МиГусто

Со оглед на тоа што денес е петок, не се размислувавме ни малку што би готвеле за ручек. Само што се одлучивме за суви сливи, наместо за кобасички или димено месо…..
| | веќе видена

Гравот е едногодишно растение од фамилијата мешунки која во Европа дошла од Америка во 16-от век, и тоа заедно со пченката и компирот. Во принцип разликуваме два типа на грав: млад и сув. Младиот грав е достапен само неколку месеци во годината, додека сувиот можете да го купите во секое време. Гравот е можеби и најпознатата мешунка која се развила во голем број на различни видови, а постојат и исто толку многу начини на кои може да се подготви за конзумација.Гравот има исклучителна енергетска вредност, а ги содржи и скоро сите есенцијални аминокиселини. Покрај тоа, содржи и лецитин, но и минерали како калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум, цинк и натриум. Претставува одличен извор на протеини, а за разлика од другите извори на протеини, гравот има многу малку масти, не содржи заситени масни киселини, ниту пак холестерол.Исто така, гравот е и одличен извор на диетални влакна кои допринесуваат за создавање на чувството на ситост, притоа одржувајќи го стабилно нивото на шеќер во крвта. Гравот содржи и ...
сите 2 | | | веќе видена

Јадења со џигер секогаш се прав деликатес. Особено добро подготвен и мариниран кој изболува со вкусови. Денес приготвив испржен црн дроб со сос од павлака. Добар апетит.
сите 2 | | | веќе видена

Ако правиме листа на омилени јадења тогаш пилешко со ориз е сигурно едно од нив. За секој ден од недалата, кога немате идеја што да каснете. Особено вкусно ако ставите и некој од вашите омилени зеленчуци. И мирис и вкус и многу боја.
сите 3 | | | веќе видена

Одберете некое суво овошје кое најмногу ви се допаѓа и направете одличен компот полн со витамини. За дополнување на вкусот, ставете малку цимет и лажичка мед. Идеално за ладните денови кога ви требе нешто што ќе ве загрее.
сите 2 | | | веќе видена

Чоколадирани топчиња со бадеми и шмек на рум. Супер мали колачиња кои се толку вкусни што секој ќе посака уште некое. Особено ако ги изненадите колегите или колешките на работа.
сите 6 | | | веќе видена

Ручек или закуска сеедно. Пилешки крилца со додаток корнфлејкс, пармезан и сево ова запечено во рерна. Прав мерак. Во моментите кога нема да имате идеја што да каснете, ова е нашата топ препорака.
| | веќе видена

Оние кои обожаваат супа ќе бидат воодушевени од овој вкус. За останaтите кои никогаш не пробале супа до свекло сега е правиот момент да дознаат што пропуштале. Супер здрава ладна супа од цвекло.
| | веќе видена

Ако денот по утрото се познава, тогаш повеќе од јасно е дека треба внимателно да одберете со што да го започнете денот. Дали со шолја топол чај, можеби кафе или внимателно одбран вкусен и здрав појадок? Можеби не сте знаеле за оваа комбинација, но врвните нутриционисти имаат една необична, но многу корисна комбинација.Шолја млака вода со исцеден сок од половина лимон нуди многу корисни работи за кои можеби не сте знаеле. Еве дел од нив, кои веруваме дека ќе ве натераат да го испробате овој „рецепт“ и самите да се уверите во благотворните дејства.За подобар имунолошки систем На сите многу добро им е познато влијанието на витаминот Ц за подобрување на имунолошкиот систем и за борба против хроничните настинки и грип. Но, лимонот содржи и калиум која ја стимулира работата на мозокот, нервниот систем и го контролира крвниот притисок.За регулација на Ph вредноста Одржување на нормална ph вредност со помош на исхраната е клуч за доброто здравје. Иако лимонот има киселкаст вкус, тој всушнот во текот на варење на ...
сите 4 | | | веќе видена

