Клизач

Дуелот меѓу Реал Мадрид и Галатасарај ќе донесе средба помеѓу многу стари познаници, кои сега се во спротивните табори. Тренерот на кралксиот клуб, Жозе Мурињо одново ќе се поздрави со Весли Снајдер и Дидие Дрогба. Многу силно е пријателството помеѓу Специјалниот и холандскиот интернационалец. Двајцата станаа европски шампиони со Интер во 2010 година а Снајдер беше основниот мотор на нероазурите. Жозе и Весли се разделија со солзи во очите откако португалецот замина на Сантијаго Бернабе. Африканскиот голмајстор Дрогба пак беше главниот егзекутор на Мурињо во периодот додека беше тренер на Челси. Хамит Алтинтоп е уште едно познато име за Жозе. Специјалниот го донесе турчинот во Реал во 2011 година но побрза да се раздели од него минатото лето. Битката помеѓу турскиот и шпанскиот клуб, претставува и дуел помеѓу двјацата најдобри голгетери во Лигата на Шампионите. Кристијано Роналдо и Бурак Јилмаз имаат по осум гола, еден повеќе од Лионел Меси. Во минатата сезона со екипата на Трабзонспор, Јилмаз постигна 33 ...
сите 5 | | | веќе видена

Дуелот помеѓу Баерн и Јувентус секако е еден од најсилните и најинтересните натпревари во 1/4 финалето на Лигата на Шампионите. Своите први импресии по ждребот во Нион ги изнесе тренерот на Баерн, Јуп Хајнкес. ‘Го познавам Јувентус многу добро и многу пати до сега ги имам гледано во последните две години. Беа шампиони на Италија минатата година а така ќе биде и оваа. Моментално се најсилниот состав во Италија и имаат навистина инзвонреден стадион” – изјави Хајнкес. ‘Од тактичка гледна точка се многу силна екипа и дефанзивно и офанзивно. Сигурен сум дека ова ќе бидат два инзвонредни натпревар а се надевам дека ние ќе излеземе како победници. Сепак ова ќе биде многу отворен дуел”. Јувентус и Баерн до сега се имаат сретнато шест пати во Лигата на Шампионите и нешто поуспешен е тимот на “Старата Дама” кој има три победи, додека баварците имаат две а еден натпревар завршил без победник. За последен пат се сретнаа во групната фаза, пред три години. ‘Баерн со сигурност е еден од најсилните состави во Европа и ...
сите 5 | | | веќе видена

“Идеме во Париз” – напиша на својот твитер акаунт Жерар Пике откако дозна дека Барселона ќе се сретне со ПСЖ во 1/4 финалето на Лигата на Шампионите. Дуелот Барселона – ПСЖ може да се покаже како доста интересен поради повеќе причини – играта на каталонците, на брзина собраниот скапоцен тим на парижаните и враќањето на Златан Ибрахимовиќ на стадионот каде што настапуваше во сезоната 2009/10. Високиот швеѓанец дојде на “Камп Ноу” од Интер за дури 66 милиони евра но не успеа да го прилагоди својот темперамент во духот на каталонската екипа. Нити расправиите со тогашниот тренер Пеп Гвардиола не го направија неговиот престој попријатен. Поради тоа е јасно дека ќе има огромен мотив да се докаже, со тоа што ќе ја елиминира Барселона и ќе го освети својот претходен клуб – Милан за убедливиот пораз во другиот четврт финален дуел (0-4). “Ибракадабра” против Барселона има одиграно три натпревари. Два пати има изгубено и еднаш ремизираше. Постигна само еден гол. Оваа сезона 24 пати се запиша во листата на стрелците ...
сите 9 | | | веќе видена

