МиГусто

Брзо, вкусно и колоритно. Супер ручече за приготвување во оние моменти кога немате премногу време, а сакате да си направите оброк по дома.Направете ја оваа комбинација и уверени сме дека ќе ви стане една од омилените. Добар апетит.
| | веќе видена

Во моменитете кога сакате да се напиете нешто домашно, топло и вкусно ви ја препорачуваме оваа какао напивка. Се подготвува многу брзо и едноставно и има феноменален вкус.
сите 4 | | | веќе видена

Една од нашите омилени. Торта која често ја приготвуваме за свечени прилики, но и во моментите кога сакаме да ги изненадиме најблиските со домашно парче торта. Толку е вкусна што никој до сега не останал само на едно изедено парче. Ја имате нашата препорака.
сите 5 | | | веќе видена

Традицијата на употреба на печурките во исхраната и при лечењето на различни видови на заболувања е стара илјадници години. Најстарата позната печурка е Ganoderma Lucidum која во Јапонија ја нарекуваат и “печурка на бесмртноста“. Во старо време, печурките во Јапонија вределе исто колку и сребро, а во Египет конзумацијата на печурки била исклучива привилегија на благородништвото.Иако хранливите и лековитите својства на печурките се дел од скоро сите традиционални медицини и кујни, во последно време се повеќе внимание се посветува на печурките и на истражување на нивното значење за здравјето. Од посебно голем интерес се некои скорешни истражувања кои потврдиле дека печурките се многу делотворни во борбата против вируси и други заболувања.Што содржат печуркитеПечурките се богати со многу биолошки активни материи како фитостерол, бетулинска киселина, полисахариди, бета глукен, меланин, сапонин, ланостерол и други. Содржат и нутриенти како магнезиум, хорм, железо и витамини од групата Б. Имаат и големо ...
сите 3 | | | веќе видена

Супер вкусни стапчиња кои се одлични во моментите кога сакате да грицнете нешто. Јас ги направив со чајна салама и сиренце, а вие можете да ставите нешто и по ваша желба. Тестото е превкусно, па затоа која комбинација и да ја направите нема да погрешите.
| | веќе видена

За многумина ова е само подсетување на едно од нашите преубави традиционални јадења. И благодариме на Валентина што ни го испрати овој рецепт и не потсети на неодоливиот вкус на традицијата.
сите 3 | | | веќе видена

Супер вкусен топол пијалок кој ќе ве стопли во најладните денови. Се приготвува брзо, а ќе ви се допадне особено поради шмекот на рум, мускатно оревче и цимет.
| | веќе видена

Познатиот шеф Гордон Ремзи приготвува еден традуционален оброк, печена кокошка но со негов препознатлив шмек. Рецепт кој и вие мора да го приготвите. Ако ви се здосади од класичка печена кокошка ова е одличен начин како да направите нешто поинакво. Полнета кокошка со колбаси, кромид, лукче, зачини, сушени домати и малку грав. Ова сигурно многу ќе ви се допадне.
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте љубител на захер торта, тогаш и овие захер коцки сигурно многу ќе ви се допаднат. Се подготвуваат навистина едноставно и брзо, а имаат неверојатен вкус. Пробајте ќе се уверите.
| | веќе видена

Постапката за подготовка на канелони и слична како онаа за подготовка на домашни шпагети, се подготвува истото тесто, корите се тенчат на ист начин, разлика е што тестото не се сече на лентички, туку се полни со фил и се ролува. Еве ја постапката:Тесто500 г брашно, 5 јајца и 1 лажичка сол. Од јајцата, брашното и солта се замесува тврдо тесто. Тоа е и најтешкиот дела од работа. На почетокот ќе се чини дека тестото не може да го прими целото брашно, но треба да се биде упорен и да се меси. Откако е малку, тестото да се остава 10-15 минути да се одмори, па повторно кратко се меси. Така неколку пати. На крај се добива мазно и тврдо тесто.Следната фаза е танчење и сечење на тестото.1. Рачно, без машинка - Од тестото, со помош на оклагија, се сукаат тенки кори, онолку големи колку вам ви одговара. Од истегната кора се прави ролна која потоа, на дрвена (или пластична) даска, со остар нож, кората се сече на танки ленти. Ако тестото ви се лепи, слободно посипете го со брашно. Колку танки ќе се истанчат и колку ...
сите 17 | | | веќе видена

