот од 2.коло на А група го најави Гораз Србљак кој во првиот сингл меч одигра одлични два сета без загубен гејм против Арбер Сулстарова.Искусниот Димитар Грабул ја завери победата на Македонија во вториот сингл, со триумф од 6-3 и 6-0 над Марио Зили.Во двојки, нашата комбинација Јанкуловски / Мицов против Шипеја/ Мјештри, со по 6-2 во двата сета ја заокружи перфектната партија.Утре во пресметка за 1.место кое води до турнирското финале,Македонија ќе се сретне со домаќинот во Пловдив, репрезентација на Бугарија.
сите 43 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО, „ТНТ“, „Труст“ и „Насилство во Центар“. На рочиштето за ТНТ треба да бидат слушани 16 аудио разговори од т.н. „бомби“ во врска со уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина Фијат Цаноски. Во овој предмет обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот градоначалник на општина Гази Баба Тони Трајковски, градежна инспекторка од Гази Баба и тројца членови на општинската комисија за набавки. Според обвинителниот акт, со постапката на уривање е предизвикана штета од 16 милиони евра, а дополнително на буџетот на општина Гази Баба уште три милиони денари. Цаноски и фирмата ФИМЕТ најавија дека ќе поднесат побарувања за причинетата штета. Судско рочиште треба да се одржи и за предметот „Труст“ во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, ...
сите 292 | | | веќе видена

Нешто помалку од два и пол часа траеше средбата на шефот на грчката дипломатија со одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија Јоргос Кумуцакос во рамките на активностите на Никос Коѕијас да ги извести партиите за преговорите за името. Средбата што се одржа во грчкото МНР, беше затворена за медиумите, а Кумуцакос по завршувањето само кусо коментираше дека опширно разговарале. Меѓутоа не постојат информации за деталите и што точно си кажале Коѕијас и Кумуцакос. – Имавме опширен разговор за кој ќе го известам претседателот на партијата, кусо рече одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, излегувајќи од грчкото МНР. Со средбата со Кумуцакос, заврши циклусот брифирање на грчките партии од министерот за надворешни работи. Никос Коѕијас, како што веќе објави МИА, во понеделникот се сретна со генералниот секретар на Комунистичката партија, Димитрис Куцубас и со лидерот на Река, Ставрос Теодоракис, во вторникот со првиот човек на Сојуз на централисти, Василис ...
сите 410 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за образование, наука и спорт денеска организира јавна расправа за Законот за високото образование, на која е најавено обраќање на министерката Рената Дескоска. На јавната расправа ќе учествуваат декани и ректори од јавните и приватните универзитети, професори, претставници на синдикатите, пленумите, како и останатите засегнати страни кои учествуваа во подготовката на овој закон. Предлогот вчера помина во прва фаза на пленарна седница во Собранието со заклучок дека е прифатлив и може да се проследи во натамошно читање. Квалитетот на образованието и автономија на универзитетите се две главни цели на Предлог-законот за високото образование. Се работи за целосно нов текст на закон, поради нефункционалноста и неприменливоста на актуелниот од 2008 година, кој поради слабости и недоречености досега имаше 21 измена и дополнувања, а само од 2015 е променет пет пати. Подготовката на текстот почна во јуни минатата година кога се формираше работна група во МОН со вклученост на претставници од ...
сите 22 | | | веќе видена