Фактот што ниту еден англиски клуб не успеа да се пласира во 1/4 финалето на Лигата на Шампионите треба да послужи како важно предупредување за Премиер Лигата, бидејќи ова се случува првпат по 17 години. Пред два дена Арсенал победи со 2-0 како гостин во Минхен, против германската екипа на Баерн но сепак тоа се покажа како недоволно бидејќи Топчиите изгувија со 1-3 на домашен терен во првиот дуел. Арсенал му го нанесе само третиот пораз на баварскиот тим оваа сезона но сепак домаќините беа тие кои на крајот продолжија понатаму. “Ова ќе биде за прв пат по 17 години да нема англиски тим во четврт финале во Лигата на Шампионите, што треба да биде јасно предупредување за Премиер Лигата” – објасни Венгер. “Мораме да направиме нешто околу ова. Останатите лиги во Европа почнуваат да не престигнуваат и ние ќе мора сериозно да се замислиме за иднината на Премиер Лигата”.
сите 3 | | | веќе видена

Санти Казорла, кој до минатото лето беше член на Малага, минатата вечер го изрази своето задоволство за победата на неговиот стар клуб против тимот на Порто во ЛШ. Санти за Marca даде изјава веднаш по завршувањето на натпреварот на Алианц Арената, кој заврши со пирова победа на Арсенал од 2-0 бидејки беа елиминирани поради повеќето голови во гости постигнати од страна на Баерн Минхен. “Слушнав во соблекувалната дека Малага поминала понатаму и бев навистина среќен.“ – изјави Казорла. Казорла сеуште има голем број на пријатели во составот и незаборавни моменти со фановите и градот: “Со оглед на фактот дека ние (Арсенал) не се пласиравме понатаму можам само да и честитам на Малага и нејзините фанови. Тие навистина го заслужуваат тоа. Во времето кога бев член на клубот бев многу среќен и уживав во времето поминато таму. Никогаш нема да ги заборавам.“ Победата против Порто не е изненадување за Казорла: “Вистината е дека го очекував тоа, бидејки имаат одличен тим. Порто беше тежок противник, но кога Малага игра ...
сите 3 | | | веќе видена

Реал Мадрид се спремни за нов мега дуел со Барселона во Лигата на Шампионите, но веќе во следната фаза (четврт-финале). Според тимот, подобро сега отколку во хипотетичко финале. Ова е општо мислење на сите во клубот откако Барселона го исфрли Милан од ЛШ. Нешто е променето во овој клуб. Играчите ја зголемија довербата во себе по двете El Clasico дуели кои завршија со триумф на Мадридскиот тим. Оваа сезона се одиграле 6 натпревари помеѓу овие две екипи и билансот е следен: три победи за Реал, две нерешени и само еден триумф на Каталонците. Реал го освои Супер Купот на Шпанија на почетокот на сезоната, а скоро и го елиминираше составот на Барселона од полуфиналето на Копа дел Реј. Во двете пресметки од Ла Лига натпреварите завршија со 2-2 на Камп Ноу и 2-1 победа на Реал на Бернабе. Утрешната ждрепка од Лигата на Шампиони може да ни донесе уште две пресметки помеѓу најдобрите клубови во светот. А за тоа се спремни сите од таборот на Реал и се со една мисла: подобро два натпревари во четврт или полу-финалето ...
сите 45 | | | веќе видена

Хулиганството не познава граници. Тоа го покажува и видео материјалот, кој сведочи за навивачките пресметки во Аргентина, кое во целост е хит на интернет. Меѓу другото, во викендот што измина, Ривер Плата со 2-1 го совлада Колон, а тој натпревар судејќи по се имаше и трето полувреме. По натпреварот дојде до пресметка на навивачките групи на овие два тима и тоа верувале или не на автопат… http://www.youtube.com/watch?v=kBC9NZ-T4lo
сите 3 | | | веќе видена

Бекам убедливо води на листата со 175 милиони фунти, иако со ПСЖ се договори дека целата негова плата ќе биде проследена во хуманитарни цели. Поранешниот капитен на репрезентацијата на Англија, Дејвид Бекам, моментално играч на француски ПСЖ е најбогатиот фудбалер на светот, спроед истражувањата на угледниот сајт Goal.com. Бекам убедливо води на листата со 175 милиони фунти и покрај тоа што неговата плата оди во хуманитарни цели. Вториот на листата е најдобриот фудбалер на светот Лионел Меси, кој е “тежок” 115.5 милиони фунти, додека на третото место се најде ѕвездата на Реал Мадрид, кој е проценет на 112 милиони фунти. На четвртото место е Бразилецот Кака со 66.5 милиони, а по него следат Роналдињо со 63 милиони, Самуел Ето 52 милиони, Вејн Руни 50 милиони, Златан Ибрахимович 47 милиони, Ривалдо 45.5 милиони и Рио Фердинанд со 42 милиони фунти.
| | веќе видена