Многу витамини во една чаша. Природен сок од капини и малини, кој е одличен за секој период во денот. Не зависно дали наутро, како освежување на работа, или во моментите кога сте многу жедни и ви треба дополнителна доза енергија.
| | веќе видена

Просто и едноставно – обожавам маслинки! Уште повеќе ги обожавам кога се полнети, ама што да ви кажам, никако да се натерам себеси да седнам и да го правам тоа. Порано си ја малтретирав баба ми, бидјеќи кутрата, ништо не можеше да ми одбие. Да и речев сакам полнети кикирики, веројатно ќе најдеше начин да ги наполни за мене.Арно ама, баба ми веќе не ја служат очите како порано, и почна се почесто да ме одбива. И како јас сега да живеам без полнети маслинки? Ве молам, објаснете ми го тоа. Се шегувам, ич да не се мачите да објаснувате, си најдов полнач за маслинки! Да, да, и многу е лесен за употреба. Се што треба човек да направи е да го стави филот во тоа малото делче што штрчи од страна, да ја стави маслинката меѓу штипките и да притисне. ФФФФантастично!Туку, ова ме интересираше, како вие ги полните маслинките?Ако немате друга алтернатива, ова чудо можете да си го набавите (за околу 12 долари) овде!
| | веќе видена

Немате идеја како да го искористите бајатиот леб. Нашата пријателка Валентина ни испрати супер рецепт, кој нуди одличен начин како со него да направите вкусен оброк. Добар апетит.
| | веќе видена

Декоративна и многу вкусна. Одлична е да ја приготвите за некоја свечена прилика, да ја поставите на софра и да ги изненадите пријателите и роднините. Ако во блиска иднина немате некој свечен повод не морате да чекате до тогаш. Подгответе ја во прва прилика и пишете ни како ви се допадна. jQuery(document).ready(function($){init_base_scrollable('#sws-gallery-0','#sws_scrollable_basic0')});
| | веќе видена

Помалку необична комбинација која откако еднаш ќе ја пробате ќе се уверите дека функционира совршено. Одличен баланс на вкусови, но и на мириси кои мамат и отвораат апетит. Испробајте и пишете ни како ви се допадна овој наш предлог.
| | веќе видена

Бидејќи појадокот е најважен оброк во денот на денот треба да внимавате при изборот што да појадувате. Ова е еден од нашите омилени утрински оброци, богат со витамини и доволно калоричен да не држи сити до ручек.
сите 4 | | | веќе видена

Еве еден многу лесен, ефтин, ама и многу вкусен колач со јаболка, кои морате да признаете се хит во овој период од годинта. И на нашите пазари изборот на ова вкусно овошје е голем, но за подготовка на овој десерт најдобро е да си купите покисели јаболка.И замислете не ви треба ни млеко, ни јајца, но и без нив, за многу кратко време ќе добиете едно вкусно, слатко задоволство.
сите 4 | | | веќе видена

Супер здрава комбинација која одлично ќе ви заврши работа во моментите кога ви се пие нешто освежително, а при тоа е и многу богато со витамини и минерали. Зошто да купувате џусеви од маркет, кога може да си направeте домашен.
сите 8 | | | веќе видена

Вкусни солени грицки кои се топат во уста. Одлични во комбинација со ладно пиво и добро друштво. Единствената мана им што може да ги снема уште пред да бидат сервирани. Покажете карактер и почекајте ги пријателите!
| | веќе видена

Нетипичен текила чоко десерт со суво овошје, кој верувајте ќе го лапнете до последно парче. Се спрема многу едноставно, а нуди потполна слобода во изборот на состојки. Ние решивме да го направиме токму со овие и верувајте не погрешивме.
сите 6 | | | веќе видена

next