Клизач

Денвер Нагетс, тим со 12 победи во низа утринава се сретна со Оклахома Сити Тандер кои имаат одличен скор на домашен терен од 30 победи и само 4 порази и успеа да забележи триумф (114-104) со што бројката на победи во низа се зголеми на 13. Со оваа победа Нагетс поставија нов НБА клубски рекорд од 13 победи во низа, ако не ги сметаме 15-те победи во сезоната 1969-70 кога се играло во тогашната АБА лига. Во тимот на Денвер дури шестмина имаа двоцифрен број на поени, но како најдобри се покажаа плејмејкерите Тај Лосон (25 поени и 4 асистенции) и славеникот Андре Милер (20 поени, 9 асистенции и 7 скока). Кенет Фарид исто така имаше добра вечер со 13 поени, 15 скока и 3 блокади. Кај домаќините стандардно најдобри беа Кевин Дурант со 34 поени и Расел Вестбрук со 25 поени, но тоа не беше доволно да се избегне 18-тиот пораз сезонава. http://www.youtube.com/watch?v=Ca6Nm2bQ38M
сите 42 | | | веќе видена

Мајкл Овен се реши да се пензионира по завршувањето на оваа сезона. Поранешниот напаѓач на Ливерпул беше одличен напаѓач во времето кога настапуваше за клубот од Енфилд. Но исто така доста импресивно се покажа и на интернационално ниво. Со неговите 40 постигнати погодоци на 89 настапи, или о.45 погодоци на натпревар, за ‘Гордиот Албион’ тој се вбројува меѓу најдобрите и најефикасните интернационални фудбалери во светот. Во продолжение да ги погледнеме 5-те најефикасни фудбалери во историјата на репрезентативните настапи. 5. Роби Кин, Р. Ирска – 54 погодоци на 122 натпревари (0.45 голови по натпревар) 4. Самуел Ето, Камерун – 53 погодоци на 111 натпревариа (0.48 голови по натпревар) 3. Мирослав Клосе, Германија – 67 погодоци на 126 натпревари (0.53 голови по натпревар) 2. Давид Виља, Шпанија – 53 погодоци на 86 натпревари (0.62 голови по натпревар) 1. Дидие Дрогба, БСК – 60 погодоци на 95 натпревари (0.63 голови по натпревар)
сите 2 | | | веќе видена

Искусниот голман Петр Чех очигледно нема во текот на летото да се пресели во Арсенал, без разлика на тоа што тврди Дејли Меил. Реагирајќи на текстовите околу своето евентуално заминување меѓу Топчиите, спремно одговори: “Тоа е навистина интересна вест но се работи само за обична шпекулација. Навистина не знам ништо околу тоа. Да бидам искрен не би можел да се замислам како играм за Арсенал. Обично не ги ни приметувам овие приказни но знам дека има играчи кои постојано ги читаат весниците” – изјави Чех за новинарите во Прага. Чешкиот репрезентативец дојде во Челси во 2004. година од францускиот Рен. За тимот од Стемфорд Бриџ има одиграно 409 натпревари. Чех со Челси ја освои Лигата на Шампионите, три пати стана првак на Англија, четири пати го освои ФА Купот и на два пати Лига Купот.
сите 5 | | | веќе видена

Во текот на минатата година Каролина Возњацки си создаде сопствена серија на луксузна долна облека во партнерство со данската компанија “JBS”. Во изработката на самиот дизајн учествуваше и поранешниот рекет број 1 а серијата е наречена “Тоа сум јас”. “Ова е нешто што го носам и открива всушност која сум јас. Поради таа причина и се одлучив да направам сопствена колекција, која изгледа многу добро, стои навистина одлично и е од врвен квалитет” – коментираше данката. Еве го видеото од самата сесија како и неколку слики од новата колекција во која Каро позира http://www.youtube.com/watch?v=sOvHlmloy3s
сите 6 | | | веќе видена

Серхио Рамос е еден од фудбалерите кои се повикани за дуелите со Финска и Франција и ако се оди според планот дефанзивецот на Реал Мадрид е на праг да го забележи својот 100-ти настап за шпанската фудбалска репрезентација. Шпанецот на натпреварот против Финска ќе има точно 26 години и 357 дена со што би го победил претходниот рекордер Лукас Подолски за само 21 ден. “Време е да уживам во моето индивидуално постигнување. Да се влезе во Шпанската фудбалска историја не е лесна задача, па затоа тоа ме прави многу горд.“ – објасни Рамос. “Сеуште сум млад и допрва моите најдобри години доаѓаат. Се надевам дека се ќе оди според планот и ќе го прославам тој јубилеј со победа. Сите овие победи и лични достигнувања се многу важни за фудбалерите. Во репрезентацијата сум многу години и многу сум горд. Но на крајот не сакам само да се пофалам дека сум одиграл 100 натпревари. Сакам многу повеќе.“
сите 7 | | | веќе видена

