Клизач

Со одигрувањето на три натпревари синоќа беше комплетирано 12. коло во кошаркарската Евролига, а порази забележаа тимовите на Олимпијакос за кој настапува Перо Антиќ и на Фенербахче Улкер каде игра Лестер Бо Мекејлеб. Постигнати резултати: Химки – Фенербахче Улкер 99:76 (Мекејлеб 18 поени), Бешикташ – Монтепаски Сиена 72:70 и Олимпијакос – Макаби 67:73 (Антиќ 7 поени). По оваа рунда од ТОП 16 фазата, во групата Е веќе се познати три екипи кои ќе играат во нок-аут фазата, а тоа се ЦСКА Москва, Реал Мадрид и Анадолу Ефес. Од групата Ф пласман во четвртфиналето досега има обезбедено само Барселона. Табела група Е: ЦСКА Москва 9-3 (победи-порази), Реал Мадрид 9-3, Анадолу Ефес 9-3, Панатинаикос 8-4, Уникаха 6-6, Жалгирис 5-7, Алба Берлин 2-10 и Бросе Баскет 0-12. Табела група Ф: Барселона 11-1 (победи-порази), Химки 7-5, Макаби 7-5, Олимпијакос 7-5, Монтепаски 7-5, Каха Лаборал 6-6, Фенербахче Улкер 2-10 и Бешикташ 1-11. извор: МИА
сите 6 | | | веќе видена

На фудбалските терени низ Европа во текот на вчерашниот ден беа одиграни 23 натпревари од квалификациите за Светското првенство во Бразил 2104 година. Резултати и табели по групи: Група А: Македонија – Белгија 0:2, Хрватска – Србија 2:0 и Шкотска – Велс 1:2. Табела: Белгија 13 бодови, Хрватска 13, Велс 6, Србија 4, Македонија 4, Шкотска 2. Група Б : Бугарија – Малта 6:0 и Чешка – Данска 0:3. Табела: Италија 10, Бугарија 9, Данска 5, Чешка 5, Ерменија 3, Малта 0. Група Ц: Казакстан – Германија 0:3, Австрија – Фарски Острови 6:0 и Шведска – РепубликаИрска 0:0. Табела: Германија 13 бодови, Шведска 8, Австрија 7, Република Ирска 7, Казакстан 1, Фарски Острови 0. Група Д: Андора – Турција 0:2, Холандија – Естонија 3:0 и Унгарија – Романија 2:2. Табела: Холандија 15, Унгарија 10, Романија 10, Турција 6, Естонија 3, Андора 0. Група Е: Словенија – Исланд 1:2 и Норвешка – Албанија 0:1; (денес) Кипар – Швајцарија. Табела: Швајцарија 10, Исланд 9, Албанија 9, Норвешка 7, Словенија 3, Кипар 3. Група Ф: Израел – ...
сите 6 | | | веќе видена

Серхио Рамос го прослави својот 100-ти настап за шпанската фудбалска репрезентација со одличен индивидуален перформанс. Дефанзивецот на Реал Мадрид го одигра овој јубилеен натпревар со капитенската лента на својата рака, поради отсуството на повредените Икер Касиљас, Чави Ернандес и Чаби Алонсо. Андалузискиот фудбалер на овој јубилеен натпревар успеа и да се запише во листата на стрелците, откако го отвори резултатот во 49-та минута, но сепак на крајот не можеше комплетно да се радува бидејки репрезентацијата на Финска успеа да го израмни резултатот. Ова инаку беше негов деветти погодок за ‘Фуријата’. http://www.youtube.com/watch?v=pLC0xSpXDeA
сите 3 | | | веќе видена

