Град Скопје

На зенитот од манифестацијата „Зборува Скопје“, вечерва во 20.30 часот во галеријата Графити во ГТЦ (кај автобуската постојка) ќе биде прикажан ...
сите 99 | | | веќе видена

Во рамки на одбележувањето на 55 годишнината од катастрофалниот скопски земјотрес, под мотото „Солидарноста се враќа дома“, вечерва свечено беше одбележано ...
сите 161 | | | веќе видена

Со дваесетина културни настани (изложби, перформански, музика и активизам) на неколку локации, од вечер, 23 јули, до четврток, 26 јули, Град Скопје ќе ја ...
сите 168 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов денеска заедно со спортскиот директор на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Владимир Темелковски, одржа прес-конференција во ...
сите 54 | | | веќе видена

„Зборува Скопје“ во четири дена ќе ја обедини ликовна, театарска, филмската и мултимедијална уметност и граѓански активизам концептуално поврзан со ...
сите 169 | | | веќе видена

Вчера и денеска (19 и 20 јули), во официјална посета на Скопје e Зоран Јанковиќ, градоначалник на главниот град на Словенија, Љубљана. За време на посетата, ...
сите 11 | | | веќе видена

Градот Скопје ги информира граѓаните дека вчеравечер (19.07.2018 година, четврток) јавното претпријатие „Улици и патишта“ спроведоа акција за ноќно бележење на ...
сите 4 | | | веќе видена

Со дваесетина културни настани на неколку локации, Град Скопје ќе ја одбележи 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Со особено ...
сите 52 | | | веќе видена

Со едно минутно молчење членовите на Советот на Град Скопје, пред почетокот на седницата, одадоа почит на Торвалд Столтенберг, голем пријател и почесен ...
сите 130 | | | веќе видена

Со предлог-одлуката за отстапување на чување, одржување, заштита и користење на фонтани, која ќе се најде пред Советот на Град Скопје на утрешната седница, се ...
сите 23 | | | веќе видена

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“, во насока на зголемување на соработката на општините Охрид и Штип, ќе донираат движен имот - специјално ...
сите 21 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов и Луиза Витон, Постојан претставник на УНДП во Македонија, денеска го потпишаа договорот за соработка помеѓу Град Скопје и Програмата ...
сите 3 | | | веќе видена

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек јавн иот повик за субвенции за адаптирани велосипеди за лица со телесна инвалидност кој ќе трае до ...
сите 9 | | | веќе видена

Екипи на Град Скопје денеска повторно излегуваат во пресрет на граѓаните и спроведуваат акција за чистење на отпадот во кругот на Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 25 | | | веќе видена

next