Две од најголемите млади ѕвезди на Ливерпул, кои во првиот дел од сезоната беа во почетниот состав на Брендан Ропџерс, се на пат да бидат проследени на позајмица од страна на “Црвените”, за да се дооформат како играчи, бидејќи моментално не можат да изборат место меѓу првите единаесетмина. Станува збор за Сусо и Рахим Стерлинг. Двете момчиња беа стартери за Ливерпул во почетокот на сезоната но откако во последно време се потешко добиваат шанса за настап, откако во јануари во јануари во клубот пристигнаа Даниел Стариџ и Филипе Кутињо. Бидејќи се повеќе се наоѓаат на резервната клупа, Роџерс е подготвен да ги испрати на позајмица, за да добијат на искуство. Според лондонскиот весник “Метро”, Роџерс веќе започнал разговори со колегите од неколку клуба од Чемпионшип дивизијата, на кои им предложил да го земат Стерлинг на позајмица. Предложен им бил на екипите на Болтон, Брајтон и лидерот Кардиф а има и варијанта да отиде во Блекпул, како дел од планот на Рoџерс да ги осигура услугите на Том Инс. Шпанскиот ...
| | веќе видена

Поранешниот дефанзивец на Ливерпул, Лидс, Портсмут, Монако и Марсеј, а сега член на Сиетл Сандерс, Џими Траоре, постигна неверојатен гол во CONCACAF Лигата на шампиони. Задолжително погледнете го голот што не се гледа секој ден! http://www.youtube.com/watch?v=ObZVcMYxWXQ
| | веќе видена

Како прво за да победиш треба да постигнеш гол. Најмалку еден. Инаку во најдобар случај можеш да се надеваш на 0-0. Во првите натпревари на осмина финалето во Лига Европа, руските клубови не постигнаа ни еден. Како резултат на тоа и не победија. Но сите три клуба имаат шанса за четврт финалето иако мора да се признае дека тоа ќе биде тешка задача.Лучиано Спалети ќе мора со тимот на Зенит да го одигра натпреварот на сезоната, откако неговиот тим изгуби со 2-0 во Базел од истоимената екипа и тоа со голови примени во последните 10 минути. Што и да направат мултимилионските ѕвезди предводени од Халк сепак нема да ја надминат онаа победа од 4-0 над Баерн од пред 5 години. Но сепак тука пресвртот е навистина можен.Вториот руски клуб Рубин, ќе биде фаворит во реваншот, откако изигра 0-0 во Шпанија против екипата на Леванте. Гостите се прашуваат дали тотално да го отпишат овој турнир откако раводството на клубот излезе со неколку песимистички изјави во стилот: “За што да играме кога нема да го освоиме трофејот во ...
сите 49 | | | веќе видена

Жозе Мурино е пред враќање во Челси но “Специјалниот” постави еден важен услов, од кој зависи целиот трансфер. Моменталниот тренер на Реал сака шефовите во Челси да го одстранат техничкиот директор на клубот, Мајкл Еманело. Поранешниот фудбалер работи веќе шест години во клубот и кариерата му е впечатлива – започна како главен скаут, по што многу брзо се издигна до местото директор и е одговорен за сите фудбалски прашања во Челси. Мурињо бол категоричен, дека не може да работи со Еманело и затоа би сакал да го види надвор од клубот. Еманело му одговара само на Роман Абрамович и има директен контакт со рускиот олигарх, што му овозможува повеќе слобода од другите директори во клубот. Но “Специјалниот” ја сака целата власт во Челси и не сака други дополнителни фигури, да му ја определуваат политиката во клубот. Желбата на Мурињо можеби ќе биде и усвоена, бидејќи Еманело се смета за еден од клучните за доведувањето на Рафаел Бенитез за привремен менаџер и Абрамович не е особено задоволен од ова решение, за кое ...
сите 20 | | | веќе видена