Диего Пабло Симеоне, тренерот на Атлетико Мадрид прозборе за моменталната ситуација во клубот и потенцијалните засилувања за наредната сезона, вклучувајки го Фернандо Торес – фудбалер кој аргентинецот [Симеоне] го познава многу добро, а своевремено беа и соиграчи. На темата Фернандо Торес, Симеоне изјави: “Фернандо моментално настапува за друг клуб. Треба да почекаме сезоната да заврши и да одлучиме кој фудбалер го сакаме во нашиот тим. Торес ја познава клубската историја, има играно тука и не мора да се зборува за неговите квалитети. Ние бевме соиграчи. Знам колку значаен за клубот може да биде.“ Кога беше запрашан за иднината на Радамел Фалко, аргетинскиот менаџер одговори: “Јас не сум Фалкао а не сум ни негов агент. Јас сум тренер на клубот и имам огромна почит кон него, бидејки ми даде толку многу прво во Ривер Плата, а сега и во Атлетико. Секогаш го дава максимумот, а таквите фудбалери најмногу ги почитувам. Но секој сам си ги носи одлуките за својата иднина. Секој човек е различен и единствено што ни ...
сите 6 | | | веќе видена

Минатиот викенд бевме сведоци на хорор фаул од страна на Калум Мекманаман од Виган врз Масадио Хаидара од Њукасл, кој на крајот избегна казна. Никој не може да го обвини 21 годишниот Калум дека намерно сакал така да стартува, но сепак тоа беше крајно опасен прекршок кој за среќа на Масадио и Њукасл, помина без посериозна повреда на фудбалерот. Затоа се решивме да ви ги прикажеме 10-те најголеми ‘тепачи’, или оние што најмногу фаулираат во Премиер Лигата. Погледнете… 10. Луис Суарез и Крег Гарднер: 46 фаули 8. Клаудио Јакоб: 47 фаули 4. Сајдвел (Фулам), Џонсон (Норич), Бентеке (Астон Вила) и Шнајдерлин (Саутемптон): по 53 направени фаули 3. Микел Артета: 59 фаули 1. Грен Холт и Маруан Фелаини на делба на првата позиција со по 67 направени фаули
сите 2 | | | веќе видена

Кон средината на јануари 2013, белгијанецот Кристофер Рохус ги изрази своите сомнежи во врска со Рафаел Надал и неговото наводно допингување. Ова беше неговата изјава: “Антидопинг контролата не е ригорозна, по мое мислење и тие не можат да докажат ништо. И што се однесува до Рафаел Надал, тоа се само шпекулации но сите си го поставија истото прашање:”Како може да биде во толку добра форма на Ролан Гарос а веќе наредниот месец не може да игра? Тоа ги прави работите сомнителни но немаме докази, нормално”. Два месеци подоцна дојде одговор од Тони Надал, тренерот на седумкратниот шампион на Ролан Гарос. Во интервју за “puntodebreak.com”, вујкото на Рафа беше категоричен:” Покрај тоа што е имбецил, Рохус е и вулгарен. Навистиан е имбецил бидејќи ако знаеше нешто тогаш требаше и да каже. Јас мислам дека морал да знае дека Рафаел никогаш во неговиот живот нема земено допинг а нема ни да земе и го наоѓам ова за неверојатно што еден ваков идиот може да каже вакви работи. Што се однесува до антидопинг контролата, Тони ...
сите 3 | | | веќе видена

Лео Меси на пресконференцијата пред натпреварот помеѓу Аргентина и Венецуела денес, беше запрашан за можноста да го освои Светското првенство на што аргентинецот одговори: “Имав среќа да освојам се што може да се освои со Барселона и сега сакам да го освојам Светското првенство”. Додека пак за честа што ќе му се укаже пред натпреварот со Венецуела Меси ја изрази својата благодарност :”Навистина не очекував. Дојдов тука да играм натпревар од квалификациите за СП во Бразил. Не сакам да правам вакви работи пред да играм но сепак многу сум задоволен од гестот”. Меси додаде и дека никогаш не бил тажен, одговарајќи на коментарите кога Барселона ги изгуби дуелите со Милан и Реал. “Фокусирани сме на натпреварот со Венецуела, кој ќе биде тежок. Ќе бараме да постигнеме гол уште на стартот”.
сите 5 | | | веќе видена

