МиГусто

Започнете го утрото со еден прекрасен доручек. Мирис на лиснато тесто и нутела низ вашиот дом, кој сигурно ќе намами некој од соседите да ви се појави на врата и да ви посака добро утро. Пречекајте го со слатко парче љубов.
сите 2 | | | веќе видена

Квалитетен оброк е основа на секој ден. Затоа денес решив да направам печено јајце со пршута и кашкавал. Се приготвува многу брзо, таман додека се плеткате по кујна, појадокот или вечерата е е готова.
сите 3 | | | веќе видена

Др. Нела Деспотовска - Доктор по општа медицина и нутриционист во ВиталиаСалото може да го предизвика небалансирана и високо калорична храна, генетски предиспозиции, стрес како и неактивен животен стил. Колку е поголема количината на сало на стомакот толку се поголеми можностите за појава на заболување на срцето, шеќерна болсет, покачен крвен притисок и др.Ви прпорачуваме да јадете 3 оброци дневно. Наутро кога ќе станете да се напиете свежо цеден сок од овошје или да изедете едно парче свежо овошје. Немојте да го прескокнувате појадокот бидејќи преку него ја добивате најголемата енергија која ви е потребна за активен и динамичен ден но и помага во функционирање на мозокот што е важно за намалување на телесната тежина.Секој оброк треба да ги содржи сите хранливи материи како јагленохидрати, протеини, масти, витамини и минерали бидејќи секоја од овие компоненти е важна за секојдневното нормално функционирање на организмот. Јагленохидратите го снабдуваат телото со енергија, протеините содржат аминокиселини ...
сите 3 | | | веќе видена

Нема подобро освежување од домашно приготвена напивка со овошје. Во овој случај ние одбравме малини и не погрешивме. Вие имате избор да ставите нешто по ваш мерак. Резултатот е секогаш одличен. На здравје.
| | веќе видена

Ова е еден од ретките рецепти на мајка ми кој со тек на време не претрпе никакви модификации. Ем вкусно, ем здраво, ем декоративно…. Иако постојат многу варијации на тема „Проја“, сепак оваа со спанаќ и сирење е права класика…
сите 2 | | | веќе видена

Јадранка Мишева ни напиша: „се надевам дека овој рецепт ќе ви се допадне и на вас со оглед на тоа колку овие похувани краставички ги обожаваат моите“. Јадранка, фала за овој навистина интересен рецепт кој веднаш не инспирираше да го дегустираме
сите 2 | | | веќе видена

За сите љубители на фурнарини, мигусто ви предлага една интересна варијанта на домашни зачинети стапчиња печени во грил тава. Стапињата во комбинација со сос, салата и пијалок, ќе бидат сосема доволни да ги натераат вашите пријатели повторно да ви се најават на гости.
| | веќе видена

Тркнете до маркет, купете намирници, повикајте ја сродната душа и заедно спремете си фино десертче. Чоко чизкејк како идеален афродизијак. Задоволството е загарантирано.
| | веќе видена

Во мојата фамилија, погачите заземаат посебно место. Сите ги обожуваме, па често се наоѓаат на нашата трпеза, особено кога имаме гости. Нивната подготовка не е тешка. Брашно, вода или млеко (или и едно и друго) квасец, сол шеќер, јајца, путер (масло). Меѓутоа, за да биде впечатокот поголем, многу е важна формата што ќе и се даде на погачата. Јас правам неколку видови, но мојата љубопитност ме натера да побарам на интернет други, поинтересни форми и се нафрлив на пребарување. Така, се сретнав со необичните форми на погачите што ги прави Валентина Зуркан (Цуркан). Решив и јас да се обидам да направам некоја од нив. Еве го мојот рецепт и начинот на подготовка.
сите 2 | | | веќе видена