Нивото на Охридското Езеро и натаму е 26 сантиметри над дозволениот максимален водостој, а на Дојранското Езеро три сантиметри под договорениот максимален водостој, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Споредено со просекот за април, зголемен е водостојот на Вардар кај Јегуновце, Зајчев рид-Скопје, Велес и Демир Капија, како и на Треска кај Македонски Брод, Пчиња кај Катлановска Бања, Струмица кај Сушево и Сатеска кај Ботун. Под просекот се водостоите на Крива Река кај Крива Паланка, Брегалница кај Берово и Црна Река кај Новаци.
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша наредба за распоредување припадници на Националата гарда на американско-мексиканската граница со цел спречување илегална имиграција, сметајќи дека ситуацијата е на „критична точка“. „Моменталната погранична безбедност и имиграциските закони не им служат на Американците. Системот наградува лошо однесување, не ги казнува прекршителите на законот, ги поткопува националните економски интереси. Да не постои заблуда, забрана без можност за брзо отстранување на тие без легитимна причина не е погранична безбедност, не е национална безбедност“, изјави Секретарот за внатрешна безбедност, Кирстјен Нилсен. Наредбата е објавена неколку часа откако Трамп побара „силна акција“ за прашањето за миграцијата и ден откако рече дека ќе ја употреби армијата за обезбедување на јужната американска граница додека долгоочекуваниот ѕид не биде изграден. Американски медиуми повикувајќи се на неименуван извор, јавуваат дека се очекува распоредување на 300 до 1.200 членови на Националната ...
сите 38 | | | веќе видена

Државниот Архив ќе остане барем уште неколку години во зградата од проектот Скопје 2014 и ќе се соочува со сериозни проблеми во работењето и чувањето на архивскиот материјал. Владата на вчерашната седница одлучи Архивот да не се враќа во стара зграда, изградена за таа намена, туку да изгради нова во која би се сметил архивиот и депото. Од Владата нема одговор на која локација ќе се гради, кога ќе почне изградата и колку тоа ќе чини. Во стариот објект на Архивот, каде се наоѓа и главното депо и Институтот за национална историја, ќе се всели Обвинителството за организиран криминал. Градежните работи финансирани од европски фондови финишираат и објектот веќе е пренаменет за потребите на обвинителството. Директорот на Архивот, Кирил Петров, останува на ставот дека Архивот требало да се врати назад, но вели дека е задоволен и од ова решение на Владата. Сега за сега две локации се во игра каде би се градела новата зграда за Архивот. Она што е клучно е дека новиот објект мора да биде изграден исклучиво за таа ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателката на Транспаренси Интернешнл, Слаѓана Тасева, тврди дека членовите на Aнтикорупциската комисија биле политички принудени да си поднесат оставки од функцијата. Целта била до јавното обвинителство да не пристигнат нивните извештаи за повеќе предмети за корупција за актуелни функционери. Доказ за тоа, вели Тасева е фактот што ревизорскиот извештај за работењето на Антикорупциската комисија бил готов уште пред 10 месеци, а неговата содржина е објавена неодамна. Петте членови на антикорупциската комисија си поднесоа оставки веднаш по објавувањето на ревизорскиот извештај додека двајца членови, Сузана Таскова Аџикотарева и Најдо Спасевски тоа не го сторија. Власта во Собранието дури беше подготвена и да го промени законот за да може да ги разреши членовите ако сами не си поднесат остaвки. Обвинителството отвори предмет за последниот состав на антикорупциска по допрен глас и излегувањето на извештајот дека се трошело сомнително за патни трошоци и кирии. Ова за дел од членовите на комисјатата беше ...
сите 5 | | | веќе видена

Тарифата по која извршителите наплаќаат долгови од граѓаните и фирмите останува иста како и до сега. Уставниот суд ја одби иницијативата за преиспитување на постапката со која е донесен овој правилник. Поднесена е лани од извесен Андреја Насковски, кој барал уставен да провери дали кога министерот за правда го креирал ценовникот побарал мислење Комората за извршители. На судот му биле доставени докази дека законската процедура е запазена па поради ова не гледа ништо спорно во уставноста на тарифникот. „Оспорениот правен акт за кој се вели дека бил без прибавено мислење од Комората на извршители е неосновано од причина што мислењето прибавено од Комората на извшрители на Република Македонија е доставено до Уставниот суд како доказ. Со ова се утврди дека во фаза на изготвување на оспорениот акт било прибавено мислење од Комората на извршители како што предвидува законот за извршување“, соопштија од Уставен. Инаку тарифата за награда и надоместок на другите трошоци за работата на извршителите е објавена во 2016 ...
сите 6 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство ќе истражува зошто Македонскиот преносен опаратор – МЕПСО во 2012 година купил имот по цена повисока за дури 1,1 милиони евра од онаа која му била понудена една година претходно, но тогаш компанијата ја одбила понудата. Станува збор за зградата во која се наоѓа седиштето на МЕПСО во центарот на Скопје, сега преоблечена во барокно руво. Овие индикативни наоди за незаконски дејства ги откриле државните ревизори и ги навеле во нивниот Извештај за 2016, кој вчера го усвоила Владата и одлучила да го испрати до Обвинителството. Тоа треба да провери дали има криминал и доколку е така, да започне соодветна постапка. „Во 2011 година МЕПСО добива понуда да откупи имот од вкупно .2178 метри квадратни, по цена од 3,7 милиони евра. МЕСПСО ја одбива оваа понуда. Две години подоцна, истата оваа површина, истиот имот, друго правно лице, го продава на МЕПСО за цена од 4,8 милиони евра“, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Според сознанијата на Телма, кога МЕПСО во 2012 ја купил зградата, ...
сите 3 | | | веќе видена

