МиГусто

Ем за почетници, ем во неколку верзии… одберете сами која ќе ја одберете: посна или мрсна, сува или прелиена со шербет,крцкава или мека, изборот е ваш. Добар апетит!jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
| | веќе видена

Супер закуска која одлично може да ви послужи како предјадење. Особено ако ви се најават гости, а немате идеја со што да ги послужите. Едноставно се припремаат, а се превкусни. Добар апетит.
| | веќе видена

Се што прави баба ми е најубаво на свет, па така e и со овие едноставни колачиња, кои просто ги обожавам. Прекрасен рецепт на Александра.
сите 3 | | | веќе видена

Др. Нела Деспотовска - Доктор по општа медицина и нутриционист во ВиталиаВисокиот крвен притисок (хипертензија) е многу честа здравствена состојба која може дополнително да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни заболувања, мозочен удар па дури и проблеми со бубрезите.За лицата со зголемен крвен притисок потребно е да се намали внесувањето на кофеин преку кафе или други пијалоци. Како замена за кафето Ви го препорачуваме биокафето кој е природен напиток од растително потекло, безкофеинска замена за обичното кафе. Содржи добро избалансирана комбинација на интегрални жита, мешунки и цикорија, кои го подобруваат метаболизмот. Цикоријата посебно се истакнува како лековита билка која ја помага работата на црниот дроб а со тоа и на целокупната детоксификација. Со негово консумирање ја избегнувате можноста од раздразнување на желудникот, појава на срцебиење, вознемиреност и несоница. Всушност, биокафето ќе Ви помогне да ја намалите нервозата и раздразливоста, да го подобрите помнењето и да ја одржите неопходната ...
сите 3 | | | веќе видена

Црно бел ролат кој многу едноставно се прави, а е есктремно вкусен и многу декоративен. Одличен за сите прилики, особено како додаток со шолја кафенце. Ја имате нашата препорака, направете го и нема да зажалите. Добар апетит.jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
| | веќе видена

Уште едно супер коктелче на барот на Мигусто. Освежително, безалхохолно за чија подготовка не ви треба никаква вештина. Причина плус уште денес да го направите и дегустирате. На здравје.
сите 8 | | | веќе видена

Нашата пријателка Ева Стојановска ни испрати рецепт за малку поинакви ќофтиња од телешко месо. На овие ќофтиња квалитетот им е збогатен со овесните снегулки и две јајца и во секој случај се многу вкусни. Добар апетит.
| | веќе видена

И вкусно и многу здраво. Направивме домашно ржано лепче кои ни испадна феноменално. Прекрасно на изглед, а на вкус, е тоа е посебно доживување. За да се уверите ќе морате самите да го приготвите.За подготовка на овој рецепт го користевме силиконскиот сад Bread maker на производителот Lekue изработен од 100 % платинум силикон. Побарајте го и купете го во продавницата на Карес.jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
сите 11 | | | веќе видена

Едноставно, а сепак елегантно. Ова јадење сигурно ќе ве воодушеви, особено ако се земе предвид дека баш и не користиме аспарагус често во нашата кујна. Пробајте!
| | веќе видена

Др. Нела Деспотовска - Доктор по општа медицина и нутриционист во ВиталиаЦелулитот претставува проблем, кој го засегнува секоја жена независно од возраста. Најважно е да се има правилен режим на исхрана, внес на течности и физичка активност.Овошниот јогурт е богат со шеќери, односно 100 грама овошен јогурт содржи шест коцкички шеќер. Ве советуваме да ја намалите неговата консумација или да подготвите домашен јогурт со помалку калории.Зачинета, масна и конзервирана храна како што се (паштетите, колбасите, сланината и саламите), газираните пијалоци, зачинетите супи и павлаката спаѓаат во намирници кои не треба да бидат вклучени во Вашата исхрана.Најдобро нешто што можете да направите е наутро кога ќе станете да се напиете свежо цеден сок од овошје или да изедете едно парче свежо овошје.За појадок одберете храна која на организмот ќе му ја обезбеди потребната енергија. Појадокот му дава на телото енергија за дневните активности, помага во функционирање на мозокот што е важно за намалување на телесната тежина.За ...
сите 2 | | | веќе видена