Жерард Пике тврди дека доколку Барселона ја освоела Лигата на Шампионите минатата година, Пеп Гвардиола најверојатно ќе останел како тренер. “Останавме со чувството дека доколку ја го победевме Челси во полуфиналето и ја освоевме Лигата на Шампионите, ќе успеевме да го убедиме да остане уште една година. Никогаш нема да дознаеме” – изјави Пике за “Terra”. Централниот дефанзивец дискутираше и за тврдењата на приватната детективска агенција “Método3″, според која поранешниот менаџер на Барса ги најмил за да го следат секој чекор на Пике. “Знаев дека нешто има. Не е убаво но тоа веќе е помината работа, сега други луѓе го водат клубот. Премногу сум возбуден за тоа што не очекува во наредните два месеци за да мислам на такви работи”.
сите 4 | | | веќе видена

Холандската фудбалска ѕвезда, Робин Ван Перси жестоко ја нападна УЕФА, откако поминаа 17 дена по испаѓањето на неговиот Јунајтед во 1/8 финалето од Лигата на Шампионите. Ван Перси во разговор за “Algemeen” изјави дека УЕФА е кукавичка организација, која и покрај грешката на Сунеит Чакир, кој преостро го исклучил португалецот Нани при водството на Јунајтед од 1-0 (првиот натпревар заврши 1-1), застана во одбрана на својот судија. Реал славеше со 1-2 и со конечно 3-2 помина понатаму. ‘Црвениот картон за Нани е голема неправда. Тоа не беше ни за жолт картон а можеби не беше ни прекршок. Нани не можеше да го избегне судијата а одвај да го допре Арбелоа” – изјави Ван Перси и продолжи: ‘Најлошо е што УЕФА застана зад својот судија! Тоа е кукавички и не го разбирам таквиот потег. Зашто едноставно не можат да речат: судијата не го виде најдобро инцидентот и тоа е тоа. Па дури и играчите на Реал ми кажаа дека тоа не е за црвен картон”. Интересно е што ова е втор пат Ван Перси да испадне од Лигата на Шампионите на ...
сите 9 | | | веќе видена

Жозе Мурињо повторно се најде во центарот на вниманието кај фудбалската јавност. Португалскиот тренер на клупата на Реал Мадрид пред неколку дена изјави дека на доделувањето на наградата за најдобар тренер не отишол бидејќи гласањето било наместено. За најдобар тренер беше прогласен селекторот на Шпанија, Винсенте Дел Боске. Како што пренесува Marca, сега во приказната се вклучени и нашиот капитен Горан Пандев, како и двајца португалци кои работат како селектори: Пауло Дуарте (Габон) и Карлош Мануел (Гвинеа Бисао). Мурињо верува дека Пандев кого го тренираше во Интер, гласал за него но според официјалните податоци нашиот репрезентативец го дал гласот на Дел Боске, Роберто Манчини и Јирген Клоп. Сомнежите на португалецот ги потврдија и зборовите на нашиот Горан. “Гласав за Мурињо и убеден сум дека во текот на гласањето се случуваа чудни работи. Според нив сум гласал за Дел Боске но тоа не е точни. Гласот го дадов за Мурињо”. Се огласи и Дуиарте кој изјави дека не можел да гласа за својот сонародник бидејќи ...
сите 44 | | | веќе видена