Трговската размена меѓу Македонија и Словенија до 2020 година може да достигне 500 милиони евра.Економската соработка оди во нагорна линија,државите прават напори да создадат стабилна и безбедна клима во која инветситорите ќе вложуваат а граѓаните ќе имаат повисок стандард.Премиерот Заев ги охрабри стопанствениците од двете земји да учествуваат во инфраструктурните проекти што според него ќе гарантира економски раст од 3,2 % па дури и 4 % „Како Влада не нe интересира вашиот профит, туку наш интерес е придонесот во создавањето на бруто домашниот производ, зголемувањето на извозот, вработеноста“, кажа Зоран Заев премиер на РМ. Пријателските односи треба да се градат полека на долг рок но може да се урне многу брзо рече премиерот Миро Церар на македонско словенечкиот бизнис форум, ветувајки силна поддршка за членство на Македонија во ЕУ „На тој пат многу е важна стопанската, културната и политичка соработка. Ако соработувате со земјите од ЕУ веќе сте повразни со Европа, а тоа е добро. Но, ако односите се ...
сите 10 | | | веќе видена

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ ќе направат широка владина коалиција 100 дена пред наредните предвремени парламентарни избори. Изборите ќе ги спроведе преодна Влада, најави лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Ваквото предизборно решение не е новина. Четирите најголеми партии го договорија во Пржино и во ноември 2015-та го вградија како системско во Законот за Влада. Прашање е дали ќе остане или ќе се ревидира низ дијалогот меѓу власта и опозицијата. Од владеачката СДСМ велат дека конечниот изглед на изборната регулатива ќе зависи од целокупниот договор со ВМРО ДПМНЕ во сите седум работни групи. Се чини дека оваа група е најдалеку од договор. Не се сретнала цел месец, а не се усогласила и дали ќе има промена на изборниот модел, дали ќе се гласа во една изборна единица, колкав би бил изборниот праг и друго, а има разбирање за барањето претседателот на ДИК да го предлага најголемата опозициска партија. Иако опозицијата споменува предвремени избори, премиерот Заев вели дека сега поважни прашања се реформите, ...
сите 163 | | | веќе видена

„Искрено извинување и безрезервно жалење“ стои во писмото кое македонскиот министер за надворешни Никола Димитров пред една недела му го испратил на Калед Ел Масри, германски државјани кој пред 13 години беше киднпаиран на македонска територија и предаден на американската ЦИА во таканаречената рендишн операција против осомничени за тероризам. Германецот веќе еднаш ја победи Македонија, 2012-та во европскиот суд за човекови права во Стразбур, каде беше донесена пресуда дека било нелегално постапувано со него и за тоа државата му плати 60 илјади евра отштета. Министерот Димитров му пишал на Масри дека во име на државата и жали и се извинува поради „несоодветното однесување на нашите власти“. Во писмото, првиот дипломат навел и дека како резултат на постапките на државата, Масри претрпел” неизмерно болно искуство и крајно сериозни физички и психолошки повреди “. Цитатите од писмото на Димитров ги објави фондацијата Отворено општество, а од МНР потврди дека извинувањето е испратено и дека станува збор за обврска ...
сите 12 | | | веќе видена

next