Smart Portal

Transmission е бесплатен торент клиент достапен за корисниците на Linux и OS X од 2005 година. Тој е можеби најпопуларниот торент клиент на овие платформи, а голем број од Linux дистрибуциите го вклучуваат заедно со оперативниот систем. Популарноста на Transmission доаѓа од фактот што е со отворен код, развиван од заедница на програмери кои го имаат направено да биде навистина едноставен и основен клиент направен да ја врши работата за којашто е наменет и ништо повеќе. Тоа го прави доста популарен за корисниците кои сметаат дека uTorrent е станат многу покомплициран од својата почетна верзија, па не ретко се бараат алтернативи. Transmission конечно е достапен за корисниците на Windows, нешто што може слободно да се каже беше чудно што не беше случајот до сега. Бројот на корисници на Windows е значително поголем, па се очекува оваа програма да стана брзо една од најпопуларните од овој вид. Програмата на Windows е иста како и на другите платформи, а ги вклучува и сите функции достапни за другите корисници. Се ...
сите 2 | | | веќе видена

Facebook Messenger во својот код „крие“ неколку работи кои може да бидат претставени во иднина како нови функции. Нив ги имаат забележано од порталот The Information, а конкретно во апликацијата за iOS. Од тоа што го имаат забележано, се верува дека Facebook ја спрема можноста Messenger апликацијата да може да се користи за купување на производи. Се разбира, како сето тоа би изгледало и би се одвивало не може да се открие само од мал дел од кодот, па остануваат претпоставките. Се верува дека корисниците ќе можат да купуваат производи од брендовите со коишто комуницираат директно од оваа апликација наменета за разговори. Покрај оваа можност, кодот укажува и за функција „тајни разговори“, нешто што сепак е очекувано да дојде на оваа платформа. Повеќето други познати вакви апликации веќе нудат одредено ниво на енкрипција на разговорите, односно нивна тајност, а доста популарни се и апликации кои се направени специјално со ваква можност. Во каква форма би биле тајните разговори не е познато, а истите може да ...
сите 4 | | | веќе видена

Новите S7-ки на Samsung се можеби отпорни на вода и прашина, но не и на паѓања и удари – за тоа, тука отсекогаш биле Active моделите во Galaxy S серијата, кои за прв пат беа претставени со S4. Според информација од “Level” апликацијата на Samsung, која е своевидна листа на компатибилни слушалки и звучници на Samsung со нивните паметни телефони, S7 Active треба да пристигне многу наскоро. Информацијата доаѓа директно од Samsung, па затоа и можеме да ја сметаме како скоро официјална. Сеуште нема детални спецификации за телефонот, но тие сигурно ќе бидат многу слични во однос на обичната S7-ка, како што беше случајот со Active моделите и досега, со единствена разлика во дизајнот, кој ќе има многу гума и пластика на него за подобрена заштита од удари. Поточно, Super AMOLED дисплејот ќе има големина од 5,1 инч и Quad HD резолуција од 2560х1440 пиксели, процесорот ќе биде или Exynos 8890 или Snapdragon 820, а и двата ќе бидат помогнати од 4 GB рам меморија и 32 GB простор, со можност за вградување на micro SD ...
сите 26 | | | веќе видена

Минатата година со нов и заоблен дизајн доста интересен за публиката, Samsung направи голем ,,бум’’ со тоа што и покажа на конкурецијата дека страните на телефонот освен копчиња за заклучување на телефонот, сликање и зголемување/намалување на звукот, може да содржат и делови од екранот. Samsung Galaxy S6 беше првиот телефон со малку чуден, но сепак интересен дизајн. 2015-тата се покажа како кец на десетка за Samsung, но за се тоа да биде комплетирано како што треба го добивме и Samsung Galaxy S7. Дизајн Доколку ги погледнете S6 и S7 моделите, можеби за момент ќе помислите дека гледате во ист телефон. Но што направи Samsung? Тие направија изгледот што победува, да не се менува, односно тоа што ја освои публиката во случајов S6-ката само ја надоградија со S7-та. Во S7-та тие ги скратија металните делови, односно ги заоблија уште повеќе и со тоа добија плус простор за својот екран. Иако имаат иста големина на екранот како со S6-та, 5,1 инч, тие успеаја да го истенчат и да ја намалат дебелината на телефонот, но ...
сите 26 | | | веќе видена

