Кремљ денеска соопшти дека приближно се договорени времето и датумот на средбата во форма на видео конференција меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир ...
сите 181 | | | веќе видена

Објектот на Општина Кисела Вода стана достапен за лицата со посебни потреби. На денот на одбележувањето на нивниот Меѓународен ден, пред влезот беше поставена ...
сите 148 | | | веќе видена

Со својата стручност, желба и мотивација волонтерите претставуваат незаменлив сегмент од севкупните општествени напори во обезбедување на најразлични услуги и ...
сите 7 | | | веќе видена

Сите заедно треба да ја зголемиме свеста и да ја разбереме различноста на лицата со попреченост, бидејќи секој човек е подеднакво важен, порача министерката за ...
сите 148 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски денеска посети дел од семејствата кои имаат принова и лично им ги врачи решенијата со еднократна парична ...
сите 26 | | | веќе видена

Вкупно 73 проценти од децата на возраст од 1 до 14 години биле подложени на некој насилен метод на дисциплинирање, наспроти само 22 проценти кои биле ...
сите 9 | | | веќе видена

Партиите на власта во Србија на републичко ниво, меѓу партиски определените граѓани, имаат поддршка од околу 55 отсто од гласачите, додека околу 45 отсто од ...
сите 16 | | | веќе видена

Локалниот совет за превенција со кординирана акција на државните и општинските органи и институции ќе ги отстранува нелегалните продавачи од улицата и околу ...
сите 14 | | | веќе видена

Пет штипски институции и центри кои згрижуваат и едицираат лица со посебни потреби денеска добија вредносни ваучери од градоначалникот на Општина Штип, Иван ...
сите 21 | | | веќе видена

Професорот Љупчо Коцарев, доктор на науки, академик и актуелен претседател на Македонската академија на науки и уметности е годинашниот добитник на највисокото ...
сите 24 | | | веќе видена

По десет дена, посмртните останки на загинатите во трагичната автобуската несреќа, од Бугарија се пренесени во земјава. Пристигнаа претпладнево со два бугарски ...
сите 441 | | | веќе видена

Националниот совет за евроинтеграции денеска ја продолжи третата седница, на која беше отворена дебата за Извештајот на Европската комисија за Република ...
сите 180 | | | веќе видена

Со песната „Дозволи ми да победам“ и онлајн активности во рамки на „Европската кошаркарска недела“, невладиното здружение Специјалната олимпијада Македонија го ...
сите 6 | | | веќе видена

Во Делчево во тек се финалните подготовки за отворање на Клубот за социјална инклузија „Интегра“, со цел поставување на темелите за првото социјално ...
сите 148 | | | веќе видена

Европското население брзо старее, а финансиските мерки за поттикнување на раѓање деца не ги даваат очекуваните резултати, нагласи регионалната директорка на ...
сите 17 | | | веќе видена

Денес власта на срамен, недоличен и со нечовечки пристап прави церемонија со пренос во живо од транспортот на починатите. Згрозени сме, наместо да покажат ...
сите 19 | | | веќе видена

Во рамки на одбележувањето на 3 Декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Општина Илинден потпиша Меморандум за соработка со хуманитарното ...
сите 148 | | | веќе видена

next