Зборувајки за Real Madrid TV, Жозе Мурињо го пофали Дидие Дрогба и ги отфрли сите гласини дека тој некогаш го критикувал репрезентативецот од Брегот на Слоновата Коска. “Дрогба е Дрогба и ниту еден не како него. Ова е перфектна шанса за мене да кажам дека не ме интересира тоа што ќе го објават весниците, бидејки Дидие знае кој сум и знае што чувствувам и мислам за него.“ “Не би кажал дека е мој фаворит, бидејки имам тренирано многу специјални фудбалери, но ако морам да одберам еден, можеби тоа би бил Дидие. Тој не е од оваа планета. Би сакал да го имам во мој клуб. Навистина е просто некој да помисли дека ќе кажам нешто лошо за Дрогба, но во денешно време тоа се случува со весниците. Сакајки да привлечат поголемо внимание и публика тие објавуваат невистини.“ - изјави тренерот на Реал.
сите 3 | | | веќе видена

Дали првата сезона на Хулк е и последна во екипата на Зенит? Бразилецот не успева да ги оправда 60 милиони евра платени за него а и тоа што неговите соиграчи се негативно настроени кон него е дополнително отежителна околност и ако ваквата состојба не се смени, напаѓачот во текот на летото може да биде продаден. За ”Gazzetta dello Sport” даде интервју во кое откри каде би сакал да продолжи да игра во иднина. “Мојата иднина? Го сакам англиското и шпанското првенство. Кога имам време ги следам на телевизија. Во Шпанија е на многу високо ниво квалитетот прет се поради феномените како Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Во италија исто така има тимови со огромни традиции како Милан и Интер. Серија А е се поинтересна и таму игаат моите пријатели Фреди Гуарин и Алваро Переира”.
сите 5 | | | веќе видена

Германскиот гигант Баерн Минхен би можел да го доведе во своите редови голгетерот на Наполи, Единсон Кавани. Тоа го откри лиценцираниот агент на ФИФА, Пасквале Гало, кој е категоричен во изјавата дека уругваецот фигурира во плановите на баварците за летниот преоден рок. Не знам дали Кавани ќе отиде во Баерн но знам со сигурност дека Баерн сериозно размислува за негово доведување, бидејќи се наоѓа на листата на најдобрите стрелци моментално во светот” – изјави Гало. “Баерн е фантастичен клуб. Нема да е никакво изненадување ако го земат Кавани. Претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентис изјави дека би го продал за не помалку од 70 милиони евра но според мене понудата од 50 милиони е доволна. Тие пари Баерн може да си ги дозволи”. Додаде и дека најверојатно баварците ќе се разделат од Марио Гомез и ќе инвестираат големи средства во привлекување на напаѓач од светска класа.
сите 3 | | | веќе видена

Жозе Мурињо изјави дека имало доста нерегуларности кога станува збор за гласањето за најдобар тренер во светот, организирано од ФИФА. “Доста луѓе ми се јавија да ми кажат дека го имам нивниот глас, но на крај тие гласови завршија кај Дел Боске. Затоа и не ни отидов на гала вечерта.“ “Ја обвинувам фифа за нерегуларности во гласањето за најдобар менаџер во светот. ФИФА беа свесни за овие пропусти, но не се обидоа никако да ги спречат.“ – изјави тренерот на Реал Мадрид. Португалскиот стратег и поранешниот тренер на Барселона, Пеп Гвардиола загубија на изборот на ФИФА за најдобар тренер во 2012 година од шпанскиот селектор Висенте дел Боске. ФИФА на ова возврати: “ФИФА потврдува дека сите гласови беа регуларни.“
сите 54 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер подготвил сериозен список за ангажирање на нов голман во текот на летото. Французинот навел неколку имиња, кои ќе проба да ги донесе на Емирати, како замена за неубедливиот Војчех Шчежни. Најинтересно е тоа што меѓу имињата на списокот се наоѓа и тоа на голманот на Челси, Петр Чех. Фактот што Венгер помислил да прати понуда за овој играч покажува дека има намера да потроши сериозна сума на пари во текот на летото. Според информациите во англиските медиуми во списокот на Венгер се наоѓаат и имињата на Хозе Реина од Ливерпул, Асмир Беговиќ од Стоук, Виктор Валдес од Барселона, Рене Адлер од Баер Леверкузен и Мишел Ворм од Свонси. Сосем сигурно еден од овие ќе биде новиот голман на Арсенал.
сите 7 | | | веќе видена