Одлична дебата на емисијата која се емитува на nba.com, NBA Evolution каде е направена добра споредба на сегашната суперѕвезда Коби Брајант и можеби најдобриот кошаркар кој некогаш заиграл во НБА лигата, Мајкл Џордан. Многу сличности помеѓу овие двајца и сето тоа благодарение на нивната огромна желба за победа и се разбира, најважните фактори, огромната жртва и прекумерната работа. Еден дел од тој нивен тренинг е нивната работа со нозете. Можеби ќе си речете дека прецизноста, одразот се најважниот фактор при постигнувањето на поени на било кој од нив, но сепак Денис Скот и Кики Вендавеј ќе ви објаснат дека работата со нозе е клучот за успехот на Коби и Мајкл. http://www.youtube.com/watch?v=3fU8NZX7zHk
сите 2 | | | веќе видена

Само три победи во последните 12 натпревари во Серија А сериозно ја разнишаа позицијата на Андреа Страмачони на клупата на Интер. Поранешниот тренер на младинскиот тим на нероазурите, со кои минатата година ја освои титулата на Лигата на Шампионите, го превзема тимот од Клаудио Раниери пред година дена. Донесен како привремено решение но на крајот на мај потпиша трогодишен договор. После неколку лоши резултати, од кои посебно се издвојува дебаклот против Тотенхем (0-3) во првиот натпревар од осмина финалето на Лига Европа, италијанските медиуми почнаа да лицитираат за неговиот наследник. “Corriere dello Sport” известува дека раководството на Интер на младиот тренер на Интер му поставило ултиматум – или пласман во Лигата на Шампионите или отказ. Таа задача не е неостварлица но конкуренцијата е голема. Интер е моментално на петата позиција со 47 бода, исто колку и Лацио. Пред нив е Фиорентина со бод побеќе а на третото место, кое носи и квалификации за најелитното европско клупско натпреварување, се наоѓа ...
сите 2 | | | веќе видена

Под некои други околности со нетрпение би го очекувале дуелот Баерн Минхен – Арсенал. Но, баварците победија со 3-1 на Емирати и по се изгледа не очекува само еден формален натпревар на реваншот во Минхен. Менаџерот Арсен Венгер ги подели фановите на Топчиите, во текот на оваа непријатна сезона за клубот, полна со стресови и порази а сега французинот си го навлече и гневот на публиката, откако капитулираше уште пред дуелот на “Алианц Арената”. Над 3.500 приврзаници на лондонскиот клуб тргнаа кон баварската престолнина, каде вечерта дознаа дека Венгер нема да ги внесе во игра Тео Волкот, Санти Казорла и Пер Мертесакер а згора на тоа натпреварот ќе го пропуштат повредените Џек Вилшер, Лукас Подолски и Бакари Сања. Кога ќе се погледне оваа ситуација ништо добро не го очекува Арсенал во Минхен но тоа што е позагрижувачко е што Венгер го опиша како од витално значење натпревар со Свонси во претстојниот викенд, како еден натпревар од Лигата на Шампионите да е само едно досадно задолжение. Англичаните им кажаа “No ...
сите 57 | | | веќе видена

Дали е на повидок револуција во европскиот фудбал? Како што пренесуваат англиските медиуми, повикувајќи се на извор од Блискиот Исток, катарската кралска фамилија планира од 2015. година да организира “Дрим лига” првенство во кое би учествувале најголемите (читај најбогатите) клубови во Европа, како и од остатокот на светот. Имено се планира во ова натпреварување да земат учество 24 клуба, од кои 16 ќе доаѓаат од најсилните лиги во Европа, додека останатите клубови би биле од другите континенти и би доаѓале само со специјални покани. Колку катарска кралска фамилија е сериозна, сведочат и финансиите, по кој на секој клуб учесник во оваа лига му се загарантирани вртоглави 175 милиони фунти по сезона! Со оглед на фактот дека фудбалот одамна веќе стана голем бизнис во кој се вртат огроми пари, изгледа незамисливо од оваа перспектива дека некој од богатите клубови би одбил ваква “непристојна понуда”. Само колку за сподба, освојувачот на минатогодишната Лига на Шампионите, лондонскиот Челси, доби 47,3 милиони ...
сите 15 | | | веќе видена