Газдите на Реал Мадрид и Челси се во исчекување на ситуацијата со играчот од средината на теренот, Јаја Туре од Манчестер Сити, кој му даде ултиматум на својот клуб во барањето за нов договор. Преговорите за новиот договор не се одвиваат како што сака Туре и затоа се одлучи да се закани со напуштање на “Етихад”. Африканецот заработува 220 илјади фунти неделно и може да си го откупи договорот од престанатите две години за 22 милиони фунти. Според правилото на ФИФА играчи со над 28 години (Туре има 29) смеат да си ги откупат преостанатите месеци од договорот, ако во клубот биле повеќе од три години. “Жозе го обожава Туре и со години сака да го види во своите состави” – објави “Сан” повикувајќи се на извори од мадрискиот клуб.
| | веќе видена

Поранешниот директор на Манчестер Јунајтед, Грег Дајк беше едногласно назначен за нов претседател на фудбалската асоцијација на Англија. Дајк (65) ќе ја превземе функцијата од Дејвид Бернстин кој ќе го напушти местото во јули, две ипол години откако беше поставен. Назначувањето ќе биде на 13 јули. Дајк претходно беше директор на “Олд Трафорд” во доцните 90-ти и сега е еден од неизвршните претседатели на Брентфорд од 2006 година – позиција од која ќе мора да се повлече на крајот од сезоната. ‘Очигледно како претседател на ФА ќе мора да бидам неутрален и затоа ќе треба да се откажам од мојата позиција на претседател на Брентфорд, што ќе ми недостига”. – изјави Дајк кој бил верен навивач на “Пчелите” уште од дете но призна дека подоцна станал фан на Јунајтед. Дајк работеше и како генерален директор на BBC. “Би сакал да му честитам на Грег Дајк за неговото назначување. Му посакувам многу успех во оваа стимулативна но навистина напорна улога” . – ијзави сегашниот претседател Бернстин.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот играч на Јувентус и Фиорентина, Фелипе Мело би можел наскоро да се врати во Серија А. Интерес за него пројави екипата на Лацио. Во моментов 29-годишниот бразилец е член на тимот на Галатасарај со кого има договор до 2015 година. Лацио сериозно е заинтересиран за услугите на Мело и орлите се спремни да испратат понуда во текот на летото. Лично тренерот Владимир Петковиќ инсистирал за неговото доведување на “Олимпико”.
сите 3 | | | веќе видена

Секојдневниот живот ни изобилува со фудбал. И не само на телевизија. Ѕвездите на играта се насекаде – по рекламите, на добротворни и светски настани……. Го следиме секој нивен чекор – било на теренот, било да е на плажа, покрај некој жежок модел. Спомнавме и терени нели? Ќе ве вратиме назад во времето на една обиколка по стадионите на Остовот во минатиот век. Тогаш гелот за коса на ѕвездите беше измешан со калта на игралиштата. Витезите на оваа игра се фрлаа во калта во битка за трофеите, за честа на клубот и во име на навивачите. Погледнете само колку се смениле нештата од тогаш…
сите 3 | | | веќе видена

Не е тајна дека менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон е голем фан на крилото на Порто, Џејмс Родригез и проба да го донесе на Олд Трафорд минатото лето но раководството на португалскиот тим ја крена висината на оштета во договорот на колумбиецот на 36 милиони фунти. Тоа привремено ги замрзна плановите на црвените ѓаволи да дојдат до потписот на 21-годишниот талент но на крајот на оваа сезона се спремни за нова офанзива. Според “Daily Mail” во Јунајтед размислуваат во понудата за евентуалната зделка да го вклучат и Андерсон. Тој имено дојде токму од Порто и призна дека не би имал ништо против повторно да се врати во португалскиот гигант. “Ако некогаш се вратам во Португалија би играл единствено за Порто. Со тој клуб е поврзано моето минато” – изјави бразилецот.
сите 6 | | | веќе видена

