Либертас

Потребна е подобра дистрибуција на финансиската поддршка за децата кои живеат во сиромаштија, бидејќи во моментов неа ја добиваат само пет проценти од овие ...
сите 18 | | | веќе видена

Од 1.000 досега евидентирани заробени дрвја во Скопје од страна на скопскиот Шумарски факултет, само мал дел се веќе ослободени или ќе бидат ослободени во ...
сите 22 | | | веќе видена

Траги од крв, остатоци од возилата… Останаа да сведочат за страотната сообраќајка на булеварот „Борис Трајковски“ пред влезот на скопската населба Драчево. ...
сите 100 | | | веќе видена

„Бомбата“ која вчера осамна на руска социјална мрежа од профил со псевдоним „Илија Громовник“, а во која се слуша гласот на пратеникот Павле Богоевски, ...
сите 324 | | | веќе видена

Светски познатиот музички магазин ,,Билборд” направил листа на песни кои би можеле да ја однесат годинашната победа на Евровизија, а помеѓу 12-те фаворити за ...
сите 280 | | | веќе видена

„Кој светски пејач би сакале да го видите со концерт во Скопје, Боб Марли, Дејвид Боуви или Џорџ Мајкл?“ – вака гласеше нашето анкетно прашање кое го ...
сите 3 | | | веќе видена

Соработката на Северна Македонија со Европската организација за нуклеарни истражувања (ЦЕРН) е од огромно значење за научната и академската јавност во земјава, ...
сите 18 | | | веќе видена

Клиниката за детски болести во Скопје денеска соопшти дека кај нив вчера со возило на итна медицинска помош е донесено новороденче најдено напуштено во една ...
сите 91 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати допис до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски неоправдано бил отсутен од ...
сите 63 | | | веќе видена

Апелациониот суд ја укина времената мерка на Основниот суд Скопје 2 да се забрани продажбата на книгата „До атентатот и по него“, на поранешниот собраниски ...
сите 27 | | | веќе видена

Насилството врз жените во Северна Македонија честопати не доволно се пријавува и некакви форми на физичко и сексуално насилство се широко распространети во ...
сите 34 | | | веќе видена

Поранешниот македонски репрезентативец Перо Антиќ е избран за нов претседател на Кошаркарската федерација на Северна Македонија. Антиќ на денешното Изборно ...
сите 85 | | | веќе видена

Амстердам објави план според кој планира да ги забрани сите возила на бензин и плин до 2030-та година, со цел да го намали загадувањето. Амстердам планира да ...
сите 5 | | | веќе видена

Властите во Босна и Херцеговина прогласија вонредна состојба во неколку општини во државата поради обилните поплави. Во местото Бегов Хан кај Жепча шестгодишно ...
сите 24 | | | веќе видена

next