МиГусто

Млади печени компири се прав деликатес, особено приготвен на ваков ала Наташа начин. Одлични во комбинација со сезонска салата или уште подобро со парче печено месо. Добар апетит.
| | веќе видена

Домашните кекси се секогаш добродојдени, дали како десерт или закуска со кафе, па дури и како ужинка за на училиште или работа. Овој пат решивме да ги направиме со лимета, која им дава специфичен и освежителен вкус, и не згрешивме иако многу сличен, да не речеме скоро ист ефект се добива и ако се направат со лимон.
сите 2 | | | веќе видена

Доколку сте љубител на пица, а пак немате доволно време да ја подготвите, еве како да подготвите брз и вкусен оброк со шмек на пица.
сите 2 | | | веќе видена

Неодамна, во еден од нашите поголеми супер маркети купив брашно т-950 т.е пченично црно брашно за леб и пециво. Мојата љубопитност отиде до таму, што со ова брашно подготвив се леб, пита, пица, кифли…. Резултат: одлично се меси, супер стасува и вкусот на пецивата е одличен.
сите 13 | | | веќе видена

Кога станува збор за квалитетен сон, сите знаеме дека е добро пред спиење да се испие чаша млеко. Ова уште како деца ни го зборуваа родителите, и како што покажуваат најновите истражувања на оваа тема, тие и тоа како биле во право.Млекото навистина смирува. Експертите објаснуваат дека млекото го содржи хормонот мелатонин, кој во човечкиот организам го регулира биоритамот. Истражувањата покажале дека нивото на овој хормон се намалува околу 15-тата година од животот, а како последица на тоа, се појавуваат проблеми со спиењето. Процентот на мелатонин во кравјото млеко може да се зголеми со одредени методи, а меѓу нив спаѓа и молзењето на кравите во вечерните часови.Ако исхраната на кравите се базира само на билки, уделот на овој хормон во кравјото млеко може да се зголеми значително и да порасне од 15 до 20%. Но, дури и обичното млеко, кое секој од нас го има во фрижидерот, има ефекти во однос на ова. Затоа, ако страдате од несоница или од други проблеми поврзани со сонот и спиењето, задолжително испијте една ...
| | веќе видена

И овошно и алхохолно. Супер коктел иделен за домашна журка. Повикајте пријатели, спремете нешто фино за каснување и ги имате сите предуслови за добра забава.
| | веќе видена

Во моментите кога ќе ви се пријаде нешто благичко Наташа има супер предлог со што да се засладите. Вкусни чоко гриз коцки кои се одлични по ручек со шолја кафенце. За мерак и за своја душа. Добар апетит.
сите 5 | | | веќе видена

Пита за мерак. Едноставна за приготвување, се прави многу брзо, а идеална со чаша јогурт. Може да биде и главно јадење, но за оние со поголем апетит супер е и како предјадење. Добар апетит.
сите 5 | | | веќе видена

Сите оние кои сакаат риба мораат да го пробаат овој начин на подготовка на сом. Идеална комбинација за фамилијарен ручек. Право уживање со чаша црвено вино. За мерак.
сите 5 | | | веќе видена

Кој пробал макаронс знае дека станува збор за едни од највкусните ситни мали колачиња особено познати во Франција. Има многу варијација на тема, домашни макаронс, ние најдовме едно супер видео кое ќе ви појасни како да ги направите по дома. Останува само да ги следите иснтрукциите, да направите поголема доза и да викнете гости на дегустација.
| | веќе видена

Уште еден прекрасен специјалитет од кујната на Наташа Алексовска. Одлична промена за вашата трпеза, особено сега кога модрите патлиџани ги има во изобилство и се многу евтини. Добар апетит!
сите 4 | | | веќе видена

Колач кој воодушевува со својот вкус, но и изглед. Слоевит десерт кој иако не се подготвува премногу лесно, задоволството кое го нуди откако ќе го пробате првото парче ќе ве увери дека целиот ваш труд и потрошено време се исплати. jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
сите 5 | | | веќе видена

Подгответе сезонска салата, направете го ова јадење и ќе добиете феноменален ручек. Ориз со пилешко зачинето со пикантен кари зачин. Добар апетит.
сите 6 | | | веќе видена

Прекрасна и вкусна баклава, на која додатокот од лешниците и фстаците и даваат посебен шмек. Одличен спој на вкусови кои мора да го пробате, препорачува Наташа.
| | веќе видена

Нема ништо подобро од домашно приготвени принцес крофни. Толку вкусни што секој сака репете и уште некоја плус. Овој рецепт е на Наташа која не престанува да не изненадува со одлични рецепти. Добар апетит.
сите 2 | | | веќе видена

Постојат разни видови на грав кои меѓу себе се разликуваат по боја, по големина и форма. Еден од помалку познатите кај нас ецрниот грав. Познат е уште како Preto, Black Turtle, Frijol negro, Feijao preto и е важен додаток во многу национални кујни, особено латин- американската кујна. Гравот е главен извор на протеини кои се важни за човечкиот организам, особено за оние кои малку или воопшто не консумираат месо како вегетаријанците. Гравот е богат и со витамините од групата на В, каротин, витамин РР, содржи голем број микро и макро елементи, но е богат и со прехранбени влакна, скроб. Токму затоа особено се препорачува за заболени од дијабетес, реума, гастрит, колит, заболувања на белите дробови, туберкулоза. Се на се, многу здрав прехранбен артикал.Денес салата ја подготвив со не сосема „црн грав“ но барем е многу темен и е сличен на него и што е многу важно може да се најде на нашите пазари. Истиот рецепт може да се подготви и со било кој друг вид ...
сите 10 | | | веќе видена

Кога готвам многу ми е важно е да ги искористам намирниците кои ги имам во фрижидер. Така беше и овојпат. При рака имав овошни јогуртчиња кои совршено ми послужија да го направам овој десерт. Едноставни за приготвување, овие овошни коцки се феноменални.
сите 6 | | | веќе видена

Прав ручек за оние кои обожават компири, а сакаат да пробат и нешто попикантно. Полнет компир со кашкавал, кромид, пиперка, магданос. Звучи супер, нели? За вкусот ние гарантираме!
сите 4 | | | веќе видена

Алва во комбинација со лешници и крем нутела. Тоа е прав погодок, вели Наташа. Ако не и верувате ќе мора самите да ја направите. Таа често ја приготвуваа оваа вкусна торта со алва за свечени прилики и одлично оди со шолја кафенце.
сите 5 | | | веќе видена

next