И благи и мини и панцероти. Одлични за каснување при поминување низ кујна. Е сега, треба или некој да ги припреми за вас или самите да засукате ракави. Како и да е, кој и да ги проба ќе ги бендиса.
сите 2 | | | веќе видена

После секој обилен оброк, наместо да се чувствувате сити и задоволни, вие имате потреба за нешто повеќе. Меѓутоа, оваа потреба се однесува исклучиво на нешто слатко. Зошто е тоа така? Вистината е дека, и покрај тоа што постојат голем број на различни теории, сепак одговорот на ова прашање се уште не дефинитивно утврден.Една група на нутриционисти кои посебно се занимавале со овој проблем смета дека луѓето уште од детството се истренирани посел оброкот да изедат и нешто слатко. Во многу семејства ова претставува долгогодишна традиција, па дури и начин децата да се убедат да изедат нешто зелено од чинијата.Друга група на научници пак, тврди дека хемијата во човековиот мозок е виновна за потребата за слатки после оброкот. Истражувањата покажале дека конзумирањето на шеќери или некои други видови на јаглехидрати, можат да ја подобрат апсорпцијата на аминокиселините од триптофанот, кој го има во одредени видови на храна (чоколадо, на пример). Триптофанот овозможува растење на нивото на серотонин, невротрансмитер ...
| | веќе видена

Вкусни мали месени бротчиња наполнети со зелка. Супер вегетаријанска варијанта за оние кои не сакаат месо. Ако пак сакате замена за зелката можете слободно да ги наполните со спанаќ или блитва. Резултатот е повторно одличен.
| | веќе видена

Вкусни обланди збогатени со суво овошје кое им дава посебен вкус и шмек на колачињата. Добар апетит!
| | веќе видена

Во случај да ви се јаде кајгана, јајце на око или поширано јајце, а имате проблем со рерната еве една супер идеја како можете да ја искористите миркобрановата печка за да не останете гладни. Верувајте супер ќе ја заврши својата работа и тоа во сите три случаи. Многу побрзо, а подеднакво вкусно. Пробајте и самите ќе се уверите.
| | веќе видена

На штрудли со јаболка секогаш е тешко да се каже не. Толку многу се вкусни што постојано се бара парче повеќе. Таков е и овој случај, со овој едноставен рецепт кој мами да го приготвите.
| | веќе видена

Прекрасен освежителен овошен јогурт полн со витамини. Нема ништо подбор од ова во моментите кога сакате нешто вкусно и здраво. Оваа доза е за четири лица. Ако сака некој репете ќе мора да правите уште некое.
сите 2 | | | веќе видена

Еве уште една необична комбинација за сите љубители на најомилениот црн пијалок. Крцкави и сочни пилешки крилца кои се едноставно идеални, особено за групно гледање на телевизија.
сите 2 | | | веќе видена

Леќата е едногодишно мешункасто растение богато со протеини. Таа е едно од најстарите култивирани растенија за јадење чие потекло е непознато, но се произведува во Европа, Азија и во Северна Африка. Позната е како вреден енергетски продукт кој изобилува со витамин Б6, фосфор, магнезиум, железо и цинк како и незаситени масти. И најбитно, таа нуди многу можности за комбинирање во храната, а при тоа дава неодолив вкус.
| | веќе видена

Малку необичен начин за подготовка на бурек, но подеднакво вкусен. На овие мали бурек-пита филџани ќе им се израдуваат сите, а посебно најмалите во фамилијата.
сите 21 | | | веќе видена

Ако по нешто се распознава есента тоа е по мирисот и вкусот на печената тиква. Десерт кој се поготвува многу едноставно, а нуди слобода се ескпериментира. ОСобено со зачините кои можете да ги користите. Еве едно супер видео, кое ќе ви помогне како полесно да испечете тиква во вашата домашна рерна.
сите 6 | | | веќе видена

next