По нешто повеќе од десет години пауза од последната шампионска титула на Спортинг, тимот се наоѓа во стрмоглав пад. Еден поглед на пласманот во последното десетолетие ќе покаже дека силата на “лавовите” почнала да бледее а на конценпот Големата тројка му помина времето. Помина помалку од една недела откако Фито Ринаудо изјави дека е многу тешко да се стане наутро за тренинг знајќи дека клубот не се бори за никаков трофеј. Затоа овој момент изгледа како погоден за да се разгледа ефектот на “Verde-e-Brancos” во Примеира Лигата. Крајниот пласман помеѓу 2002 и 2012 година зборува доволно сам по себе, како 3-тиот тим во Португалија е се повеќе подалеку од шампионските амбиции. Меѓу 2001/02 и 2006/07 разликата беше во просек 10 бода а помеѓу 2007/08 и 2011/12 се зголеми за седум бода и стигна до цели 17. Лошите изданија на Спортинг не сомнено придонесоа за овој феномен а погледот кон табелата денес потврдува дека идејата за Светата тројка е веќе минато:”зелено – белите” мака мачат на средината на табелата додека ...
| | веќе видена

Многу работи се имаат променето од раните 90-ти и работите кои во тоа време изгледале како добри, денеска ни се прилично смешни. Пример за тоа е фудбалери пејачи, во случајов рапери. Благодарејки на интернетот, ќе ви покажеме една доста ретка снимка на која се наоѓаат Чики Бегиристан, моменталниот тренер на Свонси, Михаел Лаудруп и Роналд Куман. http://www.youtube.com/watch?v=cqn_Pilkj_Y
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) Сеп Блатер критички се осврна на изјавите на раководството на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) во врска со противењето за воведување на технологија на гол линијата. “Судиите се бескорисни фигури кои се користат само во Европа и во Италија каде тие имаат повластен статус во однос на технологијата. Човечкото око не е доволно брзо да може да ја следи топката и со сигурност да процени дали ја поминала гол линијата или не, за разлика од новите технолошки направи,“ истакна Блатер. Од друга страна, првиот човек на УЕФА, Мишел Платини заедно со некогаш најдобриот светски судија Пјерлуиџи Колина се обидуваат технологијата да ја држат што подалеку од фудбалските терени, а спорните моменти се обидуваат да ги решат со воведување на доплнителни судии на гол линијата. Останува да се види кој ќе победи во судирот меѓу првиот човек на УЕФА и на ФИФА кој веќе ги почна подготовките за воведување на технологијата на Светското првенство во Бразил идната година. ...
сите 21 | | | веќе видена

Некогашниот репрезентативец на Англија и член на премиерлигашот Стоук, Мајкл Овен објави дека ја завршува кариерата. “Гордо објавувам дека на крајот од сезоната се повлекувам од професионалниот фудбал. Поминав убави моменти во клубовите во кои настапував, Ливерпул, Реал Мадрид, Њукасл, Манчестер Јунајтед и Стоук. Секако во сеќавање ќе ми останат и настапите во репрезентативниот дрес, вкупно 89,“ соопшти 33-годишниот напаѓач на Стоук. Овен им се заблагодари за поддршката во текот на неговата кариера на сите негови тренери, соиграчи, спонзори и навивачи, а најмногу на неговото семејство. Мајкл Овен во клупските настапи има постигнато 222 гола, а за англиската репрезентација реализирал 40 пати. Има освоено шампионска титула во Премиер лигата со Манчестер Јунајтед, а со Ливерпул победил во ФА Купот, Лига Купот, УЕФА Купот и Супер Купот на Европа. Во продолжение да ги погледнеме некои од неговите најдобри голови и потези. http://www.youtube.com/watch?v=he6Iq20P1RE извор: МИА
сите 4 | | | веќе видена

Габонецот Пјер Емерик Обамејанг е еден од најдобрите напаѓачи во француското првенство. Од почетокот на сезоната во Лига 1, ѕвездата на Сент Етиен има постигнато 16 погодоци и пред него на листата на стрелци е само мега ѕвездата на ПСЖ, Златан Ибрахимовиќ со 25. Интересот на разни клубови кон африканскиот Неимар станува се поголем и нема да е никакво изненадување ако во текот на летото талентираниот фудбалер го смени клубот и Лигата. Обамејанг (23) не случајно е споредуван со бразилското чудо од дете на Сантос. Сличноста меѓу нив двајцата не е само надворешна – габонецот, исто како Неимар е на мета на многу европски гиганти и сака да е во центарот на вниманието. Кон крајот на октомври минатата година, Обамејанг, го прослави голот така што стави маска на Супермен преку своето лице а во декември беше уловен од фото објективите како се загрева пред натпревар со копачки дизајнирани со кристали од Сваровски во вредност од 3000 евра. http://www.youtube.com/watch?v=gRXNNZNuQdA
| | веќе видена