Apple не е пионер во лансирањето на мал смартфон со моќни спецификации – први беа Mini моделите од “Z” серијата на Sony. Сепак, iPhone бил и ќе остане трендсетерот меѓу телефоните, а доказ за тоа е информацијата дека вториот најголем кинески производител Xiaomi спрема свој мини уред со моќни перформанси, за кој ја имаме и првата протечена фотографија. Според информациите, уредот на Xiaomi ќе има 4,3 инчен дисплеј со HD резолуција, односно 1280х720 пиксели, што е повисоко од iPhone SE и треба да резултира со поголема острина на екранот. Во внатрешноста би требало да се вградува новиот Snapdragon 820 процесор, кој со оглед на резолуцијата, не би требало да има проблеми да понуди највисоки перформанси дури и во најтешките игри и апликации. Количината на рам меморијата ќе изнесува 3 GB, а телефонот ќе биде опремен и со 32 GB капацитет и батерија од 2.350 mAh, која делува прилично голема за телефон со овие димензии и би требал да понуди солидно траење. Камерата треба да има 13 мегапиксели, што на хартија е повеќе ...
сите 26 | | | веќе видена

Првиот сериозен играч во виртуелната реалност, Oculus Rift, стигна до очите на новинарите од светот на технологијата и веќе излегоа првите рецензии. Критиките се главно позитивни, но останува фактот дека се работи за уред од прва генерација и има уште многу работи што треба да се средат за да се добие „перфектниот“ уред за гледање виртуелна реалност. Позитивните критики главно се однесуваат на оние работи со кои играчот ќе се сретне на самиот почеток. OLED дисплеите имаат резолуција од 1080х1200 пиксели – по еден за секое око, што според повеќето е доволно за остра слика, иако не на нивото на 2D мониторите со повисоки резолуции. Во превод, бидејќи дисплеите се многу блиску до очите, пикселите ќе можете да ги видите ако навистина се потрудите, што значи дека целосниот квалитет на графиката не е на тоа ниво на кое се гејмерските монитори денес. Од друга страна, дисплеите целосно го опфаќаат видот, односно играчот нема да се чувствува како да гледа преку прозор, туку буквално како да е во друга реалност. ...
сите 6 | | | веќе видена

Претставниците на американската влада, поточно од Министерството за правда, во текот на вчерашниот ден поднеле барање до судот за откажување на одлуката со којашто се бараше од Apple да помогнат во пробивањето на заштитата на конкретниот iPhone 5C. За потсетување, американската влада поради истрага водена од FBI за случувања во Сан Бернардино, каде Сајед Фарук изврши повеќе убиства во декември, побара отклучување на неговиот iPhone 5C поради целосно завршување на истрагата. Поради енкрипцијта на телефонот, како и верзијата од iOS, од FBI и од Apple не беа во можност едноставно да го отклучат телефонот и да ја видат неговата содржина. Од Apple беше побарано да направи посебен софтвер со којшто ќе се овозможи заобиколување, односно пробивање на заштитата. Apple очекувано се противеше на оваа одлука, а за таа цел целата работа активно ја водеа во јавноста, вклучувајќи и посебно обраќање преку писмо од директорот Тим Кук. Тој тврдеше дека изработката на бараниот софтвер ќе направи преседан и за идни случаеви, ...
сите 16 | | | веќе видена

Кинескиот пазар е премногу голем за Microsoft да не го сфати сериозно за зголемување на шансите на успех на нивниот Windows 10. Кинеската влада исто така е голем корисник којшто може да влијае на користењето на овој оперативен систем, не само во владините служби, туку во целата земја. Веќе можевме да прочитаме дека кинеската влада има забрането инсталирање на Windows 8 на владините компјутер во 2014 година, па Microsoft се осигура дека тоа нема да се случи со новиот Windows 10 уште минатата година. Компанијата се договори со кинеската влада дека ќе им овозможи посебна верзија на нивниот оперативен систем којашто ќе биде одобрена од нив. Според пишувањата на кинескиот магазин Caixin развојот на посебната верзија е завршен, па кинеската влада ќе може да почне да го користи. Оваа верзија од Windows 10 е наречена Windows 10 Zhuangongban, што во превод значи Windows 10 Specially-provided Edition (специјално овозможена верзија). Информацијата за Caixin ја потврдува директорот на Microsoft за Кина Ралф Хауптер, ...
сите 4 | | | веќе видена

