Шведска им забрани на кинеските телекомуникациски компании „Хуавеј“ и ЗТЕ да учествуваат во изградбата на 5Г- мрежа на нејзина територија од безбедносни ...
сите 16 | | | веќе видена

Германските судски власти издадоа две потерници за апсење на основачите на панамската адвокатска фирма „Мосак Фонсека“ (Mossack Fonseca) околу која пред четири ...
сите 6 | | | веќе видена

Британските истражувачи се подготвуваат да почнат контроверзен експеримент во кој ќе инфицираат здрави доброволци со новиот коронавирус со цел подобро да ја ...
сите 19 | | | веќе видена

На барање на опозицијата на денешната 18. собраниска седница не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни ...
сите 550 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека осудува провокации од било каков тип, доколку ги имало на свадбата на градоначалникот на општина Центар кој викендот ...
сите 80 | | | веќе видена

Има сериозни аргументи за носењето маски на отворено, изјави денеска премиерот Зоран Заев, апелирајќи да се почитува мислењето на експертите и на институциите. ...
сите 550 | | | веќе видена

Еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон, за МИА потврди дека е во контакт со бугарската влада за да се најде решение за блокада на договорот за ...
сите 689 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ја започна 18. седница беа донесени две одлуки за испраќање припадници на Армијата во мисиите УНИФИЛ во Либан и ...
сите 45 | | | веќе видена

Бугарија не бара од Македонија промена на Уставот и решението не е преку потпишување на нов договор. Ние веќе имаме договор и треба да ги решаваме прашањата ...
сите 689 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски преку социјалните мрежи информираше дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднела иницијатива за ...
сите 12 | | | веќе видена

Рибарска екипа која со чартер лет дојде во Нов Зеланд со себе го донесоа и коронавирусот, соопштија денеска претставници на Министерството за здравство на Нов ...
сите 11 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи својата работна посета на Хрватска денеска ја започна со средба со премиерот Андреј Пленковиќ, кому му се ...
сите 176 | | | веќе видена

Сликовницата „Бел“, по текст на Ника Гавровска и илустрации на Ристо Аврамовски ја доби наградата за најдобро илустрираното дело во изминатата година на ...
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски најави изградба на две военопоморски бази за заштита на Црноморскиот регион. Тој во обрајќањето пред Врховната ...
сите 8 | | | веќе видена

На 19.10.2020 полициски службеници од Одделението за криминалистчки работи Чаир го приведоа Ш.А. (37) и одзедоа автомобил „цитроен“, кој Ш.А. го употребил при ...
сите 259 | | | веќе видена

Светската карате федерација (WKF) ја објави честитката на претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах упатена до сите кои го слават големиот ...
сите 10 | | | веќе видена

next