Повеќе нема потреба да одите во супермакет за да ги купите основните производи кои ви требаат. Благодарение на он лајн сервисот на Скопски Пазар може да купувате од удобноста на вашиот дом. Едноставно, брзо и практично. Изберете се она што ви треба и во текот на денот тие ќе стигнат на вашата адреса. Тимот на Мигусто често ја користи оваа услугаи сме многу задоволни и затоа одличуваме да поразговараме со Оливер Стојчевски од серивот Дома.мк и да ви ги преставиме и можности кои ги нуди првиот интеренет супермакет во Македонија.Дома мк. функционира од 2008 година. Стартуваше во период кога онлајн купувањето се уште не беше доволно атрактивно, но се чини дека како што поминуваат годините добивате се повеќе корисници. Колку вие сте задоволни од досегашната работата на вашиот интернет супермаркет? Генерално сме задоволни , секојдневно имаме нови корисници на сајтот,а со тоа и обртот постојано се зголемува, меѓутоа се уште има простор за раст и унапредување на работата.За оние што не се доволно упатени на кој ...
| | веќе видена

Совршени за уживање покрај телевизорот, било тоа да е некој добар филм, утакмица или телевизиско шоу. Добар апетит!
| | веќе видена

Одличен предлог за оние кои сакаат месо во комбинација со вкусни и богати сосови. Особен вкус на ова јадење му даваат бадемите и јогуртот, а и покрај тоа што делува помалку егзотично, верувајте дека нема да се разочарате ако пробате.
| | веќе видена

Со еден збор – класика која никогаш не здосадува, а е толку едноставна што буквално секој може да ја направи. Слободно експериментирајте со состојките и направете си своја варијација на тема, додадете сирење, парчиња месо, па дури и зеленчук, и не заборавајте да уживате во вкусот. Пријатно!
| | веќе видена

Др. Нела Деспотовска - Доктор по општа медицина и нутриционист во ВиталиаОпстипацијата (запек или затвор) е една од најчестите цревни нарушувања. Најчеста причина е неправилната исхрана (недоволен внес на растителни влакна во храната), недоволен внес на течности и недоволна физичка активност. Особите кои страдаат од запек најчесто се жалат на нередовно и отежнато празнење на цревата, појава на стомачна болка и чувство на подуеност во стомакот.Од палетата на Виталиа Ви ги препорачуваме следниве производи кои би помогнале за решавање на Вашиот проблем:Интегрални житарици (овесни, ржени, пченични, јачменови) претставуваат богат изор на природни шеќери и витамини, посебно од Б комплексот, витаминот Е како и растителни влакна кои ја подобруваат перисталтиката на цревата, го регулираат пореметениот метаболизам на масти и шеќери што се манифестира со пораст на холестеролот, триглицеридите и шеќерот во крвта. Произведени се од цело зрно и во себе ги имаат задржано сите хранливи вредности. Снегулките од житарици ...
сите 3 | | | веќе видена

Совршен спој на вкусови кој ќе ги бендиса и оние најпребирливите. Супер десерт за бил кој период од денот. На вас останува само да го приготвите и да се почестите со нешто неодоливо слатко. Добар апетит.
сите 3 | | | веќе видена

Кога немате многу време за готвење, тестенините се секогаш совршен избор. Брзо и лесно се спремаат, а можете да ги комбинирате како сакате. Нашиот предлог за следниот пат е оваа супер лесна и супер вкусна комбинација со сирење и спанаќ.
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте љубителите на ликерот Бејлис, овој рецепт совршено ќе ви послужи за да си го приготвите во домашни услови. Едноставно за спремање, а вкусот е речиси идентичен како и оригиналот.
| | веќе видена

Супер здрава салата која може да се употребува и како прелив во сендвичи заедно со пилешки прсти (омилена комбинација), но и самостојно или пак како мезе и сл.
| | веќе видена

Овој рецепт е многу едноставен и опасно вкусен. Можете да го комбинирате со варен зеленчук, ориз или компири во било каква варијанта, а ако баш не сте љубители на месо од мисирка, слободно заменете го со пилешки гради. И така ќе биде супер!
| | веќе видена

next