Build 2016 настанот на Microsoft ќе се одржи од 30-ти март до 1-ви април, односно од среда до петок. За 1-ви април – петок, Microsoft преку Channel 9 најави „What’s New for Tiles and Toast Notifications“, односно „Што е ново за плочките и известувањата“. Дали Windows 10 конечно ќе ги добие одамна најавените и очекувани интерактивни „живи плочки“. Веќе можевме да прочитаме за тоа дека претставениот концепт за интерактивни живи плочки треба да биде достапен во одредена форма во Windows 10 , меѓутоа како што видовме, тоа не се случи. Живите плочки кои беа претставени во Windows 8 за десктоп покажуваат одредени информации од апликацијата, меѓутоа корисниците не можат да прават ништо дополнително на нив. Она што се бара веќе одамна е овие плочки да бидат интерактивни, односно корисниците да можат да прават одредени активности на нив, како што е паузирање на музиката, на пример. Во најавата Microsoft ја пренесува следната информација: „Живите плочки еволуираат со две многу барани изненадувања кои не би сакале да ...
сите 3 | | | веќе видена

Придобивките од медитацијата се навистина многубројни. Со медитација секој индивидуално го добива она што му е потребно и она што го бара, а не може да го најде во реалноста на поинаков начин со конвенционални медицински методи. Медитацијата претставува терапевтска и спиритуална практика со чија помош луѓето го вежбаат својот мозок, односно вежба за немислење – таа е поглед кон душата, т.е. кон нашата внатрешност. Медитацијата помага да се постигне блажена ментална состојба на повисока свесност и фокус на сегашниот момент, смирено прифаќање на себе, на сопствените чувства и промена на погледот на светот. И покрај тоа што оваа техника е навистина древна и прастара, до сега многу малку научни истражувања се спроведувани на оваа тема или пак, врз мал и неразновиден примерок од испитаници, а понекогаш и без контролни групи. Сепак, искуството потврдува дека придобивките од медитацијата се навистина многубројни. Таа во никој случај не може да наштети, а може многу да им помогне дури и на најскептичните кои сметаат ...
сите 5 | | | веќе видена

Ако некој од Вас досега имаше сомневања за целата фама со виртуелната реалност, еве едно виртуелно искуство кое веројатно ќе ве натера и вие да посакате еден таков уред. Имено, корисници на reddit се сетија да ја вградат една од најкул работите од научно фантастичните филмови – холодекот во Star Trek. Холодекот, односно холограмската соба на Капетанот Жан Лук Пикард и неговите придружници во истражувањето на Вселената, може да направи една цела холограмска реалност. На пример, откако ќе влезете во собата, може да изберете да се наоѓате на планина, на плажа или пак на било која друга планета и околината целосно ќе се прилагоди, заедно со менување на температурата, временските услови и мирисот. Ние сме многу далеку од тоа да имаме ваква соба, но тоа уште сега барем можеме да го искусиме преку Vive уредот за гледање на виртуелна реалност на HTC, заедно со Steam VR платформата за игри. Апликацијата е во развојна фаза и е ограничена само на тоа како изгледа холограмската соба, но би било супер ако дивелоперите ...
сите 8 | | | веќе видена

Коли на велосипедски и пешачки патеки, коли во трева, коли пред пристапни рампи. Коли пред влезови, коли на кеј, коли во паркови. Коли на кафе, коли на кино, коли дома, коли во диско, коли на бурек, коли во продавница, коли на пазар, коли до коли, коли над коли, коли во коли. Коли насекаде! Добро, може малку претеравме, ама ова е сликата за Скопје. Сликата за Скопје не се прекрасни шеталишта, не се пространи пешачки зони. Не е проодна велосипедска мрежа, не е пристапност за лицата со попреченост. Н е е град пријателски за деца. Сликата за Скопје е еден паркинг без крај кој поклопува сè друго. Кој ги прави локациите непристапни за прва помош. Кој ги прави луѓето со оштетен вид апсолутно зависни од други луѓе. Кој ги приморува лицата во количка да останат дома поради непроодни патеки. Кој ги принудува луѓето со детски колички да се симнуваат на коловоз и да се движат во трета лента на булевари. Кој ги става во небезбедни ситуација оние кои возат точак со ненадејно отворање на врата (dooring), затоа што одеднаш ...
сите 7 | | | веќе видена

Сигурно многупати сте сакале да фотографирате од некоја висока зграда или пак од автобус, а не сте можеле да го отворите прозорот и на крај фотографиите имале многу рефлексија и не биле употребливи. Научниците од “MIT” имаат решение за тоа – нова камера, која во прототип изведбата се базира на Kinect камерата од Xbox One и која може да ги тргне рефлексиите од овие фотографии. Kinect камерата се користи бидејќи има посебен сензор за мерење на длабочината на објектите кои се наоѓаа пред неа, односно може да ја препознава оддалеченоста. Токму ова својство на Kinect е искористено во овој прототип, заедно со пуштање на специфични светлосни бранови од камерата кон стаклото. Овие светлосни бранови потоа се одбиваат од стаклото, па камерата со својот сензор за длабочина може да измери колку далеку се наоѓа стаклото преку кое фотографирате. Потоа, со специјално развиени алгоритми развиени во соработка со Microsoft Research, можат софтверски да се отстранат сите рефлексии од стаклото и да се добие многу почиста ...
| | веќе видена

