МиГусто

Шолја топол црн чај, „зачинет“ со каранфилче, малку ѓумбир и цимет. Супер за почетокот на денот, но и за пополадневна чаенка со додаток неколку домашни подготвени колачиња или бисквити.
сите 2 | | | веќе видена

„Рецептот е резултат на трудот на Г-ѓа Ангелина од Белград да постигне да го добие вкусот на оригиналните Баунти чоколатциња. Според мене, домашниов производ е подобар и од оригиналот…“ – ни рече Александра и ни го испрaти рецептот.jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
| | веќе видена

Ако мислевте дека Кока-кола се користи само како пијалак се лажете. Најпознатиот светски безалкохолен пијалак може да се искористи и за подготовка на вкусени капкејкс. Еве како…
| | веќе видена

Овој рецепт е доказ дека здравата храна може да биде и многу вкусна. Особено интересно за овој рецепт е дека не користевме брашно, туку тоа го добивме од зрната на пченицата. Напомена: Овој леб може да се направи и без додавање на `рж, а може и без просо, но секако покорисно е ако се додадат и двете. Трици обавезно треба да се додадат, тие се многу здрави, содржат витамини од група В, а се добри и за регулирање на столицата.
сите 3 | | | веќе видена

Прекрасна комбинација која мора да ја пробате. Само да споменеме дека главниот шмек на ова јадење му го дава зачинот во сосот, па затоа предлагаме да си го направите повеќе пати со различни зачини и да видите која комбинација најмногу ќе ви одговара. Пријатен ручек!
сите 8 | | | веќе видена

Веднаш да се разбереме! Не е црвената боја она што ја прави оваа даска толку посебна, туку нејзината форма. Особено ако имате светла кујна во која прелевањето на оваа даска преку ивиците навистина ќе дојде до израз. И токму оваа прелевачка форма внесува живост и задоволство во извршувањето на секојдневните кујнски обврски. Да бидам искрена, подготвувањето на храната е многу позабавно кога употребувате вакви штосни помагала, особено ако сакате во процесот да ги вклучите и останатите членови од семејството.Затоа, купете си ваква даска, викнете ги помладите на помош, и смејте се додека готвите заедно. Ем ќе ви биде посладок денот, ем јадењето ќе биде двапати повкусно. Гарантирано! Инаку, даскава можете да ја најдете тука!
| | веќе видена

Зошто обични бисквити кога со малку трпение и креативност ќе добиете супер декоративни колачиња во форма на копчиња. Освен што изгледаат феноменални, вкусот им е совршен. Пробајте и самите ќе се уверите во нашата препорака.jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
| | веќе видена

Њоки или кнедли е италијански специјалитет најчесто подготвен од компир, брашно и сирење. Иако постојат многу варијанти ние денес ви нудиме едноставна комбинација на њоки направени со младо кравјо сирење и спанаќ.
сите 2 | | | веќе видена

Супер млечно коктелче за чие подготвување можете да направите две варијанти, со или без алхохол. Нас ние подрага оваа варијанта со рум која е одлична за загревање и освежување. На здравје.
| | веќе видена

Гответе здраво, квалитетно, брзо и вкусно. Силиконските садови на бредното Lekue ви го овозможуваат сево ова. За денес имаме еден одличен рецепт, риба печена во сол кој сигурно ќе ви се допадне.Состојки:300 г. риба по ваш избор 1 кг. крупна сол лимонова трева (малку рендана кора од лином и коријандер)Подготовка:1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Изрендајте кора од лимон и ситно исечкајте коријандер. Кората од линон заедно со исчеканиот зачин измешајте ја со половина од солта. 2. Во силиконскиот сад (Steam Roaster) ставете ја зачинетата сол. Одозгора ставете го парчето риба и покријте ја со останатото количество сол. 3. Затворете го силиконскиот сад и ставете го во рерна на 20 минути. 4. Откако рибата добро ќе се испече, отворете го Steam Roaster-от и почекајте неколку минути рибата да се олади. 5. Потоа остранете ја солта и послужете ја рибата. Добар апетит.Овој супер модерен и корисен силиконски сад (Steam Roaster) можете да го најдете во продaвницата на Карес.Погледенте го видео рецептот:
сите 2 | | | веќе видена