Уште еден пекарски специјалитете од кујната на Мигусто инспириран од Валентина. Првиот кој го направивме беше одличен и можете да го видите на овој линк, па затоа решивме повторно да засукаме ракави. Веруваме дека и оваа погача многу ќе ви се допадне.
| | веќе видена

Постојат еден мал милион рецепти за приготвување на оваа позната италијанска закуска. Просто кажано можете да искористите речиси се што ќе ви се најде во фрижидер. Основата е фино запечено лепче, а потоа што ќе оставите одозгора е прашање на личен вкус и кулинираска фантазија. Нашата денешна комбинација е моцарела, сланина и печено ситно сечкано пиперче.
| | веќе видена

Крцкаво, сочно пилешко месо, зачинето со сланина и кашкавал. А одозгора бешамел сос со сенф. И презла, која овојпат не ни служеше за похување, тука како прелив. Па зарем постои поголема егзотика од ова?
сите 3 | | | веќе видена

Нашиот денешен предлог е оваа брза за подготвување питичка со тиквички. Превкусен оброк кој ќе ви остави мноооогу време за едноставно опуштање и уживање. Пробајте!
| | веќе видена

Скопјани добија можност и да загризат од новата здрава ужинка Biters2go на Виталиа. Преку иновативната кампања со скејт друштвото на Biters2go, граѓаните на Скопје го дегустираа новиот производ на Виталиа, компанијата со 20 години традиција во производство на здрава храна.„Biters2go ги создадовме за делот од денот кога сме во движење и ни е потребна здрава инстант енергија. Практичните мини барови може да ги понесете секаде со себе, како енергетски додаток во работниот ден или слатка здрава закуска со омиленото кафе.“ – велат од Виталиа.Мини гранола баровите со ванила и темно чоколадо, како и оние со кокос и темно чоколадо засладени со кафеав шеќер, нудат крцкаво здраво уживање за долготрајна енергија кој ќе внесат свежина во вашата дневната авантура. Токму затоа Скопјани загризаа здраво: минувачите, студентите на факултетите, посетителите на кафулињата, читалните и библиотеките ширум главниот град.„Навистина сум изненадена од новите барови на Виталиа. Вистинско слатко задоволство кое е пред се здраво, но и ...
| | веќе видена

Неодоливо вкусни грицки кои може да ги зачините во ваша желба и да уживате во моментите кога сакате да си грицнете нешто. Особено добро одговораат со ладно пивце и супер друштво. Наша препорака е да направите поголема доза за да има доволно за сите.jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
| | веќе видена

Здрави и многу вкусни колалиња подготвени со овес, приготвени без додаток шеќер. За да ја добијам посакуваната блажина искористив пасирани урми, а за подобар вкус одозгора ставив и малку мармалад од кајсии и добив совршена комбинација.jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
сите 2 | | | веќе видена

Др. Нела Деспотовска - Доктор по општа медицина и нутриционист во ВиталиаЗа да се случи оплодување потребен е посебен режим на исхрана односно на организмот треба да му ги обезбедите сите неопходни нутритиенти.Зелениот листест зеленчук (спанаќ, кељ) се одличен извор на фолна киселина, која помага во превенција на дефекти во невролошкиот систем. Варете го зеленчукот на пареа бидејќи топлата храна ја подобрува плодноста.Производи богати со калциум – важен за развојот на скелетот кај фетусот. Бидејќи е потребно време да се покачи нивото на калциум во телото, треба да почнете со земање на калциум уште додека се обидувате да забремените. Исто така калциумот ќе го внесете и преку млечните производи кои поволно делуваат на јајниците. Можете да земате и полномасен јогурт и сирење, бидејќи на Вашето тело му требаат и малку маснотии, за да ги апсорбира нутриентите важни за плодноста.Продукти богати со омега 3 киселини – во нив спаѓа рибата која е одличен извор на витамин Д, а би требало да ја јадете два до три пати ...
сите 2 | | | веќе видена

Откако ги направивме овие колачиња кои се топат во уста, целата кујна ни мирисаше прекрасно. Блага арома на портокал кој ги буди сите сетила. Многу едноставно се приготвуваат и се изворедни. Единствената мана е што брзо ги снема.За подготовка на овој рецепт го користевме силиконскиот сад Roll cake mat на производителот Lekue изработен од 100 % платинум силикон. Побарајте го и купете го во продавницата на Карес.jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
сите 2 | | | веќе видена

next