Армијата на Република Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата ...
сите 99 | | | веќе видена

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот. Вака изгледа нашето образование три ...
сите 105 | | | веќе видена

Град Скопје реагира на тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ околу состојбите и условите во новиот стационар „Лајка“. Град Скопје со отворањето на новиот објект на ...
сите 46 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска со почеток од 18:30 часот организира нов протест со возила. -Веќе три години се читаат и слушаат скандали низ медиумите со докази за ...
сите 149 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи на својот фејсбук-профил објави дека во наредните денови ќе оди во самоизолација поради контакт со ...
сите 44 | | | веќе видена

Наша заложба е рестриктивните мерки да бидат минимални и само кога е тоа нужно за заштита на јавното здравје. Колку повеќе се придржуваме до мерките и ...
сите 48 | | | веќе видена

За Градежната комора при Сојузот на стопанските комори е прифатлив предлогот на Регулаторната комисија за енергетика со Законот за градба инвеститорите да ...
сите 136 | | | веќе видена

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски, денеска во изјава за медиумите ...
сите 529 | | | веќе видена

Ситуацијата е комплексна и затоа граѓаните штедат и го купуваат она смо што им е неопходно дури и ако им се дозволи 18 проценти поврат на ДДВ, велат дека ќе си ...
сите 33 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски информираше дека анализата на епидемиолошките податоци во последниве три дена кога имаме ...
сите 529 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски ...
сите 33 | | | веќе видена

Независно од корона кризата, не смееме да потфрлиме во заштитата на работниците и нивните права. Исклучително е важно институциите да бидат отворени за ...
сите 307 | | | веќе видена

Семејни недоразбирања се причини вчера тетовската полиција да интервенира во едно тетовско село и да приведе лице од Косово. Прво пријава во полицијата ...
сите 180 | | | веќе видена

Сериозен процент од новозаразените едноставно не можат или не знаат да кажат каде се заразиле и во таа смисла таргетираме места каде што има групирање. Целта е ...
сите 529 | | | веќе видена

Во Холандија денеска се регистрирани речиси 8.000 нови случаи на заразени со коронавирусот. Втор ден по ред се регистрира рекорден број на пациенти, соопшти ...
сите 553 | | | веќе видена

Тајландската полиција денеска употреби водени топови и напредна полициска опрема за да ги разбие демонстрантите кои се собраа втор ден по ред. Иако Владата ги ...
сите 24 | | | веќе видена

ЕУ ќе продолжи да работи на договорот со Лондон, но не по секоја цена, порача претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Фон дер Лајене ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот на Европската фудбалска федерација Александар Чеферин ги коментираше информациите за можно намалување на бројот на градови кои следното лето ќе ...
сите 35 | | | веќе видена

next