Еден од најочекуваните уреди за играње на игри во виртуелна реалност, Oculus Rift, конечно стигна до рацете, пардон, очите на првиот корисник. Најинтересно е што уредот на Рос Мартин му беше врачен од извршниот директор на компанијата – исто како првиот iPhone да Ви го врачи Тим Кук на пример. Палмер Лаки, извршниот директор на Oculus, како што може да се види на фотографиите носи „кул“ хавајска кошулка, која и не одговара особено на животното место на првиот сопственик, Аљаска, но многу добро ни најавува за каков извршен директор станува збор – многу сличен на тоа какви корисници ќе има уредот. Палмер му порача на Рос дека долго работел на овој уред и дека се чувствува како да му ја врачува целата своја напорна работа, како и тоа да го искористи Rift-от за да има забава – нешто што со уред за виртуелна реалност е секако загарантирано. Уредот на Рос Мартин му бил испорачан на работното место и тој не можел веднаш да го проба како функционира, бидејќи, како што веќе знаеме, Oculus Rift бара исклучително моќен ...
сите 8 | | | веќе видена

Замислете ситуација на додворување во блиска иднина – влегувате во (редок останат) клуб и разгледувате наоколу. По кратко време здогледувате привлечна девојка, но не можете да ја видите во детали. Зарем е проблем? Намигнувате со десното око и леќите кои ги носите зумираат овозможувајќи да ја прегледате поубаво од далеку. Воедно и таа ве забележува како намигнувате, па се насмевнува и го врти погледот… добитна комбинација. Ова може да биде реална ситуација за кратко време. Имено, швајцарската Федерална политехничка школа од Лозана разви леќи кои овозможуваат зумирање на погледот низ нив и тоа со помош на многу едноставна операција – намигнување. Ако намигнете со десно око се вклучува зумот, ако намигнете со лево се исклучува. Леќите се дел од програмата на DARPA за напредок во ова поле и нормално се создадени првенствено за употреба во воени цели. Секако, мора да се спомене дека ќе можат да бидат употребени од и препишани на повеќето луѓе чии природни леќи се стекнуваат со распад во структурата по 50-тите ...
сите 2 | | | веќе видена

На Pickbox премиерно пристигнува врвната криминалистичка драма за њујоршкото подземје во која главниот актер е еден бизнисмен, кој својот добро посетен ноќен клуб го користи како параван за бизнис со дрога. Освен што има среден живот, многу пари, убава жена што ја љуби, Дух е човек со статус на моќен дилер и со исклучителна улична интелигенција. Не пропуштајте ја серијата чија една епизода ја гледале повеќе од 6,5 милиони гледачи ширум светот. Сите епизоди на серијата Моќ (Power) на Pickbox ќе може ексклузивно да се гледаат веќе од 8 април. Серија според бурниот живот на злогласен музичар Раперот Фифти Сент минатата година наводно банкротираше, но тоа не го спречи да се испроба во продукциските и актерските води. Веројатно нешто и заработил. Иако Фифти Сент нема да го гледаме во главната улога, туку во улогата на ослободениот затвореник Кенан, многу работи низ кои минува главниот лик Дух (Омари Хардвик) се пресликани од животот што порано го живеел раперот. Познато е дека Фифти Сент уште во 2000 година, кога ...
сите 8 | | | веќе видена

Програмерскиот маратон Codefest е веќе добро познат на јавноста како успешен македонски производ со интернационална етикета, кој 4 години по ред се организира во Охрид, а се повеќе го привлекува вниманието на сите страни на технолошката заедница. Оваа година, од 15-17-ти април Codefest ќе го одржи своето четврто издание, на кое покрај редовните учесници, за прв пат се воведува и Codefest Junior, посветен на најмладите, најкреативните и најиновативните умни глави и ИТ ентузијасти. Идејата доаѓа од соработката на организацијата на Codefest со Центарот за иновации ЕМКИЦЕ, МБАН – Македонската мрежа на бизнис ангели и ИЛУМИНЕ Центарот за иновации и едукација во ИКТ. Во Македонија постојат многу талентирани и креативни деца кои со вистинското образование и насочување уште од најрана возраст, можат да станат креаторите на идниот Facebook или некоја друга светска иновација. „Им даваме можност на најмладите ИТ ентузијасти, идните умови на нашето технолошко општество, да ја покажат својата креативност и иновативност ...
сите 31 | | | веќе видена

next