Откога прват ги пробавме овие солени крофни веднаш ги заведовме во графата омилени. Толку се вкусни што секогаш има борба за репете и за некоја крофна плус. Се подготвуваат многу брзо и токму затоа и вие треба да ги пробате во прва прилика. Се разбира и да ни напишете како ви се допаднаа. jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
сите 2 | | | веќе видена

„Оригиналното име на овие португалски колачи е паштел де ната, што всушност значи пудинг тарт… Толку многу се едноставни за подготовка, а богати на вкус, што не можете да престанете да ги јадете. Рецептот е на мојата драга пријателка Драгана од Белград.„ – ни напиша нашата пријателка Валентина.И се разбира, Мигусто неможеше да остане рамнодушен, ги подготвивме, и стварно се феноменални.jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
сите 2 | | | веќе видена

Оние кои го обожаваат вкусот на модриот патлиџан сигурно ќе им се допадне овој рецепт. Оние пак кои никогаш не ја пробале оваа комбинација им препорачуваме да го сторат тоа и да се уверат дека вкусот е исклучителен. Добар апетит.
| | веќе видена

Ако сте љубител на домашен сендвич тогаш ова е правото лепче со кое може да си го подготвите. Иако навидум изгледаат тешки за подготовка, овие гиро пити се подготвуваат многу едноставно. А, откако еднаш ќе ги пробате, верувајте ќе станат вашите омилени.
| | веќе видена

Можеби ќе ве зачуди зошто нагласувам дека оваа проја е без јајца, но на оние на кои се нетолерантни на мирисот и вкусот на јајца, верувам дека овој рецепт ќе им биде од корист. И уште нешто што можеби е невообичаено-оваа проја се подготвува со квасец.
сите 8 | | | веќе видена

Од домашната Мигусто пекара излезе еден нов специјалитет. Багети приготвени со интегрално брашно, што толку беа вкусни и не остана ниту едно. Намачкани со путер, павлака или нешто по ваша желба, навистина се право совршенство.
| | веќе видена

Ирците како познати мераклии на виски, си имаат своја верзија како кафето да го збогат со екстра вкус. Нормално со една доза виски. Дали вие некогаш сте пробале „ирско кафе“? Ако не тогаш ова е правиот момент за тоа.
сите 2 | | | веќе видена

Супер брза комбинација која гарантирано ќе ви се допадне. Само изберете си ги омилените тестенини, и уживајте во богатиот вкус на ова јадење.
| | веќе видена

Кафемат кој ќе ги задоволи и оние најпребирливите кафеџии, кој неможат без дневниот ритуал да испијат по неколку кафенца. Потписот на Старбакс е доволна добра препорака ако сакате да си купите топ кафемат за домашни услови да го изберете токму овој. Освен супериорниот дизајн, кој одлично ќе одговора во модерна средена кујна, Верисмо не е само убав естетски уред. Квалитетот на кафето е главната премиса. На располагање имате неколку типови на модели, најефтиниот е 199 долари, а за најскапиот ќе треба да одвоите речиси 400 долари. Јас би го земал најскапиот, па кога станува збор за задоволство дефинитивно вреди да се потроши некоја пара плус. Нели?www.starbucksstore.com
| | веќе видена

Кога ќе се спомене торта, морам да признаам дека веднаш помислувам на Реформ. Вистинска класика и кралица на десертите! Кај нас веќе три генерации се прави (колку што јас знам ), и се надевам дека оваа традиција ќе продолжи и во иднина. Ако не сте ја пробале, сега навистина е моментот за тоа!jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
сите 3 | | | веќе видена

next