Либертас

Обвинителството ја почна дисциплинската постапка иницирана од државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за да ја утврди одговорноста на обвинителите кои ја ...
сите 10 | | | веќе видена

Отвореното Студио 1 уредниците на денот Ацо Кабранов и Борјан Јовановски го почнуваат со главните вести – одлуките за мандатот на екс премиерот Груевски и за ...
сите 435 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби или инвалидитет во земјава се соочуваат со многу предрасуди и неразбирање. Зоран Мијалков, кој изминатите недели во ...
сите 10 | | | веќе видена

„Свиркачот“ Едвард Сноуден, поранешен програмер во американската Национална базбедносна агенција (НСА), изјави дека постои врска меѓу убиството на саудискиот ...
сите 112 | | | веќе видена

Писателката Лидија Димковска за расказот „Кога заминав од Карл Либкнехт“ доби специјално признание „Европско културно наследство“, на кое ЕУ му ја посвети 2018 ...
сите 6 | | | веќе видена

Изложеноста на одреден вид загаден воздух во раното детство може значително да го зголеми ризикот од развој на симптоми поврзани со нарушувања од аутистичен ...
сите 37 | | | веќе видена

АСНОМ не се брише од Преамбулата на Уставот на Република Македонија. Тој ќе се содржи двапати. Во Преамбулата ќе се додадат и зборовите Охридски рамковен ...
сите 253 | | | веќе видена

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, Координатор на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Почитувани, Власта бега од транспарентна ...
сите 21 | | | веќе видена

Да се забрани увоз на возила постари од осум години во земјава, да се спроведуваат постојани контроли на издувните гасови на возилата и воведување казни за ...
сите 151 | | | веќе видена

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови одлучи да препорача одземање на мандатот на пратеникот и експремиер Никола ...
сите 441 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи по деветмесечниот ремонт ги презеде во целосно функционална состојба двете летала М-171 сопственост на македонската ...
сите 37 | | | веќе видена

Телото на Константинос Кацифас, етнички Грк од Албанија, кој пред 11 дена беше убиен во престрелка со припадници на албанската специјална полициска единица ...
сите 67 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство продолжува на 14 ноември, откако на ...
сите 44 | | | веќе видена

next