Моментално светски број 4. во светот, Рафаел Надал изјави дека успесите по успешното опоравување од повредата, се далеку поголеми отколку што очекувал. Пред се поради фактот што, шпанецот нема учествувано на официјален натпреварот од минатогодишното издание на “Вимблдон”, заради повредата на коленото но во текот на фебруари повторно се врати на терените. Во теков на викендов Кралот на земјeната подлога, триумфираше на турнир од серијата Мастерс во Индијан Велс. Тоа беше прв трофеј за Рафа на тврда подлога од октомври 2010 година. “Направив многу повеќе одколку што можев и да замислам – изјави Рафа пред медиумите. Кога ќе погледнам назад кон сето тоа што го преживеав последниве месеци, ова сега делува навистина неочекувано. Добивам голема подршка од публиката секаде каде што играм ” – дополни 26 годишниот шпанец.
сите 6 | | | веќе видена

Сите 65. 829 билети за реваншот помеѓу Борусија Дортмунд и Малага од 1/4 финалето на Лигата на Шампионите на 9 април беа распродадени ова утро во размер од само неколку часа. Пред касите на “Сигнал Идуна Парк” имаше долги колони на нестрпливи фанови, кои по секоја цена сакаа да дојдат до билет за натпреварот. Некои од нив дури и преспаа пред стадионот, за да бидат први во редицата. Имаше и такви што чекаа по 17 часа во колоната. 10 000 од билетите беа пласирани и на интернет, каде имаше 40-минутно задоцнување заради проблемот со пишувањето на специфичната прва буква А во името Малага, која на шпански се одбележува со акцент. Има одреден број на карти и за фановите на Малага.
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот селектор на Германија, Берти Фогс го гледа Бундестимот како најголем фаворит за Мундијалот во 2014 година. “Сметам дека сме посилни дури и од шпанците. Нашиот тим во моментов е најдобар во светот”. – изјави 66-годишниот тренер за “Hamburger Abendblatt”. Со него на чело на кормилото на “панцирите”, германците го освоија Европското првенство во 1996. година во Англија. Тоа беше и последниот значаен успех на Германија. “Никогаш не сум помислил дека ќе треба да чекаме толку долго за повторно да бидеме на врвот. Но на тоа ќе му се стави крај со сегашниов состав” – изјави Фогс. Веќе петта година го води националниот состав на Азербеџан. Договорот му истекува до крајот на оваа година.
| | веќе видена

Благодарение на Леброн Џејмс и неговите 37 поени, 7 скока и 12 асистенции (плус победничкиот кош на неколку секунди до крајот) Мајами Хит успеа да слави над Бостон Селтикс со 105-103 и со тоа ја продолжија нивната феноменална серија од 23 последователни победи. Гостите губеа во еден период губеа и со 17 поени разлика, најмногу по вина на Џеф Грин кој постигна 43 поени, но сепак не беше тоа доволно на крајот . Кевин Гарнет не настапи на овој натпревар поради настинка. Пол Пирс натпреварот го заврши со 17 поени, 8 скока, 8 асистенции но и 7 загубени топки. Кај гостите покрај Леброн Џејмс, Марио Чалмерс постигна 21 поен, а Двејн Вејд додаде 16. Оваа победа е прва за Мајами во Т.Д.Гарден од 2007 година, кога станува збор за натпревар од регуларниот дел на сезоната. Селтикс постигнаа само 7 поени во последните 8 минути од натпреварот. Мајами Хит со оваа победа го поминаа рекордот на Хјустон Рокетс од сезоната 2007-08 и сега се наоѓаат осамени на втората позиција за најмногу победи во низа. Први се Лејкерс со 33 ...
сите 50 | | | веќе видена

Кога не игра Месут Озил, Реал Мадрид како да не е тимот кој сите сме научени да го гледаме. Германецот со турско потекло стана толку витален за ‘Кралскиот Клуб’ што без него не статистиките се навистина вчудоневидувачки. Само 29 гол0ви постигнал шампионот на Шпанија кога играл без Месут, додека кога е тој на теренот се постигнати дури 83 погодоци. Жозе Мурињо се реши овој викенд да му даде одмор, но резултатот го натера да го повика во вториот дел. При негатива од 2-1, Озил влезе во игра и за само 11 минути резултатот беше свртен во полза на Мадридскиот клуб. Зависноста на целиот тим кон Месут Озил е еднакво голема како и онаа кон Кристијано Роналдо. Роналдо можеби ги ‘полни’ мрежите, но германецот е тој кој ги креира тие акции. Сценариото против Мајорка не е единствено такво оваа сезона. Мурињо и претходно го повикуваше Озил од клупата за резерви, најчесто кога се наоѓал во негатива. Така беше на следниве средби: против Манчестер Сити (влезе при резултат од 0-0, Реал победи со 3-2), против Ајакс (влезе при ...
| | веќе видена

next