Организаторите на Отвореното тениско првенство на САД најавија 50 процентно зголемување на наградниот фонд во 2017 година со што вредноста на наградите ќе достигне 38 милиони евра. Ова година наградниот фонд е за осум милиони долари повисок од минатата и изнесува околу 33 милиони долари или 26 милиони евра. Домаќините најавија дека од 2015 година машкото финале ќе се игра во недела, додека полуфиналињата ќе бидат во петоците. Годинава финалето ќе се игра во понеделник. „УС Опен“ е последниот Грен слем турнир во годината и ќе се одржи од 26 август до 9 септември. извор: МИА
сите 2 | | | веќе видена

Десниот бек на Њукасл, Давид Сантон објави дека се чуствува инзвонредно на ”Спортс Директ Арена”, но не би имал ништо против да ја разгледа понудата на Милан и да се врати во Серија А. Интересно е дека Сантон е поранешен талент на градскиот ривал на “росонерите”, Интер. Инаку и тој исто како Марио Балотелио од дете е фан на миланистите. Балотели проникна во дресот на Интер но од зимава постигнува голови за “Ѓаволите”. “Чув дека Милан се интересира за мене и тоа ме радува. Јас сепак имам договор со Њукасл до 2016. година. Се разбира дека при сериозен интерес од страна на росонерите би размислил дали се вратам во Милано. Сепак од мал навивам за Милан. А таму е и мојот пријател Балотели. Тоа е дополнителен мотив да се вратам на “Сaн Сиро”. Му должам многу на Интер тоа е факт но сепак јас не сум крив што од раѓање сум фан на Милан - изјави Сантон за ”Газета дело Спорт”.
сите 37 | | | веќе видена

Кошаркарите на Билбао Баскет и на Локомотив Кубан забележаа победи во првите полуфинални натпревари од Еврокупот. Екипата на Локомотив Кубан предводена од Литванецот Симас Јасаитис кој покрај 23 постигнати поени оствари и 8 скокови и 4 украдени топки, славеше победа од 97:87 на гостувањето во Валенсија кај истоимената домашна екипа. Во Киев, Будивелник загуби од гостинот од Шпанија, Билбао Баскет со 83:93. Најзаслужни за овој триумф на Билбабо беа Ламонт Хамилтон кој покрај 26 поени имаше и 8 скокови и Костас Василиадис кој реализира 20 поени. Вторите натпревари од оваа фаза во Еврокупот се закажани за 26 и 27 март. извор: МИА
| | веќе видена

“Напаѓачот Луис Суарез ќе остане во Ливерпул и наредната сезона” - категоричен е спортскиот директор наанглискиот фудбалски клуб, Иан Ејри. Само ден порано во локалните медиуми се појавија информации дека уругваецот е потготвен да ги ислуша понудите на водечките европски клубови. “Зборовите на Суарез најверојатно се извртени при преводот. Сигурен сум 100% дека ќе остане во Ливерпул и по завршувањето на оваа сезона. Ние се радуваме поради фактот што Луис е со нас а и он ужива во престојот во Ливерпул” – дополни Ејри.
сите 3 | | | веќе видена

Поранешната француска министерка за спорт, Мари Жорж Буфе изјави дека не може да гарантира дека фудбалската репрезентација на Франција не земала допинг во 1998. година. Тогаш галските петли станаа светски шампиони, со победата над Бразил со 3-0 во финалето. Првенството се играше во Франција. Мари Жорж Буфе беше свикана пред францускиот сенат да разјасни дали бил користен допинг во репрезентацијата за време на нејзиниот мандат. “Имаше жесток притисок од сите страни. Медиумите грубо ме нападнаа, бидејќи сакав да се направи антидопинг контрола на нашите фудбалери пред Светското првенство во 1998 година. Ме обвинија дека не го оставам тимот да се потготви во мирна атмосфера” – изјави Буфе. “Бев изолирана и дури натерана да се извинам. Никогаш со сигурност нема да можам да кажам дали имало или немало допинг во француската репрезентација од 1998 до 2002 година, бидејќи во тоа време бевме на почетокот на борбата против таа епидемија ” – изјави Буфе пред францускиот сенат.
| | веќе видена

next