Банка за храна Кавадарци обезбедува храна и хигиенски средства за социјално загрозени семејства и во услови на пандемија. Тоа го информираше денеска Роберто ...
сите 9 | | | веќе видена

Веќе трет ден нема новозаразени од коронавирус во Дебар. Бројката останува на 49, од нив две лица од општина Центар Жупа. Од вкупниот број заразени 14 се ...
сите 50 | | | веќе видена

Едно е она што се случува горе во кабинетите, друго е она што се случува долу на терен. Ние побаравме од министертвото за здравство и од комисијата за заразни ...
сите 20 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон е префлен на интензивна нега во болницата „Сент Томас“ во Лондон откако неговата здравствена состојба предизвикана од ...
сите 147 | | | веќе видена

Сопствениците на кучиња кои ги чуваат како домашни миленичиња во станови, ќе може да ги изнесуваат надвор во одредени термини во денот за време на забраната и ...
сите 203 | | | веќе видена

Владата упати задолженија со насоки и препораки до институциите, економските оператори и граѓаните, а со кои го прецизира спроведувањето на Одлуката со која од ...
сите 203 | | | веќе видена

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, соопшти градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски вечерва при учеството во емисијата „Топ тема“ на ТВ ...
сите 58 | | | веќе видена

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партијата секојдневно ...
сите 70 | | | веќе видена

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.328.441 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 73.759, а оздравеле 277.295 луѓе. ...
сите 460 | | | веќе видена

На осигурениците на кои им се ускратени правата од задолжителното здравствено осигурување поради нередовно уплаќан придонес или уплатата на придонесот ...
сите 147 | | | веќе видена

Капацитетите на Градската општа болница „8-ми Септември“ се ставени во функција за потребите во справување со ширењето на инфекцијата на коронавирусот ...
сите 88 | | | веќе видена

Мерките на владата се задоцнети и со неправилна проценка. Економијата оди кон амбис, а владата не презема ништо. Квазимерките кои ги најавија ќе остават ...
сите 127 | | | веќе видена

На прес-конференцијата, министерот за здравство Венко Филипче информираше дека меѓу тројцата починати пациенти во изминатите 24 часа има и еден 40-годишен ...
сите 117 | | | веќе видена

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до девет годишна возраст се дијагностицирани со коронавирисот, кај сите нив клиничката слика е ...
сите 117 | | | веќе видена

Одговорноста на граѓаните не беше на висина на задачата којашто ја имаше секој од нас и многу лесно се преминува преку препораките коишто ги даваат стручните ...
сите 163 | | | веќе видена

За пациентите на домашно лекување важи истиот алгоритам како и за хоспитализираните, односно и тие треба да имаат два негативни теста за да се сметаат за ...
сите 454 | | | веќе видена

next