Луис Суарез го постигна својот 50ти погодок во сите натпреварувања во победата на ‘Црвените’ над Тотенхем од 3-2. Но прашањето кое се поставува е: Дали е тој најбрзиот кој стигнал до оваа бројка во последните 20 години? Осум фудбалери ја имаат достигнато оваа цифра, почнувајки од Стивен Џерард како најбавен, бидејки му беа потребни дури 297 натпревари за да дојде до 50-тиот негов постигнат погодок. Во продолжени погледнете ги ‘Најбрзите’ 8 во Ливерпул, а дилемата е дали Суарез е подобар од неговиот претходник кој замина во Челси, Фернандо Торес…
сите 2 | | | веќе видена

Сан Антонио Спарс успеа да се соземе од домашниот пораз од Портланд со 30 поени разлика, триумфирајки над нивниот најсериозен конкурент за првата позиција на Западот, Оклахома Сити Тандер со 105-93. Тиаго Сплитер постигна 21 поен и 10 скока и други тројца стартери на Сан Антонио постигнаа двоцифрен број на поени (Кувај Ленард 17, Дени Грин 16 и Тим Данкан 13) беа најзаслужни за триумфот на домашниот тим. Кевин Дурант постигна 26 поени, но повеќето од нив дојдоа во последните мигови од натпреварот кога веќе беше решен победникот. Не само што му требаа на Расел Вестбрук 27 шута за неговите 25 поени, туку и после 5те асистенции во првата четвртина во остатотокот од натпреварот забележа само една асистенција. Затоа и резултатот во тие три четвртини беше 83-61. http://www.youtube.com/watch?v=x8NGwCrbh7o
сите 41 | | | веќе видена

Според извештаите на “TuttoMercato.it “, Жозе Мурињо уште во текот на јануари се договорил со директорите на Реал дека ќе го напушти клубот на крајот на оваа сезона. Португалецот се договорил и за компензацијата, која ќе ја добие за предвремената разделба со “кралскиот” клуб. Договорот ќе важи и во случај Мурињо да ја освои Лигата на Шампионите или Купот на Шпанија со Реал. Според извештаите од Мадрид, причините за напуштањето на Мурињо се протвречностите со некои од ѕвездите во клубот, проблемите со директорите и недостатокот на мотивација во играта на неговите пулени, кои оваа година безнадежно ја изгубија битката со Барселона во Примера. Се претпоставува дека иднината на Мурињо е веќе позната и се чува во строга тајност. Би било многу интересно доколку заврши во германската лига и покрај тоа што до неодамна тврдеше дека никогаш не би отишол таму. Би се обновило старото ривалство со Пеп а и би се задоволиле апетитите на Бундеслигата како претендент за првото место по квалитет во Европа. Веќе се наоѓа на ...
сите 21 | | | веќе видена

Ова беше навистина ‘луда’ недела за Лос Анџелес Лејкерс, но уште полуда за нивниот лидер, нивниот мотиватор, ‘Црната Мамба’ Коби Брајант. Коби оваа сезона, покрај неговите можеби најдобри игри во кариерата, воведе и нови, тешко соборливи стандарди кога станува збор за човек кој 17 години игра во НБА. ДА, 17 години, со одиграни точно 62111 минути или 1035 саати или некој да игра кошарка на високо ниво 43 дена без престан . И покрај овие запрепастувачки факти, сепак ‘Мамбата’ наоѓа сили (или ако ме прашате мене игра без никаков проблем) да поминува секој натпревар по 38.3 минути на паркетот. И како ‘шлаг на тортата’ игра на такво ниво, што и најголемите кошаркарски ѕвезди низ историјата само би му завидувале. На пример, да ги земеме последните негови натпревари со Њу Орлеанс и Торонто (со исклучок на последниот против Чикаго, каде и немаше потреба многу да придонесува бидејки останатите играа одлично). Back-to-Back натпревари со минимум 40 поени и минимум 10 асистенции. Такво нешто се немало случено од ...
сите 2 | | | веќе видена

next